با مرگ معترضان، نیروهای امنیتی پرو با نظارت اندکی روبرو می شوند

آنتونیا هویلکا در خانه خشتی که با همسرش در روستای کوچکی در پرو ساخته بود، مجموعه‌ای از اسناد را بیرون آورد که زمانی نشان‌دهنده بارقه‌ای از امید بود.

آنها بخشی از تحقیقات در مورد مرگ همسرش، کوئینتینو سرسدا، بودند که یک روز صبح در سال 2016 برای پیوستن به تظاهرات علیه یک معدن جدید مس ترک کرد و دیگر برنگشت.

خانم هویلکا نمی تواند بخواند، اما می تواند اسناد کلیدی را شناسایی کند: عکسی از جسد شوهرش، اصابت گلوله به پیشانی او. فرمت پرسش و پاسخ که در آن افسران پلیس شلیک گلوله واقعی را هنگام پرتاب سنگ توسط معترضان توصیف می کنند. لوگوی شرکت معدنی که کاروان‌های کامیون‌ها را بر روی جاده‌های آسفالت‌نشده می‌فرستد و اعتراض‌هایی را در میان روستاییان خسته از گرد و غبار برانگیخت.

اما امروز تحقیقات سرد شده است.

خانم هویلکا، کشاورز 51 ساله کچوا، در حالی که طوفانی بر روستای او، چوککا، در جنوب آند پرو در حال جمع شدن است، گفت: “در تمام این سال ها و عدالت وجود ندارد.” “انگار ما وجود نداریم.”

برای سال‌ها، تعداد زیادی پرونده مشابه در پرو به سرنوشتی آشنا دچار شده‌اند: تحقیقات در مورد کشتار غیرنظامیان غیرمسلح در تظاهرات‌هایی که نیروهای امنیتی در آن مستقر شده‌اند، که بیشتر آنها در مناطق فقیر بومی و روستایی مستقر شده‌اند، زمانی که عناوین اخبار را به خود جلب می‌کنند، باز می‌شوند. بعداً به آرامی بسته شد و مقامات اغلب به فقدان شواهد اشاره کردند.

اکنون، آمار بالای غیرعادی تلفات در تظاهرات ضد دولتی پس از برکناری رئیس جمهور کشور در سال گذشته، اتهامات سوء استفاده از سوی مقامات امنیتی را در کانون توجه جهانی قرار داده است و این سوال را در مورد اینکه چرا بسیاری از قتل های قبلی حل نشده باقی مانده اند، ایجاد کرده است.

بر اساس آمارهای دفتر بازرس کشور، پس از استیضاح رئیس جمهور پدرو کاستیو در دسامبر گذشته، زمانی که وی تلاش کرد کنگره را منحل کند و با فرمان حکومت کند، در جریان اعتراضات با پلیس یا ارتش، حداقل 49 غیرنظامی در درگیری با پلیس یا ارتش کشته شدند.

تحقیقات نیویورک تایمز در ماه مارس نشان داد که در سه شهر که درگیری‌های مرگبار رخ داده است، پلیس و سربازان با استفاده از مهمات مرگبار به سمت غیرنظامیان شلیک کرده‌اند، با تفنگ‌های تهاجمی به معترضان در حال فرار شلیک کرده و افراد غیرمسلح را کشته‌اند که اغلب با نقض آشکار پروتکل‌های خودشان است.

خوزه کاردناس، برادر کوچکترش، آلبرتو، در سال 2015 در درگیری با پلیس در جریان تظاهراتی که معدن مس را نیز هدف قرار داده بود، گفت: «ما از همین ماجرا گذشتیم. برادرم در تصادف فوت نکرد. او تیر خورد.”

تاکنون تحقیقات به هیچ عنوان اتهامی منجر نشده است.

به گفته سازمان های حقوق مدنی، عدم پاسخگویی در مورد استفاده بیش از حد از زور توسط سازمان های امنیتی یک شکست جدی در حقوق بشر است که ایمان مردم به مقامات را تضعیف می کند.

