آیا چین به شهردار ونکوور کمک کرد تا در انتخابات پیروز شود؟

ونکوور، بریتیش کلمبیا – شهردار کن سیم، هر روز که به دفتر خود در شهرداری می‌رسد، به عکس سیاه و سفید برجسته‌ای از کارگران راه‌آهن چین که در سال 1884 روی ریل‌های بریتیش کلمبیا زحمت می‌کشند، خیره می‌شود.

آقای سیم، پسر مهاجران هنگ‌کنگ، گفت که چهره‌های فرسوده کارگران یادآور اهمیت نمادین انتخاب او به عنوان اولین شهردار چینی کانادایی ونکوور است و اینکه کانادایی‌های چینی چقدر پیشرفت کرده‌اند.

شش ماه پیش، پیروزی قاطع تاریخی او به طور گسترده مورد تحسین قرار گرفت و به عنوان پیروزی یک تغییر ساز از لحاظ سیاسی ماهر که سیاست های میانه رو او را به قدرت رسانده بود، تلقی شد. اما از ماه فوریه، روزنامه گلوب اند میل در تورنتو به گزارش های اطلاعاتی طبقه بندی شده در توصیف تلاش پکن برای دستکاری در انتخابات کانادا، از جمله انتخابات ونکوور، استناد کرده است و این سوال را در مورد اینکه آیا چین در پیروزی او نقش داشته است یا خیر، مطرح کرده است.

در سرتاسر کانادا، طوفان سیاسی بر سر گزارش‌های اطلاعاتی در جریان است، گزارش‌هایی که توسط آژانس اطلاعات ملی کانادا علنی نشده است، اما گفته می‌شود به این نتیجه رسیده‌اند که دولت چین و دیپلمات‌هایش می‌خواستند پیروزی حزب لیبرال نخست‌وزیر جاستین ترودو را در این کشور تضمین کنند. دو انتخابات اخیر فدرال، در حالی که برنده شدن برخی از نامزدهای چینی تبار را تشویق می کند.

آقای سیم گرفتار خشم شده است زیرا گزارش ها می گویند که سرکنسول سابق چین در ونکوور، تانگ شیائولینگ، به دنبال ترغیب سیاستمداران محلی چینی کانادایی برای انجام دستور پکن بوده و از بسیج رای دهندگان چینی برای حمایت از آنها صحبت کرده است.

در حالی که اطلاعات فاش شده در سطح ملی بازتاب پیدا کرده است و محافظه کاران اپوزیسیون گزارش ها را برای متهم کردن آقای ترودو به ناتوانی در حفاظت از دموکراسی کانادایی مورد استفاده قرار می دهند، این بحث باعث ناراحتی خاصی در ونکوور شده است، جایی که یک چهارم جمعیت چینی تبار هستند و آقای ترودو. سیم به عنوان یک داستان موفقیت مهاجر دیده می شد.

آقای سیم گفت که اگر چین یا هر گونه دخالت خارجی در انتخاب او وجود داشته باشد، “من دیوانه خواهم شد.” اما، او افزود، پکن هیچ ارتباطی با انتخاب او به عنوان شهردار نداشت.

او گفت که پیروزی گسترده او به سختی به دست آمده است، و او گفت که به دلیل پیشینه قومی اش هدف قرار گرفته است.

این کارآفرین 52 ساله که به سیاستمداری تبدیل شده بود در مصاحبه ای از دفترش گفت: «اگر من یک مرد قفقازی بودم، این مکالمه را نداشتیم. من اینجا به دنیا آمدم، اینجا بزرگ شدم، و این سیگنال را می‌فرستد که وقتی بالاخره روی میز می‌نشینید، مردم به شما می‌گویند، “خودت به آنجا نرسیدی.” آن نفرت انگیز است.” وی افزود: مدرک کجاست؟

صحت و صحت افشای اطلاعات توسط آژانس اطلاعاتی کانادا تایید نشده است، و همچنین هیچ مدرکی مبنی بر تحقق اهداف ذکر شده در افشای اطلاعات ارائه نشده است.

اما آژانس اطلاعاتی کانادا به صراحت اعلام کرده است که چین در تلاش است در انتخابات کانادا مداخله کند، ادعایی که چین آن را رد کرده است.

