اصابت موشک مرگبار به کلینیک پزشکی در اوکراین: به روز رسانی زنده

عکسی از مقامات منطقه ای اوکراین یک درمانگاه در دنیپرو را نشان می دهد که پس از یک حمله موشکی به شدت آسیب دیده است. اعتبار…اداره مدنی نظامی منطقه ای دنیپروپتروفسک، از طریق رویترز

کی‌یو، اوکراین – مقامات اوکراینی اعلام کردند که حمله موشکی روسیه صبح روز جمعه به یک مجتمع بیمارستانی در مرکز اوکراین اصابت کرد که منجر به کشته شدن دست‌کم یک نفر و زخمی شدن نزدیک به 22 نفر دیگر از جمله دو کودک شد.

در حالی که نیروهای امدادی برای بیرون کشیدن بازماندگان از زیر آوار و آتش نشانان برای مهار آتش ناشی از حمله تلاش می کردند، رئیس جمهور ولدیمیر زلنسکی اعتصاب به مرکز پزشکی در شهر دنیپرو را اقدامی “غیر انسانی” وحشیانه خواند.

سرهی لیساک، رئیس اداره نظامی منطقه گفت که یک مرد 69 ساله کشته شد و حداقل 21 نفر به دلیل جراحات تحت مداوا هستند.

مقامات اوکراینی گفتند که این اعتصاب در محوطه یک مرکز پزشکی که شامل یک بیمارستان سلامت روان و کلینیک دامپزشکی است، صورت گرفت. آنها گفتند که یک ساختمان سه طبقه در این مجموعه تسطیح شد و ساختمان های دیگر آسیب زیادی دیدند.

دیمیترو لوبینتس، کمیسر حقوق بشر اوکراین، ویدئوهای گرافیکی از بیرون کشیدن قربانیان خونین از زیر آوار منتشر کرد. او گفت که حمله به یک مرکز پزشکی شواهد دیگری بود که «روسیه در حال جنگ با مردم غیرنظامی است».

وی گفت: مجروحان شامل دو پسر 3 و 6 ساله بوده و 4 نفر پس از گذشت ساعاتی از اعتصاب مفقود هستند.

شهر دنیپرو در مرکز اوکراین مرکزی برای سربازان اوکراینی مجروح شده در نبرد است که معمولاً اولین ایستگاه قبل از انتقال آنها به بیمارستان های دیگر در سراسر کشور است. مشخص نیست که آیا سربازان اوکراینی در تأسیساتی که روز جمعه مورد اصابت قرار گرفت تحت مداوا هستند یا در این حمله مجروح شده اند.

آقای زلنسکی این اعتصاب را “جنایت” خواند.

وی در بیانیه ای گفت: «هیچ هدف نظامی در این امر وجود ندارد. او ویدئویی را به اشتراک گذاشت که نشان می‌دهد دود سیاه از یک ساختمان بیرون می‌آید که سقف آن کاملاً جدا شده بود.

همسر او، اولنا زلنسکا، نیز این حمله را محکوم کرد و ویدئویی از یک ساختمان ویران شده در آتش به اشتراک گذاشت.

این حمله موشکی تنها چند ساعت پس از یک شب دیگر از بمباران هوایی روسیه انجام شد که به گفته ارتش اوکراین شامل 17 موشک و 31 پهپاد تهاجمی بود که اهدافی را در سراسر کشور هدف قرار دادند. نیروی هوایی اوکراین صبح جمعه اعلام کرد که 10 موشک کروز و 23 پهپاد تهاجمی را منهدم کرده است.

حداقل پنج موشک کروز و شش پهپاد تهاجمی بر فراز منطقه دنیپرو سرنگون شدند.

آقای لیساک گفت: «شب واقعاً سختی بود. او گفت که حداقل دو خانه، دو شرکت خصوصی و یک پمپ بنزین در نتیجه این حمله آسیب دیده اند. آقای لیساک گفت که یکی از کارمندان یک پمپ بنزین مجروح شد، اما تلفات دیگری در اعتصابات شبانه گزارش نشده است.