ایالات متحده تلاش خواهد کرد تا چین را وارد مذاکرات کنترل تسلیحات کند

مشاور امنیت ملی پرزیدنت بایدن روز جمعه گفت، کاخ سفید تلاش خود را برای کشاندن چین به مذاکرات درباره ورود به مذاکرات کنترل تسلیحات تجدید خواهد کرد و تلاش خواهد کرد تا یک توافق جهانی ایجاد کند که مشخص کند برنامه‌های هوش مصنوعی هرگز نمی‌توانند برای اجازه استفاده از سلاح های هسته ای بدون انسان در حلقه تصمیم.

سخنرانی جیک سالیوان، مشاور، اولین سخنانی بود که به طور مشخص برنامه‌های آقای بایدن را برای مقابله با جهانی توصیف کرد که به گفته او، «شکاف‌های بنیاد هسته‌ای ما پس از جنگ سرد بسیار مهم است». اما راه‌حل‌هایی که او به آنها اشاره کرد عمدتاً با هدف حفظ بازدارندگی هسته‌ای از طریق تکمیل زرادخانه 1550 سلاح مستقر آمریکا با فن‌آوری‌های جدید – از سلاح‌های متعارف ضربتی دقیق گرفته تا به‌روزرسانی‌های تکنولوژیک مجموعه هسته‌ای موجود – به جای ورود به مسابقات تسلیحاتی جدید بود.

برای اولین بار، آقای سالیوان در مورد واکنش آمریکا به افزایش سریع نظامی چین که به گفته پنتاگون می‌تواند منجر به استقرار 1500 سلاح هسته‌ای تا سال 2035 شود، صراحتاً اعلام کرد که پنج برابر بیشتر از «حداقل بازدارندگی» است که برای چین در اختیار دارد. نزدیک به 60 سال اگر پکن به این عدد برسد، دو دشمن بزرگ هسته‌ای آمریکا دارای نیروی ترکیبی بیش از 3000 سلاح استراتژیک خواهند بود که می‌تواند به ایالات متحده برسد.

اما آقای سالیوان استدلال کرد که زرادخانه ایالات متحده برای باقی ماندن یک عامل بازدارنده، نیازی به «بیشتر از مجموع رقبای ما» ندارد.

آقای سالیوان گفت: «این مهم است که بدانیم وقتی صحبت از ظرفیت رو به رشد هسته‌ای روسیه و چین می‌شود، این بازدارندگی باید جامع باشد». ما به شرایط فعلی اعتقاد داریم، تعداد و نوع توانایی‌هایی را که امروز به آن نیاز داریم، داریم.»

تلاش های او برای کشاندن چین به مذاکرات کنترل تسلیحات، اما بعید است به این زودی ها به موفقیت دست پیدا کند. تاکنون، مقامات چینی حتی از بحث در مورد توافقنامه هایی که کار آنها را در زمینه تسلیحات هسته ای محدود می کند، خودداری کرده اند. و تنش‌ها بین ایالات متحده و چین پس از ماه‌ها کینه توزی و منجمد شدن تماس‌های سطح بالا همچنان بالا مانده است. اگرچه پکن در مورد برخی از موضوعات به میز مذاکره بازگشته است، اما موضع سخت تری را در مورد برخی دیگر اتخاذ کرده است و «آب شدن» در روابط آمریکا و چین را که آقای بایدن در ماه می پیش بینی کرد، پیچیده می کند. چین صداقت واشنگتن را زیر سوال برده و گفته است که خواهان روابط گرمتر است.

آقای سالیوان گفت که دولت تلاش خواهد کرد تا بحث‌های مربوط به کنترل تسلیحات را در میان اعضای دارای سلاح هسته‌ای شورای امنیت سازمان ملل متحد، که شامل چین نیز می‌شود، احیا کند و آنها را به پذیرش توافق‌هایی در مورد موضوعات اساسی که می‌توانند از درگیری‌های تصادفی اجتناب کنند، مانند اطلاع‌رسانی از قبل، تحت فشار قرار دهد. آزمایش های موشکی ایالات متحده چنین قراردادهایی را با اتحاد جماهیر شوروی منعقد و با روسیه تمدید کرد، اما توافق موازی با چین وجود ندارد.

سخنرانی آقای سالیوان در نشست سالانه انجمن کنترل تسلیحات، یک گروه غیرحزبی که طرفدار توافق‌های منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای است، در زمانی مطرح شد که نظم هسته‌ای ایجاد شده در طول جنگ سرد بیش از هر زمان دیگری از زمان کوبا در سال 1962 تحت فشار بوده است. بحران موشکی

تقویت چین در حالی اتفاق می‌افتد که کره شمالی به پیشرفت‌های عمده در کاهش کلاهک‌های هسته‌ای خود افتخار می‌کند و از نظر تئوری این کشور را قادر می‌سازد تا آنها را بر روی موشک‌های کروز و سایر سلاح‌ها قرار دهد. آقای سالیوان خاطرنشان کرد که ایران ذخایر بزرگی از سوخت نزدیک به تسلیحات ایجاد کرده است – که به گفته او، نتیجه مستقیم تصمیم دونالد جی. ترامپ، رئیس جمهور سابق آمریکا برای کنار گذاشتن توافقنامه سال 2015 که فعالیت های هسته ای خود را محدود می کند، بوده است.

