آریزونا ساخت و ساز در اطراف فینیکس را با کاهش منابع آب محدود می کند

آریزونا تشخیص داده است که آب زیرزمینی کافی برای تمام ساخت و سازهای مسکن که قبلاً در منطقه فینیکس تصویب شده است وجود ندارد و توسعه دهندگان را از ساختن برخی از زیرمجموعه‌های جدید باز می‌دارد، که نشانه‌ای از مشکلات احتمالی در غرب و سایر مکان‌هایی است که استفاده بیش از حد، خشکسالی در آنها وجود دارد. و تغییرات آب و هوایی منابع آب را تحت فشار قرار داده است.

تصمیم مقامات ایالتی به احتمال زیاد به معنای آغاز پایان توسعه انفجاری است که منطقه فینیکس را به سریع ترین منطقه شهری در حال رشد در کشور تبدیل کرده است.

شهرستان ماریکوپا، که شامل فونیکس و حومه آن است، بیش از نیمی از منابع آب خود را از آب های زیرزمینی تامین می کند. بیشتر مابقی از رودخانه ها و قنات ها و همچنین فاضلاب های بازیافتی می آید. از نظر عملی، آب زیرزمینی یک منبع محدود است. ممکن است هزاران سال یا بیشتر طول بکشد تا دوباره پر شود.

اعلام کمبود آب زیرزمینی، چیزی که ایالت آن را «تقاضای برآورده نشده» برای آب طی صد سال آینده می‌نامد، به این معنی است که آریزونا دیگر به توسعه‌دهندگان در مناطقی از شهرستان ماریکوپا مجوز جدیدی برای ساخت خانه‌هایی که برای آب متکی به چاه هستند، نمی‌دهد.

فینیکس و شهرهای بزرگ اطراف آن که باید هر 10 تا 15 سال یکبار مجوز جداگانه از مقامات ایالتی برای برنامه‌های توسعه‌ای خود دریافت کنند، برای خانه‌هایی که به آب‌های زیرزمینی بیش از آنچه که ایالت قبلاً مجوز داده است، تأیید نمی‌شوند.

این تصمیم به این معنی است که شهرها و توسعه دهندگان باید به دنبال منابع جایگزین آب برای حمایت از توسعه آینده باشند – برای مثال، با تلاش برای خرید دسترسی به آب رودخانه از کشاورزان یا قبایل بومی آمریکا، که بسیاری از آنها با کمبود خود مواجه هستند. این عجله برای خرید آب احتمالاً بازار املاک و مستغلات در آریزونا را متزلزل می‌کند و خانه‌ها را گران‌تر می‌کند و هزینه‌های نسبتاً پایین مسکن را تهدید می‌کند که این منطقه را به جاذبه‌ای برای مردم سراسر کشور تبدیل کرده بود.

اسپنسر کمپس، معاون امور قانونگذاری انجمن سازندگان خانه مرکزی آریزونا، یک گروه صنعتی، گفت: «قیمت مسکن یک چالش در حال حرکت خواهد بود. وی خاطرنشان کرد که حتی در شرایطی که دولت ساخت و ساز خانه را محدود می کند، ساختمان های تجاری، کارخانه ها و دیگر انواع توسعه می توانند ادامه داشته باشند.

سارا پورتر، مدیر مرکز سیاست آب Kyl در دانشگاه ایالتی آریزونا، گفت: این تغییر به عنوان یک سیگنال برای توسعه دهندگان عمل خواهد کرد. او گفت: «ما افق پایان پراکندگی را می بینیم.

این ایالت می گوید مجوزهایی را که قبلاً صادر شده است لغو نمی کند و در عوض روی اقدامات صرفه جویی در آب و منابع جایگزین برای تولید آب لازم برای پروژه های تایید شده حساب می کند.

خانم پورتر گفت که کمبود آب زیرزمینی احتمالاً رشد برنامه ریزی شده را در کوتاه مدت در شهرهای بزرگی مانند فینیکس، اسکاتسدیل و مسا از مسیر خارج نمی کند.

خانم پورتر با اشاره به شهرهایی که برنامه های رشد آنها قبلاً توسط مقامات آب دولتی تصویب شده بود، گفت: “هنوز ظرفیت برای توسعه در شهرهای تعیین شده وجود دارد.” آن شهرها نمی توانند برای ساخت خانه هایی که بیش از این مقدار متکی به آب های زیرزمینی باشد، مجوز دریافت کنند.

