آنچه درباره ژنرال حمدان، رهبر نیروهای پشتیبانی سریع سودان باید بدانید

ژنرال محمد حمدان پس از شروع به عنوان یک تاجر شتر که رهبری یک شبه نظامی مخوف متهم به جنایات در دارفور را بر عهده داشت، در طول دو دهه گذشته به طور پیوسته در سودان نفوذ و ثروت جمع آوری کرده است و به اوج قدرت رسیده است.

حتی زمانی که حامی سابق او، رئیس جمهور خودکامه عمر حسن البشیر، توسط معترضان طرفدار دموکراسی در سال 2019 برکنار شد، ژنرال حمدان آن را به نفع خود تبدیل کرد – به سرعت آقای البشیر را رها کرد و در سال گذشته، خود را به‌عنوان یک دموکرات تازه متولد شده با آرزوی رهبری سودان دوباره اختراع کرد.

در همان زمان، او با روسیه و شرکت نظامی خصوصی واگنر، که مزدورانش از معادن طلا در سودان محافظت می‌کنند و تجهیزات نظامی را برای نیروهایش تامین می‌کند، متحد شد.

اما ژنرال حمدان شاید با سخت ترین چالش خود در روز شنبه روبرو شد، زیرا درگیری در سرتاسر پایتخت بین گروه شبه نظامی قدرتمند او و ارتش سودان به رهبری ژنرال عبدالفتاح البرهان درگرفت.

ژنرال حمدان روز شنبه در مصاحبه با الجزیره، با انتقاد از ژنرال البرهان، فرمانده ارتش که تا روز شنبه از نظر فنی رئیس او بود و اکنون دشمن مرگبار او است، گفت: “این مرد یک جنایتکار است.”

ژنرال حمدان ادامه داد: “این مرد دروغگو است.” «این مرد یک دزد است. او سودان را ویران کرد.»

ارتش پاسخ داد و سخنگویی ژنرال حمدان را «شورشی» تحقیر کرد. اما این زبان تند بسیاری از سودانی‌ها را به خانه آورد که ژنرال حمدان، فرماندهی با سابقه طولانی اقدامات بی‌رحمانه، علی‌رغم صحبت‌های قبلی‌اش درباره دموکراسی، به معنای واقعی کلمه برای آینده‌اش می‌جنگید.

و این یادآور یک واقعیت ناامیدکننده بود: اگرچه معترضان آقای البشیر را در سال 2019 برکنار کردند، رهبران نظامی که در سیستم حکومت وحشیانه او شکوفا شده بودند هنوز برای تسلط بر کشور مبارزه می کنند.

ژنرال حمدان به عنوان یک فرمانده با شبه نظامیان جنجاوید که بدترین جنایات را در منطقه غربی دارفور انجام دادند، دندان های خود را برید. این درگیری که در سال 2003 آغاز شد، میلیون ها نفر را آواره کرد و باعث مرگ 300000 نفر شد.

توانایی او در سرکوب گروه های شورشی محلی وفاداری آقای البشیر را برای او به ارمغان آورد که در سال 2013 او را به رهبری نیروهای پشتیبانی سریع تازه تاسیس منصوب کرد.

پس از آنکه معترضان در اوایل سال 2019 به خیابان‌های خارطوم سرازیر شدند و برای برکناری آقای البشیر سر و صدا می‌کردند، ژنرال حمدان به سمت آقای البشیر رفت و به او کمک کرد تا او را از قدرت کنار بزند.

اما دو ماه بعد، در ژوئن 2019، زمانی که معترضانی که خواستار انتقال فوری به حکومت غیرنظامی بودند از ترک محل تظاهرات خودداری کردند، نیروهای پشتیبانی سریع ژنرال حمدان یک حمله وحشیانه را رهبری کردند.

بر اساس گزارش های متعدد از معترضان و شاهدان، سربازان او چادرها را سوزاندند، به زنان تجاوز کردند و ده ها نفر را کشتند و برخی از آنها را در رود نیل انداختند. به گفته پزشکان سودانی حداقل 118 نفر کشته شدند.

ژنرال حمدان هر گونه نقشی در خشونت را انکار کرد و با کسانی که جنگجویان او را جنجوید می نامیدند، علیرغم نقش کلیدی شبه نظامیان در به قدرت رسیدن او، به شدت انتقاد کرد. او به نیویورک تایمز گفت: “جانجاوید به معنای راهزنی است که شما را در جاده سرقت می کند.” “این فقط یک تبلیغ از طرف مخالفان است.”

از آن زمان، نیروهای پشتیبانی سریع به چیزی فراتر از یک لشکر تفنگدار تبدیل شده است. بر اساس برخی تخمین ها، حدود 70000 جنگجو برای سرکوب شورش ها در سرتاسر سودان و مبارزه برای دریافت حقوق در یمن به عنوان بخشی از ائتلاف تحت رهبری عربستان سعودی مستقر شده است.

جنگ همچنین ژنرال حمدان را با علاقه به استخراج طلا، ساخت و ساز و حتی یک شرکت کرایه لیموزین بسیار ثروتمند کرد.

او همچنین به‌عنوان یک سیاستمدار به‌طور شگفت‌آور چابک ظاهر شده است که در سراسر منطقه شاخ آفریقا و خاورمیانه سفر می‌کند تا با رهبران دیدار کند و روابط نزدیکی با مسکو ایجاد کند.