اخبار و به‌روزرسانی‌های سودان: حملات هوایی به فرودگاه خارطوم رسید

نایروبی، کنیا – در حالی که آنها درباره صلح صحبت می کردند، ژنرال های سودانی برای جنگ آماده شدند.

در روزهای قبل از اینکه سودان وارد یک درگیری فاجعه‌بار شود، دو ژنرال قدرتمند آن به طرز وسوسه‌انگیزی به توافقی نزدیک شدند که میانجی‌های آمریکایی و انگلیسی امیدوار بودند رقابت انفجاری آنها را خنثی کند و حتی ملت پهناور آفریقا را به سمت دموکراسی سوق دهد.

مخاطرات به شدت بالا بود. از سال 2019، زمانی که یک انقلاب مردمی دیکتاتور 30 ​​ساله سودان را سرنگون کرد، انتقال به دموکراسی توسط این جفت ژنرال ظالم و دعوا متوقف شده بود. اکنون، یک مسئله واحد، متوقف کردن توافقی بود تا آنها را وادار به واگذاری قدرت کنند.

فرستادگان خارجی با دو ژنرال – فرمانده ارتش، ژنرال عبدالفتاح البرهان، و رهبر شبه نظامی، سپهبد محمد حمدان – در تلاش برای رسیدن به توافق، جلسات طولانی داشتند. قول هایی داده شد، امتیازاتی گرفته شد. آنها حتی در خانه یک ژنرال ارشد شام خوردند.

اما در خیابان‌ها، ماشین‌های نظامی رقیب برای مبارزه آماده می‌شدند.

در شب، نیروها بی سر و صدا به اردوگاه های نظامی رقیب در سرتاسر پایتخت، خارطوم، سرازیر شدند، جایی که یکدیگر را مانند بازیکنان حریف در زمین فوتبال علامت گذاری کردند. جنگنده‌های شبه‌نظامی پایگاهی را محاصره کردند که در آن هواپیماهای جنگی مصر، همسایه قدرتمندی که در کنار ارتش سودان قرار داشت، نگهداری می‌شد.

و هنگامی که اولین تیراندازی در صبح شنبه به صدا درآمد، تظاهر گفت و گو فوراً از بین رفت.

در حال حاضر، جنگ در خارطوم و در سراسر سودان شدت گرفته است، در حال حاضر صدها نفر را گرفته و فصلی ناپایدار و غیرقابل پیش بینی را برای سومین کشور بزرگ آفریقا باز کرده است. روز چهارشنبه، رگبار جدیدی از انفجارها فرودگاه اصلی را به لرزه درآورد و ساکنان گفتند که مواد غذایی آنها تمام شده است، زیرا نگرانی ها از کشاندن قدرت های منطقه به درگیری افزایش یافته است.

یک تصویر ماهواره‌ای نشان می‌دهد که دود سنگینی بر فراز فرودگاه بین‌المللی خارطوم در روز یکشنبه پس از وقوع خشونت‌ها بین گروه‌های نظامی متخاصم بلند می‌شود.اعتبار…Maxar Technologies، از طریق خبرگزاری فرانسه – Getty Images

خشونت منجر به بحث و سرزنش در مورد چگونگی رسیدن به این موضوع شده است. برخی در سودان و واشنگتن این سوال را مطرح می‌کنند که آیا قدرت‌های خارجی که تلاش کردند ژنرال‌ها را از قدرت کنار بگذارند – ایالات متحده و بریتانیا، اما همچنین سازمان ملل، و دولت‌های آفریقایی و عربی – نیز در این آشفتگی مقصر هستند.

آنها می گویند که از زمانی که ژنرال ها قدرت را در 18 ماه پیش در یک کودتا به دست گرفتند، مقامات خارجی از ناسازگاری و تهدیدهای خود به تعویق افتادند و در عین حال نیروهای دموکراسی خواه سودان را به حاشیه راندند.

خلود خیر، یک تحلیلگر سیاسی سودانی گفت: «ژنرال ها با هیچ پاسخگویی مواجه نشدند. آدم‌ربایی‌ها، ناپدید شدن‌ها، محاکمه‌های ساختگی، بازداشت‌های غیرقانونی – بین‌المللی‌ها به خاطر روندی سیاسی که اکنون به طرز وحشتناکی اشتباه پیش رفته است، روی همه این‌ها چشم پوشیدند.»

اگرچه این دو ژنرال به طور قابل توجهی متفاوت بودند، اما سال ها در راهپیمایی قفل بودند.

عبدالفتاح البرهان، 62 ساله، یک ژنرال چهارستاره است که در مصر و اردن آموزش دیده و فرماندهی نیروها را در عملیات ضد شورش سودان در جنوب و غرب این کشور برعهده داشته است. او که در روستایی در امتداد رود نیل به دنیا آمد، مظهر طبقه افسران برگرفته از قبایل عرب رودخانه ای است که از زمان استقلال سودان در سال 1956 بر سودان تسلط داشتند.

