اردوغان ترکیه رای دهندگان را در کمپین انتخابات مجدد جلب می کند

استانبول – سخنرانی های مبارزات انتخاباتی او به آرامی آغاز می شود و مخاطبان را به سمت خود می کشاند. رئیس جمهور رجب طیب اردوغان، یک مسلمان معتقد، اغلب می گوید که او نه تنها به دنبال جلب رضایت مردم ترکیه، بلکه خدا نیز است. او در حال بازی برای جمعیت، آهنگ‌های محلی می‌خواند، شعرهایی از شاعران محلی می‌خواند یا ارسی تیم فوتبال محلی را روی شانه‌های خود می‌پوشاند.

او گاهی برای عکس گرفتن به میان انبوه حامیان می رود یا به بچه ها سلام می کند و دستان او را می بوسند. سپس با پوشیدن کت و شلوار یا کت ورزشی چهارخانه برای سخنرانی روی تریبون می رود.

با تشویق و سوت صدها کارگر حمل و نقل در یک گردهمایی تبلیغاتی هفته گذشته، او توضیح داد که چرا باید او را در دور دوم انتخابات روز یکشنبه در قدرت نگه دارند. او می‌بالید که راه‌ها و پل‌های کشور را بهبود بخشیده، دستمزدها را افزایش داده و به مشاغل کوچک معافیت‌های مالیاتی داده است.

او همچنین قول داد که به مبارزه با نیروهایی که از نظر او دشمنان ملت هستند، از جمله فعالان حقوق همجنس‌گرایان، ادامه دهد تا ترکیه را «در جهان قوی‌تر» کند. و رهبران اپوزیسیون را که به دنبال خلع او از قدرت هستند مورد ضرب و شتم قرار داد و آنها را متهم کرد که به «اتاق‌های تاریک برای نشستن و چانه‌زنی» با تروریست‌ها وارد شده‌اند، زیرا آنها حمایت حزب اصلی طرفدار کرد ترکیه را به دست آورده‌اند.

رئیس جمهور گفت: ما فقط به خدای خود پناه می بریم و از ملت خود دستور می گیریم. جمعیت غرش کردند و مردان بلند شدند و شعار دادند: “ترکیه به شما افتخار می کند!”

آقای اردوغان 69 ساله در 14 مه در سخت ترین مبارزه سیاسی دوران حرفه ای خود – دور اول انتخابات ریاست جمهوری – پیشتاز شد. از آن زمان، او برنامه شلوغی را در آستانه رای گیری نهایی حفظ کرده است.

او در چندین حضور در روز و در سخنرانی‌هایی که گاهی 40 دقیقه طول می‌کشد، به موضوعاتی پایبند بوده است که در طول دو دهه او به عنوان سیاستمدار برجسته ترکیه به خوبی به او خدمت کرده است. او خود را در مسیر مبارزات انتخاباتی عنوان می کند زیرا رهبر باید از ملتی در حال رشد که در تلاش برای مقابله با تهدیدات متعدد است، حمایت کند تا بتواند جایگاه واقعی خود را به عنوان یک قدرت جهانی به دست آورد.

در دور اول رای گیری، آقای اردوغان نتوانست اکثریت مورد نیاز خود را برای پیروزی قطعی به دست آورد. اما با کسب 49.5 درصد آرا، رقیب اصلی خود، رهبر اپوزیسیون کمال کیلیچداراوغلو را شکست داد که 44.9 درصد آرا را به دست آورد.

بسیاری از تحلیلگران پیش بینی می کنند که آقای اردوغان روز یکشنبه با توجه به نمایش قوی او در دور اول و حمایت بعدی او توسط نامزد مقام سوم، سینان اوگان، که 5.2 درصد از آرا را کسب کرد و از رقابت حذف شد، پیروز خواهد شد.

به بیان کلان، رئیس جمهور ترکیه را به عنوان یک مبارزه بزرگ برای قیام علیرغم نیروهایی که برای سرکوب آن توطئه می کنند، می داند و از رای دهندگان دعوت می کند تا در این آرمان ملی قهرمانانه به او بپیوندند.

او متعهد شد که با “امپریالیست ها” مبارزه کند، کلمه رمزی برای غرب که یادآور مبارزه برای استقلال از قدرت های اروپایی است که منجر به تاسیس ترکیه در 100 سال پیش شد. او درباره «تله‌ها» و «توطئه» علیه ملت هشدار می‌دهد، مانند کودتای کودتا علیه او در سال 2016. او علیه «قاتل‌های اقتصادی» و «کوسه‌های قرضی در لندن» صحبت می‌کند و به دست‌های خارجی در پشت مبارزات اقتصادی ترکیه اشاره می‌کند. و او سازمان های تروریستی را منفجر می کند و به چندین دهه نبرد خونین بین دولت و شبه نظامیان اقلیت کرد ترکیه اشاره می کند.

