آستین وزیر دفاع آمریکا قول داد که بر چین فشار بیاورد

لوید جی آستین سوم، وزیر دفاع آمریکا در سنگاپور گفت که ارتش ایالات متحده از آسمان و دریاهای آسیایی که چین به طور فزاینده ای خصمانه شده است عبور خواهد کرد، جایی که امتناع وزیر دفاع چین از مذاکره با او شکاف بین پکن و واشنگتن را برجسته کرده است. .

گفت و گوی سالانه شانگری لا در سنگاپور در دو دهه فعالیت خود به محلی برای مقامات نظامی از واشنگتن و پکن تبدیل شده است تا به صورت لفاظی با یکدیگر مبارزه کنند، اما همچنین برای برگزاری گفتگوهای دوجانبه با هدف کاهش تنش ها. اما امسال، ژنرال لی شانگفو، وزیر دفاع چین، از ملاقات با آقای آستین خودداری کرد.

آقای آستین در سخنرانی خود موضوعات اصلی خود را مطرح کرد: توجیه فعالیت های ایالات متحده و متحدانش در دریاها و حریم هوایی نزدیک چین. ترویج اتحادهای قوی تر با واشنگتن در منطقه؛ و متعهد به حمایت مستمر ایالات متحده از تایوان شد. همه اینها برای پکن، به ویژه تایوان، که چین آن را قلمرو خود می داند، دردناک است.

آقای آستین به حضار مقامات نظامی و کارشناسان از سراسر آسیا و فراتر از آن گفت: «ما با رفتارهای عملیاتی خطرناک در دریا یا حریم هوایی بین‌المللی منصرف نخواهیم شد. «جمهوری خلق چین به انجام تعداد نگران کننده ای از رهگیری های خطرناک هواپیماهای ایالات متحده و متحدانش که به طور قانونی در حریم هوایی بین المللی پرواز می کنند، ادامه می دهد. او با اشاره به چین گفت: «همه ما به تازگی یک مورد نگران‌کننده دیگر از پرواز تهاجمی و غیرحرفه‌ای توسط جمهوری خلق چین را دیده‌ایم.

به گفته فرماندهی هند و اقیانوسیه ایالات متحده، در اواخر ماه مه، یک جنگنده جت J-16 چینی به طور خطرناکی نزدیک یک هواپیمای شناسایی RC-135 نیروی هوایی ایالات متحده بر فراز دریای چین جنوبی پرواز کرد.

این یکی از شعله ور شدن بحث های اخیر در سنگاپور بود، جایی که نگرانی ها بر پویایی گیج کننده بین دو اقتصاد بزرگ جهان متمرکز بود: نشانه هایی از تلاش برای کاهش تنش ها، در میان بی اعتمادی عمیق متقابل نسبت به اهداف نظامی و استراتژیک.

آقای آستین و وزیر دفاع چین، ژنرال لی، در جریان یک دیدار کوتاه در مراسم شام افتتاحیه مجمع در روز جمعه، دست دادند. اما روز شنبه، آقای آستین گفت که این کافی نیست، زیرا مسائل بی ثباتی مانند سلاح های هسته ای و بن بست های خطرناک در آسمان ها و دریاها نیاز به توجه دارند.

آقای آستین در سخنرانی خود گفت: «دست دادن صمیمانه در هنگام شام نمی‌تواند جایگزین تعامل اساسی باشد. وی در پاسخ به سؤالات بعدی افزود: به محض اینکه تلفن را جواب دهند، شاید کارمان را انجام دهیم.

علیرغم روابط نظامی سرد، پیشرفت هایی در بازگشایی مذاکرات بین پکن و واشنگتن حاصل شده است. وزیر تجارت چین، وانگ ونتائو، اخیرا از ایالات متحده بازدید کرد. مشاور امنیت ملی پرزیدنت بایدن ماه گذشته با یک دیپلمات ارشد چینی گفتگو کرد و نشان داد که هر دو طرف خواهان کاهش تنش هستند.

اما غلبه بر تضاد انباشته شده بین چین و ایالات متحده بر سر مسائل امنیتی – از جمله تایوان، رقابت تکنولوژیک، اتحاد ایالات متحده در آسیا و تقویت نظامی چین – دشوارتر بوده است.

اورویل شل، مدیر مرکز روابط ایالات متحده و چین در انجمن آسیایی در نیویورک، در مصاحبه ای تلفنی گفت: «فکر می کنم وضعیت اقتصادی چین تا حدودی شی را نگران کرده است. اما من فکر نمی‌کنم که پیش‌فرض‌های اساسی او در مورد خصومت روابط ما تغییر کرده باشد.»

