اوکراین و روسیه قراردادی را تمدید کردند تا به اوکراین اجازه ارسال غلات را بدهند

اوکراین و روسیه روز چهارشنبه با تمدید دو ماهه قرارداد زمان جنگ موافقت کردند که به اوکراین اجازه می‌دهد غلات خود را از طریق دریای سیاه ارسال کند که نمونه نادری از همکاری بین دو کشور است.

قرار بود این قرارداد روز پنجشنبه به پایان برسد. در حالی که هر دو طرف نارضایتی‌های مداوم خود را در مورد موضوع صادرات ابراز کردند، به نظر می‌رسد که دستیابی به توافق برای دولت‌های کیف و مسکو و همچنین برای رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه، که به عنوان واسطه در کنار سازمان ملل متحد عمل می‌کرد، مزایایی را به همراه داشت.

بر اساس طرح غلات دریای سیاه که از ژوئیه گذشته آغاز شد، اوکراین، صادرکننده عمده گندم، ذرت و روغن آفتابگردان، می‌تواند غلات و سایر محصولات غذایی را در امتداد کریدوری از کشتی‌های نیروی دریایی روسیه که بنادر اوکراین را از آغاز عملیات کامل روسیه محاصره کرده‌اند، حمل کند. تهاجم مقیاس 15 ماه پیش. محموله‌ها در سواحل استانبول مورد بازرسی قرار می‌گیرند، در حالی که کشتی‌های باری خالی که به سمت بنادر اوکراین حرکت می‌کنند نیز بررسی می‌شوند تا اطمینان حاصل شود که سلاح حمل نمی‌کنند.

صادرات غلات برای اقتصاد اوکراین مهم است و از سرگیری آن همچنین به حفظ ثبات قیمت جهانی مواد غذایی کمک می کند، که در ماه های اول جنگ به شدت افزایش یافت، زیرا غلاتی که برای صادرات در نظر گرفته شده بودند در بنادر و انبارهای اوکراین انباشته شدند. کمبود و افزایش قیمت ناشی از آن، خطر قحطی را در بخش‌هایی از خاورمیانه و آفریقا افزایش داد.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد در بیانیه‌ای گفت: «این توافق‌ها برای امنیت غذایی جهانی اهمیت دارند» و افزود: «محصولات اوکراینی و روسی جهان را تغذیه می‌کنند». وی گفت که بحث در مورد مسائل حل نشده ادامه خواهد یافت که وی به آن اشاره ای نکرد.

تجاوزات ناشی از جنگ پس زمینه ای برای توافق است. نیروهای روسیه کنترل زمین های کشاورزی در جنوب و شرق اوکراین را به دست گرفته اند و موشک های روسیه نیز تاسیسات کشاورزی اوکراین را هدف قرار داده اند.

برای اضافه کردن توهین بیشتر، در این ماه، دنیس پوشیلین، رهبر طرفدار روسیه منطقه دونتسک، که مسکو به طور غیرقانونی آن را ضمیمه کرده است، گفت که مقامات غلات را در یک کشتی در بندر ماریوپل بارگیری کرده اند. نیروهای روسی بهار گذشته این شهر را نابود کردند و یک سال پیش پس از محاصره آن را اشغال کردند.

اوکراین در هفته های اخیر شکایت کرده است که روسیه از بازرسی های ضروری از محموله های دریای سیاه جلوگیری کرده و استفاده از کشتی های بیشتر را تایید نکرده است.

الکساندر کوباکوف، وزیر زیرساخت اوکراین، در یک پست فیسبوکی گفت که علیرغم تمدید تا 18 ژوئیه، باید کارهای بیشتری برای رسیدگی به تاخیرهای حمل و نقل انجام شود که او علت آن را “خرابکاری” روسیه می داند.

او نوشت: “ما امیدواریم که شرکای ما تمام تلاش خود را به کار گیرند تا توافق غلات به طور کامل برای امنیت غذایی جهان کار کند و روسیه در نهایت استفاده از غذا را به عنوان سلاح و باج خواهی متوقف کند.”