او برای تبلیغ دستاوردهای دولتش، زیرساخت ها را ستایش می کند، فرودگاه ها، تونل ها و پل ها را با نام صدا می کند و به رای دهندگان یادآوری می کند که چگونه بزرگراه های جدید زمان رانندگی بین شهرها را کاهش داده اند. از دیگر نکاتی که اغلب به آنها اشاره می شود پهپادها، کشتی های جنگی و ماهواره های تولید شده توسط صنایع دفاعی رو به رشد ترکیه هستند.

آقای اردوغان زمان کمی را صرف مشکلات اقتصادی کشور می کند، از جمله تورم سالانه که سال گذشته به بالای 80 درصد رسید و در ماه گذشته سرسختانه 44 درصد باقی ماند و قدرت خرید شهروندان عادی را به شدت کاهش داد. او همچنین اشاره ای نکرده است که در پیروزی، سیاست هایی را که برخی از اقتصاددانان می گویند اقتصاد را در برابر یک بحران احتمالی ارزی یا رکود آسیب پذیر کرده است، تجدید نظر خواهد کرد.

رئیس جمهور به ویژه از کوچک شمردن رقیب خود، آقای قلیچداراوغلو، که خود را به عنوان کمتر مستبد و بیشتر با نگرانی های مردم عادی در ارتباط است، به رای دهندگان معرفی می کند، لذت می برد. آقای قلیچداراوغلو قول داد که دموکراسی ترکیه را پس از سالها لغزش به سوی استبداد تقویت کند و روابط با غرب را ترمیم کند.

آقای اردوغان تقریباً در هر سخنرانی رقیب خود را نالایق و نوکر قدرت های غربی می خواند. اما قوی ترین خط حمله او پیوند دادن مخالفان، در ذهن رأی دهندگان، با تروریسم بوده است.

ترکیه چندین دهه با شبه نظامیان کرد که به دنبال خودمختاری از دولت هستند، جنگیده است. ترکیه، آمریکا و اتحادیه اروپا آنها را تروریست می دانند. دولت ترکیه همچنین اغلب حزب اصلی طرفدار کردها را به همکاری با شبه‌نظامیان متهم می‌کند و بسیاری از اعضای حزب و رهبران این حزب زندانی یا از پست‌های انتخابی در پارلمان یا شوراهای شهر برکنار شده‌اند.

در آستانه انتخابات، حزب طرفدار کردها از آقای قلیچدار اوغلو حمایت کرد، و آقای اردوغان با طرح اتهامات تروریسم و ​​حتی پخش ویدئوهایی در گردهمایی های مبارزاتی که به دروغ رهبران شبه نظامی را نشان می داد که در کنار آهنگ تبلیغاتی مخالفان می خوانند.

آیا از کسانی که دست در دست تروریست ها می چرخند، می تواند برای ملت من سودی داشته باشد؟» آقای اردوغان در یکی از راهپیمایی‌ها در استان هاتای، یکی از مناطقی که بیشترین آسیب را از زمین‌لرزه‌های فوریه که بیش از 50000 نفر در جنوب ترکیه کشته شدند، گفت.

آقای اردوغان برای سرسخت ترین حامیانش، که معمولاً از طبقه کارگر، روستایی، مذهبی یا از شهرهای کوچکتر دور از سواحل هستند، جذابیت ستاره های راک دارد.

سرودهای مبارزاتی او در حالی که هوادارانش در استادیوم‌ها جمع می‌شوند تا منتظر حضور او باشند به صدا در می‌آید. پرچم های نارنجی و آبی حزب حاکم عدالت و توسعه او اغلب بالای سر او نصب می شود.

در طول حضور در منطقه زلزله زده، سازمان دهندگان کمپین، تماشاگران را با پرچم های ترکیه پر کردند و در غیر این صورت گستره های بی دردسر پناهگاه های موقت را به دریاهای قرمز و سفید تبدیل کردند.

آقای اردوغان برخی از انتقادات را تایید کرد که دولت او در ابتدا کند بود. وی که زلزله ها را “فاجعه قرن” خواند، از بیمارستانی تازه ساخته و برنامه های دولتش برای ساخت صدها هزار خانه در این منطقه در سال آینده صحبت کرد.

او به هواداران در هاتای گفت: «با حمایت و دعای شما، شما را به خانه‌های جدیدتان می‌آوریم.

آقای اردوغان در حضورهای اخیر، ارتباط خود با رای دهندگان را تقریباً عاشقانه بیان کرده است.

او به هواداران در استان مرکزی سیواس گفت: «فراموش نکنید، ما نه تا یکشنبه، بلکه تا قبر با هم هستیم، جایی که در دور اول بیش از دو سوم آرا را به دست آورد.

حتی حامیان مخالف نیز به پیوند قوی آقای اردوغان با رای دهندگانش اذعان دارند.

گلفم سیدان سانور، مشاور سیاسی ترکیه که به اعضای اپوزیسیون مشاوره داده است، گفت: «او برای مدت طولانی در قدرت بوده و در ارائه پیام بسیار خوب است. در طول سال‌ها، او با رای‌دهندگان خود اعتماد ایجاد کرده است و آنها هر چه او می‌گوید باور می‌کنند.»