تحلیلگران گفتند، در حالی که چین به دنبال اعمال نفوذ سیاسی در ونکوور بود، هر نقشی که ایفا می کرد بعید است که رأی را تغییر دهد.

کندی استوارت، شهردار فعلی و رقیب جناح چپ آقای سیم، با این موضوع موافقت کرد. او گفت: «مداخله چینی ها دلیل اصلی شکست من نیست. اما ممکن است یک عامل موثر بوده باشد.» او 29 درصد آرا را در مقابل 51 درصد آقای سیم به دست آورد.

آقای استوارت گفت که خانم تانگ، سرکنسول چین، که در ژوئیه ۲۰۲۲ به سمت پنج ساله خود پایان داد، در سال‌های منتهی به انتخابات بارها با محکوم کردن علنی او به دلیل حمایت صریح از تایوان، پروتکل دیپلماتیک را زیر پا گذاشته است.

آقای استوارت گفت که در ماه مه 2022، حدود پنج ماه قبل از انتخابات، مقامات آژانس اطلاعات ملی کانادا به تالار شهر آمدند تا او را در مورد تهدید احتمالی مداخله چین، از جمله استفاده از کمپین‌های افشاگری توسط چین و نمایندگی‌های آن به صورت آنلاین یا اطلاعاتی به او معرفی کنند. در رسانه های اجتماعی

چند ماه بعد، در ماه اوت، بیانیه‌ای در مورد حمله به آقای استوارت در وب‌سایت سرکنسولگری چین ظاهر شد، پس از آن که او از سفر نانسی پلوسی، رئیس سابق مجلس نمایندگان آمریکا در آن ماه به تایوان حمایت کرد. در این بیانیه به آقای استوارت هشدار داده شد که در مورد تایوان با آتش بازی نکند و گفت: “کسانی که با آتش بازی می کنند می سوزند.”

ونکوور، یک شهر بندری چندفرهنگی در ساحل غربی با حدود 660000 نفر، یکی از دیدنی‌ترین و متحمل‌ترین شهرهای کانادا است که ساکنان آن می‌توانند قبل از دوچرخه‌سواری در استنلی پارک، برای سگ‌های مضطرب خود از فروشگاه‌های محلی ماری‌جوانا خوراکی‌های CBD بخرند.

اما ونکوور به دلیل افزایش شدید قیمت املاک و مستغلات که آن را به یکی از غیرقابل دسترس ترین شهرهای آمریکای شمالی تبدیل کرده است، دچار تشنج شده است. در همان زمان، بحران مصرف بیش از حد مواد مخدر در مرکز شهر ایست‌ساید، منطقه‌ای که توسط بی خانمانی، فقر و جرم و جنایت آسیب دیده است، موج می‌زند.

آقای سیم قول داد که با استخدام 100 افسر پلیس و 100 پرستار سلامت روان به عقب نشینی از فروپاشی شهری کمک کند.

آقای سیم اولین بار در سال 2018 برای شهرداری نامزد شد – و به سختی شکست خورد و بسیاری او را محافظه‌کار کت و شلواری می‌دانند. اما در سال 2022، تی شرت هایی از برند لولولمون، برند معروف ونکوور، پوشید و خود را به عنوان یک عمل گرا تغییر داد.

او صاحب یک شرکت موفق مراقبت های بهداشتی به نام Nurse Next Door است که مراقبینی را در کانادا، استرالیا و ایالات متحده ارائه می دهد.

در انتخابات 2022، به نظر می رسد که پیام نظم عمومی آقای سیم طنین انداز شده و به او کمک کرد تا با اختلافی نزدیک به 22 امتیاز برنده شود.

اندی یان، مدیر برنامه شهر در دانشگاه سایمون فریزر ونکوور، گفت که آقای سیم، یک بانکدار سابق سرمایه گذاری نیز از رقبای خود پیشی گرفته است، در برخی موارد دو به یک. او گفت که آقای سیم در منطقه‌ای که از «ارزش مسکن سانفرانسیسکو و دستمزد کانزاس سیتی» خسته شده است، جذابیت زیادی دارد.