ژنرال لی که در ماه مارس به سمت فعلی خود منصوب شد، در سال 2018 از سوی واشنگتن به دلیل خرید جنگنده‌های روسی و سامانه موشکی زمین به هوا مورد تحریم قرار گرفت و چین اعلام کرد که مجازات دلیل امتناع وی از ملاقات است. آقای آستین مقام‌های پنتاگون استدلال می‌کنند که تحریم‌ها نباید مانع گفتگوها شود و اجتناب یا خنثی کردن بحران‌های احتمالی به دلیل عدم تمایل ارتش چین به برقراری ارتباط سریع و سریع سخت‌تر شده است. ژنرال لی قرار است روز یکشنبه در این انجمن سخنرانی کند.

بانی گلاسر، مدیر برنامه هند و اقیانوس آرام در صندوق مارشال آلمان، گفت که چین به ویژه از افزایش حمایت آمریکا از تایوان عصبانی است و خودداری از گفتگو را نیز راهی برای هشدار به ایالات متحده می‌داند.

او گفت: «آنها می‌خواهند توجه ما را جلب کنند» و افزود که پکن ممکن است ارزشی در احیای گفتگوهای نظامی نداشته باشد. او گفت: “چینی ها – و این برای مدت طولانی صادق بوده است – واقعاً علاقه ای به اقدامات کاهش ریسک ندارند، زیرا آنها فکر می کنند که با حفظ سطحی از ریسک، ما محتاط تر خواهیم بود.”

یک مقام ارشد پنتاگون گفت که آقای آستین برنامه ریزی کرده بود با ژنرال لی درباره خطرات ناشی از “رفتار ناامن و غیرحرفه ای” و همچنین در مورد فشار نظامی فزاینده چین بر تایوان و دیگر مسائل امنیتی منطقه ای و جهانی صحبت کند. این مقام مسئول به بحرانی اشاره کرد که یک هواپیمای جنگنده چینی با یک هواپیمای تجسسی آمریکایی برخورد کرد و خلبان چینی کشته شد و هواپیمای آمریکایی مجبور به فرود در یکی از جزایر چینی شد که 24 خدمه آن به مدت 11 روز در آنجا بودند.

ژائو شیائوژو، سرهنگ ارشد ارتش آزادیبخش خلق چین که در مجمع سنگاپور شرکت می کند، گفت که درخواست های آمریکا برای ایجاد “نگهبانی” در مورد رویارویی بین هواپیماهای نظامی و کشتی ها می تواند به عنوان بهانه ای برای مشروعیت بخشیدن به نظارت آمریکا از چین استفاده شود.

او در مصاحبه ای به زبان انگلیسی گفت: «مدیریت بحران چیز خوبی است. او گفت، اما کشتی ها و هواپیماهای نظامی ایالات متحده اغلب در نزدیکی سواحل چین نظارت می کردند. طبق درک من، نرده محافظی که ایالات متحده ترجیح می دهد، مشروعیت بخشیدن به آنچه ایالات متحده در رفتار تحریک آمیز خود در قبال چین انجام داده است، است.

هر گونه درگیری جدی بین پکن و واشنگتن احتمالاً ناشی از اختلافات منطقه ای در حال سوختن آنها خواهد بود نه از مانورهای جداگانه هواپیماها و کشتی ها. مهمتر از همه، این خطرات بر دریای چین جنوبی و تایوان متمرکز است، جزیره ای که به طور دموکراتیک اداره می شود و پکن می گوید بخشی از قلمرو آن است و در نهایت باید اتحاد را بپذیرد.

پکن می‌گوید که نیروی نظامی برای اعمال ادعای خود بر تایوان را رد نمی‌کند و افزایش نیروهای چینی باعث شده است تا برخی کارشناسان و حتی فرماندهان ارتش آمریکا حدس بزنند که آقای شی می‌تواند در طی سال‌ها به دنبال تصرف جزیره باشد. با این حال، بسیاری از کارشناسان بر این باورند که چین هنوز با موانع بزرگی برای تسلط مسلحانه بر تنگه تایوان، در باریک‌ترین نقطه، حدود 81 مایل، روبروست.

با این حال، توانایی‌های رو به رشد چین باعث می‌شود که بازدارندگی از اقدام نظامی بالقوه برای نیروهای تایوانی و شرکای آمریکایی‌شان که بسیاری از آنها بودجه نظامی خود را به میزان قابل توجهی افزایش داده‌اند، به‌طور فزاینده‌ای پرمشغله کند. ایالات متحده از نظر قانونی متعهد به کمک به تایوان برای دفاع از خود است، اما موظف نیست مستقیماً وارد یک جنگ احتمالی بر سر جزیره شود، اگرچه پرزیدنت بایدن چندین بار پیشنهاد کرده است که این کشور مداخله کند.

آقای آستین گفت: «امروزه بازدارندگی قوی است و این وظیفه ماست که آن را حفظ کنیم. اشتباه نکنید: درگیری در تنگه تایوان ویرانگر خواهد بود.