آیا ثبت میراث جهانی یونسکو یک نعمت است یا یک نفرین؟

این مقاله بخشی از گزارش ویژه ما از کنفرانس هنر برای فردا در شهرهای فلورانس و سولومئو ایتالیا است.


موباسا، کنیا – داستان سه شهر است.

در شمال ساحل کنیا، شهر لامو قرار دارد، خیابان‌های کوچک آن با صدای اسکنه‌ها و چکش‌هایی که درهای سواحیلی را می‌سازند، و خرهایی که بارهای سنگین سنگ‌آهک مرجانی را حمل می‌کنند، زمزمه می‌کنند. مردم محلی و گردشگران برای فضا در کوچه‌های زیگزاگی، با مغازه‌هایی که همه چیز از جواهرات نقره گرفته تا محصولات بدن ساخته شده با بائوباب محلی را می‌فروشند، می‌فروشند.

در پایین ساحل، در همسایگی تانزانیا، شهر سنگی زنگبار با بازار ماهی شلوغ آن قرار دارد، جایی که روزانه اختاپوس و ماهی خراطی از قایق‌های دوو وارد می‌شوند و تعداد بیشماری از مسافران لهستانی، انگلیسی، ایتالیایی و ماندارین زبان در تورهایی که به آن‌ها صحبت می‌کنند، می‌روند. همچنین آنها را به یک بنای یادبود در نزدیکی محل بازار برده‌های سابق شهر ببرید.

و بین این دو شهر قدیمی مومباسا و در انتهای شرقی آن، فورت عیسی، بنای باشکوه قرن شانزدهمی که توسط پرتغالی ها ساخته شده است، دهانه های متعدد آن مناظر باشکوهی از اقیانوس هند را ارائه می دهد، و نسیم ملایمی که به جلوگیری از گرمای ساحلی کمک می کند.

اما در حالی که این خیابان ها شلوغ هستند، اینجا در شهر قدیمی مومباسا، بیشتر مردم محلی هستند، بر خلاف دو منطقه دیگر، که در آن انبوهی از گردشگران در خیابان ها هجوم می آورند.

شهر قدیمی لامو، شهر سنگی زنگبار و قلعه عیسی همگی میراث جهانی یونسکو هستند و شهر قدیمی مومباسا به عنوان یک منطقه حائل عمل می کند، اما مومباسا، بر خلاف لامو و شهر سنگی، بیشتر یک نقطه توقف در مسیر ساحل سواحیلی است. گستره ای از خط ساحلی که از سومالی تا موزامبیک امتداد دارد. بنابراین، هر انتظاری که مردم محلی ممکن است از گردشگری ناشی از تبدیل شدن قلعه عیسی به میراث جهانی داشته باشند، برآورده نشده است.

پیتر توله، مورخ محلی که تورها را به زبان های فرانسوی، انگلیسی و آلمانی راهنمایی می کند، می گوید: «ما می توانیم به خوبی زنگبار و به خوبی لامو برای گردشگری خوب باشیم. “مردم محلی دیگر نمی خواهند در مورد میراث جهانی بودن صحبت کنند و احساس می کنند دچار مشکل شده اند. خانه‌های ما کهنه است، پول داریم، اما نمی‌توانیم آن‌ها را درست کنیم.»

او با اشاره به مقررات یونسکو در مورد تغییراتی که می تواند و نمی تواند در و نزدیک سایت های میراث جهانی ایجاد شود، ادامه داد: «ما گرفتار قوانین آنها هستیم، اما بودجه وجود ندارد.

Lamu Town، Stone Town و Fort Jesus نمونه‌ای از انتقادات کارشناسانی است که در سطح حفاظت و گردشگری در فهرست میراث جهانی یونسکو کار می‌کنند – فهرستی از نقاط دیدنی یا مناطق طبیعی که توسط این سازمان چندجانبه به عنوان دارای اهمیت تاریخی، علمی یا فرهنگی تعیین شده‌اند. این مکان ها عبارتند از ماچو پیچو، مرکز تاریخی فلورانس و تاج محل.

آنها ادعا می کنند که قرار گرفتن در این لیست می تواند جام زهرآگینی از گردشگری بیش از حد یا غیرگردشگری باشد. از یک طرف، همانطور که آقای تول پیشنهاد کرد، این انتظار وجود دارد که اضافه شدن به این فهرست به نحوی یک تغییر بازی برای جامعه باشد و نه تنها از یونسکو بلکه از سرمایه‌گذاری‌ها و پروژه‌های زیربنایی متمرکز بر گردشگری نیز درآمد کسب کند. اما مایک رابینسون، استاد میراث فرهنگی در دانشگاه ناتینگهام ترنت در انگلستان، در مصاحبه‌ای خاطرنشان کرد که در واقعیت «پول وجود ندارد و باید به کمک‌کنندگان متکی باشد».

