با توقیف نفتکش های ایران، امارات از نیروی دریایی تحت رهبری ایالات متحده عقب نشینی کرد

امارات متحده عربی روز چهارشنبه اعلام کرد که شرکت در یک نیروی امنیتی دریایی به رهبری ایالات متحده را متوقف کرده است، این تازه ترین نشانه تنش بین واشنگتن و متحدان کلیدی خلیج فارس است که شکایت دارند که آمریکا به اندازه کافی برای محافظت از آنها در برابر تهدیدات ایران تلاش نکرده است.

این بیانیه عمومی غیرمعمول پس از آن منتشر شد که ایران طی دو ماه گذشته دو نفتکش تجاری را در آبراهه های نزدیک امارات توقیف کرد. وزارت امور خارجه امارات گفت که این کشور دو ماه پیش «در نتیجه ارزیابی مداوم ما از همکاری امنیتی مؤثر با همه شرکا، مشارکت خود را از نیروهای دریایی ترکیبی لغو کرد».

تحلیلگران سیاسی می گویند بیانیه امارات می تواند پیامی به ایالات متحده باشد مبنی بر اینکه این کشور از سطح حمایت آمریکا از متحدانش در خلیج فارس در برابر تهدیدات ایران ناراضی است و باید به دنبال منافع خود باشد. مقامات اماراتی و عربستانی بارها از سیاست آمریکا در قبال ایران ابراز ناامیدی کرده اند.

عبدالخالق عبدالله، دانشمند علوم سیاسی اماراتی، گفت: «آنها از آمریکایی‌ها ناراضی بودند و وقتی امارات راضی نیست، آنها بسیار قاطع هستند.

Cmdr. تیموتی هاوکینز، سخنگوی ناوگان پنجم نیروی دریایی ایالات متحده در بحرین، گفت که امارات متحده عربی با وجود اینکه مشارکت خود را به حالت تعلیق درآورده بود، همچنان یک “شریک” در این نیرو است.

وی گفت: «در مورد سطح مشارکت آنها به عنوان یک شریک، ما این را به تک تک شرکای خود واگذار می کنیم که در این مورد صحبت کنند.

عقب نشینی از این گروه امارات را در برابر ایران و سایر تهدیدات بی دفاع نمی گذارد.

مقر نیروهای دریایی ترکیبی در پایگاه دریایی آمریکا در بحرین است. این گروه بیش از 30 کشور را گرد هم می آورد که در آب های خلیج فارس، دریای سرخ و شاخ آفریقا فعالیت می کنند تا از جریان تجارت محافظت کنند و از فعالیت های غیرقانونی مانند دزدی دریایی جلوگیری کنند. مشارکت داوطلبانه است.

در ماه آوریل، ایران یک نفتکش اجاره شده توسط شورون را هنگام حرکت از کویت به هیوستون توقیف کرد. چند روز بعد، قایق‌های تندرو ایرانی یک نفتکش را پس از خروج از دبی، بزرگترین شهر امارات و مرکز تجارت جهانی، محاصره کردند. این کشتی مجبور به تغییر مسیر به سمت آب های سرزمینی ایران شد.

معاون دریاسالار برد کوپر، فرمانده نیروی دریایی آمریکا در منطقه، این ماه گفت که کشتی های جنگی نیروی دریایی آمریکا در واکنش به تحرکات ایران، گشت زنی خود را از طریق تنگه هرمز، گذرگاه دریایی شلوغ خلیج فارس افزایش داده اند.

وی در مصاحبه ای گفت: «اقدامات ایران غیرقابل قبول است.

با این حال، هفته گذشته، سرلشکر علیرضا تنگسیری، یکی از فرماندهان نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران، در بیانیه خود به شدت انتقاد کرد و گفت که ایالات متحده «نباید در منطقه ما حضور داشته باشد».

وی گفت: امنیت خلیج فارس توسط ایران و کشورهای منطقه تامین می شود و نیازی به حضور شما و هیچ کشور دیگری نیست.

مانند همتایان خود در سایر کشورهای خلیج فارس، مقامات اماراتی در تلاش هستند تا تعادل ظریف بین بازدارندگی ایران و کاهش تنش ها با ایران را حفظ کنند.

مقامات اماراتی روابط باز خود را با ایران حفظ کرده اند و در سال جاری بین مقامات ارشد این کشور دیدار کردند.

با این حال، شبه‌نظامیان تحت حمایت ایران، از جمله شورشیان حوثی در یمن، بارها حملاتی را علیه امارات متحده عربی و عربستان سعودی همسایه، از جمله حملات پهپادی و موشکی انجام داده‌اند.

اریک اشمیت ارائه گزارش از واشنگتن، لیلی نیکونازار از بروکسل و احمد آل عمران از جده، عربستان سعودی