آنها یک کیوی را در آغوش گرفتند. نیوزلند گفت: “این را متوقف کن.”

ذاتاً خجالتی و بازنشسته، با ترجیح تنهایی و تاریکی، تعداد کمی پائورا، 4 ساله را به عنوان یک دیپلمات طبیعی توصیف می کنند.

با این حال، این کیوی ساکن میامی – یکی از حدود 60 پرنده بدون پرواز که در باغ وحش های خارج از کشور مادری خود نیوزلند زندگی می کنند – به معنای واقعی و مجازی در کانون توجه بین المللی قرار گرفته است.

فیلم نوازش پائورا توسط بازدیدکنندگان باغ وحش زیر نورهای فلورسنت باعث اعتراض در نیوزیلند شده است، جایی که می‌دانند این پرنده ملی شب‌زیست و نباید غیر از متخصصان با آن کار کرد. باغ وحش میامی این هفته عذرخواهی کرد و گفت که دیگر به مردم اجازه نمی دهد او را لمس کنند.

ران ماگیل، سخنگوی باغ وحش روز چهارشنبه به رادیو نیوزیلند گفت: “من بلافاصله به مدیر باغ وحش رفتم و گفتم: “ما ملتی را توهین کرده ایم.”

این اپیزود مشکلات احتمالی آنچه را که می‌توان «دیپلماسی کیوی» نامید – روش نیوزلند در ارسال کیوی به باغ‌وحش‌های خارجی را آشکار کرد، درست مانند آنچه که چین در مورد پانداها انجام می‌دهد.

ویدئوی پائورا که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد، نشان می‌دهد که او توسط یک نگهبان باغ‌وحش و همچنین مردم، دور گردن و صورت او خراشیده شده و نوازش می‌شود. بیش از 10000 نفر، که بسیاری از آنها نیوزلندی هستند، طوماری را امضا کرده اند و خواستار پایان دادن به برنامه “برخورد کیوی” از باغ وحش شده اند که به بازدیدکنندگان اجازه می دهد با پرنده ارتباط برقرار کنند.

حتی کریس هیپکینز، نخست وزیر، مجبور شد وزنه بزند. او در مورد باغ وحش روز چهارشنبه گفت: «آنها اذعان کرده اند که کاری که انجام می دهند مناسب نیست، یا درست نیست، یا نسبت به کیوی منصفانه نبوده است». این واقعاً تمام چیزی است که می توانیم از آنها بخواهیم.»

برای چندین دهه، کیوی نقش کوچک اما معناداری در روابط نیوزیلند با سایر کشورها داشته است. همانند «دیپلماسی پانداها» چین، ایده این است که روابط دوجانبه را جشن بگیریم و نتایج پرورش جمعیت های اسیر را بهبود بخشیم.

قوانین نیوزلند نسبت به چین سختگیرانه تر است، اما الزامات خاصی برای باغ وحش های شرکت کننده وجود دارد. کیوی که می میرد باید برای دفن به نیوزیلند بازگردانده شود. از سال 2010، پرهای ریخته شده توسط کیوی در باغ وحش ملی اسمیتسونیان در واشنگتن دی سی، جمع آوری شده و به عنوان “taonga”، کلمه مائوری به معنای گنج، به نیوزیلند فرستاده شده است.

کیوی از سال 1968 در باغ وحش واشنگتن بوده است، زمانی که کیت هولیوک، نخست وزیر وقت، شخصاً دو پرنده را به این مرکز اهدا کرد. ده سال بعد، یک جفت مولد دیگر به باغ وحش فرانکفورت داده شد، جایی که آنها و فرزندانشان ده ها نتاج منقار بلند تولید کردند.

برنامه نیوزلند هرگز مورد توجه چین قرار نگرفته است، اما رهبران آن چشم دقیقی به پتانسیل دیپلماتیک پرندگان داشته اند. در سال 2010، جان کی، نخست وزیر وقت، پیشنهاد کرد که کیوی ممکن است با پانداها مبادله شود. می دانم که مردم 10 میلیون دلار می پردازند، اما ما دوست ویژه چین هستیم، چرا نمی توانیم به آنها کیوی بدهیم؟ او در آن زمان به رسانه های خبری محلی گفت. “دو به دو، کیوی ارزش زیادی دارد.” (حداقل تا کنون این اتفاق نیفتاده است.)

پائورا مربوط به دو پرنده به نام‌های تاماتاهی و هینتو است که در سال 2010 به عنوان بخشی از طرحی برای تزریق تنوع ژنتیکی بیشتر به جمعیت‌های کوچک کیوی در اسارت به باغ‌وحش واشنگتن ارائه شدند.

او در سال 2019 به عنوان تخم مرغ به میامی منتقل شد و در مراسمی در همان سال با بازدید از نمایندگان نیوزلند، از جمله رزماری بنکس، سفیر آمریکا در ایالات متحده، نام خود را به او دادند.

اما از زمان انتشار ویدیوی برخورد کیوی، نیوزلندی‌ها، از جمله پائورا هایتانا، همنام این پرنده و یک محیط‌بان و رهبر مائوری که بخشی از آن گروه بازدیدکننده بود، این سوال را مطرح کردند که آیا در خانه‌اش در فلوریدا از آن مراقبت می‌شود یا خیر.

هیلاری آیکمن، یکی از مقامات ارشد اداره حفاظت از نیوزیلند، در بیانیه ای این هفته گفت که این وزارت نگرانی های خود را با باغ وحش “برای تلاش برای بهبود وضعیت مسکن و نگهداری” مطرح خواهد کرد. آقای مگیل، سخنگوی باغ وحش، به رادیو نیوزیلند اذعان کرد که “اشتباه بزرگی مرتکب شده است”. باغ وحش در عذرخواهی خود گفت: «لطفاً بدانید که پائورا معمولاً در یک منطقه ساکت از دید عموم دور نگه داشته می شود.)

نانسی کوشینگ، محقق دانشگاه نیوکاسل در استرالیا، گفت: دیپلماسی حیوانات برای قرن ها در سیاست خارجی کشورهای مختلف مطرح بوده است و اغلب شامل مقرراتی برای مراقبت از حیوانات می شود.

او گفت: “این افتخار منعکس شده هم برای شخصی که هدیه داده است و هم برای گیرنده که چیزی بسیار عجیب و چشم نواز دارد.” “این قدرت را در هر دو طرف تقویت می کند و رابطه بین دو حاکم یا دولت را تقویت می کند.”

دکتر کوشینگ گفت، اما ممکن است اشتباه پیش برود، به ویژه زمانی که انتظارات در مورد نحوه مراقبت از یک حیوان برآورده نشود.

او گفت: “این مانند انواع دیگر دیپلماسی است – ممکن است شکست بخورد.”