تغییرات اقلیمی و روسیه برای ناتو در شمال

با ذوب شدن یخ های قطبی، روسیه که در حال حاضر یک قدرت بزرگ قطب شمال است، می خواهد این منطقه را متعلق به خود کند. چین جاه طلبی هایی برای “جاده ابریشم قطبی” دارد. و ناتو در حال استقبال از فنلاند – و همچنین سوئد، واشنگتن امیدوار است – به این ائتلاف دسترسی جدیدی در شمال دور می دهد.

تغییرات اقلیمی در حال تسریع و تقویت رقابت در قطب شمال است که هرگز قبلاً نبوده است، و منطقه را به روی درگیری های تجاری و استراتژیک بیشتر می گشاید درست در لحظه ای که روسیه، چین و غرب همگی به دنبال گسترش حضور نظامی خود در آنجا هستند.

اهمیت روزافزون منطقه با سفر آنتونی جی. بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده، که در نشست غیررسمی وزرای خارجه ناتو در روز پنجشنبه در نروژ شرکت خواهد کرد، تاکید می شود.

آقای بلینکن قصد دارد از سوئد و فنلاند نیز بازدید کند و با رهبران هر سه کشور دیدار کند و آنها ترکیه را برای تصویب ورود سریع سوئد به ناتو تحت فشار قرار دهند. او قرار است روز جمعه در هلسینکی، پایتخت جدیدترین عضو ناتو، سخنرانی مهمی درباره روسیه، اوکراین و ناتو ایراد کند.

برای مدت طولانی، کشورها تمایلی به بحث در مورد قطب شمال به عنوان یک منطقه نظامی احتمالی نداشتند. اما این به سرعت در حال تغییر است.

متی پسو، تحلیلگر مؤسسه روابط بین‌الملل فنلاند، گفت: تجاوز روسیه به همراه تغییرات آب و هوایی باعث ایجاد یک طوفان کامل می‌شود. جو جنگ سرد جدیدی وجود دارد که با آب شدن یخ مخلوط شده است که بر برنامه ریزی نظامی تأثیر می گذارد و فرصت های اقتصادی جدید و دسترسی به منابع طبیعی را باز می کند.

آقای پسو گفت: “بنابراین همه اینها به هم مرتبط هستند و یکدیگر را بزرگ می کنند.” “این منطقه را جذاب می کند.”

در حالی که ناتو از مشکلات روسیه در اوکراین خوشحال شده است، این ائتلاف در واقع آسیب پذیری های قابل توجهی در شمال دارد.

روسیه با پایگاه های دریایی و موشک های هسته ای که در شمال دور و همچنین در امتداد لبه غربی روسیه مستقر هستند، یک قدرت بزرگ در قطب شمال باقی می ماند: در شبه جزیره کولا، نزدیک نروژ، جایی که روسیه بیشتر زیردریایی های مجهز به سلاح هسته ای خود را در آنجا نگهداری می کند، و در کالینینگراد، در مرز با روسیه. لهستان و لیتوانی

با تغییرات اقلیمی، مسیرهای کشتیرانی کمتر از یخ بسته می شوند و مسیریابی آنها آسان تر می شود و قطب شمال را برای بهره برداری تجاری رقابتی و همچنین ماجراجویی نظامی قابل دسترس تر و جذاب تر می کند.

رابرت دالسو، مدیر تحقیقات آژانس تحقیقات دفاعی سوئد، گفت: روسیه گفته است که می‌خواهد قطب شمال را متعلق به خود کند – یک منطقه نظامی پنجم، همتراز با چهار منطقه دیگر خود.

چین همچنین مشغول تلاش برای تثبیت خود در منطقه و استفاده از مسیرهای منجمد نشده جدید بوده است، یکی از دلایلی که ناتو چین را یک چالش امنیتی مهم می داند.

