بلینکن جزئیات “شکست” روسیه در اوکراین و هشدار در مورد آتش بس

آنتونی جی بلینکن، وزیر امور خارجه، روز جمعه در جدیدترین عضو ناتو، فنلاند، روی صحنه رفت و گفت که تقویت بیشتر دفاع اوکراین در برابر روسیه “پیش شرط” دیپلماسی برای پایان دادن به جنگ در اوکراین و هشدار در مورد آتش بس کوتاه مدت است. آتش سوزی هایی که ممکن است به نفع مسکو باشد.

آقای بلینکن در یک سخنرانی بسیار نمادین در تالار شهر هلسینکی، پایتخت فنلاند، راه‌های بسیاری را که جنگ ولادیمیر وی. پوتین، رئیس‌جمهور روسیه از زمان آغاز تهاجم تمام‌مقیاس به اوکراین در فوریه 2022، نتیجه معکوس داشت، فهرست کرد.

او برای اولین بار اشاره کرد که تصمیم فنلاند در سال گذشته برای جدا شدن از چندین دهه بی طرفی و پیوستن به ائتلاف ناتو، ضربه استراتژیک بزرگی به آقای پوتین است که گسترش ناتو را تهدیدی جدی برای امنیت روسیه می داند.

آقای بلینکن گفت که جنگ آقای پوتین “یک شکست استراتژیک بوده است – که قدرت، منافع و نفوذ روسیه را برای سال های آینده به شدت کاهش داده است.” وی افزود: «وقتی به اهداف و اهداف راهبردی بلندمدت رئیس جمهور پوتین نگاه می کنید، جای هیچ سوالی نیست: روسیه امروز به طور قابل توجهی بدتر از قبل از تهاجم تمام عیار – نظامی، اقتصادی، ژئوپلیتیکی» است.

او گفت: «جایی که پوتین قصد داشت قدرت را نشان دهد، ضعف را آشکار کرده است. جایی که او به دنبال تفرقه بود، متحد شد. آنچه او سعی کرد از آن جلوگیری کند، او را تسریع کرده است.»

اگرچه سخنرانی آقای بلینکن زمینه جدیدی را ایجاد نکرد، اما ارائه آن از کشوری که 832 مایلی مرز مشترک با روسیه دارد، و اتحاد ناتو اکنون متعهد به دفاع از آن است، به منزله یک دور پیروزی است که اگر خشمگین نشود، پوتین را خشمگین خواهد کرد. .

آقای بلینکن گفت که ورود رسمی فنلاند به ناتو در آوریل، “تغییر دریایی بود که قبل از جنگ در اوکراین غیرقابل تصور بود” – و تغییری که آقای پوتین با حمله به همسایه‌اش بر سر خود آورده بود.

آقای بلینکن در پایان سفر یک هفته‌ای خود به نروژ، سوئد و فنلاند که شامل دیدارهایی با مقامات ناتو برای برجسته کردن عزم غرب علیه روسیه و بحث در مورد روابط بلندمدت این ائتلاف با اوکراین است، که به دنبال عضویت در ناتو و تضمین‌های امنیتی است، صحبت کرد.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین، روز پنج‌شنبه در سخنانی با رهبران اروپایی، درباره عضویت کشورش در ناتو بحث کرد و گفت: امسال به دعوت واضح اعضای اوکراین نیاز است. اما در اظهارات روز جمعه او همچنین اذعان کرد که اوکراین تا زمانی که در جنگ با روسیه است نمی تواند به این ائتلاف بپیوندد.

هم رئیس جمهور فرانسه و هم وزیر دفاع بریتانیا در روزهای اخیر به نکته مشابهی اشاره کرده اند و گفته اند که از اوکراین حمایت می کنند اما عضویت کامل ناتو در حال حاضر دور از دسترس است.