محدودیت‌های جدید در شهرهای کوچک و بخش‌های بیابانی غیرقابل انضمام در امتداد حواشی منطقه مترو فینیکس – جایی که بیشتر خانه‌های ارزان‌تر در آنجا ساخته می‌شوند- بسیار سخت‌تر و سریع‌تر احساس می‌شود. خانم پورتر گفت: “اینها نقاط داغ رشد بوده اند.”

این اعلامیه آخرین نمونه از چگونگی تغییر آب و هوا در جنوب غربی آمریکا است. خشکسالی 23 ساله و افزایش دما سطح رودخانه کلرادو را کاهش داده است و 40 میلیون آمریکایی در آریزونا و شش ایالت دیگر که به آن متکی هستند – از جمله ساکنان فینیکس که آب کلرادو را از طریق قنات تامین می‌کند، تهدید می‌کند.

افزایش دما میزان تبخیر از رودخانه را افزایش داده است، حتی اگر محصولات کشاورزی برای زنده ماندن در دمای بالاتر به آب بیشتری نیاز دارند. آبی که آریزونا از رودخانه کلرادو دریافت می کند قبلاً از طریق توافق داوطلبانه بین هفت ایالت به میزان قابل توجهی قطع شده است. ماه گذشته، آریزونا با اقدامات حفاظتی موافقت کرد که عرضه آن را بیشتر کاهش دهد.

نتیجه این است که منابع آب آریزونا از هر دو جهت تحت فشار قرار می‌گیرد: آب‌های زیرزمینی ناپدید شده و همچنین کاهش رودخانه کلرادو.

و کمبود آب می تواند شدیدتر از آن چیزی باشد که تجزیه و تحلیل ایالت نشان می دهد زیرا فرض می کند که عرضه آریزونا از کلرادو در 100 سال آینده ثابت می ماند، چیزی که در بهترین حالت نامشخص است.

منطقه فونیکس دره‌ای در جنوب آریزونا را اشغال می‌کند که در میان پشته‌های کوهستانی قرار گرفته و توسط رودخانه‌های نمک و گیلا بریده شده است. این منظره مملو از زمین‌های گلف سرسبز، الماس‌های بیسبال، زمین‌های مزرعه و استخرهای شنا است که در مقابل زمین‌های قهوه‌ای صخره‌ای که اطراف آن را احاطه کرده‌اند، تضاد دارند.

این شهرستان حدود 2.2 میلیارد گالن آب در روز مصرف می کند – بیش از دو برابر شهر نیویورک، با وجود داشتن نیمی از جمعیت.

مشکلات آب آریزونا از طریق سیاست این ایالت شروع به نفوذ کرده است. در ژانویه، کتی هابز، فرماندار جدید، یک دموکرات، در اولین سخنرانی مهم خود متعهد شد که کنترل‌ها را بر استفاده از آب‌های زیرزمینی در سراسر ایالت تشدید کند.

به عنوان شاهدی بر این تعهد، فرماندار هابز گزارشی را منتشر کرد که به گفته او توسط دولت قبلی، که تحت رهبری جمهوری خواهان بود، سرکوب شده بود. این نشان داد که منطقه ای در غرب فونیکس به نام حوضه فرعی Hassayampa، آب کافی برای چاه های جدید ندارد. در نتیجه، دپارتمان منابع آب آریزونا اعلام کرد که دیگر مجوزهای جدیدی را در آن منطقه برای ساخت خانه هایی که متکی به آب های زیرزمینی هستند صادر نخواهد کرد.

اما Hassayampa تنها یکی از چندین زیرحوضه است که حوضه آب زیرزمینی بزرگ‌تر را در زیر شهری فینیکس تشکیل می‌دهد. اعلامیه ایالت در روز پنجشنبه اساساً این یافته را در سراسر منطقه فینیکس گسترش می دهد.

روز پنجشنبه، فرماندار هابز سعی کرد به مردم آریزونا اطمینان دهد که ایالت فوراً رو به خشکی نیست و گفت که رشد در شهرهای بزرگی مانند فینیکس ادامه خواهد داشت.

او در یک کنفرانس خبری گفت: «ما این وضعیت را مدیریت خواهیم کرد. ما بی آب نیستیم و آب هم نخواهیم داشت.»

یکی از مکان هایی که احتمالاً تأثیر محدودیت های جدید را احساس می کند، کوئین کریک است.