ناتو در جدیدترین مقاله استراتژی خود که تابستان گذشته در مادرید به تصویب رسید، روسیه را “مهم ترین و مستقیم ترین تهدید برای امنیت متحدان و صلح و ثبات” اعلام کرد، اما برای اولین بار چین را مورد خطاب قرار داد و گفت که “جاه طلبی های اعلام شده این کشور”. و سیاست های قهری منافع، امنیت و ارزش های ما را به چالش می کشد.»

چگونگی ایجاد یک “حباب شمالی” برای بازدارندگی روسیه و نظارت بر چین یکی از جدیدترین و بزرگترین چالش های ناتو است.

در پاسخ به گسترش ناتو، آقای پسو از موسسه فنلاند گفت: “روسیه تاکید فزاینده ای بر قطب شمال دارد، جایی که آنها قوی تر هستند و کمتر توسط ناتو احاطه شده اند.” روسیه ممکن است نیروهای خود را برای جنگیدن در اوکراین خارج کرده باشد، اما نیروی هوایی، ناوگان شمالی، زیردریایی‌های هسته‌ای و موشک‌های اتمی خود را در قلمرو شمالی حفظ کرده است.

او گفت: «بنابراین این یک نگرانی بسیار فوری است. او گفت که فنلاند، سوئد و نروژ “این را بسیار فوری می بینند”، حتی اگر برخی از اعضای ناتو چنین نکنند. در نتیجه فنلاند، سوئد، نروژ و دانمارک تصمیم به ادغام نیروهای هوایی خود گرفته‌اند و نیروی هوایی با هواپیماهای بیشتر از بریتانیا یا فرانسه ایجاد می‌کنند.

تا به حال، رقابت در این منطقه عمدتاً از طریق شورای قطب شمال که در سال 1996 تأسیس شد، شامل کانادا، دانمارک، فنلاند، ایسلند، نروژ، روسیه، سوئد و ایالات متحده بود و تحقیقات و همکاری را ترویج می‌کرد.

اما مولفه امنیتی ندارد و به زودی همه اعضا به جز روسیه عضو ناتو خواهند شد. این شورا از زمان تهاجم روسیه به اوکراین در فوریه 2022 “مکث” شده است. هنگامی که ریاست روسیه در ماه مه به پایان رسید، نروژ مسئولیت را بر عهده گرفت، بنابراین فعالیت ممکن است دوباره افزایش یابد.

آنا ویزلندر، مدیر اروپای شمالی در سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) گفت: الحاق کریمه به روسیه در سال 2014 باعث تجدید نظر در سراسر ناتو شد و نگرانی جدیدی در مورد کشورهای بالتیک – استونی، لتونی و لیتوانی – همراه با شکار زیردریایی در سوئد و بازی‌های جنگی جدی‌تر به وجود آمد. شورای آتلانتیک، یک موسسه تحقیقاتی مستقر در واشنگتن.

ژنرال فیلیپ ام. بریدلاو، در آن زمان فرمانده عالی متحدان اروپا، خواستار “ممنوعیت منطقه ضد دسترسی” شد – برای ممانعت از ورود روسیه به دریای بالتیک از کالینینگراد، حصار منزوی روسیه با دسترسی به دریا.

خانم ویسلندر گفت که چین از حدود سال 2018 شروع به هجوم کرد و تلاش کرد بنادر فنلاند و معادن در گرینلند را بخرد و ایستگاه های تحقیقاتی علمی را در حالی که “جاده ابریشم قطبی” خود را دنبال می کند باز کرد و همین امر باعث شد رئیس جمهور سابق ترامپ پیشنهاد خرید گرینلند را بدهد.