آقای پوتین گسترش ناتو به شرق را یکی از توجیهات خود برای تهاجم عنوان کرده است. به گزارش خبرگزاری دولتی تاس، دیمیتری اس. پسکوف، سخنگوی کرملین روز جمعه گفت که روسیه به اقدامات خود در راستای منافع امنیت ملی خود ادامه خواهد داد.

او گفت: «این به معنای جلوگیری از گسترش ائتلاف و همچنین پیشروی آشکار آن به سوی مرزهای ما و عضویت احتمالی اوکراین در ناتو است».

آقای بلینکن در سخنرانی 40 دقیقه‌ای خود در روز جمعه، تفکر دولت بایدن در مورد جنگ را مورد بررسی قرار داد و گفت که آقای پوتین ناخواسته ضعف ارتش روسیه را آشکار کرده و آن را تشدید کرده، اقتصاد آن را مختل کرده، درآمد انرژی آن را به خطر انداخته است. الهام بخش ناتو شد تا با بودجه بهتر، متحدتر و بزرگتر شود.

این سخنرانی گاهی اوقات لحنی پیروزمندانه داشت: در یک نقطه، آقای بلینکن به شوخی گفت که ارتش روسیه، که زمانی به عنوان دومین ارتش قوی جهان شناخته می شد، اکنون “دومین ارتش قوی در اوکراین” است. اما همچنین شامل یادداشت‌های احتیاطی در مورد راه طولانی و دشوار پیش روی اوکراین بود، به‌ویژه در شرایطی که آقای بلینکن پیش‌بینی کرد درخواست‌های جدیدی برای توقف درگیری‌ها خواهد بود.

مقامات ایالات متحده بر این باورند که اگر، همانطور که انتظار می‌رفت، ضد حمله آتی اوکراین نتواند دستاوردهای چشمگیری داشته باشد، فشار از سراسر جهان برای یافتن راهی برای حداقل توقف درگیری افزایش خواهد یافت.

آقای بلینکن گفت: «در ماه‌های آینده، برخی کشورها خواستار آتش‌بس خواهند شد. «در سطح، این معقول به نظر می رسد – حتی جذاب. بالاخره چه کسی نمی خواهد طرف های متخاصم سلاح های خود را زمین بگذارند؟ چه کسی نمی‌خواهد کشتار متوقف شود؟»

او افزود، اما آتش بسی که خطوط کنونی را متوقف می کند و روسیه مناطق وسیعی از خاک اوکراین را تحت کنترل دارد، «یک صلح عادلانه و پایدار نیست. این صلح پوتمکین است. این غصب زمین روسیه را مشروعیت می بخشد. به متجاوز پاداش می دهد و قربانی را مجازات می کند.»

آقای بلینکن در حالی که اصرار داشت که ایالات متحده و اوکراین مایلند شاهد پایان جنگ باشند، هشدار داد که به نظر می رسد پوتین برای مذاکرات حسن نیت آماده نیست. رهبر روسیه تاکید کرده است که مذاکرات تنها زمانی انجام می شود که اوکراین ادعاهای روسیه مبنی بر الحاق چهار منطقه شرقی خود را بپذیرد.

ساموئل چاراپ، یکی از مقامات سابق وزارت امور خارجه در دولت اوباما و یک تحلیلگر روسیه در شرکت RAND، گفت که آقای بلینکن ممکن است استانداردهای بسیار بالایی را تعیین کند.

آقای چاراپ گفت: “اگر جدیت در مورد گفتگوها به معنای تمایل به دادن امتیازات پیشگیرانه در قلمرو باشد، پوتین هرگز با این محدودیت روبرو نخواهد شد.”

بسیاری از مقامات ایالات متحده بر این باورند که آقای پوتین آرزوی به دست آوردن کنترل بسیار بیشتری بر اوکراین از آنچه اکنون دارد را دارد، چیزی که او را ملزم به بازی برای مدتی می کند.

