آنچه در مورد تصرف باخموت توسط روسیه در اوکراین باید بدانید؟

روسیه در حمله ویرانگر و تقریباً یک ساله خود به باخموت پیروز شده است و مزدوران واگنر آن شروع به عقب نشینی کرده اند. اوکراین که نیروهایش دستاوردهای کوچکی در حومه داشته اند، نشان داده است که اکنون تمرکز خود را بر سخت کردن مسکو برای حفظ شهر دارد.

پس از آن، شکست اوکراین در باخموت لحظه مهمی در تهاجم روسیه است که اولین موفقیت نظامی این کشور از تابستان گذشته است. اوکراین می‌گوید تعداد کمی از سربازانش هنوز در شهر شرقی هستند، اما کی‌یف پذیرفته است که دفاع شدید و خونین از شهر به پایان رسیده است.

پس از آغاز حمله مسکو به باخموت، این شهر به صحنه مرگبارترین و طولانی‌ترین نبرد شهری در اروپا از زمان جنگ جهانی دوم تا کنون تبدیل شد و ده‌ها هزار تلفات از هر دو طرف برآورد شد.

در حالی که تحلیلگران نظامی می گویند که باخموت اهمیت استراتژیک کمی دارد، مسکو و کیف در توجیهات خود برای جنگ در آنجا ثابت قدم مانده اند و هر کدام نبرد را برای تضعیف دیگری حیاتی می دانند.

در اینجا نگاهی به نبرد و آنچه می تواند برای آینده جنگ داشته باشد، می پردازیم.

این شهر 16 مایل مربعی که قبل از حمله روسیه به اوکراین در فوریه 2022 حدود 70000 نفر در آن زندگی می کردند، در منطقه صنعتی شرقی موسوم به دونباس قرار دارد. باخموت که توسط مزارع آفتابگردان و معادن نمک احاطه شده بود، مدت‌ها به دلیل یک گیاه شراب گازدار که میلیون‌ها بطری در زیر زمین در غارهای گچ کهنه می‌شد، شهرت داشت.

ماه‌ها بمباران توپخانه – به دنبال نبردهای خیابانی سخت که در آن سربازان اغلب بلوک به بلوک می‌جنگیدند، خیابان‌های سرسبز و ساختمان‌های آپارتمانی باخموت را به یک زمین بایر شهری تبدیل کرد. همه ساکنین به جز چند هزار نفر فرار کرده اند. خسارات به حدی شدید است که بخموت را با حلب، شهر سوریه که در جریان جنگ داخلی آن کشور ویران شد، مقایسه می کنند.

روز شنبه، رئیس گروه شبه نظامی واگنر روسیه گفت که مزدوران وی باخموت را دستگیر کرده اند. روز بعد، وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که باخموت سقوط کرده است و به نیروهای واگنر اعتبار بخشیده است.

برای مدتی، ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین و ارتش او اصرار داشتند که درگیری ها ادامه دارد. اما روز دوشنبه، هانا مالیار، معاون وزیر دفاع اوکراین، اساساً اذعان کرد که شهر از دست رفته است و گفت که روس‌ها در حال پاکسازی سربازان اوکراینی باقی مانده از خرابه‌ها هستند.

باخموت به عنوان یکی از اهداف اولیه مسکو در شرق اوکراین ظاهر شد و مقامات روسی آن را جایزه ای ضروری در کمپین تصرف کل منطقه موسوم به دونباس خواندند.

اما به گفته مقامات آمریکایی، خود شهر از نظر نظامی ارزش خاصی ندارد. آنها بر این باورند که تعهد بی‌وقفه مسکو برای خارج کردن این کشور از اوکراین، نشانه‌ای از ناامیدی کرملین برای پیروزی در میدان جنگ پس از ماه‌ها شکست و عقب‌نشینی در امتداد جبهه‌های شمال شرقی و جنوبی بود.

با این حال، تصرف باخموت برای روسیه بسیار بیشتر از آنچه بسیاری از تحلیلگران پیش بینی کرده بودند، طول کشید. این پیروزی نشان داد که مسکو با به کارگیری قدرت آتش برتر، تاکتیک های زمین سوخته و موج پس از موج نیروها برای سرکوب نیروهای اوکراینی – علیرغم هزینه های هنگفت جانی و تسلیحاتی، قادر است خاک اوکراین را از بین ببرد.

آقای زلنسکی از تلاش‌های ارتش خود برای نگه داشتن باخموت، حتی با افزایش تلفات، دفاع کرد و گفت که این نبرد به از بین رفتن نیروهای روسیه کمک کرد و از پیشروی آنها در اعماق شرق اوکراین جلوگیری کرد.

اوکراین از گارد ملی و نیروهای گارد مرزی برای دفاع از محدوده شهر استفاده کرده بود، سپس در ماه‌های اخیر با تضعیف تسلط بر شهر، به سربازان رزمی با تجربه‌تر تکیه کرد. سربازان در نبردهای نزدیک از ساختمان ها، زیرزمین ها و سنگرهای متروکه با هزاران نفر دیگر در مزارع و روستاهای اطراف مستقر شدند.

