با بسته شدن بیمارستان ها و فرار پزشکان، سیستم مراقبت های بهداشتی سودان در حال فروپاشی است

با ورود نبرد برای کنترل سودان که وارد سومین هفته خود می شود، خدمات مراقبت های بهداشتی به سرعت در خارطوم، پایتخت این کشور، در حال فروپاشی است، که پیامد وحشتناک جنگ های وحشیانه است که این نگرانی را ایجاد کرده است که این درگیری به یک بحران انسانی گسترده تر تبدیل شود.

اتحادیه پزشکان سودان هشدار داد که فروپاشی کامل سیستم مراقبت های بهداشتی ممکن است چند روز دیگر باقی بماند.

به گفته سازمان بهداشت جهانی، بیمارستان‌ها گلوله باران شده‌اند و دو سوم آن‌ها در خارطوم بسته شده‌اند. مقامات می گویند که بیش از ده ها کارمند مراقبت های بهداشتی کشته شده اند. فراتر از آن، “قربانیان پنهان” به دلیل بیماری و بیماری می میرند، همانطور که خدمات اولیه پزشکی تبدیل شده است دکتر عبدالله عطیا، دبیر کل اتحادیه پزشکان گفت که کمیاب است.

او گفت: “ما هر روز تماس های زیادی دریافت می کنیم: “کجا بروم؟” “اینها سوالاتی است که ما قادر به پاسخگویی به آنها نیستیم.”

میلیون ها غیرنظامی در دام باقی ماندند. آخرین آتش‌بس برای فرار غیرنظامیان در نیمه شب یکشنبه پایان می‌یابد، و اگرچه نیروهای پشتیبانی سریع اعلام کردند که آتش‌بس بشردوستانه را برای سه روز دیگر تمدید خواهند کرد، درگیری در پایتخت گزارش شد.

ارتش سودان روز یکشنبه در بیانیه ای با تمدید آتش بس موافقت کرد، اما نیروهای پشتیبانی سریع را به نقض آتش بس و اشغال یک بیمارستان متهم کرد. RSF نیز به نوبه خود گفته است که ارتش تجهیزات پزشکی را غارت کرده است.

با بدتر شدن وضعیت، کشورهای دیگر تلاش کرده اند تا شهروندان خود را به هر وسیله ای که لازم باشد تخلیه کنند. بریتانیا تا روز شنبه بیش از 2122 نفر را با 21 پرواز جابجا کرده بود و یک پرواز تخلیه دیگر از بندر سودان در شرق سودان برای دوشنبه برنامه ریزی شده بود. دولت بریتانیا روز یکشنبه اعلام کرد. شهروندان آمریکایی در کاروان های طولانی اتوبوس ها، کامیون ها و اتومبیل ها به سمت مصر به سمت شمال یا بندر سودان گریخته اند، جایی که امیدوارند سوار کشتی ها به جده، عربستان سعودی شوند.

وزارت بهداشت سودان در جایی یافت نمی‌شود، و اتحادیه پزشکان می‌گویند که هیچ حمایتی و ارتباط کمی از سوی دولت دریافت نکرده است. به گفته شاهدان و مقامات، امکانات بهداشتی توسط جنگجویان به عنوان مواضع دفاعی استفاده شده است و به گفته پزشکان، انبارهای نگهداری تجهیزات پزشکی غارت شده است.

مقامات می گویند علاوه بر این، نیروهای شبه نظامی آزمایشگاه ملی را اشغال کرده اند. دکتر عطیا که مانند دیگران از خارطوم تلفنی صحبت کرد، گفت که نمونه هایی از بیماری هایی مانند مالاریا یا سل ممکن است در دستان اشتباه به سلاح تبدیل شوند. او افزود که اجساد جمع آوری نشده در سردخانه ها و سایر اجساد در خیابان یکی دیگر از نگرانی ها است.

صدها پزشک فرار کرده اند و شایعاتی وجود دارد مبنی بر اینکه جنگجویان با نیروهای پشتیبانی سریع، پزشکان را می ربایند و آنها را با اسلحه مجبور می کنند تا همرزمان زخمی خود را مداوا کنند. دکتر عطیا گفت، در حالی که آدم ربایی ها تایید نشده است، ده ها تن از اعضای اتحادیه صنفی پزشکان سودان ناشناس هستند.

کمبود شدید پزشکان و سایر کارکنان مراقبت های بهداشتی باعث شده است که بیمارستان ها به سختی پرسنل کافی برای مقابله با این وضعیت را داشته باشند. بیمارستان البان جدید در شرق خارطوم معمولاً حداقل 400 نفر پرسنل دارد اما اکنون فقط 8 کارمند مراقبت های بهداشتی دارد. دکتر عطیا گفت که بیمارستان الجودا در جنوب خارطوم به همراه چهار نفر مشغول به کار است: یک جراح، یک متخصص بیهوشی و دو پرستار.