آقای یان همچنین تاکید کرد که جامعه بزرگ و متنوع مهاجران چینی ونکوور به عنوان یک بلوک رأی ندادند.

استوارت پرستیک مدرس علوم سیاسی در دانشگاه سایمون فریزر، افزود که آقای استوارت به عنوان یک مقام ضعیف تلقی می شد.

با این حال، افشای اطلاعات، درخواست‌های عمومی آقای استوارت برای بررسی مداخله چین و اعتراضات ملی نگرانی‌ها در مورد نقش چین در رقابت را زنده نگه داشته است.

آژانس اطلاعات ملی کانادا، CSIS، در بیانیه ای ایمیلی اعلام کرد که چین با اعمال فشار بر جوامع دیاسپورا، با استفاده از بودجه مخفی یا سوء استفاده از رسانه های خارجی زبان در تلاش است بر نتایج انتخابات در کانادا تأثیر بگذارد.

گای سن ژاک، سفیر سابق کانادا در چین، مشاهده کرد که پکن کانادا را هدف نفوذ – و مزاحمت – می‌داند تا حدی به این دلیل که پکن به دنبال استفاده از کانادا به عنوان اهرمی برای تحت فشار قرار دادن ایالات متحده برای کاهش مخالفت خود با چین بود.

کارشناسان چین و مقامات اطلاعاتی کانادا می‌گویند که کمپین‌های نفوذ چین در خارج از کشور معمولاً از اداره کار جبهه متحد، ارگان حزب کمونیست چین سرچشمه می‌گیرد. از جمله اهداف آن تضعیف مقامات فدرال، استانی یا شهری بود که از چین در مورد موضوعاتی مانند تایوان، هنگ کنگ و سرکوب اویغورها در سین کیانگ توسط چین انتقاد می کردند.

در انتخابات شهرداری ونکوور، گمانه زنی ها در مورد دخالت چین نیز با گزارش هایی در رسانه های چینی زبان که پسر عموی اول آقای سیم، برنارد چان، سیاستمدار و تاجر هنگ کنگی است که مشاور ارشد کری لام، طرفدار سابق هنگ کنگ بود، تقویت شد. -رئیس اجرایی پکن

آقای سیم گفت که آقای چان به هیچ وجه بر او تأثیری نداشته است و او با مطالعه از صحبت با آقای چان در مورد سیاست اجتناب می کند. او گفت: «من عقاید سیاسی کسی که با من مرتبط است را انتخاب نمی کنم.

او گفت که در طول مبارزات انتخاباتی عمداً ریشه‌های چینی‌اش را دست کم گرفته است و از استفاده از پیشینه قومی خود برای به دست آوردن آرا محتاط است.

آقای سیم کوچکترین پسر مهاجران هنگ کنگ است که در سال 1967 با پس انداز زندگی خود 3200 دلار وارد ونکوور شدند. او گفت که در دوران کودکی والدینش در خانه به زبان کانتونی صحبت می‌کردند، اما او با اشتیاق به تطابق، درخواست‌های والدینش را برای یادگیری این زبان رد کرد. او اکنون از این تصمیم پشیمان است.

خانواده اغلب برای پرداخت اجاره بها مشکل داشتند و آقای سیم از سن 7 سالگی تا 12 سالگی پنج بار نقل مکان کرد و مجبور شد در پنج مدرسه ابتدایی مختلف تحصیل کند. او در 7 سالگی به یاد آورد که پدرش با خفاش از صاحبخانه درنده فرار می کند.

ما در ترس زندگی می‌کردیم و می‌پرسیدیم کجا می‌خواهیم زندگی کنیم؟»

در روز اخیر در محله چینی ونکوور، بسیاری از ساکنان محلی از انتخاب شهردار چینی کانادایی ابراز افتخار کردند.

اما فرد کواک، رئیس مرکز فرهنگی چین، که در یک حمله مشکوک آتش‌سوزی شب قبل هدف قرار گرفت، گفت که پیشینه قومی آقای سیم برای او اهمیتی ندارد.

او گفت: “برای من مهم نیست که نژاد کن سیم چیست.” من به امنیت در محله چینی ها اهمیت می دهم و کسی که کاری در مورد آن انجام می دهد. هیچ کس در چهار سال گذشته کاری انجام نداد.»