در طول سال گذشته، چندین بار روسیه تهدید کرده است که از این توافق خارج خواهد شد، با این استدلال که مقرراتی که اجازه می دهد محصولات کشاورزی و کودهای کشاورزی خود را به بازارهای جهانی ارسال کند، اجرا نمی شود.

ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه، پیشنهاد کرد که تمدید این توافق به شکایات روسیه رسیدگی نمی کند. وی در یک کنفرانس خبری گفت: «تحریف‌ها در اجرای توافق باید در سریع‌ترین زمان ممکن اصلاح شود».

اگرچه محصولات کشاورزی روسیه مشمول تحریم‌های غرب نمی‌شوند، برخی از شرکت‌های کشتیرانی بین‌المللی از دخالت در این تجارت اجتناب کرده‌اند، زیرا تحریم‌ها انعقاد قراردادهای مالی و بیمه با روسیه را دشوارتر کرده است.

در واقع، داده های تجاری نشان می دهد که صادرات غلات در سال گذشته افزایش یافته است زیرا روسیه رکورد برداشت را گزارش کرده است. و در حالی که مشخص نیست چقدر این صادرات با توافق غلات تسهیل شده است، تحلیلگران می گویند که آقای پوتین از سوی دو شریک بین المللی مهم خود – ترکیه و چین – برای ادامه تمدید آن تحت فشار بوده است.

این توافق همچنین در خدمت آقای اردوغان است که با دور دوم ریاست جمهوری در 11 روز روبرو می شود و به او اجازه می دهد تا از تکرار جهش قیمت مواد غذایی در سال گذشته جلوگیری کند و خود را به عنوان یک رهبر بین المللی حیاتی به رای دهندگان نشان دهد. او اشاره چندانی به نقش خود در میانجی‌گری این معامله در مسیر مبارزات انتخاباتی نکرد، اما حامیان از اینکه او را در حال چرخش و معامله با دیگر رهبران جهان می‌بینند افتخار می‌کنند و تا این حد، این اعلامیه وجهه او را افزایش می‌دهد.

همچنین روابط گرم آقای اردوغان با ولادیمیر وی. پوتین، رئیس جمهور روسیه، که در طول جنگ قوی‌تر شده و متحدان ترکیه در ناتو را ناامید کرده است، نشان می‌دهد.

آقای اردوغان که در سخنرانی برای مقامات حزب حاکم این تمدید را اعلام کرد، این تمدید را «خبر خوب برای کل جهان» خواند.

بر اساس داده های سازمان ملل متحد، بیش از 30 میلیون تن مواد غذایی تحت ابتکار دریای سیاه حمل شده است. قرارداد اولیه در ماه اکتبر و بار دیگر در ماه مارس تمدید شد، اما آخرین تمدید فقط برای 60 روز بود، یعنی نیمی از 120 روزی که ترکیه، اوکراین و سازمان ملل به دنبال آن بودند.

صادرات در هفته‌های اخیر با نزدیک شدن به تاریخ انقضا کاهش یافته است و آژانس‌های کمک‌رسان بین‌المللی می‌گویند بیم آن دارند که شکست این توافق بر میلیون‌ها نفر در سراسر جهان تأثیر بگذارد. در مجموع، صادرات غلات اوکراین از زمان تهاجم به طور قابل توجهی کاهش یافته است.

از زمان آغاز محاصره روسیه در فوریه گذشته، اوکراین راه هایی را برای صادرات بیشتر محصولات خود از طریق زمین به اروپای شرقی و مرکزی کاوش کرده است. با این حال، این مسیرها می توانند حجم بسیار کمتری را تحمل کنند – و همچنین واکنش شدید کشاورزان در برخی کشورها را پس از سیل غلات اوکراینی در بازارهای آنها و کاهش قیمت ها برانگیخته است.

گزارش توسط آنتون ترویانوسکی، بن هوبارد، فرناز فصیحی و ایوان نچپورنکو.