در ابتدا، یادبود آوارگان فلسطینی در سازمان ملل متحد برگزار شد

سازمان ملل متحد روز دوشنبه برای اولین بار رسماً آوارگی صدها هزار فلسطینی را در جنگی که 75 سال پیش پیرامون ایجاد اسرائیل رخ داد، گرامی داشت و با واکنش تند سفیر اسرائیل در سازمان جهانی روبرو شد.

در این مراسم که فلسطینیان آن را نکبه یا “فاجعه” می نامند، محمود عباس، رئیس جمهور فلسطین نیز حضور داشت. بسیاری از کشورهای عضو از آسیا، آفریقا، آمریکای مرکزی و جنوبی و خاورمیانه. و نمایندگان اتحادیه آفریقا و اتحادیه عرب که سخنرانی کردند. ایالات متحده و بریتانیا در آن شرکت نکردند.

آقای عباس گفت: «این قطعنامه نشان دهنده به رسمیت شناختن بی عدالتی تاریخی جاری توسط سازمان های شما است که در سال 1948 و قبل از آن بر مردم فلسطین وارد شد و پس از آن نیز ادامه دارد». وی افزود که این همچنین برای اولین بار رد روایت صهیونیستی اسرائیلی است که این نکبت را رد می کند.

آقای عباس خواستار تعلیق عضویت اسرائیل در سازمان ملل شد و گفت که دولت یهود هرگز به تعهدات و تعهدات خود عمل نکرده و به تعهدات خود به عنوان پیش نیاز عضویت خود عمل نکرده و قطعنامه ها را نقض نکرده است.

آقای عباس پس از سخنرانی خود که بیش از یک ساعت به طول انجامید، مورد تشویق ایستاده و دو نوبت تشویق طولانی قرار گرفت. شعارهای “فلسطین آزاد” و “فعلا به اشغال پایان دهید” از سوی حاضران فریاد می‌شد.

گیلاد اردان، سفیر اسرائیل در سازمان ملل، این رویداد را “شرم آور” محکوم کرد و از کشورها خواست آن را تحریم کنند. در نامه ای او روز یکشنبه برای دیپلمات ها فرستاد.

آقای اردان در بیانیه ای ویدئویی گفت: “حضور در این رویداد نفرت انگیز به معنای از بین بردن هرگونه شانس صلح با پذیرش روایت فلسطینی ها است که تشکیل کشور اسرائیل را فاجعه می خواند.”

این رویداد توسط کمیته اعمال حقوق مسلم مردم فلسطین سازماندهی شد، نهادی متشکل از 25 کشور عضو که در سال 1975 با دستور مجمع عمومی برای ترویج حقوق فلسطینیان و حمایت از صلح ایجاد شد. کشورهای هند، ترکیه، آفریقای جنوبی، ونزوئلا و مالت از جمله اعضای آن هستند.

کشورهای عضو مجمع عمومی سازمان ملل متحد در ماه نوامبر به تصویب قطعنامه‌ای مبنی بر فراخوان برگزاری این یادبود رأی دادند. عصر دوشنبه با رویداد دیگری در سالن مجمع عمومی با “تجربه ای همه جانبه” از نکبت همراه با موسیقی زنده، عکس، فیلم و شهادت ادامه خواهد یافت.

رئیس کمیته، شیخ نیانگ، سفیر سنگال در سازمان ملل، گفت: «نکبه و رنج نسل‌های فلسطینی، داستانی است که به ندرت در کتاب‌های تاریخی آموزش داده می‌شود، اغلب فراموش شده و فراموش شده است». امروز باید مقاومت فلسطینیان در طول تاریخ و به ویژه از سال 1948 به رسمیت شناخته شود.

حدود 700000 فلسطینی در سال‌های 1947 و 1948 در جریان جنگ‌های پیرامون تشکیل اسرائیل به عنوان یک کشور، اخراج یا خانه‌های خود را ترک کردند. اکثر آنها به عنوان پناهنده در اردوگاه های کشورهای همسایه زندگی می کنند و حق آنها برای بازگشت به خانه یک مسئله اصلی در هر راه حل دو کشوری است. بسیاری از روستاهایی که آنها پشت سر گذاشتند توسط اسرائیلی ها تصرف یا ویران شد.

