دادگاه آلمان گروه جناح چپ را در حمله به راست افراطی محکوم کرد

دادگاهی در آلمان روز چهارشنبه یک زن 28 ساله و سه همدست خود را به سازماندهی و انجام حملات وحشیانه علیه افرادی که نئونازی می پنداشتند، محکوم کرد که کارشناسان آن را یک مورد غیرمعمول خشونت افراطی چپ در این کشور توصیف کردند. کشور.

این زن که طبق قوانین سختگیرانه حفظ حریم خصوصی آلمان تنها با نام لینا ای. معرفی شده بود، توسط دادگاهی در درسدن در شرق آلمان به دلیل عضویت در یک انجمن جنایی، چندین مورد تجاوز، به پنج سال و سه ماه زندان محکوم شد. ایجاد خسارت به اموال و همچنین سایر هزینه های کمتر.

سه عضو دیگر گروه – Lennart A.، 28; جانیس آر.، 37; و فیلیپ ام.، 28 ساله – از دو سال و پنج ماه تا سه سال و دو ماه به اتهاماتی از جمله عضویت یا حمایت از یک باند جنایتکار، تجاوز و مشارکت در حمله به زندان محکوم شدند.

نانسی فایزر، وزیر کشور این کشور پس از صدور حکم در بیانیه‌ای گفت: «در یک کشور دموکراتیک قانون اساسی، نباید جایی برای عدالت هوشیارانه وجود داشته باشد». وی افزود: “هیچ هدفی خشونت سیاسی را توجیه نمی کند.”

قاضی Hans Schlüter-Staats اعلام کرد که لینا ای از زندان آزاد خواهد شد تا زمانی که درخواست تجدید نظر احتمالی انجام شود و او باید حکم زندان خود را آغاز کند. حامیان حاضر در دادگاه که در زمان اعلام حکم اولیه به قدری اعتراض کرده بودند که قاضی 15 دقیقه استراحت اعلام کرد، از اینکه او برای مدتی آزاد خواهد شد، خوشحال شدند. این سه متهم در جریان دادگاه در بازداشت نبودند.

ساعاتی پس از اعلام حکم، درگیری‌هایی، برخی خشونت‌آمیز، بین معترضان چپ‌گرا و پلیس در برلین رخ داد. لایپزیگ، جایی که لینا ای. و شهرهای دیگر فعالان چپ افراطی همچنین اعلام کرده بودند که تظاهرات روز شنبه در لایپزیک برگزار خواهد شد.

این پرونده به طور گسترده در آلمان مورد توجه قرار گرفته است، جایی که مقامات مدت‌هاست متهم هستند که در پیگرد قانونی یا کندی پیگرد افراد مرتبط با حملات جناح راست، و به ویژه در شرق این کشور، جایی که تسلط گروه‌های دوردست وجود دارد، متهم شده‌اند. گروه‌های راست مدت‌هاست که صحنه‌ی چپ افراطی کوچک‌تر و ظاهراً مستعد خشونت را تحت الشعاع قرار داده‌اند. کارشناسان می گویند این محاکمه همچنین مترقیان را وادار کرد تا به این فکر کنند که مبارزه با افراط گرایی دست راستی تا کجا باید پیش برود.

در قلب این پرونده، شش حمله وجود داشت که به گفته دادستان، این گروه بی‌نام و بی‌نام از سال 2018 تا 2020 برنامه‌ریزی و اجرا کرده بود. در میان افرادی که توسط مهاجمان نقاب‌پوش مورد ضرب و شتم قرار گرفتند، یک تندروی راست‌گرا و مبارز هنرهای رزمی بود که خود در زندان است. در انتظار محاکمه برای نقش خود در رهبری یک گروه جناح راست خشن؛ مردانی که از تجمع راست افراطی در درسدن بازگشتند. و مردی که کلاهی از یک شرکت پوشاک دست راستی بر سر داشت که بعدا نئونازی بودن را انکار کرد.

برخی از قربانیان با شکستگی استخوان در بیمارستان بستری شدند. یکی شهادت داد که او مادام العمر آسیب دیده است. دادستان ها گفتند که در مجموع 13 قربانی شناخته شده بودند.

دادستان ها گفتند که لینا ای. به همراه شریک زندگی خود که هنوز تحت تعقیب مقامات هستند، گروه را رهبری کرده است.

بازرسان پس از حمله دوم به جنگجوی افراطی هنرهای رزمی در سال 2019، لینا ای. را که در آن زمان دانشجو بود، وارد خانه کردند. در داخل، آنها پلاک های اصلی را پیدا کردند که نشان می داد به مادر لینا ای. ثبت شده است. از آنجا، پلیس لینا ای. را از طریق شهادت شاهد، ویدئو، شواهد DNA و عکسی از صحنه جنایت که در دوربین خانه او پیدا شده بود، به سایر حملات مرتبط کرد.

او در نوامبر 2020 در خانه اش در لایپزیگ، در ایالت زاکسن در شمال شرقی آلمان دستگیر شد. اتهام او ایجاد آسیب بدنی و تشکیل یک باند تبهکار بود.

