الیزابت کوپ، سیاستمدار سوئیسی که تاریخ ساز بود، در ۸۶ سالگی درگذشت.

الیزابت کوپ که در سال 1984 بر اتهامات مربوط به شوهرش غلبه کرد و اولین زنی بود که به شورای فدرال حاکم سوئیس انتخاب شد – اما چند سال بعد نتوانست بر رسوایی دیگری غلبه کند، همچنین در ارتباط با همسرش بود و زمانی که به نظر می رسید احتمالاً این کار را انجام می داد، استعفا داد. اولین رئیس جمهور زن کشور – در 7 آوریل در زومیکون در جنوب شرقی زوریخ درگذشت. او 86 ساله بود.

آسوشیتدپرس گزارش داد که درگذشت او در 14 آوریل توسط صدراعظم فدرال اعلام شد. علت مشخص نشد.

خانم کوپ به مدت یک دهه شهردار زومیکون بود و دو دوره در پارلمان خدمت کرده بود که پس از بازنشستگی، یک کرسی در شورای فدرال هفت نفره باز شد که بخش های اصلی دولتی را اداره می کند و اعضای آن به نوبت یک دوره یک ساله خدمت می کنند. به عنوان رئیس جمهور کشور

خانم کوپ یکی از اعضای چپ‌گرای حزب محافظه‌کار رادیکال دموکرات بود که به خاطر فعالیت‌هایش در زمینه مسائل زیست‌محیطی و همچنین برای پیشبرد اهداف زنان شهرت داشت و نظرسنجی‌ها نشان می‌داد که او محبوبیت زیادی دارد. اما تلاش برای ارتقای او به شورا، دشمنان سیاسی او را بر آن داشت تا روی شوهرش، هانس کوپ، وکیل، خاک برانگیزند.

این حملات حامیان خانم کوپ را عصبانی کرد.

گاردین: «فمینیست‌ها و سیاستمداران لیبرال سوئیسی با خشم به گزارش‌های مطبوعاتی واکنش نشان داده‌اند که شوهر اولین کاندیدای زن سوئیس برای بالاترین مقام سیاسی کشور در سال 1972 به مدت شش ماه به دلیل اتهام زدن به منشی‌های شرکتش تعلیق شد.» در سال 1984 گزارش شد.

روزنامه ادامه داد: «در سال 1971، یک وکیل در شرکت آقای کوپ گفت که آقای کوپ تخلفات اداری را با به دست گرفتن عصای بامبو بر روی ته ته لباس مجازات کرده است.»

حق او برای وکالت به مدت شش ماه توسط کمیسیون نظارت وکلای زوریخ به حالت تعلیق درآمد. اما لجن زنی نتیجه معکوس داد: در اوایل اکتبر 1984، خانم کوپ به هر حال در انتخابات شورا پیروز شد و پارلمان با 124 رای موافق در برابر 95 رای موافق رای داد تا او را به جای یک نامزد مرد، برونو هونزیکر انتخاب کند. مفسران در آن زمان گفتند که تلاش ها برای تضعیف نامزدی خانم کوپ احتمالا فقط آن را تقویت کرده است.

انتخاب او لحظه مهمی در تلاش برای برابری زنان در سوئیس بود، کشوری که در آن زمینه از اکثر کشورهای اروپایی عقب مانده بود. زنان تا سال 1971 حق رای در انتخابات فدرال را در آنجا به دست نیاوردند.

خانم کوپ اولین زنی بود که در کابینه هفت نفره خدمت کرد. او در آن زمان به AP گفت که انتخاب او نشانه‌ای از این است که «برابری جنسیتی اکنون جدی گرفته می‌شود».

اما، او گفت، زن بودن در جهان عمدتاً مردانه سیاست – تنها حدود یک دهم اعضای پارلمان در آن زمان زن بودند – به معنای چالش‌های اضافی بود.

او گفت: «در سیاست، زنان اگر می‌خواهند موفق شوند باید بهتر از مردان عمل کنند.

هر یک از اعضای شورا ریاست یک دپارتمان فدرال را بر عهده دارد و در دوران تصدی وی، عناوین خانم کوپ شامل وزیر دادگستری و وزیر کشور بود. در سال 1988، نوبت او بود که به معاونت ریاست جمهوری تبدیل شود و در اواخر همان سال از سوی پارلمان انتخاب شد. اما او هرگز به دلیل رسوایی دیگری که مربوط به شوهرش بود، این پست را نگرفت.

گزارش ها فاش شد که خانم کوپ، که در آن زمان وزیر دادگستری بود، اخیراً به شوهرش خبر داده بود که شرکتی که او با آن درگیر است، در کانون تحقیقات پولشویی قرار دارد و از او خواسته است که روابط خود را قطع کند. انجام داد. او در ابتدا هر گونه ناشایستگی را انکار کرد – در آن زمان گفت: “من دوست ندارم کسی فکر کند که من می توانستم مرتکب تخلف شده باشم یا تحمل کنم” – اما به دلیل آنچه “فشار غیرقابل تحمل” خواند از شورا استعفا داد.

او در نهایت به ارائه اطلاعات به همسرش اذعان کرد و در سال 1989 به اتهام نقض قوانین رسمی رازداری متهم شد. در طول محاکمه او در فوریه 1990، تحسین کنندگان او را تشویق می کردند که هر روز دادگاه را ترک می کرد. هیئت منصفه دادگاه عالی او را تبرئه کرد. اگر او استعفا نمی داد، همان سال رئیس جمهور می شد.

الیزابت ایکل در 16 دسامبر 1936 در زوریخ از خانواده مکس و بئاتریکس ایکل به دنیا آمد. پدرش مدیر کل بانک ملی سوئیس بود و مادرش به تأسیس یک مهدکودک کمک کرد.

خانم کوپ در جوانی یک اسکیت باز ماهر بود. او در دانشگاه زوریخ در رشته حقوق تحصیل کرد و با درجه عالی فارغ التحصیل شد. او در حالی با آقای کوپ ملاقات کرد که به نمایندگی از مجارهایی که در سال 1956 پس از سرکوب شوروی قیام مردمی در مجارستان به سوئیس گریختند، کار داوطلبانه انجام می داد.

خانم کوپ به عنوان وزیر کشور، اغلب صدای عمومی دولت در مورد مهاجرت بود – موضوعی بحث برانگیز در سوئیس، به ویژه زمانی که مردم کشورهایی مانند سریلانکا به دنبال آمدن به آنجا بودند. برخی او را موضعی ضد مهاجر می‌دانستند، اگرچه او می‌گفت نگرانی‌اش در مورد پناهجویان «کاذب» است – افرادی که به‌دلیل اقتصادی به دنبال جابجایی هستند و نه به دلیل آزار و شکنجه سیاسی.

او در سال 1987 گفت: «این منجر به افزایش بیگانه‌هراسی می‌شود، که انجام تعهدات انسانی‌مان را برای ما دشوارتر می‌کند».

خانم کوپ پس از فعالیت سیاسی، تحصیلات تکمیلی خود را در رشته حقوق اروپا و حقوق بشر گذراند و در موسسه حقوقی همسرش کار کرد. آقای کوپ در سال 2009 درگذشت. اطلاعاتی درباره بازماندگان خانم کوپ بلافاصله در دسترس نبود.

اولین زنی که به عنوان رئیس جمهور سوئیس خدمت کرد، روث درایفوس در دسامبر 1998 انتخاب شد.