وقایع موضوع مناقشه طولانی مدت است. فلسطینی ها آنها را اقدامی برای پاکسازی قومی می دانند که توسط شبه نظامیان اسرائیلی تحریک شده و صدها فلسطینی را قتل عام کردند و هزاران نفر را از خانه هایشان بیرون راندند.

اما برای اسرائیلی‌ها، این درگیری جنگی برای بقا علیه ارتش‌های متجاوز عربی و شبه‌نظامیان محلی متخاصم بود که مرتکب جنایات شدند و طرح سازمان ملل برای تقسیم سرزمین بین یهودیان و اعراب را رد کردند.

برای بسیاری از اسرائیلی‌ها، مهاجرت فلسطینی‌ها عمدتاً داوطلبانه بود که توسط رهبران عرب تشویق شد و با آزار و اذیت و اخراج یهودیان از خانه‌هایشان در فلسطین و سایر نقاط خاورمیانه همراه بود.

این بزرگداشت در یک دوره پرتنش در اسرائیل، غزه و کرانه باختری اشغالی برگزار می شود، جایی که خشونت ها در سال جاری افزایش یافته است. روز شنبه، اسرائیل و گروه شبه نظامی جهاد اسلامی فلسطین با آتش بسی موافقت کردند که به پنج روز درگیری پایان داد که 35 کشته برجای گذاشت.

به نظر نمی‌رسد که این رویداد واکنش گسترده فلسطینی‌های غزه، اسرائیل و کرانه باختری را برانگیخته باشد، اما برخی از گروه‌های حقوق فلسطینی به اهمیت مراسم بزرگداشت سازمان ملل اشاره کردند.

کمیسیون بین‌المللی حمایت از حقوق فلسطینی‌ها، یک گروه حقوقی مستقر در غزه، آن را «گامی منحصر به فرد و بی‌سابقه» خواند و گفت که باید «به این معنا باشد که مردم فلسطین بتوانند از حق خود برای استقلال و بازگشت استفاده کنند».

هانی عقاد، تحلیلگر سیاسی فلسطینی، در روزنامه القدس نوشت که این رویداد تأیید کننده «عدالت آرمان فلسطین و قانونی بودن مبارزه ملی فلسطین» است و یادآوری است که جهان «نکبت» را فراموش نکرده است. دولت اشغالگر چقدر سعی کرد خود را قربانی جلوه دهد.»

جدای از مراسم سازمان ملل، هزاران فلسطینی در سراسر غزه، اسرائیل و کرانه باختری برای بزرگداشت نکبت تظاهرات و تظاهرات برگزار کردند. در شهر رام الله، در کرانه باختری، صدها نفر در مقابل مقبره یاسر عرفات، جایی که رئیس جمهور سابق فلسطین در آن دفن شده است، تجمع کردند. آنها در تظاهراتی که با حضور محمد اشتیه، نخست وزیر فلسطین برگزار شد، پرچم فلسطین را به اهتزاز درآوردند.

در دانشگاه تل آویو در اسرائیل، ده‌ها دانشجو در حالی که پرچم‌های فلسطین را در دست داشتند، در ورودی دانشگاه ایستاده بودند. این رویداد سالانه اغلب با اعتراض ملی‌گرایان اسرائیلی مواجه می‌شود که گاهی به درگیری‌های خفیف منجر می‌شود.

رزماری دی کارلو، رئیس امور سیاسی و صلح سازمان ملل متحد، در این مراسم در نیویورک سخنرانی کرد و خشونت‌های دو طرف را محکوم کرد و از اسرائیل برای گسترش شهرک‌سازی‌ها و مصادره اموال فلسطینی‌ها به زور و توسط فلسطینی‌ها خواست. شبه نظامیان برای هدف قرار دادن غیرنظامیان اسرائیلی با موشک.

خانم دی کارلو گفت: «موضع سازمان ملل روشن است. «اشغال باید پایان یابد. راه حل دو کشوری که صلح و امنیت پایدار را برای اسرائیلی ها و فلسطینی ها به ارمغان می آورد باید در راستای قوانین بین المللی، قطعنامه های سازمان ملل و توافقات قبلی محقق شود.

فرناز فصیحی گزارش از نیویورک؛ هیبا یازبک از اورشلیم