جمله سخت برای منتقد پوتین سرکوب کرملین را برجسته می کند

دادگاهی در مسکو روز دوشنبه یک منتقد صریح کرملین را به 25 سال زندان محکوم کرد، مجازاتی غیرعادی سخت که بر عزم فزاینده رئیس جمهور ولادیمیر وی. پوتین در برابر دانستن مخالفت با خیانت تاکید می کند.

حکم صادر شده به ولادیمیر کارا مورزا، فعال و روزنامه نگار مخالف دولت که از دولت آمریکا خواسته بود تا تحریم هایی را علیه مقامات روسیه اعمال کند، طولانی تر از آن چیزی است که اغلب برای قتل در روسیه صادر می شود و بیشتر از مدتی است که پوتین زندانی دیگر آن را محکوم می کند. منتقدانی مانند الکسی آ. ناوالنی.

این آخرین نمونه وحشتناک سرکوب دوران جنگ کرملین 14 ماه پس از تهاجم به اوکراین است و کمتر از سه هفته پس از دستگیری ایوان گرشکویچ، خبرنگار آمریکایی وال استریت ژورنال مستقر در روسیه، به اتهام جاسوسی منتشر شد.

یلنا گوردون، مادر آقای کارا مورزا، پس از صدور حکم به خبرنگاران گفت: «ما در سال 2023، در قرن بیست و یکم زندگی می کنیم. “این چیه؟ چه اتفاقی می‌افتد؟»

آقای کارا مورزا، 41 ساله، که ستونی را برای بخش نظرات واشنگتن پست می نویسد، یک سال پیش پس از محکومیت جنگ در اوکراین و به انتشار اطلاعات “جعلی” در مورد ارتش روسیه در مسکو دستگیر شد. به گفته وکیل آقای کارا مورزا، در ماه اکتبر، دادستان های روسیه اتهام خیانت را اضافه کردند و ادعا کردند که وی با انتقاد از حکومت آقای پوتین در حضورهای عمومی در ایالات متحده و اروپا به کشورش خیانت کرده است.

حکم ۲۵ ساله‌ای که روز دوشنبه صادر شد، ترکیبی از مجازات‌های این دو مورد و همچنین حکم دیگری در تابستان گذشته به دلیل مشارکت در یک «سازمان نامطلوب» اضافه شد.

این یادآوری بود که کرملین هر چه تلاش می‌کند تا کنترل میدان‌های نبرد اوکراین را تحت کنترل خود درآورد، در داخل کشور به‌طور قاطع مسئول است و آماده است تا هر منتقد داخلی را به عنوان دشمن دولت معرفی کند.

وزارت امور خارجه روسیه روز دوشنبه در بیانیه ای درباره آقای کارا مورزا گفت: “خائنان و خائنان” آنچه را که لیاقتش را دارند به دست خواهند آورد.

آقای کارا مورزا مدتها بود که خشم کرملین را برانگیخته بود و از آنچه چندین سال پیش به عنوان دو تلاش دولت برای مسموم کردن او توصیف می کرد جان سالم به در برد.

هم در داخل روسیه و هم در غرب، آقای کارا مورزا که تابعیت روسیه و بریتانیا دارد، علیه پوتین و حمله او به اوکراین صحبت کرد. سال گذشته، ساعاتی قبل از بازداشت، او در مصاحبه ای با CNN، حاکمان روسیه را “رژیم قاتلان” خواند.

در لندن، دولت بریتانیا گفت که سفیر روسیه را برای اعتراض به محکومیت آقای کارا مورزا به عنوان «مخالف تعهدات بین‌المللی روسیه در مورد حقوق بشر، از جمله حق محاکمه عادلانه» احضار کرده است. وزارت امور خارجه آقای کارا مورزا را “یکی دیگر از اهداف تشدید کمپین سرکوب دولت روسیه” خواند، در حالی که دفتر حقوق بشر سازمان ملل حکم او را “ضربه ای به حاکمیت قانون” اعلام کرد.

وزارت خارجه روسیه این انتقاد بین‌المللی را «تلاشی برای اعمال فشار بر سیستم قضایی روسیه» که «محکوم به شکست» است، رد کرد. این وزارتخانه با اشاره به “خائنانی” مانند آقای کارا مورزا که “در غرب مورد تشویق قرار می گیرند”، گفت: “گردانندگان خارجی آنها به آنها کمک نمی کنند تا از مجازات عادلانه خودداری کنند.”

آقای پوتین به طور علنی در مورد حکم آقای کارا مورزا اظهار نظری نکرد، اما او بارها از مجری قانون و سازمان‌های امنیتی روسیه خواسته است تا به دنبال مخالفان رهبری او که کرملین به‌طور فزاینده‌ای آنها را به عنوان عواملی که تلاش می‌کنند آقای پوتین را سرنگون کنند، تشدید کنند. از طرف آمریکا

آقای پوتین ماه گذشته در سخنرانی خود در جمع دادستان های روسیه گفت: “از شما می خواهم که به تلاش ها برای بی ثبات کردن اوضاع اجتماعی و سیاسی در کشور به شدت واکنش نشان دهید.”

در سیستم دادگستری روسیه، احکام غالباً به‌عنوان نتیجه‌گیری نادیده گرفته می‌شوند، به‌ویژه برای مخالفان کرملین. طول دوره زندان بود که در حال آماده شدن بود.

