استراتژی پوتین در اوکراین: نادیده گرفتن جنگ در علنی و دور کردن دشمنان

جنگنده‌های طرفدار اوکراین در هفته گذشته از مرزهای جنوب غربی روسیه هجوم بردند و دو روز شدیدترین درگیری را در خاک روسیه در 15 ماه جنگ انجام دادند. با این حال، رئیس جمهور ولادیمیر وی. پوتین، در ملاء عام، این موضوع را به طور کامل نادیده گرفت.

او مدال‌ها را اهدا کرد، با پدرسالار کلیسای ارتدکس روسیه ملاقات کرد، میزبان رهبران خارجی دوستانه بود و با یک قاضی روسی گفت‌وگوی تلویزیونی درباره اینکه چگونه اوکراین یک کشور واقعی نیست، انجام داد.

در مدیریت بزرگترین جنگ روسیه در نسل‌ها، آقای پوتین به طور فزاینده‌ای شبیه یک فرمانده غیابی به نظر می‌رسد. در عوض، او واضح‌تر از همیشه تلگراف می‌کند که استراتژی او این است که منتظر اوکراین و غرب باشد – و فکر می‌کند که می‌تواند با خسته کردن دشمنانش پیروز شود.

ناتالیا زوبارویچ، کارشناس توسعه اجتماعی و اقتصادی روسیه در دانشگاه دولتی مسکو گفت: «نیازی به هیچ توهم وجود ندارد. او گفت که آقای پوتین، پایه های داخلی را برای حفظ جنگ برای مدتی “طولانی، طولانی، طولانی، طولانی، طولانی” ایجاد کرده است.

اما در حالی که تحلیلگران و مقامات غربی بر این باورند که روسیه آقای پوتین پتانسیل ادامه جنگ را دارد، اتاق مانور نظامی، اقتصادی و سیاسی او تنگ شده و موانعی را برای پیگیری یک جنگ طولانی ایجاد کرده است.

حتی در حالی که آقای پوتین از جنگ به عنوان “رویدادهای غم انگیز” دور یاد می کند، جنگ همچنان به خانه خود می رسد – با شکاف های فزاینده در رهبری نظامی، ناراحتی در بین نخبگان روسیه و نشانه های نگران کننده برای اقتصاد در حالی که غرب قول می دهد خود را بیشتر از شیر باز کند. انرژی روسیه

در میدان نبرد، با کم شدن مهمات و نبرد چند ماهه برای شهر باخموت در شرق اوکراین، توانایی روسیه برای حمله تهاجمی کاهش یافته است. یوگنی وی. پریگوژین، رهبر گروه مزدور واگنر که رهبری حمله به باخموت را بر عهده داشت، گفت که او شروع به بیرون کشیدن سربازان خود از شهر کرده و در حالی که یکی پس از دیگری طعنه های ناسزا را علیه نخبگان متحد کرملین روسیه منتشر می کند.

مقامات و تحلیلگران غربی می گویند که برای انجام یک حمله بزرگ جدید، آقای پوتین باید منابع جدیدی از مهمات بیابد – و یک پیش نویس نظامی پرمخاطره و دوم را برای تکمیل نیروهای تخلیه شده خود تحمیل کند. با این حال، آوریل دی. هاینز، مدیر اطلاعات ملی ایالات متحده، در این ماه به کنگره گفت که احتمال اینکه آقای پوتین در مذاکرات امسال امتیازاتی بدهد، “کم” است، مگر اینکه او احساس خطر سیاسی داخلی کند.

مقامات غربی نیز همچنان نگران احتمال متوسل شدن او به تسلیحات هسته‌ای هستند، اما محاسبه می‌کنند که اگر پوتین با شکستی فاجعه‌بار مواجه شود که قدرت او را تهدید می‌کند، این خطر بیشتر است.

در داخل، اقتصاد روسیه برای انطباق با تحریم های غرب به اندازه کافی انعطاف پذیر بوده است، در حالی که ذخایر دولت برای تامین هزینه های نظامی بالاتر و افزایش پرداخت های رفاهی کافی بوده است. اما هر چه جنگ بیشتر طول بکشد – به ویژه اگر قیمت نفت کاهش یابد – این احتمال وجود دارد که کرملین مجبور به انتخاب های سخت برای کاهش هزینه های دولت یا اجازه افزایش تورم شود.

از نظر سیاسی، برخی از محققان استدلال می‌کنند که حمایت عمومی از جنگ در روسیه گسترده اما سطحی است – می‌تواند به سرعت در واکنش به رویدادهای پیش‌بینی نشده تغییر کند. تهاجمات در سراسر مرز این هفته جنگ را به روسیه وارد کرد که قبلاً نبوده است و باعث ناراحتی وبلاگ نویسان نظامی شد که طرفداران گسترده ای دارند.

