جلسه سه شنبه شما: یک جمله طولانی برای یک منتقد پوتین

ولادیمیر کارا مورزا، فعال و روزنامه نگار، به جرم خیانت محکوم شد و به 25 سال زندان محکوم شد. به دلیل انتقاد صریح او از حمله روسیه به اوکراین. این حکم غیرمعمول خشن محکومیت بین المللی را برانگیخت و حامیان کارا مورزا آن را با سرکوب دوران استالین مقایسه کردند.

بسیاری از فعالان سیاسی روسیه از زمان آغاز جنگ تحت پیگرد قانونی قرار گرفته اند، اما حکم کارا مورزا طولانی ترین حکم صادر شده است. ایوان پاولوف، وکیل مشهور حقوق بشر روسی، آن را “بی سابقه” خواند و گفت که حتی قاتلان روسی نیز حبس کوتاه تری داشتند.

در حالی که کرملین به سرکوب مخالفان ادامه می دهد، این حکم احتمالاً پیامی دلخراش برای فعالان ضد جنگ باقی مانده در روسیه خواهد داشت.

زمینه: کارا مورزا، که در ستون‌های نظری واشنگتن پست همکاری می‌کند، به عنوان منتقد سرسخت آنچه سیاست کرملین برای ترور دشمنان سیاسی نامید و برای استفاده از تحریم‌های غرب برای مجازات مقامات دولتی روسیه لابی کرد، شناخته شد.

درگیری‌ها و انفجارهای خیابانی شدید دیروز در خارطوم، پایتخت سودان، در سومین روز از درگیری‌ها گزارش شد که در آن نیروهای ژنرال‌های رقیب برای کنترل این کشور با هم رقابت کردند.

این جنگ باعث شده است که بسیاری از پنج میلیون نفر از ساکنان این شهر در خانه های خود بدون برق و آب پنهان شده اند. پزشکان و بیمارستان ها نیز در تلاش برای مقابله با تلفات فزاینده مورد حمله قرار گرفته اند.

بر اساس آمارهای دولتی، زمانی که ماه رمضان ماه گذشته آغاز شد، تورم 35.4 درصد بود – بالاترین رقم در نزدیک به پنج دهه اخیر. سیل‌های شدید پاییز گذشته بخش اعظم کمربند کشاورزی کشور را ویران کرد و برای سال‌های آینده به زمین‌های کشاورزی آسیب رساند. به گفته مقامات، جنگ در اوکراین عرضه مواد غذایی پاکستان را بیشتر تحت فشار قرار داده است.

از زمان شروع تعطیلات، حداقل 22 نفر در ازدحام جمعیت و صف های طولانی در موسسات خیریه مواد غذایی و سایت های توزیع دولتی در سراسر پاکستان کشته و ده ها نفر دیگر زخمی شده اند.

تحلیل و بررسی: کشور فقیر نقدینگی با یکی از ترسناک ترین چالش های اقتصادی تاریخ خود مواجه است. برای جلوگیری از نکول و سقوط به رکود، نیاز به تامین مالی از صندوق بین المللی پول دارد. اما برای تحقق شرایط یک توافق، مقامات باید مالیات ها را افزایش دهند و یارانه ها را کاهش دهند – اقداماتی که باعث می شود مواد اولیه مانند غذا، بنزین و آب و برق حتی برای فقیرترین افراد کشور گران تر شود.

صور فلکی بزرگ از ماهواره‌های شرکت‌هایی مانند اسپیس‌ایکس، آسمان را مسدود می‌کنند و دیدن پدیده‌های آسمانی را برای تلسکوپ‌های زمینی سخت‌تر می‌کنند.

برخی از دانشمندان می‌خواهند آشکارسازهای کوچک پرتو گاما را به ماهواره‌ها اضافه کنند و نوع جدیدی از تلسکوپ را ایجاد کنند. اما تاکنون هیچ یک از شرکت های سازنده این ماهواره با این طرح موافقت نکرده اند.

مربوط: روز دوشنبه اسپیس ایکس پرتاب موشک استارشیپ را برای چند روز به تعویق انداخت.

«داستان جنجی»، یک متن ۱۳۰۰ صفحه‌ای که بیش از ۱۰۰۰ سال پیش نوشته شده و اغلب به عنوان اولین رمان جهان توصیف می‌شود، زندگی پسری از امپراتور ژاپن را دنبال می‌کند. جنجی روابط و همسران متعددی دارد و داستان شامل پیچش های داستانی حماسی است.

این کتاب که توسط موراساکی شیکیبو، بانوی منتظر در دربار امپراتور نوشته شده است، به طور مداوم دیدگاه های زنانه را در کانون توجه قرار می دهد در حالی که ظاهراً گریزهای یک قهرمان مرد را روایت می کند.

“Genji” تسلط تزلزل ناپذیری بر فرهنگ ژاپنی داشته است و در معرض ترجمه ها، تفسیرها و اقتباس های بی شماری در ظاهراً هر شکل هنری ممکن قرار گرفته است: نقاشی، نمایشنامه، رقص، انیمه و حتی یک رام کام.

رئیس دفتر تایمز در توکیو، که اخیراً کتاب را در دست گرفت، نوشت که انتظار داشت از متن قرون وسطایی فاصله بگیرد.

او نوشت: «در عوض، من نه تنها با تجربیات شخصی‌ام، بلکه با گزارش‌های شش ساله‌ام به عنوان خبرنگار در ژاپن، نقاط مشترکی پیدا کردم. هر چه بیشتر مطالعه می‌کردم، این اثر باستانی بیشتر مرا در مورد اینکه چگونه جنسیت و پویایی قدرت در طول قرن‌ها در ژاپن بازتاب داشته است، فکر می‌کردم.