حکم آقای کارا مورزا بسیار بیشتر از حکم آقای ناوالنی، برجسته‌ترین چهره مخالف روسیه است که در ابتدا در سال ۲۰۲۱ به دو سال و نیم زندان محکوم شد و سال گذشته به ۹ سال دیگر محکوم شد. گروه‌های حقوق بشر می‌گویند، اگرچه به نظر می‌رسد طولانی‌ترین موردی است که در سال گذشته به یک منتقد کرملین داده شده است، اما صدها نفر دیگر نیز به دلیل سخن گفتن علیه جنگ با سال‌ها زندان مواجه هستند.

ایلیا یاشین، رهبر مخالفان، در ماه دسامبر به هشت سال و نیم زندان محکوم شد. مقامات او را به انتشار اطلاعات نادرست در مورد جنایات انجام شده در شهر بوچا اوکراین توسط نیروهای روسی متهم کردند.

برای آقای کارا مورزا، فعالیتی که به نظر می‌رسید مستقیماً او را به دامن کرملین انداخت، کمپین او در واشنگتن بیش از یک دهه پیش برای قانون Magnitsky بود که مقاماتی را که مسئول مرگ یک وکیل مالیاتی به زبان روسی می‌دانستند مجازات می‌کرد. زندان

یکی از روس‌هایی که پس از تصویب این مصوبه در سال 2012 توسط کنگره تحت تحریم‌ها قرار گرفت، سرگئی پودوپریگروف بود – همان قاضی که حکم روز دوشنبه علیه آقای کارا مورزا را در دادگاه شهر مسکو صادر کرد.

وکیل آقای کارا-مورزا، وادیم پروخوروف، گفت که “تضاد منافع” آشکاری که با آقای پودوپریگورف ریاست پرونده آقای کارا-مورزا به نمایش گذاشته شد، آشکار ساخت که کل این روند ساختگی بوده است.

آقای پروخوروف در میزگردی که روز دوشنبه توسط واشنگتن پست برگزار شد، با اشاره به آقای کارا مورزا گفت: «همه می‌دانند که خود ولادیمیر یکی از مبتکران و مروجین اصلی قانون ماگنیتسکی است. «این پرونده ربطی به عدالت نداشت. این فقط انتقام سیاسی از ولادیمیر است.

فرد رایان، ناشر The Post، گفت که هم آقای کارا مورزا و هم آقای گرشکویچ از مجله “نمونه هایی در زمان واقعی از خطراتی هستند که روزنامه نگاران با آن روبرو هستند و نیاز همه ما به استفاده از صدای خود برای فراخوانی برای ما رهبران منتخب هر گام ممکن را برای آزادی خود بردارند.»

در ماه فوریه، آقای پروخوروف گفت که آقای کارا مورزا به سلول انفرادی منتقل شده است، جایی که وضعیت سلامتی او به سرعت رو به وخامت گذاشته است. ماه گذشته، آقای پروخوروف گفت که پزشکان به مشتری او پلی نوروپاتی، یک اختلال عصبی جدی که خود را در بی حسی پاهای او نشان می دهد، تشخیص داده اند، وضعیتی که ناشی از مسمومیت های او بوده است.

اوگنیا کارا مورزا، همسر آقای کارا مورزا، در مراسم روز دوشنبه در واشنگتن گفت: «درمان این بیماری حتی در آزادی دشوار است و علاوه بر این، درمان آن در شرایط زندان کاملاً دشوار، شاید غیرممکن است. می توان ادعا کرد که این سال های طولانی حبس برای او نوعی مجازات اعدام است.

طرفداران آقای کارا مورزا گفتند که طول مدت این حکم وحشت دوران استالین و سرکوبی که خانواده او با آن روبه رو بود را برانگیخت.

به گفته مدوزا، یک وب سایت خبری روسی، دو تن از اجداد آقای کارا مورزا به عنوان جاسوس و “دشمن مردم” در جریان پاکسازی های استالین اعدام شدند. پدربزرگ او در سال 1937 دستگیر شد و دوران محکومیت خود را در اردوگاه های کار اجباری در خاور دور روسیه گذراند. پدرش، ولادیمیر کارا مورزا پدر، تا زمان مرگش در سال 2019 یک روزنامه نگار برجسته لیبرال روسی بود.

آقای کارا مورزا که آوریل گذشته زندانی شد، از زندان به نوشتن ستون واشنگتن پست خود ادامه داد و به دنبال جلب حمایت غرب از مخالفان روسی بود. برای مثال، او در مقاله‌ای در ژانویه از دولت‌های غربی انتقاد کرد که در سال‌های اولیه حکومت آقای پوتین برای ترویج آزادی رسانه‌ها در روسیه تهاجمی‌تر عمل نکرده‌اند.

او ادامه داد که حمایت از رسانه‌های مستقل روسی که اکنون در تبعید فعالیت می‌کنند، یکی از مهم‌ترین گام‌هایی است که جهان آزاد می‌تواند برای تضعیف بیشتر پیام‌های نفرت‌انگیز کرملین بردارد.

آقای کارا مورزا در آخرین سخنرانی خود در دادگاه هفته گذشته، جو کنونی روسیه را به سال های استالین تشبیه کرد.

او گفت: «روزی خواهد رسید که تاریکی بر سر کشور ما از بین خواهد رفت. «زمانی که سیاه را سیاه، و سفید را سفید گویند. وقتی در سطح رسمی، تشخیص داده می شود که دو ضرب در دو هنوز چهار است. زمانی که جنگ را جنگ می نامند و غاصب را غاصب.»

مایکل ام. گرینبام گزارش کمک کرد