اروپا برای Big Tech می آید. پیروزی بایدن تغییری در آن ایجاد نخواهد کرد

بایدن به صراحت اعلام کرد که می خواهد روابط ایالات متحده با متحدان برجسته ، به ویژه کسانی که در آن سوی اقیانوس اطلس قرار دارند ، دوباره تنظیم شود. اما در مورد س complexالات پیچیده مانند چگونگی پرداخت مالیات از شرکت های فن آوری جهانی ، اختلافات عمیق ، حتی در دوره دولت جدید ایالات متحده ، همچنان باقی خواهد ماند. در همین حال ، بعید به نظر می رسد که ماموریت اروپا در برخورد با شرکتهای اینترنتی که رفتارهای نادرستی دارند ، تغییر کند.
در این هفته ، سه روز پس از آنكه رئیس كمسیون اروپا اورسولا فون در لاین ، پیروزی بایدن را تبریک گفت ، اتحادیه اروپا از اتهامات رسمی ضد انحصاری علیه آمازون (AMZN) به دلیل سوusing استفاده از سلطه خود در خرید آنلاین ، در حالی که تحقیقات دوم را در مورد شیوه های تجاری شرکت آغاز کرد.

“[The] اعلامیه در آمازون نشان می دهد که تمایل به فشار ضد انحصاری بر فناوری ایالات متحده وجود دارد ، “گفت: Emre Peker ، مدیر در اروپا مشاوره ریسک سیاسی گروه اوراسیا.

در مورد مالیات دیجیتال ، بایدن از روزهای نخست ریاست جمهوری فرصتی برای فشار مجدد دارد. با این حال ، حتی در آن زمان نیز مشخص نیست که ایالات متحده و کشورهای اروپایی می توانند به توافق برسند. گفتگوهای سازمان همکاری اقتصادی و توسعه در پاریس درباره رژیم جهانی مالیات دیجیتال تاکنون موفق به ایجاد توافق نشده است.

“به نظر من خیلی جالب است [of a] الك آسن ، تحلیلگر سیاست در مرکز سیاست مالیات جهانی بنیاد مالیات ، گفت كه ناگهان دولت آمریكا گفت ، “بله ، شما می توانید مقداری از پایه مالیاتی ما را داشته باشید”.

بحث تلخ در مورد چگونگی دوست داشتن شرکت ها گوگل (GOOGL) و فیس بوک (FB) باید مالیات قبل از بایدن رئیس جمهور منتخب و دونالد ترامپ رئیس جمهور باشد. از نظر تاریخی ، شرکت ها تنها ملزم به پرداخت مالیات بر درآمد در کشوری هستند که سود خود را در آن ثبت می کنند. اما کشورهای اروپایی استدلال می کنند که با توجه به درآمد حاصل از فروش این شرکت ها در منطقه ، آنها همچنین باید بتوانند مالیات به اصطلاح خدمات دیجیتال را دریافت کنند.
در حالی که ایالات متحده مذاکرات مربوط به مالیات بخشیدن به فناوری های بزرگ را منفجر می کند ، نبرد تجاری ترانس آتلانتیک بسیار نزدیک است

تاکنون ، مذاکرات OECD جلوی تنش ها را گرفته است. اما درگیری میان فرانسه و ایالات متحده ممکن است تنها چند هفته فاصله داشته باشد.

فرانسه در حالی که مذاکرات در OECD در جریان بود ، جمع آوری مالیات 3 درصدی خود را بر درآمد شرکت های فناوری به تأخیر انداخت. اما از عدم پیشرفت خسته شده و قصد دارد بزودی مجموعه های خود را آغاز کند. اگر این کار را انجام دهد ، دولت ترامپ می تواند به محض 6 ژانویه با تعرفه 1.3 میلیارد دلار کالاهای فرانسه ، از جمله کیف دستی و لوازم آرایشی ، پاسخ دهد.

در حالی که دولت فرانسه مشتاق است كه با بایدن در پای راست پیاده شود ، اما مشخص نیست كه آنها حاضرند با تاخیر دیگری موافقت كنند. اکنون OECD قصد دارد توافق نامه جدیدی را در مورد مالیات تا اواسط سال 2021 منعقد کند.

به گزارش رویترز ، برونو لو مایر ، وزیر دارایی فرانسه ماه گذشته گفت: “یا یکی دوباره برای ماهها ، شاید سالها تمدید را قبول می کند ، یا فکر می کند که مالیات عادلانه بر فعالیت های دیجیتال ضروری است و در این مورد اروپا این را الگوی خود قرار می دهد.”

