جنگ در سودان خانواده‌ها را به دام می‌اندازد زیرا ژنرال‌ها نتوانستند آتش‌بس را حفظ کنند

درگیری‌های خیابانی و حملات موشکی روز سه‌شنبه در سرتاسر سودان هرج و مرج را عمیق‌تر کرد، زیرا آتش‌بس بین دو ژنرال متخاصم این کشور متوقف شد، پایتخت را فلج کرد و غیرنظامیان را از ترس تیراندازی در خانه‌هایشان گرفتار کردند.

والدین و فرزندان، پزشکان و دانش‌آموزان، مقامات و دیپلمات‌های بلندپایه همگی از زمان آغاز درگیری‌ها در آخر هفته مورد حمله قرار گرفته‌اند. کاروان دیپلماتیک حامل شهروندان آمریکایی نیز همینطور بود و یکی از مقامات ارشد اتحادیه اروپا بر اثر شلیک گلوله زخمی شد.

مقامات سازمان ملل می‌گویند که در چهار روز گذشته حداقل 185 نفر کشته و بیش از 1800 نفر زخمی شده‌اند، اگرچه تعداد واقعی به احتمال زیاد بسیار بیشتر است.

آنتونی جی. بلینکن، وزیر امور خارجه، روز سه شنبه گفت که با سپهبد محمد حمدان، رهبر گروه شبه نظامی دخیل در حمله به کاروان آمریکایی صحبت کرده است. ژنرال حمدان سپس خواستار آتش بس 24 ساعته شد تا به غیرنظامیان اجازه تخلیه یا به دست آوردن تدارکات مورد نیاز را بدهد.

اما با سیگنال‌های متناقض در مورد اینکه آیا ارتش رقیب سودان موافقت کرده است یا خیر، ساکنان پایتخت، خارطوم، شهری پنج میلیونی، آنقدر وحشت داشتند که نمی‌توانستند از درهای خود بیرون بروند.

یکی از ساکنان خارطوم به نام رعنا که 29 ساله است، گفت: «ما در اتاق میانی خانه که پنجره ندارد، پناه می‌گیریم و تشک را بالا می‌گذاریم تا در صورت حمله هوایی، پناه بگیریم. -داروساز پیر و پنج ماهه باردار است.

رعنا که از ترس انتقام‌جویی اصرار داشت تنها با نام کوچکش شناسایی شود، گفت که او و همسرش دو روز آب کافی دارند، اما به زودی آذوقه و داروهای مورد نیاز روزانه‌اش تمام می‌شود.

او گفت که روز دوشنبه، زمانی که شوهرش سعی کرد تدارکات بخرد، او و یکی از همسایه هایش توسط دو مرد مسلح که یونیفورم های بژ رزمندگان ژنرال حمدان، نیروهای پشتیبانی سریع را پوشیده بودند، مورد حمله قرار گرفتند. او افزود که مردان پول و تلفن های آنها را سرقت کردند.

تا چند روز پیش، ژنرال حمدان با ژنرال عبدالفتاح البرهان، فرمانده ارتش، متحد شد و به او پیوست تا در کودتای 2021 قدرت را به دست گیرد. اما این دو مرد با یکدیگر مخالفت کردند و زمانی که تلاش‌های بین‌المللی برای میانجی‌گری در مناقشه و انتقال سودان به حکومت غیرنظامی با شکست مواجه شد، رقابت آنها در آخر هفته به خشونت کشیده شد.

امید کاهش خشونت‌ها در روز سه‌شنبه به‌طورکلی مطرح شد که آتش‌بس حاصل شده است، اما درست بعد از ساعت 6 بعدازظهر، زمانی که قرار بود درگیری متوقف شود، چندین نفر از ساکنان از تیراندازی شدید، انفجارهای شدید و صدای غرش جت‌های جنگنده خبر دادند. در بالای سر.

در عرض چند ساعت، طرف های رقیب یکدیگر را به نقض آتش بس متهم کردند.

راگا ماکاوی، محقق و ویراستار در خارطوم، می‌گوید: «من هرگز باور نمی‌کردم که چنین چیزی وجود داشته باشد.

ادامه خشونت نشان داد که وضعیت امنیتی چقدر سریع بدتر شده است. بیمارستان ها به دلیل بمباران و کمبود تعطیل شده اند. ساکنان روزها بدون برق و آب در خانه هایشان گیر افتاده اند. امدادگران و مقامات خارجی بارها مورد آتش سوزی قرار گرفته اند که حس غیرقابل پیش بینی بودن را تشدید کرده است.

اسیل ابراهیم، ​​یک طراح گرافیک آزاد که برای یکی از اقوام خود در حومه شهر از خانه خود گریخته است، گفت: «برخی از مردم تقریباً در برخی از نقاط خارطوم به طور عادی زندگی می کنند. “دیگران در جنگ زندگی می کنند.”

چهار نفر از آگاهان گفتند که حداقل یک مقام ارشد اتحادیه اروپا بر اثر شلیک گلوله مجروح شده است و تحت درمان است. این مقام، ویم فرانسن، یک تبعه بلژیکی، عصر روز یکشنبه با تشدید درگیری میان نیروهای مسلح رقیب در خارطوم ناپدید شد.

به گفته مردم، همکاران وی در مأموریت اتحادیه اروپا در خارطوم، از ترس بدترین اتفاق، جستجوی او را آغاز کردند و سرانجام روز سه شنبه او را ردیابی کردند. آنها گفتند که جراحات وی جدی است اما تهدیدی برای زندگی او نبود. افرادی که با وضعیت آقای فرانسن آشنا بودند، به دلیل اینکه مجاز به گفتگو با رسانه های خبری نبودند، ناشناس صحبت کردند.

