WHO به تعیین وضعیت اضطراری بهداشت جهانی Covid پایان داد

سازمان جهانی بهداشت روز جمعه اعلام کرد که به وضعیت اضطراری که بیش از سه سال پیش برای کووید-19 اعلام کرده بود، پایان می‌دهد، نقطه عطفی در ظهور ناگوار از یک بیماری همه‌گیر که میلیون‌ها نفر را در سراسر جهان کشته و زندگی روزمره را در شرایطی که قبلا غیرقابل تصور بود بر هم زده است. راه ها.

تدروس آدهانوم گبریسوس، مدیرکل سازمان جهانی بهداشت گفت: با امید فراوان من کووید-19 را به عنوان یک وضعیت اضطراری بهداشتی جهانی اعلام می کنم.

اما مقامات WHO هشدار دادند که تصمیم برای لغو وضعیت اضطراری به معنای پایان همه‌گیری نیست و به کشورها هشدار دادند که این موضوع را دلیلی برای برچیدن سیستم‌های واکنش به کووید نبینند. دکتر ماریا ون کرخوف، سرپرست فنی سازمان جهانی بهداشت در مورد کووید، گفت که این سازمان می‌خواهد تا حد امکان شفاف باشد زیرا می‌داند که مردم تعجب می‌کنند که چگونه در مورد همه‌گیری در آینده فکر کنند.

او گفت: «مرحله اضطراری تمام شده است، اما کووید تمام نشده است.

در واقع، از نظر عملی، تصمیم برای پایان دادن به وضعیت اضطراری کمی تغییر می کند. بسیاری از کشورها قبلاً به وضعیت اضطراری خود برای کووید پایان داده‌اند و تقریباً از تمام محدودیت‌های بهداشت عمومی که برای کنترل این ویروس اعمال می‌شوند دور شده‌اند. ایالات متحده در 11 مه وضعیت اضطراری کووید را لغو خواهد کرد. اما لغو نام WHO – که رسماً “اورژانس بهداشت عمومی نگرانی بین‌المللی” نامیده می‌شود – لحظه مهمی در رابطه انسانی در حال تکامل با کروناویروس جدید است.

دکتر K. Srinath Reddy، که بنیاد بهداشت عمومی هند را از طریق همه‌گیری رهبری کرد، گفت که تصمیم برای رفع وضعیت اضطراری مناسب است، زیرا سطح بالایی از ایمنی در سطح جهانی نسبت به کووید، ناشی از واکسیناسیون یا عفونت، یا هر دو ایجاد می‌شود.

او گفت: «دیگر آن سطح از خطر را ندارد»، و افزود که کووید «به سطحی از تعادل، نوع خاصی از همزیستی با میزبان انسان دست یافته است».

دکتر ردی گفت که پایان وضعیت اضطراری باید به عنوان لحظه ای از دستاوردهای انسانی و “جشن علم” قدردانی شود.

او گفت: «این مهم است که بدانیم آنچه باعث شد ویروس شخصیت خود را تغییر دهد، نه تنها زیست‌شناسی تکاملی است، بلکه این واقعیت است که ما آن را وادار کرده‌ایم تا در واقع با واکسیناسیون، با ماسک، و تعدادی از مردم، کمتر بدخیم شود. اقدامات بهداشتی.»

مطلب جدید پیشنهادی  EPA قوانینی را برای فروش توربوشارژ خودروهای الکتریکی و کامیون ها وضع می کند

در سطح جهان، 765،222،932 مورد تایید شده کووید، از جمله 6،921،614 مورد مرگ، تا 3 می به WHO گزارش شده است. اما این ارقام تعداد زیادی از تعداد واقعی همه گیری همه گیر کم است. دکتر تدروس گفت: “ما می دانیم که تلفات واقعی چندین برابر بیشتر است، حداقل 20 میلیون.”

یک سال پیش، سازمان جهانی بهداشت اعلام کرد که در دو سال اول همه‌گیری 15 میلیون نفر بیشتر از زمان معمول جان خود را از دست داده‌اند، رقمی که نشان می‌دهد کشورها چقدر قربانیان را کمتر شمارش کرده‌اند. در مصر، تلفات بیش از حد تقریباً 12 برابر بیشتر از آمار رسمی کووید بود. در پاکستان، این رقم هشت برابر بیشتر بود. کشورهای در حال توسعه بیشترین ویرانی را متحمل شدند و تا پایان سال 2021 نزدیک به هشت میلیون نفر بیشتر از حد انتظار در کشورهای با درآمد متوسط ​​پایین جان خود را از دست دادند.