علاوه بر این، آژانس بین‌المللی به خاطر آنچه مارکو دیرامو، روزنامه‌نگار ایتالیایی، یونسکو می‌داند، مقصر شناخته می‌شود، زمانی که نوشت اضافه شدن به این فهرست «بوسه مرگ» است و «اغلب با کشتن انسان‌ها، بیماری را درمان می‌کند. صبور”؛ به این معنا که یونسکو با اذعان به این که یک سایت ارزش حفاظت را دارد، خود می تواند سطوح ناپایدار گردشگری را هدایت کند.

فلورانس ایتالیا، جایی که کنفرانس هنر برای فردا در این هفته برگزار می شود، در سال 1982 به میراث جهانی تبدیل شد و مدت هاست که از توریسم بیش از حد رنج می برد. تخمین زده شد که در سال 2019، 15 میلیون گردشگر – 20 برابر جمعیت 708000 نفری فلورانس – از شهری بازدید کردند که خانه گالری‌های اوفیزی و Duomo di Firenze است.

به درستی موضوع سایت های یونسکو در این کنفرانس مورد بررسی قرار خواهد گرفت. این رویداد سالانه توسط نیویورک تایمز تأسیس شد و اکنون توسط بنیاد دموکراسی و فرهنگ برگزار می‌شود و پانل‌هایی توسط روزنامه‌نگاران تایمز مدیریت می‌شود.

این گفتگو به بحث در مورد فهرست میراث کمک می کند، در مورد مزایای حضور در آن، اگر در برخی مکان ها، گردشگری که این نام گذاری به ارمغان می آورد، جذابیت یک منطقه را خراب می کند، در حالی که در موارد دیگر، گنجاندن در فهرست امیدهای غیرواقعی را به همراه دارد. تغییر بیشتر

ایده فهرست میراث جهانی یونسکو که اکنون دارای 1157 مکان است، ناشی از پروژه نجات بناهای تاریخی نوبیا است که شامل ابو سیمبل، محل دو معبد حک شده در صخره‌ای ماسه‌سنگ در دره نوبی در مصر می‌شود. قرن سیزدهم قبل از میلاد در دهه 1950، مهندسان محلی قصد داشتند یک سد بسازند در امتداد بخشی از رودخانه نیل برای کنترل سیل و تولید برق.

با این حال، سد دره را زیر آب می برد و صدها اثر باستانی را زیر آب می برد، بنابراین دولت های مصر و سودان برای کمک به یونسکو مراجعه کردند. پروژه حاصل که طی آن ابوسیمبل به صورت تکه تکه به ارتفاعی بالاتر منتقل شد، به جرقه کنوانسیون 1972 در مورد حفاظت از میراث فرهنگی و طبیعی جهانی کمک کرد که فهرست میراث را تنظیم کرد.

جالب اینجاست که گردشگری تنها یک بار در سند برخاسته از آن کنوانسیون در رابطه با تهدیدی که می تواند برای سایت ها ایجاد کند ذکر شده است.

پروفسور رابینسون، که در مورد گردشگری پایدار برای یونسکو مشاوره کرده است و می‌داند که گردشگری – به خودی خود – همیشه نباید مضر باشد، گفت: «اما، البته، ما در آن زمان دامنه گردشگری بین‌المللی را نداشتیم. . زمان گذشته است، ما باید آن را به روز کنیم تا بگوییم گردشگری فقط یک تهدید نیست، بلکه یک فرصت ارزشمند است.

ارزیابی اثرات مستقیم اقتصادی تبدیل شدن به یک سایت میراث جهانی دشوار است. به عنوان مثال، دوبرونیک، کرواسی، در این لیست قرار دارد، اما تهاجم توریستی این شهر به احتمال زیاد به نقش آن به عنوان محل فیلمبرداری «بازی تاج و تخت» نیز مرتبط است.

با این حال، یک گزارش در سال 2015 توسط کمیسیون ملی بریتانیا برای یونسکو نشان داد که پروژه‌های یونسکو اسکاتلند حدود 10.8 میلیون پوند بریتانیا (یا 13.4 میلیون دلار) از سال 2014 تا 2015 از طریق ارتباط با فهرست میراث تولید کرده‌اند.

این بدان معناست که تعدادی از کشورها، اغلب در کشورهای در حال توسعه، می خواهند سایت های خود را در لیست قرار دهند. پروفسور رابینسون گفت که این تا حدی به این دلیل است که طرف های ایالتی “آن را راهی برای تقویت گردشگری می دانند” و بنابراین “انگیزه از حفاظت از سایت به ارزش گذاری سایت تغییر کرده است.”

انتقاداتی مبنی بر اینکه تغییر در اعضای کمیته میراث جهانی – گروهی از نمایندگان 21 کشور که در مورد اینکه کدام مکان‌ها به فهرست اضافه می‌شوند، حرف آخر را می‌زنند – به سیاسی شدن این فهرست منجر شده است.

سوزان مک‌دونالد، رئیس ساختمان‌ها و سایت‌های مؤسسه حفاظت گتی، گفت: «شما مکان‌هایی را دریافت می‌کنید که برای کتیبه‌ها به جلو حرکت می‌کنند که نهادهای مشاوره توصیه کرده‌اند که به جلو نروید، زیرا مراقبت‌ها به اندازه کافی انجام نشده است». زمانی که آن مکان‌ها در فهرست قرار می‌گیرند، زمانی که به وضوح سیستم‌ها، سیاست‌ها و فرآیندهای مناسبی را در اختیار ندارند، همیشه یک مشکل وجود دارد.»