واشنگتن شروع به سرمایه‌گذاری مجدد نظامی در قطب شمال کرد و سپس با کشتی‌ها، هواپیماها و تمرین‌های نظامی بیشتر، مانند سایر کشورهای ناتو در منطقه. در سال 2018 ناتو تا آنجا پیش رفت که یک فرماندهی عملیاتی جدید راه اندازی کرد – نوعی ستاد منطقه ای که عملیات نظامی را برای دفاع از مناطق خاص ناتو برنامه ریزی و اجرا می کند. فرماندهی جدید، مستقر در نورفولک، ویرجینیا، متمرکز بر نیروی دریایی است و از مسیرهای دریایی اقیانوس اطلس، اسکاندیناوی و قطب شمال دفاع می کند.

همچنان این نگرانی وجود دارد که چین، که اکنون روابط نزدیک‌تری با روسیه دارد، همچنان در شمال دور فعال است و یخ‌شکن‌های بزرگ می‌سازد. خانم ویزلندر گفت: «چین از طریق قطب شمال به اروپا خواهد رسید.

یک سوال اصلی این است که آیا تهدید واقعی روسیه برای اسکاندیناوی از دریا، همانطور که نروژ می ترسد، یا از خشکی، با حمله احتمالی روسیه به کشورهای بالتیک یا فنلاند و سپس حرکت به سمت غرب، خواهد آمد.

فنلاند و سوئد هر دو، زمانی که به آن ملحق می شوند، با توجه به سابقه طولانی همکاری دفاعی خود، می خواهند بخشی از همان فرماندهی عملیاتی ناتو باشند.

نروژ به فرماندهی نورفولک تعلق دارد، و منطقی وجود دارد که فنلاند و سوئد را نیز بخشی از این فرماندهی کنیم، زیرا نیروهای تقویتی احتمالاً از غرب، آن سوی اقیانوس اطلس می آیند.

اما با توجه به تهدید فعلی روسیه، شاید منطق بیشتری وجود داشته باشد که آنها به فرماندهی زمین محور مستقر در برونسوم هلند بپیوندند که وظیفه دفاع از اروپای مرکزی و شرقی از جمله لهستان و کشورهای بالتیک را بر عهده دارد.

نیکلاس گرانهولم، معاون مدیر مطالعات آژانس تحقیقات دفاعی سوئد، گفت: “برای هر دو منطق وجود دارد.” “این هنوز حل نشده است.”

به گزارش روزنامه Helsingin Sanomat، ناتو به رغم علاقه اولیه فنلاند به عضویت در نورفولک، که سائولی نینیستو، رئیس جمهور فنلاند، در ماه مارس از آن بازدید کرد، به قرار دادن هر دو کشور در فرماندهی برونسوم توصیه می کند.

آقای پسو، تحلیلگر موسسه فنلاند، خاطرنشان کرد که به این دلیل است که تقویت فنلاند از نروژ و سوئد آسان تر است.

ترس این است که یک ناوگان شمالی مدرن‌سازی شده روسیه بتواند از طریق تنگه‌های بین گرینلند، ایسلند و بریتانیا به سمت پایین حرکت کند، حرکتی که در ناتو به عنوان «قلاب راست قرمز» شناخته می‌شود، تا خطوط دریایی و کابل‌های زیر آب را قطع کند و ساحل شرقی آمریکا را با سفر دریایی تهدید کند. موشک ها

آقای دالسو از آژانس تحقیقات دفاعی سوئد، که خود را بدعت گذار می خواند، در مقاله اخیر هشدار می دهد که این تهدید واقعی است، اما ممکن است بیش از حد، به ویژه پس از تلفات روسیه در اوکراین، بیش از حد مورد توجه قرار گیرد.

روسیه عمدتاً یک قدرت زمینی است و ناوگان شمالی آن به طور قابل توجهی کوچکتر از دوران جنگ سرد است، زمانی که نگرانی ها در مورد نوع حمله بزرگ دریایی شوروی که در رمان تام کلنسی به نام «طوفان سرخ برمی خیزد» وجود داشت.

آقای دالجو پرسید: «اگر آن زمان با 150 کشتی این کار را نمی کردند، چرا اکنون با 20 کشتی این کار را انجام می دادند؟»