و مقامات روسی تهدیدهای منظم تری، اگر معمولاً مبهم، به استفاده از سلاح های هسته ای تاکتیکی ارائه می کنند.

ما هیچ توهمی نداریم که دستیابی به اقدامات کاهش خطر و کنترل تسلیحات آسان خواهد بود.» آقای سالیوان گفت. “اما ما معتقدیم که این امکان پذیر است.”

آقای سالیوان گفت که تصمیم روسیه برای تعلیق مفاد معاهده استارت جدید – که در اوایل سال 2026 منقضی می شود – و لغو سایر پیمان های بین المللی، پایه های تلاش های کنترل تسلیحات را از بین برده است.

روسیه در اوایل سال جاری تا حد زیادی از پیمان استارت جدید خارج شد و روز پنجشنبه، ایالات متحده اعلام کرد که اقدام متقابل انجام خواهد داد، بازرسی از سایت‌های هسته‌ای را متوقف می‌کند، دیگر اطلاعاتی در مورد حرکت تسلیحات یا پرتابگرها ارائه نمی‌کند و دیگر اطلاعات تله‌متری را ارائه نمی‌کند. آزمایش های موشک بالستیک

اما آقای سالیوان خاطرنشان کرد که روسیه همچنان به هسته این معاهده پایبند است و کلاهک های استراتژیک خود را به 1550 محدود می کند. پس از انقضای معاهده، هر دو طرف باید در مورد تمدید محدودیت ها تصمیم بگیرند.

آقای سالیوان گفت که یک تلاش جدید برای کنترل تسلیحات می‌تواند با گسترش اعلان‌های آزمایش موشک‌های بالستیک در میان قدرت‌های بزرگ هسته‌ای آغاز شود. روسیه با ایالات متحده و چین توافقاتی دارد تا آنها را از آزمایش موشک بالستیک مطلع کند، اما چنین توافقی بین چین و ایالات متحده وجود ندارد. آقای سالیوان گفت توافقی که چین به ایالات متحده و سایر اعضای دائم شورای امنیت اطلاع دهد. می تواند امکان پذیر باشد.

در حالی که نسبتاً اساسی است، چنین پیمانی می‌تواند به توافق‌های دیگری بین قدرت‌های هسته‌ای، از جمله در کانال‌های ارتباطی بحران و محدود کردن استفاده از هوش مصنوعی منجر شود. آقای سالیوان جزئیات زیادی از انواع محدودیت‌هایی که دولت دنبال می‌کند ارائه نکرد، اما گفت که یک اقدام می‌تواند خطرات هسته‌ای را با نیاز به “یک انسان در حلقه فرماندهی، کنترل و استقرار سلاح‌های هسته‌ای” مدیریت کند.

هوش مصنوعی در برخی از سیستم‌های دفاع موشکی مانند پاتریوت که می‌تواند به‌طور خودکار موشک‌های ورودی را رهگیری کند، در حال بازی است. به طور فزاینده‌ای، سیاست‌گذاران آمریکایی نگران وسوسه بسیاری از کشورها برای استفاده از هوش مصنوعی برای تعیین اینکه آیا و با چه سرعتی سلاح‌های هسته‌ای را پرتاب می‌کنند، هستند. در حالی که این چشم‌انداز برای دهه‌ها الهام‌بخش توطئه‌های فیلم بوده است، در سال‌های اخیر چالش دنیای واقعی پیچیده‌تر شده است.

هوش مصنوعی می تواند به شناسایی حملات دریافتی کمک کند. اما بسیاری از کارشناسان خاطرنشان کرده‌اند که در تصمیم‌گیری سریع، می‌تواند زمان تصمیم‌گیری را نیز کوتاه کند. رئیس جمهور ممکن است خیلی دیر متوجه شود که هشدار حمله دریافتی بر اساس داده های بد، سنسورهای معیوب یا اطلاعات نادرست است.

با این وجود، برخی کشورها برخی از هوش مصنوعی را به عنوان یک عامل بازدارنده بالقوه می بینند. اگر اولین حمله سر رهبری یک کشور را از بین ببرد، کامپیوترهای آن کشور همچنان می توانند یک ضدحمله انجام دهند. ولادیمیر وی. پوتین رئیس جمهور روسیه اغلب به اژدر مجهز به سلاح هسته ای پوزیدون می بالد که می تواند در سراسر اقیانوس آرام حرکت کند حتی اگر رهبری روسیه قبلاً از بین رفته باشد.

آقای سالیوان گفت: “من نمی توانم در مورد هر زمینه و احتمالی که در آینده داریم صحبت کنم، اما همانطور که اوضاع امروز است، ما معتقدیم که آنچه را که نیاز داریم داریم.”