اپل در اروپا به دلیل کاهش سرعت آیفون های قدیمی با پرونده های قضایی روبرو است

Euroconsumers ، گروه حامی طرح دعوی ، روز چهارشنبه در بیانیه ای گفت که دعاوی طبقاتی تا 2 میلیون دستگاه iPhone 6 ، 6 Plus ، 6S و 6S Plus در بلژیک ، اسپانیا ، ایتالیا و پرتغال را پوشش می دهد.

اپل پس از آنکه در سال 2017 اعتراف کرد به روزرسانی های نرم افزاری طراحی شده برای جلوگیری از خراب شدن باتری در آیفون های قدیمی باعث کند شدن سرعت دستگاه ها نیز شده است با واکنش عمومی و اقدامات قانونی در سراسر جهان روبرو شده است.
پرونده های مصرف کنندگان یورو منعکس کننده یک دادخواست طبقاتی علیه اپل در ایالات متحده است که منجر به تسویه حساب 500 میلیون دلاری در ماه مارس شد. ماه گذشته ، اپل 113 میلیون دلار پرداخت کرد تا تحقیقات مربوط به این موضوع را توسط 34 ایالت آمریکا از جمله کالیفرنیا و آریزونا انجام دهد.

الس بروگمن ، رئیس سیاست و اجرایی مصرف کنندگان یورو ، گفت: “از ما خواسته می شود با همان انصاف و احترامی که مصرف کنندگان آمریکایی دارند رفتار شود”.

این گروه گفت که تلاش برای حل مسئله خارج از دادگاه با اپل ناموفق بود. این شرکت به دنبال جبران خسارت 60 یورویی (72.30 دلار) برای هر مصرف کننده است. در صورت موفقیت در این پرونده های قضایی ، می تواند برای کل اپل 180 میلیون یورو (217 میلیون دلار) هزینه داشته باشد ، بر اساس برآورد تعداد دستگاه ها متأثر، تحت تأثیر، دچار، مبتلا.

بروگمن در بیانیه ای گفت: “مصرف کنندگان از فرسوده شدن محصولات خیلی زود ناراحت می شوند ، مدل های آیفون 6 نمونه بارز آن است.”

به دنبال اعتراض کاربران ناراضی آیفون ، اپل عذرخواهی کرد و تعویض باتری را ارزانتر کرد ، اما در دادخواست های قبلی و در پرونده فعلی به دلیل کاهش عمدی تلفن ها برای تشویق کاربران به خرید تلفن های جدید ، این کار را متهم کرده بود ، عملی که این شرکت انکار می کند.

اپل در بیانیه ای در پاسخ به دادخواست های جدید گفت: “ما هرگز – و هرگز – کاری انجام ندادیم که عمداً عمر هر محصول اپل را کاهش دهیم یا تجربه کاربر را پایین بیاوریم تا مشتری را ارتقا دهیم.”

پرونده ها توسط سازمانهای وابسته Euroconsumers در بلژیک و اسپانیا ثبت می شود. این سازمان می گوید انتظار دارد در هفته های آینده افرادی را كه در ایتالیا و پرتغال ثبت نام كرده اند ، پیگیری كند.

مقامات ضد انحصاری ایتالیا در سال 2018 پس از دریافت اینکه اپل مصرف کنندگان را نسبت به نصب به روزرسانی های نرم افزار در آیفون های قدیمی و بدون هشدار درباره تأثیر بر عملکرد دستگاه ، گمراه کرده است ، 10 میلیون یورو (12 میلیون دلار) جریمه کردند. در ماه مه ، دادگاه اداری در ایتالیا این مجازات را پس از درخواست تجدیدنظر از طرف اپل ، تأیید کرد.

بروگمن گفت ، این تصمیم مبنای قانونی دعاوی مربوط به اقدامات طبقاتی را ایجاد كرد.

وی افزود: “مصرف کنندگان دیگر این نوع رفتارها را نمی پذیرند.” “نه تنها باعث سرخوردگی و خسارت مالی می شود ، بلکه از نظر زیست محیطی کاملاً غیرمسئولانه است.”

– Rob McLean در ارائه گزارش مشارکت داشته است.