آتش سوزی ساختمان اداره پست تاریخی مانیل

مقامات صبح دوشنبه گفتند که اداره پست مرکزی مانیل، یکی از تاریخی‌ترین ساختمان‌های پایتخت فیلیپین، یک شبه در اثر آتش‌سوزی از بین رفت.

پوسته سازه به سبک نئوکلاسیک که در سال 1926 ساخته شد هنوز پابرجا بود. اما رئیس پست لوئیس کارلوس گفت که ساختمان به طور کامل تخریب شده است، “از زیرزمین تا طبقه همکف تا طبقه پنجم.”

آقای کارلوس به خبرنگاران گفت: «این سازه هنوز آنجاست، اما سقف آن سقوط کرده است.

مقامات آتش نشانی گفتند که در تلاش برای تعیین علت آتش سوزی هستند که یکشنبه شب از زیرزمین شروع شد. به گفته بازرسان، حداقل یک نفر در این آتش سوزی زخمی شده است.

اداره پست که در امتداد رودخانه پاسیگ در نزدیکی خلیج مانیل قرار دارد، یکی از شناخته شده ترین مکان های دیدنی شهر است. این بنا که توسط دو معمار فیلیپینی به نام‌های خوان آرلانو و توماس ماپوآ طراحی شده بود، در طول نبرد مانیل در جنگ جهانی دوم تا حدودی تخریب شد اما در سال 1946 بازسازی شد.

این مرکز مرکز اصلی توزیع پست در پایتخت بود. آقای کارلوس گفت که مشخص نیست چه تعداد بسته و نامه گم شده است. آقای کارلوس گفت، در میان بسیاری از اقلامی که گمان می رود در آتش سوزی از بین رفته اند، آثار هنری ارزشمندی بودند که برای تمبر کپی می شدند.

مورخ، مانوئل ال. کوئزون سوم، که پدربزرگ همنامش رئیس جمهور فیلیپین در تبعید زمانی بود که ژاپن این کشور را در طول جنگ جهانی دوم اشغال کرد، گفت که آتش سوزی تنها آخرین ضربه به میراث معماری مانیل بود. او گفت بسیاری از ساختمان هایی که از جنگ جان سالم به در برده اند به درستی مرمت نشده اند.

آقای کوئزون پیشنهاد کرد که پوسته اداره پست را می توان حفظ کرد و برای نگهداری از موزه ملی فیلیپین استفاده کرد.

او گفت: «اداره پست برای چندین دهه یک فیل سفید بوده است. اما پوسته محکم آن را می توان نجات داد و برای موزه ملی بازسازی کرد.»