حداقل 50 نفر در تصادف قطار در ایالت اودیشا هند کشته شدند

بر اساس گزارش های خبری هند روز جمعه دو قطار در هند در ایالت اودیشا در شرق هند از ریل خارج شدند و در حادثه ای که به شدت کشور را تکان داد، 50 نفر کشته و صدها نفر دیگر زخمی شدند.

آمیتاب شارما، سخنگوی وزارت راه آهن، به نقل از تایمز هند گفت که 10 تا 12 واگن یک قطار از ریل خارج شدند و برخی از آوارها سپس به یک ریل در مجاورت نفوذ کردند و قطار دیگری با آن برخورد کرد.

فیلم‌های ویدئویی از صحنه تصادف، تماشاگران دیوانه را نشان می‌دهد و گزارش‌های خبری هند حاکی از آن است که 50 آمبولانس به همراه تیم‌هایی از پزشکان برای رسیدگی به مجروحان به منطقه رسیده‌اند. تعداد کشته شدگان تایید نشده است، اما گزارش ها حاکی از بیم آن است که حداقل 50 نفر باشد.

نارندرا مودی نخست وزیر هند در توییتر تسلیت خود را ابراز کرد. او از حادثه قطار در اودیشا مضطرب است نوشت. «در این ساعت اندوه، فکر من با خانواده های داغدار است. باشد که مجروحان به زودی بهبود یابند.»

طبق گفته راه آهن هند، راه آهن هند روزانه بیش از 13 میلیون نفر را جابه جا می کند، اما این سیستم سال ها با بی توجهی مواجه شده است. بر اساس گزارش اداره ملی سوابق جرم و جنایت کشور، در سال 2014، بیش از 27000 مورد مرگ ناشی از قطار اتفاق افتاد. در سال 2012، کمیته ای که برای بررسی ایمنی شبکه ریلی منصوب شد، «تصویری تلخ از عملکرد ناکافی عمدتاً به دلیل زیرساخت ها و منابع ضعیف» را ذکر کرد.

این سازمان مجموعه ای از اقدامات فوری را توصیه می کند، از جمله ارتقای مسیر، تعمیر پل ها، حذف گذرگاه های همسطح و جایگزینی واگن های قدیمی با اتوبوس های ایمن تر که بهتر از مسافران در صورت تصادف محافظت می کنند.

ایمنی مسافران یا فقدان آن در سال های اخیر در هند مورد توجه قرار گرفته است. در سال 2016، بیش از 140 مسافر بر اثر خروج واگن های مسافربری در نزدیکی شهر کانپور جان خود را از دست دادند. در هفته‌های بعد از آن تصادف، دو نفر دیگر در خارج شدن از ریل واگن‌های مسافربری در همان مسیر جان باختند.