در اینجا دلیل مهاجرت بسیاری از مردم به انگلستان است

برای سال‌ها، حزب محافظه‌کار حاکم بر بریتانیا متعهد شده است که مهاجرت را محدود کند، و عهد برای «باز پس گرفتن کنترل» مرزها و مهاجرت، محور اصلی کارزار برگزیت برای خروج از اتحادیه اروپا بود.

در عوض، بر اساس آمار ملی که روز پنجشنبه منتشر شد، مهاجرت در سال 2022 افزایش یافت – خبری که برای رهبران احزاب تا حدودی شرم آور بود، زیرا رای دهندگان عمدتاً طرفدار برگزیت انتظار کاهش آن را داشتند.

ارقام جدید نشان می‌دهد که سال گذشته، مهاجرت خالص به بریتانیا – افرادی که در حال حرکت هستند منهای مهاجران – به رکورد 606000 نفر رسیده است. این یک جهش 24 درصدی نسبت به سال 2021 است و تقریباً دو برابر نرخ مهاجرت خالص در سال‌های قبل و بعد از همه‌پرسی برگزیت در سال 2016 است.

مهاجرت توسط ترکیب پیچیده ای از عوامل داخلی و جهانی مانند جنگ، فرصت های شغلی و سیاست هدایت می شود. بنابراین اعداد در مورد آنچه در بریتانیا اتفاق می افتد چه می گویند؟

از سال 2004 تا 2017، سالانه حدود 600000 نفر به بریتانیا مهاجرت کردند. در سال 2022، این رقم به 1.163 میلیون جهش کرد، که بالاترین رقم تاریخ و رقمی است که بعید به نظر می رسد به زودی با آن مطابقت کند.

در سال گذشته تعداد افرادی که از حمله روسیه به اوکراین فرار کردند (بیش از 120000 اوکراینی از زمان آغاز جنگ در فوریه 2022 به بریتانیا مهاجرت کرده اند)، تسلط طالبان در افغانستان و سرکوب فزاینده حقوق مدنی در هنگ کنگ افزایش چشمگیری داشت. . بریتانیا برنامه های ویزای بشردوستانه به طور خاص برای این گروه ها دارد.

اما این جریان ها در حال حاضر نشانه هایی از فروکش را نشان می دهند. و برخی از افزایش سال گذشته ممکن است حرکتی باشد که زودتر اتفاق می‌افتد، اما به دلیل همه‌گیری ویروس کرونا، زمانی که مهاجرت کاهش یافت، به تعویق افتاد.

تا چند سال پیش، مهاجرت از اتحادیه اروپا بیشترین هجوم مردم به بریتانیا را تشکیل می داد. اما پس از اینکه برگزیت حق خودکار اقامت شهروندان اتحادیه اروپا در بریتانیا را سلب کرد، این تعداد به شدت کاهش یافت و در سال گذشته کمتر از 8 درصد از کل را تشکیل می داد.

مهاجرت از بریتانیا در سال های اخیر افزایش یافته است که بیشتر آن توسط شهروندان اتحادیه اروپا که به کشور باز می گردند.

در حالی که دولت محافظه‌کار کنونی مدت‌هاست که مخالفت خود را با سطوح بالای مهاجرت ابراز کرده است، بریتانیا با کمبود نیروی کار، به‌ویژه در بخش مراقبت‌های بهداشتی، خدمات اجتماعی و کشاورزی، تا حدی به دلیل برگزیت مواجه است.

نرخ بیکاری کمتر از 4 درصد است، بسیار کمتر از قبل از همه گیری همه گیر، و بسیاری از مشاغل خالی مانده است، بنابراین موقعیت دولت هر چه باشد، بریتانیا برای مهاجرانی که به دنبال کار هستند جذاب است. بسیاری از کارفرمایان از دولت می خواهند که ویزاهای کاری بیشتری اعطا کند.

دولت همچنین به آموزش به عنوان محرک مهاجرت اشاره می کند. دانشجویان فارغ التحصیل خارجی مقیم بریتانیا به طور فزاینده ای از مقرراتی استفاده می کنند که به آنها اجازه می دهد برای اعضای خانواده تحت تکفل ویزا بگیرند.

سوئلا براورمن، وزیر کشور اخیراً گفت که این گونه ویزاها از سال 2019 تا 750 درصد افزایش یافته و در سال گذشته به 136000 رسیده است. بیشتر برای افرادی از نیجریه و هند بود.

دولت گفته است که دریافت ویزاهای وابسته را سخت‌تر می‌کند، اما کارشناسان مهاجرت گفته‌اند که این تغییر تأثیر محدودی خواهد داشت و دانشگاه‌ها در مخالفت با دلسردی دانشجویان خارجی، که به گفته آنها برای اقتصاد مفید است، بحث می‌کنند.

لفاظی‌های سیاسی در مورد مهاجرت در بریتانیا در سال‌های اخیر عمدتاً بر ورود بسیار قابل مشاهده افراد – عمدتاً پناهندگانی که به دنبال پناهندگی هستند – در قایق‌های کوچک در سراسر کانال انگلیسی متمرکز شده است.

اما داده‌های مهاجرتی جدید یادآوری به موقع ارائه می‌دهد که افراد غیرقانونی که از کانال خطرناک عبور می‌کنند تنها بخش کوچکی از تازه واردان را تشکیل می‌دهند، در حالی که بیشتر آنها به صورت قانونی وارد می‌شوند.

بر اساس آمار دولتی منتشر شده در سال جاری، تنها 45755 نفر در سال 2022 با قایق های کوچک به کانال مانش رسیدند. این رقم 3.8 درصد از کل افرادی است که به بریتانیا مهاجرت می کنند.

اما حتی در پاسخ به آمار مهاجرت جدید که در روز پنجشنبه منتشر شد، وزارت کشور روی چگونگی کاهش ورود قایق‌ها به علاوه کاهش کلی مهاجرت تمرکز کرد.

این دفتر در بیانیه‌ای اعلام کرد: «ما متعهد به کاهش کل مهاجرت خالص هستیم، در حالی که قایق‌ها را متوقف می‌کنیم و کنترل مرزهای خود را تحویل می‌گیریم، مقابله با سوء استفاده و جلوگیری از عبورهای خطرناک و غیرقانونی را در اولویت قرار می‌دهیم».