سپس کارت وحشی آقای پریگوژین وجود دارد که به یک سیاستمدار پوپولیست تبدیل شده است که مقامات بلندپایه روسیه را درگیر می کند، و این هفته در برابر استراتژی انتظار از غرب موضع گسترده ای ارائه کرد.

آقای پریگوژین در یک مصاحبه ویدئویی یک ساعته با یک وبلاگ نویس روسی، یک “سناریوی خوش بینانه” بعید را توصیف کرد که در آن “اروپا و آمریکا از درگیری اوکراین خسته می شوند، چین همه را پشت میز مذاکره می نشیند، ما قبول داریم که همه چیزهایی که قبلاً داشته ایم. گرفته شده مال ماست.»

آقای پریگوژین اظهار داشت که سناریوی محتمل‌تر این است که اوکراین نیروهای روسی را به خطوط قبل از جنگ بازگرداند و شبه جزیره کریمه را تهدید کند – جواهری که در میان تصاحب سرزمین اوکراین توسط آقای پوتین وجود دارد.

تحلیلگران و مقامات غربی تردید دارند که حمله متقابل آتی اوکراین بتواند ضربه ای را وارد کند. در عین حال، آنها می گویند که توانایی روسیه برای به راه انداختن جنگ به طور پیوسته در حال تنزل است، همانطور که ده ها هزار تلفات در باخموت و کاهش شدید تعداد گلوله هایی که نیروهای روسی روزانه در شرق اوکراین شلیک می کنند در مقایسه با روسیه نشان می دهد. اوج نبرد در سال گذشته

ماکس برگمان، یکی از مقامات سابق وزارت امور خارجه که اکنون در مرکز مطالعات استراتژیک و بین‌المللی در واشنگتن کار می‌کند، می‌گوید: «این‌طور نیست که روس‌ها به‌طور ناگهانی از جنگیدن دست بردارند». “سوال این است که آیا آنها هنوز هم می توانند آن را با هر نوع شدت انجام دهند.”

اما آقای پوتین به هیچ احساس فوریت عمومی خیانت نمی کند.

او در پیله دوران همه‌گیری خود منزوی می‌ماند و از روس‌هایی که با او ملاقات می‌کنند می‌خواهد روزها قرنطینه شوند. (یک فضانورد در مراسم مدال کرملین در روز سه شنبه سخنرانی خود را با این جمله آغاز کرد: “ببخشید، ما یک هفته در انزوا سکوت کرده ایم.”)

آقای پوتین به ندرت به جزئیات در مورد روند جنگ می پردازد، حتی زمانی که در جلسات تلویزیونی طولانی درباره موضوعاتی مانند روابط بین قومیتی می نشیند. بحث آنقدر پیش پا افتاده بود که یک رهبر مدنی ارمنی به آقای پوتین گفت که گروهش «300000 تخته شکلات با کشمش و آجیل» به شرق اوکراین فرستاده است.

در عوض، او اغلب از جنگی که دستور داده بود به عنوان پدیده ای خارج از کنترل خود صحبت می کند. او روز جمعه در اظهارات تلویزیونی برای بازرگانان به “وقایع غم انگیز امروز” اشاره کرد. سکوت او در مورد تهاجم دو روزه دراماتیک به روسیه در این هفته تغییری از واکنش او به حمله کوچکتری در ماه مارس بود، زمانی که او سفر خود را لغو کرد و آن قسمت را یک حمله “تروریستی” محکوم کرد.

وقتی او درباره اوکراین بحث می‌کند، اظهاراتش به تاریخ تحریف‌شده سنگینی می‌کند – انگار به دنیا می‌گوید که مهم نیست در زمین چه اتفاقی می‌افتد، روسیه قرار است کشور را کنترل کند. کرملین روز سه شنبه تصاویری از دیدار آقای پوتین با والری زورکین، رئیس دادگاه قانون اساسی روسیه منتشر کرد که با خود نسخه ای از نقشه قرن هفدهم فرانسه از اروپا را آورده بود.

آقای زورکین به پوتین می گوید: “اوکراینی وجود ندارد” روی نقشه.

آقای پوتین سپس به دروغ ادعا می کند که قبل از تشکیل اتحاد جماهیر شوروی، “در تاریخ بشریت هرگز اوکراین وجود نداشته است.”

