جنگ روسیه و اوکراین: به روز رسانی زنده – نیویورک تایمز

امانوئل مکرون، رئیس‌جمهور اوکراین و ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین روز پنجشنبه در بولبوآکا، مولداوی.اعتبار…لودویک مارین/ خبرگزاری فرانسه — گتی ایماژ

امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه روز پنجشنبه گفت که گردهمایی رهبران اروپایی در مولداوی نشان دهنده اتحاد اروپا در حمایت از اوکراین و ایستادگی در برابر تجاوز روسیه است، اما او موضع فرانسه مبنی بر اینکه عضویت کامل اوکراین در ناتو در ناتو هنوز زودهنگام است، تکرار کرد.

آقای مکرون در یک کنفرانس مطبوعاتی در Bulboaca، مولداوی، که تنها حدود 15 مایلی از مرز اوکراین فاصله دارد، گفت که نشست سران “نماد قوی” بود از اینکه چگونه “ما هیچ یک از اعضای خانواده اروپایی را رها نخواهیم کرد.”

آقای مکرون در این اجلاس که سران کشورها و دولت ها در آن حضور داشتند، گفت: «این پیامی از وحدت و حمایت واضح و یکپارچه از اوکراین و مردم اوکراین، برای رهبری حملات متقابل آن، به دست آوردن تضمین های امنیتی و ایجاد صلح پایدار است». از 47 کشور و مقامات ارشد اتحادیه اروپا تشکیل جلسه داده بودند.

اما او موضع یک روز قبل خود را در سفر به اسلواکی تکرار کرد که متحدان غربی می‌توانند تضمین‌های امنیتی «ملموس» را بدون رفتن به عضویت کامل در ناتو، «که بلافاصله در دسترس نیست» به اوکراین ارائه کنند.

آقای مکرون همچنین در حاشیه این اجلاس با ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین دیدار و گفتگو کرد.

گردهمایی در مولداوی دومین نشست جامعه سیاسی اروپا یا EPC بود – گروهی متشکل از بیش از 40 کشور که شامل اعضای اتحادیه اروپا اما همچنین کشورهایی که بخشی از این بلوک نیستند مانند اوکراین، مولداوی، ترکیه و بریتانیا است.

ایده این گروه از آقای ماکرون در ماه های پس از تهاجم تمام عیار روسیه به اوکراین در فوریه سال گذشته بود. او خواستار یک گردهمایی تا حدودی غیررسمی اما بسیار نمادین از دایره وسیعی از رهبران بود که کشورهایی را که بخشی از اتحادیه اروپا نیستند به آن نزدیک‌تر کند تا درباره موضوعات مهم اروپایی مانند سیاست انرژی یا امنیت بحث کنند.

روز پنجشنبه، آقای مکرون گفت که این نشست «مناسب این ایده و قدرت این قالب» را نشان داده است.

وی افزود: “من همکاران بسیاری را می بینم که گاهی اوقات در این مورد تردید داشتند و اکنون به آن متقاعد شده اند.”

آقای مکرون تاکید کرده است که این گروه راهی برای متحد نگه داشتن اروپا و راه حلی عملی برای مشارکت کشورهای غیر اتحادیه اروپا در بحث های مهم درباره آینده این قاره است – نه جایگزینی برای گسترش اتحادیه اروپا به اروپای شرقی، و نه یک اتاق انتظار نامشخص برای اتحادیه اروپا. نامزدهای عضویت

اوکراین و مولداوی هر دو سال گذشته با حمایت آقای ماکرون نامزد رسمی اتحادیه اروپا شدند، اگرچه این روند طولانی و نامشخص است. با توجه به ایده دیرینه فرانسه در مورد «اروپا چندسرعتی»، آقای مکرون همچنین گفت که یک رویکرد یک اندازه مناسب برای توسعه غیرعملی شده است و عاقلانه نیست که درهای بلوک را کاملاً باز کنیم بدون اینکه اصلاحات اساسی در آن ایجاد شود. قوانین داخلی

اما او تغییری در عدم تمایل فرانسه به توسعه را نشان داد و از اسلواکی در روز چهارشنبه استدلال کرد که «مسئله این نیست که آیا ما باید توسعه دهیم یا اینکه چه زمانی باید آن را انجام دهیم. برای من، این باید در سریع ترین زمان ممکن انجام شود – اما چگونه این کار را انجام دهیم.

او روز پنجشنبه از مولداوی افزود: “ما در حال حاضر با 27 عضو بسیار کند عمل می کنیم.” هیچ کس نمی تواند به طور قابل اعتماد بگوید که با هشت مورد دیگر بهتر عمل خواهیم کرد.