با ادامه جنگ در اوکراین، پزشکان درباره افزایش زایمان های زودرس هشدار می دهند

نوزادان دوقلوی آمینا تسوی دخترانی سالم هستند. مادرشان می‌گوید، آن‌ها مثل خواهر و برادرها با هم دعوا می‌کنند و هر دو اشتهای کنجکاوی برای پنیر دارند، «مثل موش‌های کوچک». اما آنها برای کودکان 1 ساله کوچک هستند، که میراث تولد زودرس آنها در هفته های اول تهاجم روسیه به اوکراین است.

به مدت هفت ماه، خانم تسویی از بارداری شاد و سالمی برخوردار بود، تا حد زیادی بدون عارضه. سپس یک صبح فوریه سال گذشته، انفجارها در شهری که او در آن زندگی می کرد، در نزدیکی میکولایف، در جنوب اوکراین، که با حملات موشکی و درگیری های زمینی فزاینده ای مواجه شد، به وقوع پیوست.

خانم تسوی گفت: «مادر شوهرم وارد اتاق ما شد و گفت: «جنگ شروع شده است». “و من شروع به وحشت کردم.”

خانم تسوی که در آن زمان 20 ساله بود، از هر گونه بمباران در امان ماند و به ظاهر آسیبی ندید. اما در روزهای بعد، او بینایی یک چشم خود را از دست داد و 14 پوند اضافه کرد زیرا آب را در خود نگه می داشت. پس از انجام یک سزارین اورژانسی که طی آن خون کافی برای نیاز به دو تزریق خون از دست داد، دخترانش که شش هفته زودتر به دنیا آمدند، در انکوباتورها به زندگی ادامه دادند.

حمله روسیه به اوکراین ده ها هزار سرباز و غیرنظامی را کشته و هزاران نفر دیگر را زخمی کرده است. بار روانی جنگ نیز تلفات سنگینی را متحمل شده است. برای زنان باردار، استرس می تواند به ویژه خطرناک باشد، زیرا پزشکان و مقامات بیمارستان در مورد افزایش شدید مشکلات سلامت مادر مانند زایمان زودرس هشدار می دهند.

نوزادانی که قبل از زایمان به دنیا می آیند بیشتر در معرض عوارض تنفسی، عصبی و گوارشی هستند. کسانی که به خصوص نارس به دنیا می آیند می توانند مشکلات جسمی و روانی شدیدی داشته باشند. دوقلوها یا دیگر چند قلوها حتی در زمان‌های عادی نیز مستعد تولد زودرس هستند.

پس از بیش از یک سال جنگ، آمار رسمی در مورد سلامت مادران در اوکراین بسیار اندک است. به عنوان مثال، ارقام مربوط به زایمان های نارس می تواند گمراه کننده باشد، زیرا بسیاری از زنان باردار، به ویژه آنهایی که مشکلات سلامتی داشتند، پس از شروع تهاجم روسیه به کشورهای دیگر منتقل شدند. اما پزشکان در چندین مصاحبه، به ویژه در مناطق نزدیک به درگیری، افزایش نرخ زایمان زودرس، افزایش موارد فشار خون بالا در دوران بارداری و میزان بالاتر سزارین را گزارش کردند و عوارض فوق‌العاده به دنیا آوردن فرزند را در دوران بارداری مقصر دانستند. زمان خطر و دررفتگی

دکتر لیودمیلا سولودژوک، 58 ساله، مدیر پزشکی در بیمارستانی در میکولایف، شهری نزدیک به خط مقدم، گفت: «می‌توانیم ببینیم که دوره بارداری سخت‌تر شده است. او افزود: “معمولا تولد یک انسان جدید شادی است و اکنون اضطراب است.”

دکتر سولودژوک خاطرنشان کرد که تلاش برای محافظت از زنان باردار در برابر تنش های جنگ به یک اولویت پزشکی تبدیل شده است، زیرا کارکنان پزشکی راه های جدیدی را برای منحرف کردن بیماران از صداهای وحشیانه جنگ در بیرون امتحان می کنند.

او گفت: «ما گفته‌ایم که گلوله‌بازی آتش بازی است، به افتخار تولد فرزندانشان.»

بیمارستان دکتر سولودژوک در میکولایف گزارش داده است که تعداد سزارین ها و زایمان های زودرس 5 درصد افزایش یافته است. آمارهای دولتی نشان می‌دهد که افزایش کمتری در زایمان‌های نارس در منطقه وسیع‌تر میکولایف و سایر بخش‌های جنوب و شرق اوکراین، جایی که درگیری‌ها شدیدتر است، افزایش می‌یابد، اما این ارقام به دلیل تعداد زیادی از ساکنان که فرار کرده‌اند، پیچیده‌تر است.