این پرونده از زمانی که او از هلیکوپتر پلیس که توسط افسران به شدت مسلح محاصره شده بود برای محاکمه در کارلسروهه، مقر دادستان های ملی آلمان، پیاده شد، تخیل افکار عمومی را به خود جلب کرد. او توسط برخی به عنوان یک جنایتکار خشن مورد سرزنش قرار گرفت و توسط برخی دیگر به عنوان یک فرد هوشیار تحسین شد. “لینا ای رایگان.” گرافیتی در یک محله لایپزیگ ظاهر شد. برخی از فروشگاه ها جعبه های جمع آوری را برای کمک به او در هزینه های دفاعی قرار می دهند.

هاجو فونک، کارشناس راست افراطی، گفت خشونتی که گروه چپ به آن متهم شده بود در شرق آلمان غیرمعمول بود، جایی که راست افراطی منشأ خشونت در فضاهای عمومی بود.

آقای فونکه گفت: «به ویژه در زاکسن، و همچنین در سایر ایالت‌های شرق، راست افراطی یک تسلط تاکتیکی بر بازیگران چپ و حتی شهروندان دموکراتیک در موقعیت‌های روزمره دارد. “اگر در انجام کاری فعال هستید که آنها دوست ندارند، در واقع در خطر هستید.”

در سال 2022، پلیس آلمان 23493 جنایت ثبت شده را به راست افراطی در این کشور نسبت داد. در همان سال، 6976 جنایت به چپ افراطی نسبت داده شد که کمترین تعداد در یک دهه اخیر است.

آلمان به دلیل گذشته نازی خود قوانین سختگیرانه ای برای مبارزه با فاشیسم دارد و نمادها و سخنرانی نازی ها را ممنوع می کند. اندکی پس از اتحاد مجدد کشور در سه دهه پیش، نئونازی ها موجی از خشونت را علیه مهاجران به راه انداختند و مراکز پناهندگی را به ویژه در شرق هدف قرار دادند. اگرچه خشونت فروکش کرده است، اما ثروت سیاسی جناح راست رشد کرده است. سال گذشته یک گروه راست افراطی متهم به توطئه برای سرنگونی دولت شد.

یک گزارش کمیته پارلمانی منتشر شده در سال 2013 نشان داد که پلیس و سرویس‌های امنیتی آلمان تعصب‌هایی عمیقاً ریشه‌دار دارند که به یک سلول نئونازی اجازه می‌داد تا بیش از یک دهه بدون شناسایی، حملات خشونت‌بار – قتل، سرقت و بمب‌گذاری – علیه مهاجران انجام دهد.

محاکمه لینا ای. و گروهش به مدت نزدیک به 100 روز در ایالت زاکسن تحت تدابیر امنیتی بالا برگزار شد. حامیان او به گالری بازدیدکنندگان سرازیر شدند و هنگام ورود او تشویق کردند. او با نماد قلب یا یک حرکت در آغوش از آنها استقبال کرد.

شاهد ستاره ی دادستان، یک معلم مهدکودک و همکار سابق گروه، یوهانس دی، 30 ساله بود که تایید کرد لینا ای. نقش رهبری را ایفا کرده است. او در مورد آموزش و سازماندهی گروه شهادت داد و اعتراف کرد که حداقل برای یک حمله به عنوان گروهی حضور داشته است. (دادگاه به دلیل نقشش در جنایت به او حکم تعلیقی داد.)

در آخرین روز محاکمه این ماه، لینا. ه. بر بی گناهی خود اصرار نکرد و انگیزه هایش را توضیح نداد، بلکه از خانواده، مادربزرگش و کسانی که به او نامه نوشته بودند و در زندان با او ملاقات کردند تشکر کرد.

حتی در بحبوحه فراخوان‌ها برای اعتراض، الکساندر دیکه، که در دانشگاه گوتینگن چپ افراطی را مطالعه می‌کند، گفت که در جامعه چپ‌گرا، این حکم ممکن است به جستجوی روح منجر شود. او گفت: «این یک تناقض اساسی است که از یک طرف جامعه‌ای عاری از خشونت و عاری از سلطه را می‌خواهید، اما نمی‌خواهید خشونت را در راه رسیدن به آن حذف کنید».

دیرک مونستر، یک افسر پلیس که واحد ویژه ایالت را در مورد جنایات چپ افراطی اداره می کند و بر تحقیقات گروه لینا ای.

او قبل از صدور حکم گفت: «این یک اثر سیگنالینگ دارد. ما باید تشخیص دهیم که یک مشکل واقعی داریم و مشکلی نیست که بتوان در مورد آن بحث کرد.»

او گفت که بسیاری از آلمانی‌ها از تلقی خشونت چپ به عنوان یک مشکل خودداری کردند، زیرا عموماً با مبارزه با فاشیسم همدردی می‌کردند. او گفت: «ما با باورهای چپ نمی جنگیم. ما علیه خشونت جنایی واقعی کار می کنیم.»