آمریکا جناح های متخاصم سودانی را تحریم کرد

ایالات متحده روز پنجشنبه تحریم‌های جدیدی را علیه دو جناح نظامی سودان و شرکت‌های مرتبط با هر دو طرف اعلام کرد که به جنگی دامن زده‌اند که صدها نفر را در سومین کشور بزرگ آفریقا کشته است.

ارتش سودان به رهبری ژنرال عبدالفتاح البرهان از 15 آوریل با نیروهای پشتیبانی سریع شبه نظامی به رهبری سپهبد محمد حمدان در درگیری گسترده ای که پایتخت خارطوم را ویران کرده و حداقل آواره شده است، می جنگد. یک میلیون نفر

این تحریم ها یک روز پس از خروج ارتش سودان از مذاکرات صلح در شهر جده عربستان به رهبری دیپلمات های آمریکایی و سعودی اعمال شد که هدف آن توقف درگیری ها و اجازه دسترسی بشردوستانه به کشوری بود که در آن 25 میلیون نفر از 46 میلیون نفر جمعیت آن کشور فوراً در آن حضور داشتند. به گفته سازمان ملل متحد نیاز به کمک دارند.

دولت بایدن این موضوع را رد کرد که تحریم ها واکنشی به شکست آن مذاکرات بود. اما به نظر می‌رسد این اقدام نشان‌دهنده بی‌شکیبایی روزافزون بین‌المللی نسبت به احزاب نظامی رقیب است، که دشمنی آنها باعث سرازیر شدن پناهجویان سودانی به کشورهای همسایه شده و ترس از یک درگیری منطقه‌ای گسترده‌تر را برانگیخته است.

این تحریم ها شامل محدودیت روادید برای مقامات نیروهای مسلح سودان و نیروهای پشتیبانی سریع است. مقامات آمریکایی نامی از افرادی که با این محدودیت ها روبه رو هستند را ذکر نکردند.

مهمتر از آن، وزارت خزانه داری دو شرکت بزرگ تسلیحاتی وابسته به نیروهای مسلح سودان و ژنرال البرهان – سیستم صنایع دفاعی و فناوری استاد سودان را در لیست سیاه خود قرار داد و آمریکایی ها را از تجارت با آنها منع کرد. همچنین الجنید، یک شرکت معدن طلا که تحت کنترل خانواده ژنرال حمدان است، و Tradive، یک شرکت تحت کنترل نیروهای پشتیبانی سریع مستقر در امارات متحده عربی که این گروه شبه نظامی برای تهیه تسلیحات از آن استفاده کرده است، تحریم کرد.

یک مقام ارشد آمریکایی که نخواست نامش فاش شود طی یک تماس تلفنی با خبرنگاران گفت که دولت بایدن با کشورهایی که این چهار شرکت در آن فعالیت می کنند برای اطمینان از تبعیت از تحریم ها همکاری خواهد کرد.

کاخ سفید زمانی که پرزیدنت بایدن ماه گذشته فرمان اجرایی را صادر کرد که اختیارات خود را برای پاسخ به خشونت در سودان گسترش می‌دهد، نشان داد که تحریم‌ها در راه است.

این مقام ارشد آمریکایی گفت دیپلماسی آمریکا در سودان بر دستیابی به آتش بس متمرکز است، اما افزود که هدف نهایی بازگرداندن این کشور به مسیر حاکمیت غیرنظامی است. این مقام گفت که نمایندگان هر دو طرف به دیدار خصوصی در عربستان سعودی ادامه می دهند، حتی در حالی که ارتش رسما از مذاکرات خارج شده است.

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، بر پیامدهای وخیم درگیری‌های مداوم تاکید کرد.

او در بیانیه‌ای گفت: «علی‌رغم توافق آتش‌بس، خشونت‌های بی‌معنا در سراسر کشور ادامه یافته است – مانع از ارسال کمک‌های بشردوستانه و آسیب رساندن به کسانی که بیشتر به آن نیاز دارند.» دامنه و مقیاس خونریزی در خارطوم و دارفور، به ویژه، وحشتناک است.

وزارت امور خارجه همچنین برای مقامات وابسته به دیکتاتور سابق عمر حسن البشیر که در سال 2019 پس از سه دهه قدرت برکنار شد، محدودیت‌های ویزا وضع کرد.

این دو ژنرال قبل از اینکه در آوریل به یکدیگر حمله کنند، 20 ماه پیش به نیروهای خود ملحق شده بودند و با یک کودتا قدرت را به دست گرفتند و انقلابی را که شاهد برکناری آقای بشیر بود، از مسیر خود خارج کردند.

پس از کودتای نظامی در اکتبر 2021، ایالات متحده 700 میلیون دلار کمک مستقیم به دولت سودان را مسدود کرد و کاهش بدهی‌ها را به حالت تعلیق درآورد. بانک جهانی و صندوق بین المللی پول 6 میلیارد دلار کمک فوری را متوقف کردند و قصد دارند 50 میلیارد دلار از بدهی خود را ببخشند. سایر دولت ها و موسسات از جمله بانک توسعه آفریقا نیز اقدامات مشابهی انجام دادند.