دادخواست ضد انحصاری فیس بوک: ده ها ایالت و FTC از شرکت به دلیل ادعای رفتار ضد رقابتی شکایت می کنند

به ویژه کمیسیون تجارت فدرال ، به دنبال صدور حکمی دائمی در دادگاه فدرال است که می تواند از جمله این شرکت را به واگذاری دارایی ها از جمله اینستاگرام و واتس اپ ، و در نتیجه شکستن فیس بوک همانطور که ما می شناسیم ، مجبور کند. این آژانس همچنین می خواهد فیس بوک را ملزم کند تا برای ادغام ها و ادغام های بعدی اطلاع قبلی و تأیید را بگیرد.

ایان کانر ، مدیر دفتر رقابت FTC ، در بیانیه ای گفت: “شبکه های اجتماعی شخصی در زندگی میلیون ها آمریکایی نقش اساسی دارد.” “اقدامات فیس بوک برای محکم کردن و حفظ انحصار خود ، مصرف کنندگان را از مزایای رقابت محروم می کند. هدف ما بازگرداندن رفتار ضد رقابتی فیس بوک و بازگرداندن رقابت است تا بتواند نوآوری و رقابت آزاد رشد کند.”

پرونده های قضایی موازی ، ماه ها در حال انجام ، یک چالش بی سابقه برای یکی از قدرتمندترین شرکت های سیلیکون ولی است. شکایت ها در مورد جذب و کنترل فیس بوک بر اینستاگرام و واتس اپ ، دو سرویس اصلی در امپراتوری رسانه های اجتماعی آن ، صفر است.

این شکایات تقریباً 14 ماه پس از آن صورت می گیرد که دادستان کل نیویورک ، لتیتیا جیمز اعلام کرد که دفتر وی گروهی از دادستان های کل را در تحقیق از فیس بوک برای اقدامات بالقوه ضد رقابت رهبری می کند. در نهایت بیش از 40 دادستان کل در شکایت روز چهارشنبه امضا کردند. در همین حال ، FTC از ژوئن 2019 تحقیقات ضد انحصاری خود را در مورد فیس بوک انجام داده است.

جیمز روز چهارشنبه در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت: “برای نزدیک به یک دهه ، فیس بوک از سلطه و قدرت انحصاری خود برای شکست دادن رقبای کوچکتر و از بین بردن رقابت استفاده کرده است.” “فیس بوک با استفاده از انبوه داده ها و پول خود ، آنچه را که این شرکت تهدیدات احتمالی تلقی می کند ، خرد یا مانع آن شده است.”

این دادخواست ایالتی خواستار صدور حکم قضایی است که طبق آن فیس بوک مجبور است مقامات ایالتی را از هرگونه خرید آتی با ارزش 10 میلیون دلار یا بیشتر مطلع کند.

در یک توییت پس از اعلام این پرونده های قضایی ، فیس بوک گفت: “ما در حال بررسی شکایات هستیم و به زودی حرف های بیشتری برای گفتن خواهیم داشت. سالها پس از تمیز کردن مالکیت FTC توسط دولت ، اکنون دولت می خواهد بدون توجه به تاثیری که سابقه دارد ، کارهایی انجام دهد. در جامعه تجارت گسترده تر یا افرادی که هر روز محصولات ما را انتخاب می کنند. “

بیشتر بررسی های فیس بوک مربوط به شرکت هایی است که برای ایجاد مخاطبان عظیم خریداری کرده است که هم اکنون بیش از 3 میلیارد کاربر در سراسر مجموعه برنامه های خود دارند ، طبق بیانیه های مالی آن. این تسلط س questionsالاتی از سوی برخی از کارشناسان حقوقی از جمله قانونگذاران آمریکایی ایجاد کرده است که آیا مدیرعامل فیس بوک مارک زاکربرگ قصد دارد تهدیدهای رقابتی را با تهمت زدن خنثی کند؟

با افزایش صدای طبل در واشنگتن علیه فیس بوک ، این شرکت سالها فرصت داشت تا خود را برای مسابقه آماده کند. این برنامه به یکپارچه سازی برنامه های خود در سطح فنی منتقل شده است ، تصمیمی که به گفته برخی منتقدان یک استراتژی برای ناکام گذاشتن هرگونه تجزیه احتمالی است. این استخدام وکلا را با تجربه ضد انحصارطلبی و دادرسی افزایش داده است. و این شرکت نکات گفتگوی خود را به خوبی تنظیم کرده است و در مورد روایتی استقبال می کند که فیس بوک از مقررات استقبال می کند اما سختگیری در این زمینه می تواند به سایر کشورها مانند چین در بخش فناوری سریع منجر شود.