تعهد بایدن نسبت به رویکرد چندجانبه تر به دیپلماسی بین المللی ، به جای استفاده از تعرفه های تسلیحاتی ، می تواند جنبش تازه ای در بحث های OECD ایجاد کند. اما دموکرات ها مالیات خدمات دیجیتال را در گذشته تأیید نکرده اند – و کارشناسان هشدار می دهند که بایدن قابل قبول تر نیست.

برایان جن ، یک مقام سابق خزانه داری ایالات متحده که به عنوان مشترک رئیس گروه ویژه OECD در اقتصاد دیجیتال خدمت می کرد ، گفت: “دولت بایدن به طور بالقوه نگران مالیاتی است که به نظر می رسد برای شرکت های آمریکایی مانند دولت ترامپ نگران است.” از 2017 تا 2019.

در اینجا ناظران آمده اند

این تنها جبهه ای نیست که اروپا تلاش می کند بزرگترین شرکتهای فناوری آمریکایی را در این زمینه پاسخگو باشد.

اتحادیه اروپا به دلیل قوانین سختگیرانه خود در زمینه محافظت از داده ها ، سخنان نفرت انگیز و رقابت ، به عنوان یک میدان اصلی برای فناوری ظاهر شده است. و تحت حاکمیت مارگریت وستاجر ، که اکنون برای دومین دوره به عنوان عالی ترین مقام ضد انحصاری کمیسیون اروپا خدمت می کند ، اتحادیه اروپا به روشنی اعلام کرد که مایل است با افرادی مانند گوگل و آمازون مقابله کند.

ادعای اتحادیه اروپا مبنی بر اینکه آمازون (AMZN) قوانین ضد انحصاری را نقض کرده است و شرکت را در معرض جریمه های بالقوه حداکثر 10٪ از فروش جهانی سالانه خود قرار می دهد. این بر اساس پیش بینی های شرکت در مورد درآمد در سال جاری ، مجازات حداکثر حدود 37 میلیارد دلار را در پی دارد.
Margrethe Vestager از کمیسیون اروپا وارد می شود تا در 10 نوامبر یک کنفرانس مطبوعاتی درباره آمازون در بروکسل ارائه دهد.

پکر گروه اوراسیا گفت: از آنجا که اروپا شرکت های فنی ندارد که بتوانند با نام های بزرگ دره سیلیکون یا قهرمانان فناوری چین رقابت کنند ، پاسخ منطقه تلاش برای اعمال نفوذ از طریق مقررات است. این تفکر: اروپا یک بازار بزرگ مصرفی است ، بنابراین باید در تنظیم هنجارهای آنلاین سهیم باشد.

پکر گفت: “اروپا گشایشی را می بیند.” از نظر وی ، تغییر در دولت در ایالات متحده حساب را تغییر نخواهد داد.

در مورد موضوعاتی مانند ضد انحصار ، در اروپا و ایالات متحده اتفاق نظر وجود دارد که برای مهار Big Tech باید کارهای بیشتری انجام شود.

جمهوری خواهان و دموکرات ها در ایالات متحده از مهار قدرت سیلیکون ولی نسبت به چند سال پیش راحت ترند. دموکرات های مجلس نمایندگان اخیراً تحقیقات کنگره را منتشر کردند که آمازون ، سیب (AAPL)، گوگل و فیس بوک “قدرت انحصاری” را در بخشهای اصلی کسب و کار دارند ، در حالی که وزارت دادگستری ماه گذشته گوگل را متهم كرد كه رقابت را حفظ كرده است تا موقعیت قدرتمند خود را در بازار برای جستجوی آنلاین حفظ كند.
اما نهادهای نظارتی در اروپا – که از سال 2017 میلیارد دلار به دلیل نقض ضد انحصار از شرکت گوگل جریمه کرده اند – شروع به کار می کنند. و آنها مهم نیستند که ادامه دهند ، مهم نیست که چه کسی در کاخ سفید باشد.
اروپا به دنبال ارائه دستورالعمل عمومی حفاظت از داده ها در سال 2018 ، در زمینه هایی مانند اطلاعات غلط ، با قوانین سختگیرانه سخنان نفرت در کشورهایی مانند آلمان ، و همچنین در مورد حفاظت از حریم خصوصی پیشرو است. اتحادیه اروپا همچنین به دنبال ایجاد قوانینی در مورد استقرار هوش مصنوعی انتظار می رود کمیسیون در اوایل سال آینده از پیشنهاد قانونی خود رونمایی کند.