حقیقت در انفجارهای کرملین گریزان است

تنها حقایق غیرقابل انکار در مورد حادثه روز چهارشنبه در کرملین این است که دو انفجار در حوالی ساعت 2:30 بامداد بر فراز مهمترین نماد سیاسی و فرهنگی روسیه رخ داد و مسکو و اوکراین هر دو با خشم واکنش نشان دادند.

اما خشم چه کسی واقعی و چه کسی جعلی بود؟

در این جنگ، نبرد بر سر روایت به اندازه نبرد میدانی اهمیت دارد. در حالی که کرملین اغلب دروغ می‌گوید و از رسانه‌های قدرتمند تحت کنترل دولت خود برای ایجاد واقعیت‌های جایگزین استفاده می‌کند، اوکراین نیز ثابت کرده است که در خم کردن حقیقت برای خدمت به برنامه زمان جنگ خود مهارت دارد.

قطع کردن روایات رقیب برای رسیدن به حقیقت می تواند کار دشواری باشد، و شاید نکته همین باشد. هر دو طرف زمانی سود خواهند برد که نیات و روش های آنها در مه پنهان بماند.

آیا حمله آشکار هواپیماهای بدون سرنشین اقدامی جسورانه اما عمدتاً نمادین از سوی اوکراین بود که با هدف شرمسار کردن رئیس جمهور ولادیمیر وی. پوتین در حالی که او برای ریاست رژه سالانه روز پیروزی در میدان سرخ در هفته آینده آماده می شود؟ آیا این یک اقدام تحریک آمیز روسیه برای توجیه حملات شدیدتر علیه مردم اوکراین یا شاید علیه رهبری اوکراین بود؟

یا توسط هیچ یک از دولت ها، بلکه توسط پارتیزان های محلی روسی مخالف جنگ، یا خرابکاران سرکش اوکراینی اعدام شد؟

روسیه با عصبانیت اوکراین را به تلاش برای ترور آقای پوتین با حمله هواپیمای بدون سرنشین متهم کرد و بر حق خود برای تلافی جویانه تاکید کرد.

روز پنجشنبه، دیمیتری اس. پسکوف، سخنگوی آقای پوتین، بارها در یک کنفرانس تلفنی با خبرنگاران گفت که ایالات متحده بدون ارائه هیچ مدرکی دستور حمله را داده است. وی گفت: “ما خوب می دانیم که تصمیمات در مورد چنین اقدامات و اقدامات تروریستی نه در کیف، بلکه در واشنگتن اتخاذ می شود.”

مقامات آمریکایی به شدت هرگونه دخالت در آن را رد کردند. جان اف کربی، مدیر ارتباطات شورای امنیت ملی کاخ سفید، در برنامه «صبح جو» شبکه ام‌اس‌ان‌بی‌سی، گفت: «پسکوف در آنجا دراز کشیده است، خالص و ساده».

اوکراین همچنین تلاش برای حمله به کرملین را رد کرد و مسکو را متهم کرد که اساساً یک حادثه تحریک آمیز را برای جلب حمایت داخلی و توجیه تشدید تنش به راه انداخته است.

تصویری از ویدئویی که انفجاری را در نزدیکی گنبد کاخ سنا در اوایل صبح چهارشنبه نشان می‌دهد.اعتبار…Ostorozhno Novosti، از طریق رویترز

حمله اوکراین به مقر دولت روسیه اقدامی جسورانه خواهد بود. اما کرملین به مدت 12 ساعت در این مورد چیزی نگفت.

هنگامی که سرویس مطبوعاتی سرانجام به متهم کردن اوکراین دست یافت، این کار را در بیانیه‌ای غیرمعمول با جزئیات انجام داد، که نشان می‌دهد مشتاق است این قسمت حداکثر در معرض دید عموم قرار گیرد.

این موضوع باعث انکار عمومی در کیف شد، و همچنین برخی از سر خاراندن خصوصی از سوی مقامات اوکراینی که معمولاً سریع با چشمک و تکان دادن سر به نشانه ارتباط با عملیات مخفیانه جسورانه و خلاقانه عمل می کنند. آنها خاطرنشان کردند که انفجارها برای انجام کارهای زیادی بسیار کوچک بودند.

کمی پس از انتشار بیانیه کرملین، یکی از مقامات ارشد اوکراینی در پاسخ به سوالی درباره این حمله گفت: متأسفانه زیبا، اما بی اثر است. «در حال حاضر نمی‌دانم چه کسی این کار را انجام داده است. انگار مال ما نبود.»

کسی می داند واقعا چه اتفاقی افتاده است، اما هیچ کس، در حال حاضر، صحبت نمی کند. بیش از یک روز بعد، هیچ اطلاعات جدیدی منتشر نشده است که بتواند روشن کند چه کسی پشت این انفجارها بوده است، اما این امر مانع از شکوفایی اظهارات تحریک آمیز و گمانه زنی های وحشیانه نشده است.

روز پنجشنبه، مقامات روسیه به دو برابر شدن ادامه دادند. وزارت امور خارجه بیانیه ای طولانی منتشر کرد و گفت کسانی که در انجام آنچه “حملات تروریستی” نامیده می شوند، با “مجازات شدید و اجتناب ناپذیر” مواجه خواهند شد.

در این مورد، اوکراین و روسیه هر کدام ابزار و انگیزه ای برای انجام این حمله داشتند.

در بیش از 14 ماه جنگ، اوکراین در اقدامات وقیحانه سنگین با اهمیت نمادین ماهر شده است. حمله بهار گذشته که گل سرسبد روسیه در دریای سیاه، مسکوا را غرق کرد، کمک چندانی به کاهش حملات بی امان روسیه به اوکراین نکرد، اما شکستی عمیقاً خفت بار برای ارتش روسیه بود.