محمد حمدان، که به طور گسترده به نام همتی شناخته می شود، در اواخر دهه 40 خود است و یک تاجر شتر است که به فرمانده شبه نظامیان تبدیل شده است و به بی رحمی شهرت دارد و به طور پیوسته ثروت و نفوذ به دست می آورد.

این دو ژنرال حرفه خود را در اوایل دهه 2000 در بوته خشونت آمیز دارفور، منطقه غربی که در آن شورش قبیله ای در آن بالا گرفته بود، شکل دادند. رئیس جمهور عمر حسن البشیر، حاکم مستبد سودان، ژنرال البرهان را برای کمک به سرکوب قیام فرستاد.

سپهبد محمد حمدان، معروف به همتی، فرمانده نیروهای ویژه سریع شبه نظامی، در یک راهپیمایی در سال 2019.اعتبار…یاسویوشی چیبا/ خبرگزاری فرانسه — گتی ایماژ

او ژنرال حمدان را که در آن زمان یکی از رهبران شبه نظامی بدنام جانجاوید بود، برای کمک به جنگ انتخاب کرد.

ژنرال حمدان این کار را به قدری خوب انجام داد که آقای البشیر او را به عنوان یک مجری شخصی پذیرفت و به شوخی از فرمانده به عنوان “حافظ من” یاد کرد و او را به عنوان رئیس نیروهای پشتیبانی سریع تازه تاسیس منصوب کرد. ژنرال حمدان از طریق امتیازات پرسود معدن طلا و مأموریت او از اعزام هزاران سرباز برای جنگ در یمن، جایی که امارات متحده عربی هزینه های زیادی برای خدمات او پرداخت کرد، ثروتمند شد.

با حمایت اتحادیه اروپا، سربازان او از عبور مهاجران از مرزهای طولانی سودان جلوگیری کردند – حتی اگر ژنرال حمدان خودش مظنون به سود بردن از قاچاق مردم بود. الکس دی وال، کارشناس سودانی، گفت که حرفه او به «درسی عینی در کارآفرینی سیاسی توسط متخصص خشونت» تبدیل شد.

این دو ژنرال در آوریل 2019 به آقای البشیر اعتراض کردند، در حالی که معترضان برای برکناری او در انقلابی که امیدهای سراسیمه ای را برای دموکراسی برانگیخت، فریاد زدند.

اما دو ماه بعد، ژنرال‌ها سربازان خود را برای پاکسازی معترضان باقی‌مانده فرستادند و حداقل 120 نفر را کشتند که نشانه‌ای وحشتناک بود که نشان می‌داد ارتش به راحتی آقای البشیر قدرت را واگذار نمی‌کند.

این پیام در اکتبر 2021 بلندتر شد، زمانی که این دو ژنرال با یکدیگر متحد شدند تا قدرت را به دست بگیرند و نخست وزیر غیرنظامی کشور را برکنار کنند.

این کودتا برای یک فرستاده آمریکایی، جفری فلتمن، که تنها ساعاتی قبل با ژنرال البرهان و ژنرال حمدان ملاقات کرده بود و آنها به او اطمینان داده بودند که مسئولیت را بر عهده نخواهند گرفت، غافلگیرکننده بود.

در خیزشی که عمر حسن البشیر رئیس جمهور را برکنار کرد، هزاران تظاهرکننده برای تحصن در مقابل مقر نظامی سودان در خارطوم در آوریل 2019 تجمع کردند.اعتبار…برایان دنتون برای نیویورک تایمز

اما فریب آنها برای آنها هزینه کمی داشت. به زودی، به جای طرد شدن، ژنرال ها توسط مقامات غربی مورد محاکمه قرار گرفتند که امیدوار بودند آنها را از قدرت دور کنند. یک مقام سابق آمریکایی با اطلاع از این مذاکرات که مانند سایر مقامات در این مقاله به شرط ناشناس ماندن گفت، تحریم هایی که ایالات متحده بی سر و صدا علیه ژنرال حمدان تهدید کرده بود و منافع مالی وی در خلیج فارس را هدف قرار داده بود، هرگز اعمال نشد. بحث در مورد سیاست های حساس

برخی شروع به برخورد با ژنرال ها به عنوان دولتمردان کردند. در ماه فوریه، رئیس برنامه جهانی غذا، فرماندار سابق کارولینای جنوبی، دیوید بیزلی، هنگامی که در دو مراسم عمومی متوالی مهمان بود، حیرت آرامی را در میان سفارتخانه های غربی در سودان ایجاد کرد. نخست، ژنرال البرهان بالاترین نشان غیرنظامی سودان، نشان دو نیل را به او اعطا کرد. شب بعد، او مهمان افتخاری خندان بود در شامی که ژنرال حمدان ترتیب داده بود.

اما سپس ژنرال ها شروع به سقوط کردند.

ژنرال حمدان نگران بود که اسلام گرایان، از جمله وفاداران سابق رژیم البشیر، دشمنان قسم خورده او، به ارتش نفوذ کنند.

اطلاعات نظامی تحت کنترل ژنرال البرهان به مقامات خارجی اعلام کرد که رقیب او سعی کرده است به طور مخفیانه هواپیماهای بدون سرنشین مسلح را از ترکیه وارد کند تا نیروی نظامی خود را تقویت کند.

