انفجارهای مرگبار ایستگاه پلیس را در پاکستان تخریب کرد

مقامات پلیس اعلام کردند که پس از ماه‌ها افزایش حملات تروریستی که زنگ خطر را در سراسر این کشور به صدا درآورده است، اواخر روز دوشنبه دو انفجار در یک مجتمع پلیس ضد تروریسم در شمال پاکستان منجر به کشته شدن حداقل 15 نفر و زخمی شدن ده‌ها نفر شد.

ستیزه جویان طالبان پاکستانی در ماه های اخیر بارها پلیس، به ویژه مقامات اداره مبارزه با تروریسم را هدف قرار داده اند. و منطقه ای که حمله در آن صورت گرفت، دره سوات در استان خیبر پختونخوا، شاهد افزایش قابل توجهی در فعالیت های شبه نظامیان بوده است.

اما برخی از بازرسان اصرار داشتند که هیچ مدرکی مبنی بر این که انفجارهای مرگبار – که به گفته مقامات محلی حداقل 57 نفر را نیز مجروح کردند – در اثر یک حمله بوده وجود ندارد. مقامات پلیس گفتند که انفجار در زیرزمین مجتمع پلیس، جایی که گلوله های خمپاره و سایر سلاح ها و مهمات ضبط شده از ستیزه جویان در آن نگهداری شده بود، رخ داد و ممکن است اتصال کوتاه الکتریکی یا برخی انفجارهای خود به خودی باعث انفجارها شده باشد.

نصیر محمود ساتی، معاون بازرسی کل پلیس، گفت که تحقیقات اولیه حاکی از “بی احتیاطی” است.

اولین انفجار قوی سقف ساختمان اصلی مجتمع را مجبور به غار کرد و به مسجد مجاور و چند خانه در شهر کبال آسیب رساند. به گفته مقامات، چند تن از ماموران پلیس زیر آوار ایستگاه پلیس گیر کرده و بیرون کشیده شدند.

به گفته مقامات پلیس، ساختمان در وضعیت فرسوده ای قرار داشت و بیشتر پرسنل و تجهیزات آن اخیراً جابجا شده بودند.

مقامات بهداشت محلی گفتند که مجروحان به بیمارستان های مختلف سوات منتقل شدند. اداره بهداشت خیبر پختونخوا وضعیت اضطراری بهداشتی را در سوات اعلام کرد و همه بیمارستان ها را در حالت هشدار قرمز قرار داد.

از زمان تسلط طالبان افغانستان بر افغانستان همسایه در سال 2021، طالبان پاکستانی – تحریک طالبان پاکستان، که به عنوان TTP نیز شناخته می‌شود – در چندین بخش از پاکستان بازگشته و مبارزات شدید فزاینده‌ای را علیه نیروهای امنیتی به راه انداخته‌اند.

مراد سعید، نماینده سابق پارلمان که به حزب تحریک انصاف پاکستان به عمران خان، نخست وزیر سابق وابسته است، تاکید کرد که این انفجار باید یک حمله تروریستی بوده باشد.

آقای سعید در یک پیام ویدئویی با اشاره به بمب گذاری انتحاری در مرکز استان خیبر پختونخوا در سال جاری که بیش از 100 کشته برجای گذاشت، گفت: “حمله مشابه حمله ای است که پلیس را در پیشاور هدف قرار داد.”

گروهی از فعالان در سوات نیز ادعاهای پلیس را رد کردند و این انفجار را یک اقدام تروریستی خواندند و اعلام کردند که روز سه شنبه تظاهراتی را در این دره ترتیب خواهند داد.

زمان شاه، 32 ساله، یکی از ساکنان کابال، گفت: «تظاهرات امروز نشان خواهد داد که مردم سوات مردمی صلح طلب هستند و دیگر اجازه نمی دهند که هیچ عنصری، چه طالبان یا دولت، صلحی را که به سختی به دست آمده است، خراب کند.

سوات، یک دره شمالی زیبا، مدت‌هاست که زخم‌هایی از تروریسم و ​​لشکرکشی‌های ناشی از آن برای از بین بردن آن وجود دارد.

سوات قبل از اینکه در اواخر سال 2007 به دست طالبان بیفتد یک مقصد گردشگری محبوب بود. ستیزه جویان نسخه خشن خود از اسلام را بر مردم محلی تحمیل کردند، رهبران جامعه را کشتند، مدارس دخترانه را منفجر کردند، و مردان را مجبور به گذاشتن ریش و ریش کردند. شرکت در نماز – گاهی شلاق زدن و حتی سر بریدن متهمان متخلف در ملاء عام.

در سال 2009، ارتش پاکستان یک حمله نظامی گسترده را علیه شبه‌نظامیان در سوات آغاز کرد و پس از ماه‌ها درگیری با موفقیت کنترل این قلمرو را از دست آنها خارج کرد.

سوات همچنین محل زندگی ملاله یوسف زی، یک فعال برای آموزش دختران در منطقه است که از سوءقصد توسط طالبان در سال 2012 جان سالم به در برد. خانم یوسف زی که در زمان حمله 15 ساله بود، جایزه صلح نوبل دریافت کرد. در سال 2014 به خاطر کار وکالتی اش.

در ماه اوت گذشته، گزارش شد که گروه‌هایی از ستیزه‌جویان مسلح دوباره در برخی از مناطق سوات ظاهر می‌شوند و نگرانی‌ها را در میان ساکنان این منطقه برانگیخته‌اند. ارتش تاکید کرد که گزارش‌ها درباره احیای مجدد طالبان در این دره اغراق‌آمیز است، اما نگرانی‌ها حتی قبل از انفجارهای مرگبار این هفته افزایش یافته بود.

سلمان مسعود گزارش از اسلام آباد، و ضیاء الرحمن از کراچی