دفاع سرسختانه از امواج مکرر حملات روسیه با هدف محاصره و تصرف شهر جلوگیری کرد. آقای زلنسکی از این شهر به عنوان “قلعه” اوکراین یاد کرد و “باخموت را نگه دارید” به یک شعار ملی تبدیل شد.

آشنایی سربازان اوکراینی با پیچ و خم های خرابه ها و مخفیگاه ها مانع از توانایی روسیه در استفاده کامل از تسلیحات و توپخانه برتر خود شد. و با پایان دادن به نبرد، ارتش اوکراین به دنبال خرید زمان برای جمع آوری مهمات و تسلیحات بیشتر از متحدان غربی و آماده سازی نیروهای خود برای یک حمله متقابل در هفته های آینده بود.

تلفات هر دو طرف سرسام آور بوده است، به ویژه با توجه به حداقل مقدار قلمرو که دست به دست شد، اگرچه تخمین قابل اعتمادی از تلفات وجود ندارد. پرزیدنت بایدن در آخر هفته گفت که حدود 100000 سرباز روسی در نبرد برای شهر کشته یا زخمی شده اند. اوکراین نیز متحمل خسارات قابل توجهی شده است.

از طرف روسیه، تعداد فزاینده تلفات منعکس کننده استفاده کرملین از امواج سربازان، از جمله سربازان تازه نفس آموزش دیده و محکومان سابق که به گروه شبه نظامی واگنر پیوسته بودند، برای انجام حملات زمینی تقریباً انتحاری برای آزمایش دفاع اوکراینی بود. یوگنی وی. نیمی دیگر سربازان حرفه ای بودند که واگنر مجبور شده بود به آنها تکیه کند زیرا تیپ زندانیان بدآموزش به دلیل تلفات تخلیه شده بود. چتربازان روسی و سربازان نیروهای ویژه نیز در ماه های اخیر به نبرد پیوستند.

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت که ایالات متحده بر این باور است که برآورد آقای پریگوژین میزان قابل توجهی از تلفات روسیه در باخموت است.

در حالی که اوکراینی‌ها تلفات خود را فاش نکرده‌اند، پزشکان فعال در خط مقدم گفتند که هر روز در اوج نبرد توسط سربازان مجروح غرق شده‌اند.

یک پیروزی کامل روسیه در باخموت ممکن است تا حد زیادی نمادین باشد. این شهر کوچکتر از سایر مناطق شهری در دونباس است که کرملین به دنبال ادعای آن بوده است، و در حالی که در نزدیکی برخی از بزرگراه های مهم قرار دارد، باخموت ممکن است لزوماً به عنوان سکوی پرشی برای نیروهای روسی برای پیشروی بیشتر به دونباس عمل نکند.

طرح‌های روسیه برای تهاجم مجدد در شرق اوکراین در زمستان ناکام ماند و نیروهای اوکراینی در کمین حمله تانک‌ها به شهر معدن زغال‌سنگ ووهلدار کمین کردند و شهر آودیوکا را با وجود گلوله باران‌های بی‌امان حفظ کردند. مانند تابستان گذشته، زمانی که روسیه شهرهای Sievierodonetsk و Lysychansk را تنها پس از نبردهای طولانی مدت و مرگبار تصرف کرد، دفاع اوکراین از باخموت ممکن است توانایی روسیه را برای تصرف فوری قلمروهای بیشتر کاهش داده باشد.

تحلیلگران می گویند که روسیه در تلاش های خود برای تامین امنیت باخموت آنقدر از دست داده است که بعید به نظر می رسد نیروهای مسکو بتوانند منابع جدیدی را برای انجام نبردهای موفق در همان مقیاس در سایر نقاط منطقه به کار گیرند. به گفته کارشناسان، مشکلات ارتباطی در رده‌های روسیه و تنش‌های طولانی‌مدت بین واگنر و رهبری نظامی روسیه، می‌تواند مانع تلاش‌های مسکو برای حفظ شهر یا استقرار مجدد نیروها در نقاط دیگر شود.

آقای پریگوژین روز پنجشنبه اعلام کرد که نیروهایش عقب نشینی از باخموت را آغاز کرده اند و مواضع خود را به نیروهای عادی روسیه منتقل خواهند کرد. این امر می‌تواند نیروهای روسی در شهر را در برابر حملات متقابل اوکراینی‌ها که در هفته‌های اخیر منطقه‌ای را در حومه شهر تضمین کرده‌اند و در حال آماده‌سازی برای یک حمله گسترده‌تر در نقاط دیگر در امتداد خط مقدم 600 مایلی هستند، آسیب‌پذیر کند. ارتش اوکراین همچنین ممکن است به دنبال بهره برداری از هر نقطه ضعفی باشد که با چرخش نیروهای روسیه توسط روسیه پدیدار می شود.

اما این نبرد همچنین می تواند پیامدهایی برای توانایی اوکراین برای انجام یک ضد حمله داشته باشد. دفاع از باخموت برای نیروهای اوکراینی تعدادی از تواناترین سربازانشان، همراه با هزاران گلوله توپ در روز، به همراه داشت که باعث شد پنتاگون در یک نقطه به کیف در مورد هدر دادن مهمات که ممکن است در جاهای دیگر جنگ به آن نیاز داشته باشد، هشدار دهد.