رقابت آنها همچنین منعکس کننده اصطکاک های عمیق نهادی بود. سربازان عادی به ژنرال حمدان و شبه‌نظامیانش به‌عنوان یک خدمه متفرقه به تحقیر نگاه می‌کردند – به قول یکی از سفیران غربی، «یک دسته یاهو از چوب پریده‌اند، نه افراد نظامی مناسب».

سخنرانی ژنرال البرهان در مجمع عمومی سازمان ملل در ماه سپتامبر.اعتبار…دیو سندرز برای نیویورک تایمز

به نوبه خود، نیروهای پشتیبانی سریع از تبعیض مشاهده شده ناراحت بودند و معتقد بودند که نوبت آنها است که قدرت را در خارطوم حفظ کنند.

محمد هاشم، روزنامه نگاری که با رهبران نیروهای پشتیبانی سریع برای تلویزیون دولتی سودان مصاحبه کرد، گفت: «آنها ذهنیت قربانی داشتند. “مردم علیه آنها تبعیض قائل شدند، آنها را مسخره کردند، به آنها گفتند که سودانی نیستند.”

ژنرال حمدان شروع به جا انداختن خود به عنوان یک رهبر آینده کرد – سفر به کشور، توزیع هدایایی برای رهبران قبایل دوستانه، و نشان دادن خود به عنوان قهرمان حاشیه نشینان. او با احزاب سیاسی متحد شد، از انتخابات حمایت کرد و هر گونه اشاره ای به گذشته جنجاوید خود یا نقشی که سربازانش در قتل عام خارطوم در ژوئن 2019 داشتند را مهار کرد.

در ماه دسامبر، کمیسیون ملی حقوق بشر سودان، ژنرال حمدان را به عنوان “شخصیت سال” خود معرفی کرد که واکنش تمسخر آمیز بسیاری از شهروندان را در پی داشت.

در همان ماه، تحت فشار کشورهای غربی، آفریقایی و عربی، ژنرال ها موافقت کردند که قدرت را در اوایل این ماه به یک دولت تحت رهبری غیرنظامیان واگذار کنند. اما ابتدا باید روی موضوعات کلیدی به توافق می‌رسیدند، به ویژه اینکه نیروهایشان با چه سرعتی در یک ارتش واحد ادغام می‌شدند – فرآیندی که در آن ژنرال حمدان بیشترین ضرر را داشت، زیرا نیروهای پشتیبانی سریع عملاً منحل می‌شدند.

رهبران ارتش فشار آوردند تا کار را در دو سال انجام دهند. ژنرال حمدان گفت که این یک دهه طول می کشد.

تنش در فضای باز رخ داد. یک مقام ارشد غربی گفت که در یک مقطع، ژنرال حمدان از یک جلسه کلیدی به رهبری ژنرال البرهان در کاخ ریاست جمهوری منع شد. این مقام گفت، او تنها «پس از ایستادن در بیرون، به معنای واقعی کلمه به درب» پذیرش گرفت.

اعتبار…محمود حجاج / آسوشیتدپرس

مصر در کنار ارتش وارد میدان شد. منتقدان نگران بودند که مذاکرات ناقص باشد یا خیلی سریع پیش رفت. مذاکره کنندگان گفتند که این بهترین شانس سودان برای گذار به دموکراسی است.

یک مقام ارشد غربی در مورد ژنرال ها گفت: «آنها افراد با قدرت و تفنگ بودند. ما در تلاش بودیم تا یک مسیر سیاسی برای تسکین آنها ایجاد کنیم.»

به گفته یک مقام ارشد سازمان ملل متحد، “ما با ابزارهایی که روی میز بود کار کردیم.”

این تنش ها چهارشنبه گذشته، زمانی که نیروهای نیروهای پشتیبانی سریع یک پایگاه نظامی در مرو، در 125 مایلی شمال خارطوم، جایی که مصر چندین هواپیمای جنگی را در آن مستقر کرده است، محاصره کردند – که نشانه درخشانی از نزدیک شدن جنگ است. با این حال، حتی در آن زمان، مقامات خارجی امیدوار بودند که این دو ژنرال نرده ها را اصلاح کنند و قدرت را به طور مسالمت آمیز تسلیم کنند.

مذاکره کنندگان گفتند که مذاکرات برای ادغام نیروهای آنها به یک نقطه مهم نهایی رسیده است – ساختار فرماندهی ارتش در دوره انتقالی.

روز جمعه، فولکر پرتس، فرستاده سازمان ملل به سودان، در منزل سپهبد شمس الدین الکباشی، معاون فرمانده ارتش، برای افطار صرف کرد، وعده غذایی که افطار روزانه در ماه مبارک رمضان است. مقامات سازمان ملل گفتند که هیچ نشانه ای از جنگ آینده وجود ندارد.

ساعاتی بعد، در تاریکی پیش از سحر، اولین گلوله ها در سراسر خارطوم به صدا درآمد.

اعتبار…باکری جاد، از طریق رویترز