بر اساس فهرستی که توسط هماهنگ کننده ملی حقوق بشر، یک گروه مدافع، در پرو، بیش از 200 غیرنظامی در سرکوب اعتراضات پلیس و ارتش در دو دهه گذشته کشته شده اند.

با این حال، به گفته فعالان حقوق بشر، وکلا و دو دادستان دولتی که اصرار داشتند نامشان فاش شود، زیرا اجازه صحبت با آنها را نداشتند، در همان مدت، دادستان ها حتی یک محکومیت علیه افسران پلیس یا ارتش یا مافوق آنها به خاطر قتل در تظاهرات نگرفته اند. رسانه های خبری

آنها گفتند که در بیشتر موارد، تحقیقات حتی به محاکمه منتهی نمی شود و افزودند که در عوض، تظاهرکنندگان و رهبران معترض به خرابکاری یا تحریک بی نظمی عمومی متهم می شوند.

دیوید ولازکو، وکیل حقوق بشر که از بیش از 200 معترض روستایی به اتهامات مختلف، از جمله خرابکاری و اخلال در نظم عمومی، دفاع کرده است، گفت: «این موضوع عقب مانده است – وقتی قرار است کمپیسینوها را مجازات کنند، آنها سریع حرکت می کنند.

دفتر نخست وزیر و دفتر دادستانی ملی به درخواست های متعدد برای اظهار نظر پاسخ ندادند، در حالی که وزارت کشور از پاسخگویی به سوالات خودداری کرد.

دینا بلوارته، رئیس‌جمهور کنونی این کشور، که پس از برکناری کاستیلو، مسئولیت این درگیری‌ها را بر عهده گرفت، معترضانی را که جاده‌ها را مسدود کرده‌اند و با سنگ و تیرکمان به نیروهای امنیتی حمله کرده‌اند، مقصر این درگیری‌های مرگبار می‌داند.

رولاندو لوکه، که درگیری‌ها را در دفتر بازپرس نظارت می‌کند، گفت که تحقیقات مربوط به درگیری‌ها در مناطق روستایی می‌تواند چالش‌برانگیز باشد، تا حدی به این دلیل که تشخیص اینکه آیا پلیس با تهدیدی مشروع برای جان‌شان مواجه است یا خیر، گفت: .

وی گفت: «در برخی مواقع در حین انجام وظایف خود، ممکن است توسط معترضان» سبقت گرفته شود و ممکن است با سلاح های خود کشته شوند.

آقای لوک که شاهد عواقب آن بود، گفت که این همان چیزی است که در سال 2009 در جریان درگیری در آمازون بین معترضان و پلیس اتفاق افتاد که منجر به کشته شدن 23 افسر و 10 غیرنظامی شد. او گفت که افسران «به جنگل برده شدند و اعدام شدند».

به گفته وکلای دخیل در پرونده های مرگ غیرنظامیان، پلیس و ارتش که مسائل را پیچیده تر می کند، اغلب از به اشتراک گذاشتن جزئیات عملیات خود خودداری می کنند. و پرونده‌ها معمولاً به دادستان‌هایی که بیش از حد کار می‌کنند، محول می‌شوند که برخی از آنها بیش از 200 را در یک زمان مدیریت می‌کنند.

فعالان حقوق بشر گفتند که دادستان ها تمایلی به تحقیق درباره مقامات ارشد دولتی که ممکن است استفاده از نیروی مرگبار را مجاز یا تشویق کرده باشند، یا نقش شرکت های معدنی که پلیس را برای تامین امنیت خصوصی استخدام می کنند، نداشته اند.

کارلوس ریورا، وکیل حقوق بشر، گفت: «فقدان اراده نهادی آشکاری برای مقابله با این موضوع وجود دارد.

پرو تنها دموکراسی در آمریکای جنوبی نیست که در آن غیرنظامیان غیرمسلح در اعتراضات کشته شده اند، زیرا نارضایتی مردم به خیابان ها سرازیر شده است.