پاتریک یوسف، مدیر منطقه ای صلیب سرخ آفریقا در بیانیه ای گفت: «کارکنان مراقبت های بهداشتی در سودان کارهای غیرممکن را انجام می دهند و از مجروحان بدون آب، برق و تجهیزات اولیه پزشکی مراقبت می کنند.

اتحادیه پزشکان سودان چندین بار در روز در فیس بوک اطلاعیه ای صادر می کند که در آن تعداد معدود بیمارستان هایی که هنوز در خارطوم فعال هستند، یا هشداری فوری برای پزشکان برای گزارش به بیمارستان های صحرایی که در خانه های سراسر شهر ایجاد شده است، صادر می کند.

دور از بیمارستان ها، کادر پزشکی باید از هوش و هر ابزاری که می توانند برای درمان مجروحان بیابند استفاده کنند.

در یک بیمارستان صحرایی در المعموره، دکتر محمد کرار یک سیستم تخلیه بین دنده ای را با استفاده از یک بطری نوشابه استریل شده برای پمپاژ خون از ریه سوراخ شده قربانی گلوله ساخت. شیفت های طولانی در بخش تروما بیمارستان آموزشی ابراهیم مالک در مرکز خارطوم به آماده سازی او کمک کرد، اما دکتر کرار اکنون باید در حالی که در اتاق نشیمن تبدیل شده به اتاق عمل کار می کند، با صدای جنگ مقابله کند.

او گفت: «می‌دانم در این مناطق در خطر هستم، اما آن افراد بیمار و مجروح به من نیاز دارند.»

در الندا، یکی از معدود بیمارستان‌هایی که هنوز فعال است، کارکنان پزشکی چندین بار در روز تحت پوشش قرار می‌گیرند و با بیماران خود زیر تخت‌ها و میزها از بمباران‌های هوایی و آتش سنگین توپخانه پنهان می‌شوند. دکتر محمد فتح، پزشک آنجا، گفت که همه آنقدر پریشان هستند که صدای باز شدن یک کپسول اکسیژن می تواند کارکنان را فراری دهد.

Al Nada، یک مرکز خصوصی، در حال حاضر خدمات رایگان اطفال را ارائه می دهد، تا حدی به لطف کمک مالی انجمن پزشکان آمریکایی سودانی. در اوایل درگیری، مدیریت بیمارستان تصمیم گرفت فقط زنان باردار و کودکان را معالجه کند تا پناهگاهی برای بخش کوچکی از بیش از 24000 زنی فراهم کند که به گفته سازمان بهداشت جهانی، انتظار می‌رود در چند سال آینده در سودان زایمان کنند. هفته ها

دکتر فتح گفت که در هفته هایی که از آغاز جنگ می گذرد، 220 نوزاد در آنجا متولد شده اند و بیشتر آنها زنده مانده اند.

او گفت که یک زن با سرعت از مناطق جنگی فعال عبور کرد و به سختی خود را به اورژانس رساند. بعداً شوهرش سوراخ گلوله های ماشینش را به دکتر فتح نشان داد. زن دیگری در خانه زایمان کرد، اما به دلیل عوارض، نوزاد به مراقبت های پزشکی فوری نیاز داشت. به گفته پزشک، مادر و کودک روزها در خانه خود با آتش توپخانه در بالای سرشان گیر افتاده بودند. وقتی بالاخره به بیمارستان رسیدند، برای نوزاد خیلی دیر شده بود که فوت کرد.

دکتر فتح گفت: «آنها باید از این جهنم بگذرند تا به بیمارستان برسند.

همسایه هایی که به دنبال مراقبت هستند، زنگ خانه دکتر فتح را به صدا درآورده اند. او گفت که هفته گذشته دو بار کشته شدن دو نفر را در Omdurman Althawra در شمال شهر اعلام کرد. هر دو دیابتی بودند که در شهری که داروخانه‌ها غارت شده و بازار سیاه پزشکی در آن رونق می‌گیرد، انسولین آنها تمام شد.

دکتر گفت حالا او داروهای خانگی را در ماشینش مخفی کرده است. اما در محله‌هایی که می‌توانند به سرعت از شهرهای ارواح به مناطق جنگی فعال تبدیل شوند، حتی سفر چند مایلی بین بیمارستان و خانه‌اش می‌تواند زندگی او را به خطر بیندازد.

قبل از جنگ، دکتر فتح در حال پر کردن فرم‌های درخواست برای کار در بیمارستان‌های آفریقای جنوبی بود، جایی که او قصد داشت در بخش اعصاب اطفال تخصص پیدا کند. اما او و همسرش که او نیز پزشک است و امتحان نهایی او برای 6 می تعیین شده بود، تصمیم به ماندن گرفتند.

دکتر فتح گفت: “اگر آنچه را که من هر روز می دیدم، در یک تمرین روزمره ببینید، وضعیت من را درک خواهید کرد.”