زمانی که آریزونا قوانین آب های زیرزمینی خود را بیش از 40 سال پیش ایجاد کرد، کوئین کریک هنوز عمدتاً باغ های هلو و مرکبات و زمین های کشاورزی وسیع بود. امروزه، یکی از سریع‌ترین مکان‌های در حال رشد در آریزونا است، جایی که خانواده‌ها در دریاچه‌ای «واحه» که از فاضلاب بازیافتی تغذیه می‌شود، ماهیگیری می‌کنند. پیش‌بینی می‌شود که جمعیت 75000 نفری این شهر تا زمانی که چند دهه بعد ساخته شود به 175000 نفر افزایش یابد.

اما برای انجام هر یک از اینها، شهر باید آب بیشتری پیدا کند.

پل گاردنر، مدیر تاسیسات کوئین کریک گفت: «ما در جستجوی حدود 30000 فوت جریب یا حدود 9.8 میلیارد گالن در سال هستیم.

از آنجایی که آب زیرزمینی کافی برای تامین نیازهای خود برای رشد آینده وجود ندارد، کوئین کریک در حال جستجوی آب در هر جایی است که بتواند، پیشنهادهایی مانند انتقال آن از طریق کانال از غرب آریزونا، گسترش مخزن دریاچه بارتلت با پیوستن به شهرهای دیگر در پروژه ای را بررسی می کند. سد بلندتری بساز

برخلاف فونیکس، ملکه کریک «تعیین» ایالتی ندارد – اساساً، این تصمیم که شهر آب کافی برای حمایت از خانه‌های جدید دارد. بدون آن تعیین، هر توسعه پیشنهادی باید به دولت ثابت کند که عرضه 100 ساله دارد. توسعه‌دهندگان بدون آن مهر تأیید، اکنون باید منابعی غیر از آب‌های زیرزمینی پیدا کنند.

حتی در حالی که ایالت اقداماتی را برای کاهش کاهش تخلیه انجام می دهد، مرکز Kyl هشدار داده است که آریزونا همچنان آب زیرزمینی زیادی را پمپاژ می کند. این مرکز در گزارشی در سال 2021 نشان داد که پروژه‌های صنعتی جدید بدون محدودیت آب‌های زیرزمینی را می‌کشند و تقاضا برای آب بیشتر از هر دستاوردی از تلاش‌های حفاظتی است.

علیرغم هشدارهای شدید فزاینده ایالت و کارشناسان آب، برخی از توسعه دهندگان خاطرنشان می کنند که ساخت و ساز به این زودی متوقف نخواهد شد. یک مقام ایالتی گفت که آژانس آب آریزونا مجوز ساخت حدود 80000 قطعه مسکونی را داده است که هنوز ساخته نشده اند.

سینتیا کمبل، مشاور مدیریت منابع آب فینیکس، گفت که شهر تا حد زیادی به آب رودخانه متکی است و آب های زیرزمینی تنها حدود 2 درصد از منابع آب آن را تشکیل می دهند. اما اگر آریزونا با کاهش شدید بخش‌های رودخانه کلرادو، شهر را مجبور به پمپاژ بیشتر آب زیرزمینی کند، این وضعیت می‌تواند به شدت تغییر کند.

بسیاری از توسعه‌ها و شهرک‌های دورافتاده در منطقه ماریکوپا با ثبت نام در یک برنامه مجاز دولتی که به زیرمجموعه‌ها اجازه می‌دهد آب‌های زیرزمینی را در صورت پمپاژ مجدد به زمین در جای دیگری از حوضه، از یک مکان بمکند، توانسته‌اند بسازند.

خانم کمپبل گفت این ایده که می‌توان چنین تعادلی در ذخایر آب داشت، همیشه یک «تخیل قانونی» بوده است، ایده‌ای که اکنون به نظر می‌رسد با نگاهی دقیق‌تر به این که منابع آب زیرزمینی در چه نقطه‌ای کاهش می‌یابد، در حال آشکار شدن است.

خانم کمپبل گفت: “این قطع ارتباطی هیدرولوژیکی است که به خانه می آید.”

خانم کمپبل گفت: در مناطق دورافتاده، “بسیاری از توسعه دهندگان واقعاً نگران هستند، آنها ترسیده اند.” “واقعیت این است که همه چیز برگشت تا ما را بگیرد.”