آقای بلینکن گفت، رهبر روسیه «متقاعد شده است که می‌تواند به سادگی از اوکراین و حامیانش پیشی بگیرد – روس‌های بیشتری را به قتل برساند و رنج و عذاب بیشتری را به غیرنظامیان اوکراینی تحمیل کند». او فکر می کند حتی اگر در بازی کوتاه ببازد، باز هم می تواند در بازی طولانی پیروز شود.

وزیر امور خارجه گفت، با این حال، آقای بلینکن افزود، ایالات متحده از هرگونه ابتکار صلح “که به حضور پرزیدنت پوتین برای مشارکت در دیپلماسی معنادار کمک کند” حمایت خواهد کرد. وی افزود که چنین تلاش هایی باید شامل پاسخگویی روسیه در قبال جنایات زمان جنگ و پرداخت برای بازسازی اوکراین باشد.

آقای بلینکن، همانطور که قبلا گفته بود، گفت که یک توافق صلح باید “اصول حاکمیت، تمامیت ارضی و استقلال را تایید کند.” اما، همچنین مانند قبل، او مشخص نکرد که آیا ایالات متحده معتقد است که روسیه باید از تمام خاک اوکراین – از جمله شبه جزیره استراتژیک کریمه که روسیه در سال 2014 آن را ضمیمه کرد و بسیاری از تحلیلگران معتقدند که آقای پوتین هرگز تسلیم نخواهد شد، عقب نشینی کند.

آقای بلینکن همچنین گفت که یک توافق صلح واقعی می‌تواند دری را به روی لغو تحریم‌های غرب علیه روسیه «در ارتباط با اقدامات مشخص، به‌ویژه عقب‌نشینی نظامی» باز کند. و بار دیگر تاکید کرد که “آمریکا به دنبال سرنگونی دولت روسیه نیست.”

اوایل روز جمعه، آقای بلینکن با سنا مارین، نخست وزیر مستعفی فنلاند، و پکا هاویستو، وزیر امور خارجه فنلاند دیدار کرد.

آقای بلینکن از پیوستن فنلاند به ناتو شگفت زده شد و نشان داد که این یک اشتباه بزرگ توسط آقای پوتین است که قبلاً روابط نسبتاً دوستانه ای با هلسینکی داشت. او خاطرنشان کرد که قبل از حمله روسیه به اوکراین، از هر چهار فنلاندی فقط یک نفر از پیوستن این کشور به ناتو حمایت می کرد. او گفت که پس از تهاجم، از هر چهار فنلاندی سه نفر از عضویت در ناتو حمایت کردند.

حضور آقای بلینکن در هلسینکی در مقایسه با آخرین باری که یک مقام بزرگ آمریکایی به اینجا سفر کرده بود، بسیار چشمگیرتر بود. پنج سال پیش، رئیس جمهور دونالد جی. ترامپ برای دیدار با پوتین به پایتخت فنلاند سفر کرد – سفری که به دلیل پیشنهاد آقای ترامپ در یک کنفرانس مطبوعاتی در کنار رهبر روسیه مبنی بر اینکه به انکار پوتین از دخالت در امور اعتماد دارد، بدنام بود. انتخابات 2016 بر سر نتیجه گیری سازمان های اطلاعاتی آمریکا.

در اوایل هفته، آقای بلینکن از سوئد بازدید کرد که پیشنهاد آن برای پیوستن به ائتلاف آتلانتیک توسط ترکیه متوقف شده است، و روز پنجشنبه با وزرای خارجه کشورهای متحد در اسلو دیدار کرد تا در مورد نگرانی ها در مورد امنیت طولانی مدت اوکراین گفتگو کند.

انتظار می رفت هلسینکی آخرین ایستگاه آقای بلینکن در یک تور نوردیک باشد، زیرا روسیه، چین و کشورهای ناتو برای موقعیت های قوی تر در قطب شمال تلاش می کنند. آقای بلینکن روز پنجشنبه در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت: اواخر امسال، ایالات متحده مأموریتی را با یک دیپلمات در شهر ترومسو، نروژ – تنها مرکز این کشور در بالای دایره قطب شمال افتتاح خواهد کرد.