انفجارهای کیف پس از حمله روسیه: به‌روزرسانی‌های زنده

ویدیو

پخش کننده ویدیو در حال بارگیری
سامانه پدافند هوایی اوکراین آسمان بامداد بر فراز کیف را روشن کرد زیرا مقامات گفتند که موشک‌های روسی را که وارد فضای هوایی شهر شده بودند منهدم کرد.اعتباراعتبار…رویترز

کی‌یو، اوکراین – روسیه روز دوشنبه یک حمله هوایی گسترده را به اهدافی در سراسر اوکراین انجام داد، که دومین حمله گسترده در سه روز گذشته بود، زیرا به نظر می‌رسید درگیری‌ها قبل از حمله متقابل اوکراینی تشدید شده است.

به گفته ارتش اوکراین، در حالی که پدافند هوایی اوکراین 15 موشک از 18 موشک کروز روسیه را سرنگون کرد، انفجارها در آسمان بالای کیف، پایتخت اوکراین، و سایر بخش‌های کشور پیش از سپیده‌دم منعکس شد. این هشدار در پایتخت حدود سه ساعت به طول انجامید تا اینکه مقامات گفتند “تمام موشک ها و پهپادهای دشمن در حریم هوایی کیف منهدم شد.”

هیچ گزارش اولیه ای مبنی بر تلفات غیرنظامیان در این رگبار موشکی وجود نداشت، زیرا نیروهای اوکراینی تلاش ها را برای حمله به اهداف روسیه در پشت خط مقدم پیش از اقدام مورد انتظار برای بازپس گیری سرزمین های از دست رفته با حمایت تسلیحات جدید و قدرتمند متحدان غربی افزایش دادند. .

ساعاتی قبل، حملات روسیه در شهر پاولوگراد در مرکز اوکراین آتش سوزی گسترده ای را به راه انداخت که آسمان شب را روشن کرد. وبلاگ نویسان نظامی روسیه که از نزدیک جنگ را دنبال می کنند، پیشنهاد کردند که این حمله سیستم های دفاع هوایی اوکراین را هدف قرار داده است، اما مدرکی برای این ادعا ارائه نکردند.

به گفته سرهی لیساک، فرماندار منطقه دنیپروپتروفسک که شامل پاولوگراد نیز می شود، دست کم 34 نفر از جمله سه کودک در این حمله زخمی شدند. او گفت که ده ها ساختمان از جمله مدارس و خانه ها آسیب دیده اند. دفتر او عکس هایی از عواقب پس از آن منتشر کرد که نشان دهنده خرابی های گسترده بود.

هر دو طرف از تشدید حملات در روزهای اخیر خبر داده اند. روسیه در آخر هفته به بمباران شهرها و روستاهای اوکراین در امتداد خط مقدم ادامه داد، در حالی که یک سری انفجارها نیز در اعماق خطوط روسیه رخ داد. هجوم حملات می‌تواند نشان‌دهنده شروع تغییر در درگیری باشد که ماه‌ها به یک جنگ فرسایشی تبدیل شده است و ده‌ها هزار سرباز در درگیری‌های سنگین در سراسر شرق اوکراین کشته و زخمی شده‌اند، اما قلمرو کمی به دست هر دو طرف رسیده است.

در سراسر شمال، شرق و جنوب اوکراین، مقامات منطقه در طول 24 ساعت از حملات توپخانه، خمپاره، موشک یا هواپیماهای بدون سرنشین روسیه در 11 منطقه گزارش دادند که منجر به کشته شدن حداقل سه نفر و تخریب بیش از صد ساختمان مسکونی شد. مقامات اوکراینی می گویند که نیروهای مسکو روز یکشنبه 39 بار منطقه خرسون در جنوب اوکراین را گلوله باران کردند که حداقل یک غیرنظامی کشته و چندین نفر دیگر زخمی شدند.

روز شنبه، انفجاری در یک انبار نفت در سواستوپل، محل استقرار ناوگان دریای سیاه نیروی دریایی روسیه در کریمه اشغالی رخ داد. ناتالیا هومنیوک، سخنگوی فرماندهی جنوب اوکراین، گفت که آتش‌سوزی انبار بخشی از آماده‌سازی برای «تهاجم گسترده و تمام عیار است که همه انتظار دارند» اوکراین به زودی آغاز شود.

ارتش اوکراین صبح روز دوشنبه اعلام کرد که در 24 ساعت گذشته 4 حمله به تمرکز نیروهای دشمن انجام داده است، اما جزئیاتی ارائه نکرد. ایوان فدوروف، شهردار تبعیدی ملیتوپل، گفت که ساکنان ساکن در نزدیکی یک فرودگاه روسیه در شهر اشغالی بردیانسک در جنوب این کشور از “انفجارهایی که در مناطق مختلف شهر شنیده می شود” گزارش دادند.

به گفته مقامات اوکراینی و غربی، در حالی که روسیه به تلاش و حملات خود در شهرها و شهرهای ویران شده شرق اوکراین ادامه می دهد، آنها به مواضع دفاعی در جنوب منتقل شده اند.

آژانس اطلاعات دفاعی بریتانیا روز دوشنبه اعلام کرد که نیروهای روسیه «بعضی از گسترده‌ترین سامانه‌های عملیات دفاعی نظامی را که برای چندین دهه در هر نقطه از جهان دیده شده است» نه تنها در نزدیکی خط مقدم، بلکه «در عمق مناطق تحت کنترل روسیه ساخته‌اند». در توییتر پستآژانس گفت این شبکه گسترده بر نگرانی عمیق رهبران روسیه مبنی بر دستیابی اوکراین به یک پیشرفت بزرگ تاکید می کند.