شرایط مصدومیت آقای فرانسن بلافاصله مشخص نشد. اما با شروع جنگ در خارطوم و مخفی شدن مردم، سفارتخانه ها از کارکنان خود خواستند در محل خود پناه بگیرند. به گفته مقامات، یک سفیر اتحادیه اروپا نیز در خانه خود در شهر مورد حمله قرار گرفت اما به طور جدی مجروح نشد.

آقای بلینکن در یک کنفرانس خبری در ژاپن گفت که کاروان دیپلماتیک ایالات متحده در روز دوشنبه هنگام عبور از خارطوم به وضوح توسط پرچم ها و پلاک های دیپلماتیک آمریکا شناسایی شد.

چهار مقام دیپلماتیک که به دلیل نگرانی های امنیتی خواستند نامشان فاش نشود، گفتند که کاروان مقامات آمریکایی را از خانه هایشان در شهر به یک مجتمع مسکونی بزرگ آمریکایی در مرکز خارطوم می برد.

به گفته مقامات، سپس تیراندازی به یک خودروی زرهی در کاروان اصابت کرد، اما به هیچ یک از سرنشینان آن آسیبی نرسید.

آقای بلینکن گفت: «همه مردم ما در امنیت هستند.

او افزود که این حمله در دست بررسی است، اما گزارش های اولیه نشان می دهد که مهاجمان احتمالا با نیروهای پشتیبانی سریع مرتبط بوده اند.

جنگجویان ژنرال حمدان با افزودن بر نوسانات درگیری، گروهی از نیروهای مصری را در آخر هفته در سودان به اسارت گرفتند و به شایعات در مورد حمایت مصر از ارتش سودان دامن زد.

عبدالفتاح السیسی، رئیس جمهور مصر، همسایه شمال سودان، روز سه شنبه در اولین اظهارات علنی خود درباره دخالت نظامی کشورش در سودان از زمان آغاز درگیری ها، این اتهامات را رد کرد.

او گفت: «نیروهای ما برای آموزش با برادران در سودان حضور داشتند و نه برای حمایت از هیچ حزبی علیه دیگری.» او افزود که مصر در تلاش است تا امنیت نیروهای اسیر خود را تضمین کند.

در این آشفتگی، مشخص نبود چه کسی بخش‌های مختلف پایتخت را کنترل می‌کند.

هر روز، یک طرف یا طرف دیگر مدعی کنترل تاسیسات کلیدی، از جمله فرودگاه‌ها و صدا و سیمای دولتی شده‌اند تا این ادعاها به سرعت مورد مناقشه قرار گیرند. نیروهای پشتیبانی سریع روز سه شنبه ویدیویی را در فضای مجازی منتشر کردند که ظاهراً جنگجویان آنها را بیرون از کاخ ریاست جمهوری نشان می داد، اما تأیید نشد.

نبردها در بسیاری از مناطق خارطوم گزارش شده است.

سارا هاشم از ابتکار گمشده، گروهی که افراد ناپدید شده در سودان را ردیابی می کند، گفت که ساکنان درگیری های شدید در نزدیکی زندان کوبر در روزهای اخیر را توصیف کرده اند و زندانیان سه روز است که آب آشامیدنی دریافت نکرده اند. گمان می رود که عمر حسن البشیر، دیکتاتوری که در اعتراضات سال 2019 برکنار شد، در آنجا نگهداری شود.

به گفته ژرمن موهو، سخنگوی کمیته بین المللی صلیب سرخ در سودان، بیش از 450 دانشجو در دانشگاه خارطوم سرگردان هستند و تعداد نامعلومی از مسافران و کارگران در فرودگاه اصلی بین المللی گیر افتاده اند.

در بخش‌هایی از شهر که به نظر می‌رسد تحت کنترل نیروهای پشتیبانی سریع است، بسیاری از ساکنان عمیقاً از رفتن به بیرون برای کمک وحشت دارند. نیروهای شبه نظامی به غارت و سوء استفاده علیه غیرنظامیان در شهرهای سراسر کشور متهم شده اند.

در ویدئویی که توسط رعنا، داروساز به اشتراک گذاشته شده است، دو نفر با لباس هایی مانند رزمندگان نیروهای پشتیبانی سریع و در دست داشتن اسلحه دیده می شوند که همسایه او را زیر اسلحه در خیابان خود نگه داشته اند.

بسیاری از ده ها خانواده دیگر که در ساختمان او زندگی می کنند نیز به دلیل درگیری نتوانسته اند ساختمان را ترک کنند. در طی تماس روز سه شنبه، صدای تیراندازی و انفجار در پس زمینه شنیده می شد.

رعنا گفت که قرار بود روز شنبه به عربستان سعودی که اهل آن است پرواز کند تا عید را با خانواده اش جشن بگیرد و سپس در ماه های آخر بارداری خود بماند. اما با وجود اینکه فرودگاه کمتر از دو مایلی از خانه او فاصله دارد، او گفت که خروج از سودان هرگز اینقدر سخت نبوده است.

درگیری ها فرودگاه را ویران کرده و پروازهای تجاری متوقف شده است.

او گفت: “ممکن است ماه ها طول بکشد تا فرودگاه دوباره به بهره برداری برسد.” “کجا می ریم؟”

گزارش توسط متینا استویس گریدنف، ادوارد وانگ، کورا انگلبرشت، هواده سعد، دکلن والش، ویویان یی و فرناز فصیحی.