او افزود، با این حال، تقریباً 50 درصد از سایت‌های میراث در اروپا و آمریکای شمالی هستند، بنابراین این احساس وجود دارد که فهرست باید نماینده‌تر باشد.

یونسکو پیشنهاد می کند که نمایندگان کمیته میراث جهانی در زمینه حفظ و نگهداری متخصص باشند، اما انتخاب نهایی را به خود کشورها واگذار می کند. خانم مک‌دونالد گفت: «بنابراین، شما شروع کردید به این تغییر از یک بدن کاملاً متخصص به بدنی که نوعی مخلوط بود. “و وقتی این اتفاق می افتد، شما لابی می کنید.”

چیزی که اغلب به خوبی برای جوامع محلی بیان نمی شود این است که وقتی مکان هایی – که شامل مکان های فرهنگی مانند شهر ویتنامی هوی آن و مکان های طبیعی مانند پارک ملی یلوستون می شود – در لیست قرار می گیرند، این وظیفه محلی و ملی است. دولت‌های آن کشورها از حفظ و بازاریابی سایت گرفته تا کنترل تعداد گردشگرانی که بازدید می‌کنند، مراقبت کنند.

Lazare Eloundou Assomo، مدیر مرکز میراث جهانی یونسکو، گفت: «هنگامی که یک سایت ثبت می شود، ابتدا مسئولیت دولت کشوری است که سایت در آن واقع شده است که تمام اقدامات را برای محافظت از سایت انجام دهد. لیست را حفظ می کند.

بنابراین، در حالی که یونسکو به کشورها در توسعه شیوه‌های گردشگری پایدار کمک می‌کند و توصیه‌هایی ارائه می‌کند، گنجاندن در فهرست به‌طور خودکار به معنای راه‌حل‌هایی از نظر حفاظت یا توسعه اجتماعی و سرمایه‌گذاری نیست.

جوزف کینگ، مدیر ارشد دفتر مدیر کل در مرکز بین المللی مطالعات حفاظت و مرمت به شوخی گفت: «وقتی چیزی را در فهرست میراث جهانی ثبت می کنید، اینطور نیست که پلیس یونسکو ناگهان شروع به ورود کند. از اموال فرهنگی که در دهه 1980 و 90 مشاور یونسکو بود. از اینکه چند نفر واقعاً چنین فکر می کنند تعجب خواهید کرد، “چرا یونسکو جلوی این اتفاق را نمی گیرد؟”

افرادی مانند آقای Tolle، راهنمای تور در مومباسا، کل این فرآیند را پیچیده و بوروکراتیک می‌دانند و اغلب به اشتباه درک می‌کنند که تبدیل شدن به یک سایت برای جوامعشان چه معنایی دارد. خانم مک دونالد گفت: “آنها در مورد آن می شنوند و می فهمند که مانند غازی است که تخم طلایی را گذاشته است.” «این گاهی اوقات به آنها سر نمی‌زند، مگر اینکه دولت‌ها مراقب باشند تا سیستم‌ها و شیوه‌هایی را ایجاد کنند که جوامع محلی را در مدیریت مکان توانمند می‌کند.»

کووید آن نقطه را در مکان‌هایی مانند دره اومو پایین اتیوپی، منطقه‌ای که در سال 1980 در فهرست ثبت شد، به نمایش گذاشت. قبل از سال 2020 و شروع همه‌گیری و جنگ در شمال کشور، روستاهای دورافتاده کوچکی مانند دیلدی حدود 15 گردشگر را جذب می‌کردند. یک روز، و روستاها به پول نقد اضافی وابسته شدند. اما اکنون، به گفته برادی بیرابی، رئیس محلی مرسی، بازدیدکنندگان کاملاً خشک شده اند.

او گفت: «با پول گردشگران می‌توانیم برای مردم یا دام‌های خود دارو بخریم. اما اکنون باید گاوها را بفروشیم، بنابراین امیدواریم گردشگران برگردند.»

پیتر دیبرین، که بر روی برنامه گردشگری پایدار یونسکو کار می کند، در ایمیلی نوشت که این مشکلی است که یونسکو سعی دارد روی آن کار کند، از جمله ابزار مدیریت جریان بازدیدکنندگان که تا سال 2029 به همه سایت ها گسترش خواهد یافت.

وی افزود: گردشگری می تواند منافع اقتصادی برای جوامع محلی به همراه داشته باشد و آگاهی را در مورد اهمیت حفاظت از میراث افزایش دهد، اما همچنین می تواند تأثیرات منفی بر مکان ها مانند تراکم بیش از حد، تغییرات اجتماعی، آسیب به اکوسیستم های شکننده و تخریب آثار فرهنگی داشته باشد. به همین دلیل است که یونسکو پاسخ ها و ابزارهای خود را در این زمینه تقویت کرده و متعهد به توسعه گردشگری پایدار است.