دکتر تدروس با توصیف اقتصاد فلج شده، مرزهای بسته، مدارس بسته و میلیون‌ها نفر که در انزوا رنج می‌برند، گفت: «کووید-19 بسیار بیشتر از یک بحران بهداشتی بوده است: باعث آشفتگی شدید اجتماعی شده است.

او گفت: «کووید-19 گسل‌های سیاسی را در داخل و بین کشورها آشکار و تشدید کرد. این امر باعث از بین رفتن اعتماد بین مردم، دولت ها و نهادها شده است که توسط سیل افسانه ها و اطلاعات نادرست تقویت شده است. این نابرابری‌های شدید جهان ما را آشکار کرده است، به طوری که فقیرترین و آسیب‌پذیرترین جوامع بیشترین آسیب را می‌بینند و آخرین کسانی هستند که به واکسن‌ها و ابزارهای دیگر دسترسی دارند.»

رهبران سازمان جهانی بهداشت که در مورد پایان وضعیت اضطراری به رسانه ها سخنرانی کردند، این لحظه را لحظه ای احساسی توصیف کردند. دکتر ون کرخو گفت: «لازم نیست اینطور باشد. ما نمی‌توانیم تصاویر پر ظرفیت آی‌سی‌یو بیمارستان‌ها را فراموش کنیم، تصاویر دستکش‌های پزشکی پر از آب گرم که دست عزیزانمان را گرفته‌اند که جان خود را از دست داده‌اند، با کارکنان مراقبت‌های بهداشتی که تضمین می‌کنند تنها نمی‌میرند. ما نمی توانیم آتش سوزی ها یا گورهای دسته جمعی را که حفر شده اند فراموش کنیم.»

وی خاطرنشان کرد که کووید همچنان در حال گسترش است: سازمان جهانی بهداشت 2.8 میلیون مورد جدید در سراسر جهان و بیش از 17000 مورد مرگ را از 3 تا 30 آوریل ثبت کرده است که آخرین آمار موجود است. از آنجایی که بسیاری از کشورها آزمایش‌های خود را برای کووید کاهش داده‌اند، این اعداد نیز احتمالاً کاهش قابل توجهی را نشان می‌دهند.

مطلب جدید پیشنهادی  نینتندو بازی و تماشا را احیا می کند ، یکی از قدیمی ترین گوشی های دستی آن از دهه 80

اعلام اضطراری سازمان جهانی بهداشت زمانی که در 30 ژانویه 2020 اعلام شد، زمانی که تنها 213 نفر بر اثر این ویروس جان خود را از دست داده بودند، یک دستورالعمل بسیار مهم بود. این به جهان سیگنال داد که این ویروس جدید تهدیدی خارج از چین است، جایی که ظهور کرد، و به کشورها کمک کرد تا اقدامات بالقوه نامطلوب یا مخرب بهداشت عمومی را اعمال کنند.

ویروسی که در اواخر سال 2019 وارد انسان شد، ثابت کرد که یک دشمن غیرقابل پیش‌بینی است و به سرعت و به‌طور قابل توجهی جهش می‌یابد به گونه‌ای که باعث می‌شود دوباره زنده شود و کشورها را ویران کند، درست همانطور که فکر می‌کردند بدترین اتفاق گذشته است.

موجی وحشیانه از نوع دلتا هند را تنها چند هفته پس از آن که نخست وزیر نارندرا مودی درباره عملکرد خوب این کشور در واکنش به کووید مباهات کرد، ویران کرد. نوع Omicron، در حالی که خطر کمتری داشت، با سهولت فریبنده منتشر شد که آن را به چهارمین عامل مرگ و میر در ایالات متحده در سال 2022 و یک قاتل بزرگ در بسیاری از کشورها تبدیل کرد.

اولین واکسیناسیون در مقیاس بزرگ در 8 دسامبر 2020، کمتر از یک سال پس از گزارش اولین مورد بیماری به WHO آغاز شد که یک پیروزی خارق العاده علم بود. اما روند مشترک توسعه واکسن با یک دوره تلخ احتکار و ملی گرایی دنبال شد. یک سال بعد، زمانی که مردم کشورهای صنعتی دوز دوم و سوم واکسن را دریافت می کردند، تنها پنج درصد از مردم کشورهای جنوب صحرای آفریقا واکسینه شده بودند.