برخی از مقامات روسیه در حال حاضر منتظر انتخابات ریاست جمهوری سال آینده در ایالات متحده هستند و اشاره می کنند که پیروزی جمهوری خواهان می تواند جریان را تغییر دهد. دیمیتری مدودف، رئیس‌جمهور سابق روسیه و نایب رئیس شورای امنیت پوتین، روز پنجشنبه گفت که “مهمترین چیز” این است که رئیس جمهور بایدن دوباره انتخاب نشود.

آقای مدودف گفت، دونالد جی. ترامپ، رئیس‌جمهور سابق، که نامزد اولیه نامزدی جمهوری‌خواهان در انتخابات ریاست‌جمهوری است، «مرد خوبی است» و «از لحاظ تاریخی، همیشه کار با جمهوری‌خواهان آسان‌تر بوده است».

اما رویکرد منتظرانه آقای پوتین فراتر از احتمال موفقیت اوکراین در میدان جنگ، خطراتی دارد. تاتیانا استانووایا، کارشناس ارشد مرکز اوراسیا کارنگی روسیه، استدلال می‌کند که «تاکتیک انفعال» آقای پوتین می‌تواند نفوذ تندروهایی مانند آقای پریگوژین را افزایش دهد.

او در این ماه نوشت: «نخبگان روسیه ممکن است شکست‌گرایی را در انفعال ببینند». پوتین در حال حاضر در تلاش است تا توضیح دهد دقیقاً منتظر چه چیزی است.

دوام حمایت عمومی روسیه از جنگ – مانند ثبات اقتصادی که به پشتوانه آن کمک می کند – چندان روشن نیست.

اما برخی از محققان و مقامات آمریکایی بر این باورند که شکاف در احساسات طرفدار جنگ به دلیل تلفات سنگین از قبل خود را نشان داده است.

گزارش اخیر گروهی از جامعه‌شناسان روسی، بر اساس مصاحبه‌های عمیق، استدلال می‌کند که روس‌ها جنگ را «یک فاجعه طبیعی» می‌بینند که نمی‌توانند کاری در مورد آن انجام دهند، نه چیزی که کاملاً متقاعد شده‌اند که درست است.

ساشا کاپینن، یکی از نویسندگان گزارش که به دلایل امنیتی از نام مستعار استفاده می کند، زیرا در دانشگاهی در روسیه کار می کند، گفت: «این حمایت بر اساس مواضع سیاسی اساسی یا برخی دیدگاه های ایدئولوژیک ساخته نشده است. “این حمایت پایدار نیست.”

روسیه از زمان شروع جنگ، هزینه های زیادی را برای آرام کردن عموم مردم هزینه کرده است، پرداخت های رفاهی را افزایش داده و بار بر دوش مشاغل کوچک را کاهش داده است. اقتصاد این کشور با تحریم ها سازگار شده است و از کشورهای متعدد خارج از آمریکای شمالی و اروپای غربی که به تجارت سریع با روسیه ادامه می دهند، سود می برد.

خانم زوبارویچ، کارشناس توسعه اقتصادی مسکو، گفت که دولت این ظرفیت را دارد که حداقل تا انتخابات ریاست جمهوری مارس آینده، زمانی که آقای پوتین 70 ساله برای پنجمین دوره نامزد خواهد شد، هزینه های خود را در برنامه فعلی خود حفظ کند. اما کاهش قیمت نفت می تواند دولت را مجبور به کاهش هزینه های مربوط به مواردی مانند زیرساخت ها کند.

وی با اشاره به نیاز به جلب رضایت بخش های کلیدی گفت: «دو گاو مقدس، تدارکات دفاعی دولتی و حمایت از گروه های کم درآمد و مستمری بگیران است». آنها تا زمانی که ممکن است در محل نگهداری خواهند شد.»

در عین حال، تحلیلگران و روس‌هایی که آقای پوتین را می‌شناسند، همچنان او را اساساً انعطاف‌پذیر و فرصت‌طلب می‌دانند – مردی که احتمالاً توقف درگیری‌ها را در صورت پیشنهاد می‌پذیرد، حتی اگر سال‌ها برای جنگیدن آماده می‌شود. در نتیجه، افرادی که در مسکو با هم ارتباط خوبی دارند، در حالی که برای یک جنگ طولانی کمربند بسته اند، آینده ای غیرقابل پیش بینی را می بینند.

یک تاجر برجسته در مسکو گفت: «طیف گزینه های پوتین بسیار گسترده است، از برقراری آتش بس امروز تا جنگ صد ساله».

جولیان ای. بارنز و اولگ ماتسنیف گزارش کمک کرد