این شرکت همچنین استدلال کرده است که تنظیم کنندگان در آن زمان معاملات واتس اپ و اینستاگرام را بررسی کرده اند و پس از آن دلیلی برای جلوگیری از آنها نمی دیدند. اینستاگرام به ویژه در اوایل چرخه زندگی خود خریداری شد ، قبل از اینکه بسیاری از آن دیدن کنند به عنوان غول موفقی که امروز وجود دارد.

اقدامات حقوقی روز چهارشنبه ، فیس بوک را به دومین شرکت فناوری جهانی تبدیل کرده است که امسال به دلیل نگرانی های ضد انحصار توسط مقامات دولت ایالات متحده و ایالت به دادگاه کشانده شده است. در ماه اکتبر ، دادگستری دادگستری و 11 ایالت با طرح این ادعا که گوگل رقابت را برای حفظ جایگاه قدرتمند خود در جستجوی آنلاین و تبلیغات جستجو خفه کرده است ، علیه Google شکایت کردند. (گوگل این دادخواست را “بسیار ناقص” خوانده و اینكه مصرف كنندگان از پلتفرم گوگل استفاده می كنند زیرا آنها این كار را می كنند ، نه به این دلیل كه مجبور به استفاده از آنها شده اند.) به گفته كارشناسان ، آخرین لباس اصلی ضد انحصار فناوری قبل از آن ، به پرونده برجسته دولت آمریكا علیه مایکروسافت در اواخر دهه 1990 و اوایل دهه 2000.

فیس بوک و گوگل تنها شرکت های فناوری نیستند که در بین سیاست گذاران نگران کننده هستند. مقامات آمریکایی به طور فزاینده ای کل بخش فناوری را برای رفتارهای احتمالی ضد رقابتی مورد تحقیق قرار داده اند ، و توجه ویژه ای به چهار شرکت بزرگ که اکنون گوشه گوشه زندگی ما را لمس می کنند ، قرار داده اند. این بررسی از کنترل اپل بر اکوسیستم برنامه iOS گرفته تا رفتار آمازون با فروشندگان مستقل در بستر تجارت الکترونیکی خود متغیر است.

هال سینگر ، اقتصاددان و کارشناس ضد انحصار م Instituteسسه سیاست های عمومی دانشگاه جورج واشنگتن گفت ، در مورد فیس بوک ، مقامات دولتی باید در دادگاه ثابت کنند که ادعای سو m رفتار این شرکت منجر به آسیب های قابل اندازه گیری در مصرف کنندگان یا رقابت در دنیای واقعی شده است.

سینگر گفت: “این لازم نیست که یک اثر قیمتی باشد ؛ ممکن است یک چیز خصوصی باشد.” “اما شما باید آن را علیت نشان دهید.”

با توجه به دادخواست دولت ، رفتار نامناسب فیس بوک منجر به آسیب رساندن به مصرف کنندگان شده است. در این شکایت گفته شده است ، در حالی که صنعت فناوری از “کاهش سرمایه گذاری در خدمات بالقوه رقیب” رنج برده است ، کاربران اینترنت در بین سیستم عامل های رسانه های اجتماعی و تجربیات ضعیف تر ، گزینه های کمتری دارند.

در ادعای انتقادی دیگر ، مقامات ایالتی گفتند که فیس بوک بستر خود را به روی توسعه دهندگان برنامه های شخص ثالث باز کرده تا آنها را وارد مدار این شرکت کند ، سپس به محض اینکه فیس بوک آنها را تهدیدی رقابتی دانست ، دسترسی آنها به خدمات فیس بوک را قطع کرد.

سینگر گفت که اگر فیس بوک در نهایت تخلف از قانون تلقی شود ، این شرکت می تواند با استدلال اینکه خدمات آن بسیار محکم و یکپارچه برای بازپرداخت هستند ، مانع از جدایی شود. اما ، وی گفت ، تشخیص اینکه آیا این یک بحث اقناعی است ، به عهده دادگاه ها است.

همانطور که پرونده مایکروسافت نشان داد ، رسیدگی به پرونده های قضایی ضد انحصاری سالها به طول می انجامد. اما در نهایت می توانند تأثیر بسزایی داشته باشند. کارشناسان اعتبار مایکروسافت را که سرانجام برطرف شد ، زمینه ساز ظهور گوگل می دانند.

به همین ترتیب ، یک حکم دادگاه که باعث از هم پاشیدن فیس بوک یا اعمال برخی محدودیت های رفتاری می شود ، می تواند تأثیرات گسترده ای بر روی احتمال ایجاد استارت آپ های جدید – و محصولاتی که مصرف کنندگان در بازار می بینند ، بگذارد.