انفجار تابستان گذشته در تنها پلی که خاک روسیه را به شبه جزیره کریمه اشغالی متصل می‌کند، انتقال تجهیزات نظامی را برای مدت کوتاهی کند کرد، اما ضربه شرم‌آور دیگری به آقای پوتین وارد کرد که نیروهایش نتوانستند از یک دارایی استراتژیک مهم محافظت کنند. خطوط مقدم

اوکراین جنگ را صرف توسعه پهپادهای مرگبار کرده است که سربازان را در میدان نبرد به وحشت انداخته و به پشت خطوط دشمن حمله کرده است. در دسامبر گذشته، اوکراین هواپیماهای بدون سرنشین انفجاری اصلاح شده را صدها مایل به خاک روسیه برای حمله به دو پایگاه نظامی فرستاد که به هواپیماها آسیب رساند و چندین سرباز را کشت.

در این موارد و موارد دیگر، مقامات اوکراینی علناً مسئولیتی را بر عهده نگرفته‌اند، اگرچه اغلب دخالت کشورشان را به طور آشکار رد نکرده‌اند. بدون سابقه، مقامات ارشد گاهی اوقات تصدیق می کنند که نیروهایشان در آن شرکت کرده اند.

قسمت چهارشنبه متفاوت بود. مقامات ارشد آقای زلنسکی به پایین بلافاصله و صریح تکذیب کردند.

میخائیلو پودولیاک، مشاور رئیس جمهور اوکراین گفت: «اوکراین قطعا هیچ ارتباطی با حملات پهپادی به کرملین ندارد. “این هیچ معنی ندارد. هیچ اثر نظامی، اطلاعاتی یا تاکتیکی در آستانه یک حمله ندارد.»

انکارهای سریع و قاطع ممکن است معنی داشته باشند، اما اینکه این معنا چیست، همچنان قابل حدس و گمان است.

آقای پودولیاک پیشنهاد کرد که این انفجارها در واقع یک عملیات به اصطلاح “پرچم دروغین” توسط کرملین بوده است – با این هدف که به نظر برسد اوکراین مقصر بوده است – برای توجیه یک حمله بالقوه در مقیاس بزرگ با هدف تضعیف ضد حمله مورد انتظار اوکراین.

او توضیح نداد که چرا مسکو به چنین توجیهی نیاز دارد. ارتش آقای پوتین از ابتدای جنگ بدون احساس نیاز به ارائه بهانه های دقیق دست به حملات گسترده و کشتار غیرنظامیان زده است.

سفارت ایالات متحده در کیف اواخر روز چهارشنبه هشداری مبنی بر افزایش خطر حملات موشکی روسیه صادر کرد و روز پنجشنبه ارتش اوکراین اعلام کرد که موشک‌ها و پهپادها را بر فراز کیف و اودسا سرنگون کرده است.

آقای زلنسکی انفجارهای کرملین را که سرویس مطبوعاتی آقای پوتین آن را یک حمله تروریستی خواند، با حملات ارتش روسیه به شهرهای اوکراین در همان روز مقایسه کرد. در حالی که مقامات روسی می‌گویند انفجارهای مسکو آسیبی به دنبال نداشته است، آقای زلنسکی عکس‌های وحشتناک غیرنظامیان کشته شده را پس از حمله روسیه به شهر خرسون در جنوب اوکراین که منجر به کشته شدن حداقل 23 نفر در یک فروشگاه مواد غذایی و یک ایستگاه قطار شد، به اشتراک گذاشت. اهداف غیرنظامی

آقای زلنسکی در پستی در اینستاگرام گفت: “ما هرگز مقصران را نخواهیم بخشید.” ما دولت شیطانی را شکست خواهیم داد و همه عاملان آن را مورد بازخواست قرار خواهیم داد.»

کرملین، البته، در فریبکاری ماهر است و هرگز در ترویج دروغ های آشکار خودداری نشان نداده است.

توجیه اعلام شده آقای پوتین برای تهاجم خود – اینکه اوکراین توسط حکومت نظامی نازی متعهد به خشونت علیه روسیه اداره می شود – ساختگی بود. هفته گذشته، یک گزارش تلویزیون دولتی روسیه در توصیف حمله اوکراین به یک شهر تحت کنترل روسیه از تصاویری استفاده کرد که در واقع مربوط به حمله روسیه به شهر اومان اوکراین بود که در آن بیش از 20 نفر کشته شدند.

کارشناسان می گویند که روسیه از چنین تحریفی برای ترویج یک واقعیت جایگزین استفاده می کند که اقداماتش در جنگ را هم برای مردم و هم برای متحدانش توجیه می کند.

در حال حاضر، مقامات روسیه از حادثه کرملین برای درخواست انتقام استفاده کرده اند. دیمیتری مدودف، رئیس‌جمهور سابق روسیه و معاون کنونی شورای امنیت فدراسیون روسیه – که اغلب افراطی‌ترین نسخه‌های اقدامات احتمالی روسیه را بیان می‌کند – گفت که این انفجارها «حذف فیزیکی» رئیس‌جمهور اوکراین، ولودیمیر زلنسکی و «گروه او» را توجیه می‌کند. ” او در مرجع هیتلر برای اندازه گیری خوب پاشید.

آقای پسکوف، سخنگوی کرملین، در توضیح فاصله زمانی 12 ساعته بین انفجارها و اعلام کرملین، گفت که نیاز است سرویس های جاسوسی روسیه ابتدا تحقیقاتی را انجام دهند. آقای پسکوف گفت که آقای پوتین روز پنجشنبه در کرملین کار می کرد و هیچ اظهارنظر خاصی در مورد این انفجارها نخواهد داد.