دوتایی موزیکال Tvorchi، شرکت اوکراینی در مسابقه آواز یوروویژن در لیورپول، انگلستان، ماه گذشته، زمانی که در یک مراسم فرش قرمز در مقدمه مسابقه، اجراکنندگان کت و شلوارهایی با نام و وزن آنها پوشیدند، موضوع را بیشتر در معرض دید قرار داد. نوزادانی که زود به دنیا می آیند

برای زنان باردار که پس از تهاجم روسیه در آنجا ماندند، هر گونه امیدی که جنگ به سرعت به پایان برسد، آرزویی بود.

اینا هاربوز که در آن زمان 30 سال داشت، از پسران دوقلو باردار بود و در میکولایف زندگی می کرد که موشک های روسی شروع به اصابت به شهر کردند. خانواده او تصمیم گرفتند که نقل مکان به جای دیگر امن تر باشد، فقط برای پیشروی اولیه روس ها به روستای مجاور که آنها رفته بودند. تا جایی که ممکن بود، خانواده سعی می کردند از چشم ها دور بمانند.

خانم هاربوز گفت: «ما هر روز شروع به مخفی شدن در زیرزمین کردیم، بیشتر از ترس اینکه روس ها ما را پیدا کنند،» و افزود که ترس از کشف شدن توسط نیروهای مهاجم بدتر از مواجهه با شلیک موشک در میکولایف بود.

در 28 اکتبر، خانم هاربوز به دلیل جدا شدن زودرس جفت دچار خونریزی داخلی شد. در آن زمان، نیروهای روسی از روستا عقب رانده شده بودند و خانواده‌اش او را سریعاً به بیمارستانی در میکولایف بردند و در آنجا تحت عمل سزارین اورژانسی قرار گرفتند. پسران دوقلوی او که زودتر از موعد به دنیا آمدند، روی دستگاه تنفس قرار گرفتند.

حدود هفت ماه بعد، هر دو پسر حالشان خوب است. اما خانواده تصمیم گرفته اند به جای بازگشت به میکولایف، که هنوز تحت بمباران منظم قرار دارد، در روستا بمانند.

پس از به دنیا آمدن دختران دوقلوی خانم تسوی، آنها مشکلات سلامتی داشتند و او گفت که باید به طور منظم ضربان قلب، بینایی و وزن آنها را بررسی کند. در 9 ماهگی، آنها هنوز نمی توانستند بایستند و خانواده نگران بودند، اما او اخیراً گفت: “هر دو اکنون می دوند.”

خانم تسوی جنگ را سرزنش می کند که حاملگی اش را به چنین مصیبت تبدیل کرده است. حتی در طول سزارین او، درگیری اجتناب ناپذیر بود. او گفت: «من روی میز جراحی شروع کردم به گریه کردن. “خیلی ترسناک بود، زیرا می توانستم صدای انفجارها و تیراندازی های زیادی را در بیرون بشنوم.”

او تنها در روز هشتم پس از زایمان با دخترانش وصل شد. در آن زمان هنوز از طریق لوله تغذیه می‌شدند و درگیری در بیرون بدتر می‌شد. در یک نقطه، کارکنان بیمارستان و بیماران مجبور شدند برای ایمنی در زیرزمین جمع شوند.

تجربه آسیب زا برای خانم تسویی تقریباً زیاد بود. او گفت: «در عرض یک ماه، من دچار یک شکست وحشتناک شدم. من بر سر شوهرم فریاد زدم که ما را به خارج از کشور ببرند، در غیر این صورت نمی توانم آن را تحمل کنم، فقط زنده نمی مانم.

شوهر خانم تسوی خانواده را به مرز مولداوی برد، اما او مجبور شد به اوکراین بازگردد زیرا مردان در سن جنگ اجازه خروج ندارند.

چند ماه بعد، خانم تسوئی و دخترانش به اوکراین بازگشتند و خانه ای در نزدیکی اودسا اجاره کردند تا به همسرش نزدیک تر باشند. دختران سالم هستند، اما از اهداف طبیعی رشد و توسعه برای سن خود عقب هستند.

برای خانم تسوی، جنگ بارداری او را از یک تجربه شاد به تجربه ای تبدیل کرد که ترجیح می داد فراموش کند.

او گفت: «هنوز نمی توانم باور کنم که از آن جان سالم به در برده ام.