انواع میلگرد ها و کاربرد های آنها

میلگرد چیست؟

نوعی میله فولادی تو پر، در سایز های مختلف با عیار و درجات متفاوت به صورت آجدار و ساده تولید میشود که عنصر اصلی ساختمان سازی است و از کف ساختمان تا ستون ها برای بتن ریزی و تقویت آن  مورد استفاده قرار میگیرد.

کاربرد های میلگرد

به خاطر افزایش قیمت میلگرد هزینه ی ساخت و ساز هم افزایش پیدا میکند به همین دلیل با وجود میلگرد نیازی به بتن ریزی ضخیم نیست و از همین رو باعث صرفه جویی در هزینه ها میشود 

امروزه ساختمان سازی به دلیل پیشرفتی که داشته نیاز ها و خواسته ها را تغییر داده است از همین رو ساختمان ها برای داشتن استحکام و مقاومت نیاز به ابزار های ویژه ای دارند که در این بین باید به نقش میلگرد در بتن اشاره کرد چون بتن بدون میلگرد کاربرد چندانی ندارد و در ساختمان سازی هم از آن استفاده نمیشود.به همین دلیل میلگرد ها به روش های متعددی داخل بتن جاگذاری میشوند.

روش تولید میلگرد

میلگرد با توجه به شرایط اقلیمی هر کشور متفاوت است و به دو روش کلی تولید آلیاژی و حرارتی تولید می گردد.

در تولید آلیاژی فولاد مورد نظر از طریق اضافه کردن فرو آلیاژها ساخته شده و شمش تولیدی در فرایند نورد به شکل مورد نظر در می آید،سپس میلگرد ها را در فضای آزاد قرار می دهند تا به مرور خنک شوند و میلگرد های تولید شده ازاین روش در مواقع زلزله و فشار مقاومت مناسب تری از خود نشان می دهند.

در روش تولید حرارتی ، شمش فولادی مورد استفاده ، دارای کلاس آنالیز شیمیایی پایین تری قرار دارد.میلگرد تولید شده را که دمای بالایی دارد با عبور یکباره از داخل لوله های آب ، خنک میکنند.

شمش فولادی که به روش حرارتی تولید می شود را می توان در کلاس آنالیز شیمیایی کمتری جا داد.

قیمت میلگرد های حرارتی کمتر از میلگرد های آلیاژی است.

 

چرا میلگرد اهمیت دارد؟

بتن مقاومت چندانتی در برابر نیرو های کششی و چرخشی ندارد،همینجاست که میلگرد مورد اهمیت قرار میگیرد و از سازه ها در برابر نیروی کششی محافظت میکند

 

چگونه از ما محافظت میکند؟

هنگام وقوع زلزله میلگرد های به کار رفته در بتن مانع ترک خوردن و شکستن آن میشوند

بتنی که توسط میلگرد تقویت شده باشد هیچ فشاری نمیتواند آن را بشکند چون این فشار توسط میلگرد جذب میشود

آج های میلگرد باعث میشود تا محکم تر داخل بتن قرار بگیرد و احتمال شکستن بتن را به حداقل برساند

 

دسته بندی میلگرد ها

میلگرد ها از نظر جنس ، نوع،کاربرد و حتی فرایند تولید با هم تفاوت دارند.

میلگرد ها در چهار گروه A1تاA4شناخته می شوند و به سه دسته ساده،آجدار و کلاف تقسیم میشوند

میلگرد ساده 

سطح کاملا صاف و یکنواختی دارد و در سایز های 6تا50میلی متر مورد استفاده قرار میگیرد.

کاربرد این نوع میلگرد درجوشکاری و ساخت درز انقباض(جمع شدگی) و جلوگیری از ترک خوردن بتن برای خیابان ها و فرودگاه ها است.

برای سازه های سنگین مثل ساخت پل به هیچ عنوان استفاده ازین میلگرد توصیه نمیوشد.

میلگرد آجدار و انواع آن

این نوع میلگرد دارای آج هست و مهم ترین مصالح مورد نیاز در صنعت ساختمان سازی که مصرف بیشتر و عمومی تری دارد و به سه دسته مارپیچی، دوکی و یکنواخت تقسیم میشود و با سه گروه A2 تا A4 تولید میشود.

میلگرد آجدار گروه A2  به دلیل کم بودن کربن در ساختار آن قابلیت خم پذیری و انعطاف پذیری  بالایی دارد و جزء میلگرد های نیمه سخت به حساب می آید و از آن در صنعت جوشکاری ، آهنگری و تغییر شکل استفاده میشود.

میلگرد آجدار A3  بصورت جناقی یا هفت و هشتی است و نسبت به گروه A2 مقاومت بیشتری دارد و جزء میلگرد های نیمه سخت است.

(جوش کاری روی میلگرد های گروه A2 و A3 مجاز نیست!)

 

میلگرد آجدار A3 بصورت مرکب است و سازه های ساخته شده توسط این میلگرد سبک تر و محکم تر هستند به همین خاطر قیمت آن از گروه های دیگر بالاتر است.

 

کاربرد های میلگرد آجدار

افزایش  نیروی برشی

استفاده در بتن ریزی کف سازه ها و بتن ریزی دیوار ها و افزایش مقاومت بتن

میلگرد ها از مواد تشکیل دهنده ی متفاوتی ساخته میشوند و طول عمر و مقدار فرسایش آنها متفاوت است که باید با توجه به منطقه ،مکان و نوع سازه از آنها استفاده کرد.

 

انواع میلگرد های رایج در بازار

میلگرد اروپایی:

مهم ترین ویژگی داشتن جنس منگنز است و همینطور مقاوم ترین نوع میلگرد با ویژگی خم شوندگی و کار با ان راحت است و برای مناطق زلزله خیز توصیه نمیشود.

میلگرد فولاد کربن :

به اسم میلگرد سیاه شناخته میشود و ضعف آن این است که زود دچار فرسایش میشود که این امر موجب شکسته شدن بتن های اطراف آن شده اما با این حال از لحاظ قدرت و استحکام کششی ، بهترین میلگرد به حساب می آید.

میلگرد روکش اپوکسی:

همان میلگرد سیاه اما با روکش اپوکسی است که در برابر خوردگی ها مقاوم بوده و پوشش ظریفی دارد.

میلگرد گالوانیزه:این نوع میلگرد چهل برابر مقاومت بیشتر نسبت به میلگرد اپوکسی در برابر خوردگی دارد و ارزش ها نیز بیشتر است.

میلگرد فولاد ضد زنگ:

گران ترین میلگرد موجد در بازار و هشت برابر گران تر از میلگرد اپوکسی است به همین دلیل استفاده ازین میلگرد در موارد غیر خاص پر هزینه است.

یکی از میلگردهای قیمت بالا در سطح بازار می باشد و از نظر ارزشی می توان گفت که ۸برابر قیمت آن بالاتر از میلگرد اپوکسی است.

 

 

 

شرایط صحیح نگهداری از میلگرد

میلگرد های فلزی رطوبت محیط را جذب میکنند و اکسید میشوند که موجب کمتر شدن قطر میلگرد میشود و همین امر مقاومت سازه بتنی را کاهش میدهد.

بنابراین نیاز است قبل از مصرف  سطح میلگرد ها را از آلودگی و اکسید ها پاک کنیم و از آنها در محیطی خشک و سرپوشیده و بدون رطوبت و خاک نگهداری شود.