خاویر پوئنته، محقق مطالعات آند در کالج اسمیت در ماساچوست، گفت که ارتش و پلیس مدت‌هاست به رهبران ضعیف آمریکای لاتین کمک کرده‌اند تا کمبود احزاب و سایر نهادهای قوی را جبران کنند و راه‌حل‌های خشونت‌آمیز برای مشکلات سیاسی را عادی کنند.

آقای پوئنته گفت: «بهایی که پرو برای شکلی از نهادگرایی که ارتش و پلیس ارائه می دهند، می پردازد، مصونیت از مجازات است.

بازگشت پرو به دموکراسی در سال 2000 پس از سال‌ها حکومت استبدادی، انتظارات دسترسی گسترده‌تر به عدالت و نمایندگی سیاسی، همراه با پایان دادن به سوءاستفاده‌های پلیس و نظامی پرویی‌ها، به‌ویژه علیه مردم بومی را افزایش داد.

در عوض، از آنجایی که پرو یک توسعه سریع اقتصادی را تجربه کرد، این امیدها از بین رفت.

رئیس جمهور منتخب دموکراتیک یکی پس از دیگری در رسوایی های فساد گرفتار شد. نابرابری همچنان بالا بود، درگیری‌های اجتماعی تشدید شد و رونق جهانی کالاها پروژه‌های معدنی عظیمی را به مناطق بومی روستایی آورد.

آنها هرگز به حرف ما گوش نمی دهند. آنها فقط پلیس را اعزام می کنند.

او گفت که پدرش، فلیکس، در جریان تظاهراتی که در سال 2012 در اعتراض به آلودگی معدن مس انجام می‌شد، توسط پلیس با گلوله پلاستیکی به چشمش هدف گلوله قرار گرفت و بر اثر عفونت زخم‌هایش جان باخت. تحقیقات درباره مرگ او در سال 2015 بسته شد.

طبق لایحه پیشنهادی کنگره که محاکمه‌های افسران را از دادگاه‌های غیرنظامی به دادگاه‌های پلیسی-نظامی منتقل می‌کند، ممکن است به پلیس پرو مصونیت بیشتری داده شود.

ویل فریمن، پژوهشگر آمریکای لاتین در شورای روابط خارجی، گفت: در حالی که کشورهای همسایه، از جمله شیلی و کلمبیا، رهبرانی را انتخاب کرده‌اند که وعده داده‌اند تغییراتی برای مقابله با زور بیش از حد، سوء استفاده و معافیت از مجازات در پرو در حال افزایش است. موسسه تحقیقاتی آمریکا

آقای فریمن گفت که خانم بولوارته و اکثر قانونگذاران «به نظر نمی‌رسد حتی علاقه‌ای به اعمال فشار در پشت پاسخگویی یا اصلاحات داشته باشند».

چند روز پس از کشته شدن 9 غیرنظامی در درگیری با نیروهای امنیتی در ماه دسامبر، خانم بولوارته وزیر دفاع خود را به نخست وزیری ارتقا داد. دولت او رفتار پلیس با تظاهرات را “بی عیب و نقص” توصیف کرده و برای افرادی که به اموال آسیب می رسانند یا نظم عمومی را مختل می کنند، احکام زندان طولانی تر پیشنهاد کرده است.

بستگان قربانیان درگیری‌های اخیر می‌گویند که به رئیس دفتر دادستانی، پاتریشیا بناویدس، پس از حذف دادستان‌های متخصص در نقض حقوق بشر از تحقیقات و انتقال پرونده‌ها از مناطق روستایی به لیما، پایتخت، اعتماد ندارند. اعضای خانواده برای نظارت بر پیشرفت آنها.

پس از مرگ شوهرش در تظاهرات معدن، خانم هویلکا گفت که گله گوسفندش از 500 به 30 کاهش یافته است، زیرا او آنها را فروخته است تا از تحصیل فرزندانش حمایت کند.

تا امروز با دیدن پلیس یخ می زند. او گفت: “می ترسم که آنها همین کار را با من انجام دهند.”