بمباران نیروگاه هسته‌ای زاپوریژژیا را از بین می‌برد: به‌روزرسانی‌های زنده جنگ اوکراین

تصویری که از ویدئویی که توسط سرویس مطبوعاتی یوگنی وی.اعتبار…سرویس مطبوعاتی پریگوژین، از طریق آسوشیتدپرس

رسانه دولتی روسیه روز یکشنبه دستگیری ادعایی باخموت را جشن گرفت، اما یکی از رهبران کلیدی حمله ماه‌ها آن به این شهر در شرق اوکراین در تلاش برای دریافت اعتبار بود.

بخشی از یک برنامه خبری صبح روز یکشنبه، نبرد برای باخموت را با پیروزی های بزرگ اتحاد جماهیر شوروی در جنگ جهانی دوم مقایسه کرد. یک جنگنده روسی نشان داده شد که می گفت “احتمالاً همان احساساتی است که پدربزرگ های ما در برلین داشتند.” مجری اعلام کرد: “ماموریت انجام شد.”

اما حتی زمانی که برنامه خبری، در کانال 1 دولتی، باخموت را به عنوان خبر اصلی خود نشان می داد، یکی از افراد نامبرده باقی ماند: یوگنی وی. و از منتقدان سرسخت رهبری نظامی روسیه است.

این غفلت محسوس نشان می‌دهد که ماشین تبلیغاتی روسیه تا چه اندازه می‌خواهد نشانه‌ای از درگیری نخبگان یا مشکلات در خط مقدم را از مردم روسیه پنهان کند.

در حالی که ارتش اوکراین اصرار دارد باخموت گم نشده است، برنامه خبری کانال 1 به اظهارات اواخر روز شنبه ولادیمیر وی. پوتین، رئیس جمهور روسیه و وزارت دفاع روسیه اشاره کرد که هر دو به واگنر برای تصرف شهر اعتبار بخشیده اند. کانال 1 همچنین تصاویری از مردان مسلحی که به عنوان جنگجویان واگنر توصیف شده بودند را منتشر کرد که فریاد می زدند “باخموت مال ماست!”

اما این برنامه خبری از آقای پریگوژین، که اولین بار بود که دستگیری باخموت را در روز شنبه در ویدئویی اعلام کرد، نشان نداد یا نامی از او نشان نداد. در بیانیه خود، آقای پریگوژین در مقابل پس‌زمینه شهر ویران ایستاده و از ژنرال ارشد روسیه و وزیر دفاع روسیه به خاطر “تبدیل جنگ به سرگرمی شخصی خود” انتقاد کرد.

با طولانی شدن نبرد برای باخموت و افزایش تلفات در هر دو طرف در سال جاری، آقای پریگوژین مکرراً به نخبگان نظامی روسیه حمله کرد و مدعی شد که آنها نتوانستند مهمات کافی برای جنگنده‌های او فراهم کنند و نتوانستند اطمینان حاصل کنند که نیروهای منظم روسیه در موضع خود بایستند. زمانی که از جناحین واگنر مورد حمله قرار گرفت. آقای پریگوژین در اطلاعیه خود در روز شنبه پیش بینی کرد که انتقادات وی از تلویزیون پخش نخواهد شد.

آقای پریگوژین روز شنبه گفت: «دو واقعیت در کشور ما وجود دارد. “یکی واقعی است، دیگری برای تلویزیون.”

نیویورک تایمز در ماه فوریه گزارش داد، در واقع، مقامات روسی در اوایل سال جاری به مدیران تلویزیون دولتی دستور داده بودند که آقای پریگوژین را “بیش از حد” تبلیغ نکنند.

برای نزدیک به یک سال، نیروهای روسی به باخموت فشار آورده‌اند و در عین حال، شهری را که زمانی شهری پرجنب‌وجوش معدن نمک با 70000 نفر بود، تخریب می‌کنند – بلوک به بلوک خونین.

برنامه خبری صبح یکشنبه تصاویر هوایی گسترده ای از ویرانی و ویرانی در باخموت را نشان داد، اما مدعی شد که این نیروهای اوکراینی بودند که شهر خود را ویران کردند – بازتابی از روایت دروغ روسیه زمانی که یک سال پیش شهر بندری ماریوپل اوکراین را تصرف کرد.

یک خبرنگار روی زمین در باخموت با اشاره به نیروهای اوکراینی گفت: «آنها نتوانستند شهر را نگه دارند. بنابراین آنها سعی می کنند آن را با خاک یکسان کنند.»