دکتر گیتینجی گیتاحی، مدیر اجرایی امرف سلامت آفریقا، گفت که زمان رفع اورژانس فرا رسیده است. او گفت: “خطر نگه داشتن آن برای همیشه، رقیق کردن ابزار است – برای حفظ نیروی خود به آن نیاز دارید.”

او گفت که این اعلامیه به بسیج منابع برای آفریقا کمک کرد، اما هیچ کاری برای مقابله با تجربه تلخ آنچه که او آن را “بی عدالتی واکسن” خواند، انجام نداد. امرف به کار بر روی حمایت از واکسیناسیون در 35 کشور آفریقایی ادامه می دهد. در سرتاسر قاره، پوشش اکنون 52 درصد است.

دکتر گیتهی گفت که این بیماری همه گیر میراث مثبتی نیز دارد، زیرا باعث بالاترین سطح همکاری در بین کشورهای آفریقایی شده است، از جمله ایجاد یک کارگروه اتحادیه آفریقا برای هماهنگی تهیه واکسن. پاسخ به کووید منجر به افزایش ظرفیت و سرمایه گذاری در بسیاری از کشورهای آفریقایی در زمینه هایی مانند توالی یابی ژنومی و نظارت بر بیماری شده است.

مطلب جدید پیشنهادی  گروه مورچه ها: چین IPO را آویزان می کند تا به جک ما که واقعاً مسئول است نشان دهد

تصمیم WHO مورد استقبال همه کارشناسان بهداشتی قرار نگرفت. دکتر مارگارت دالکومو، پزشک تنفس و عضو آکادمی ملی پزشکی برزیل که یکی از برجسته‌ترین متخصصان آن کشور بود که مردم را از طریق کووید راهنمایی می‌کرد، گفت: با توجه به اینکه هنوز کارهای فوری مانند تحقیق در مورد انواع کووید و توسعه واکسن های چند ظرفیتی. او گفت که تعیین وضعیت اضطراری بهداشت عمومی جهانی همچنین اهرمی را برای کشورهای کم درآمد ایجاد می کند تا به درمان ها و پشتیبانی دسترسی پیدا کنند.

در تاریخ 3 مه، WHO یک برنامه مدیریتی به روز شده برای کووید را منتشر کرد، که گفته شد قصد دارد کشورها را در مورد نحوه مدیریت کووید طی دو سال آینده راهنمایی کند، زیرا آنها از واکنش اضطراری به پیشگیری و کنترل طولانی مدت کووید می روند.

دکتر تدروس در افتتاحیه نشست ژنو که در آن کارشناسان سازمان جهانی بهداشت تصمیم به پایان دادن به وضعیت اضطراری گرفتند، به کمیته گفت که در هر یک از 10 هفته گذشته، تعداد مرگ و میرهای گزارش شده هفتگی کووید کمترین میزان از مارس 2020 بوده است. در نتیجه، زندگی دوباره بازگشته است. او گفت که در اکثر کشورها به حالت عادی می رسد و سیستم های بهداشتی در حال بازسازی هستند.

او گفت: «در عین حال، برخی عدم قطعیت‌های حیاتی در مورد تکامل ویروس همچنان ادامه دارد، که پیش‌بینی پویایی انتقال یا فصلی بودن آینده را دشوار می‌کند.» نظارت و توالی یابی ژنتیکی به طور قابل توجهی در سراسر جهان کاهش یافته است و ردیابی انواع شناخته شده و شناسایی انواع جدید را دشوارتر می کند.

او گفت و دسترسی به درمان های نجات دهنده کووید همچنان در سطح جهانی به شدت نابرابر است.

دکتر دالکومو گفت لغو وضعیت اضطراری جهانی را نه باید به عنوان یک نقطه عطف، بلکه به عنوان یک هشدار در نظر گرفت. او گفت: «این را به عنوان یک هشدار، زمانی برای شروع آماده شدن برای همه گیری بعدی در نظر بگیرید، زیرا می دانیم که ویروس های تنفسی افزایش خواهند یافت.»