SMIC ، CNOOC: ترامپ در حال خروج از درب قهرمانان ملی چین است

آخرین اقدام روز پنجشنبه انجام شد ، زمانی که وزارت دفاع ایالات متحده ، تولیدكننده برتر تراشه چین SMIC ، غول نفتی CNOOC و چندین شركت دیگر را به لیست شركت هایی اضافه كرد كه ادعا می كند تحت مالكیت یا كنترل ارتش چین هستند. این بدان معناست که آنها اکنون تحت محدودیت هایی از جمله ممنوعیت سرمایه گذاری آمریکایی ها در آنها هستند.

تحلیلگران انتظار داشتند كه دولت فعلی آمریكا با هدف تحكیم رویكرد رئیس جمهور دونالد ترامپ در مورد پكن و سخت كردن مسیر بازگشت بیدن از رئیس جمهور ، تا پایان دوره قدرت خود را به شدت مورد حمله چین قرار دهد.

“عجله تندروهای چین برای پیشبرد اقدامات علیه چین توسط 20 ژانویه یک روند سیاست از هم گسیخته را به طور مختصر پیوند داده است “. مایکل هیرسون ، رئیس تمرین چین و شمال شرقی آسیا در گروه اوراسیا ، گفت. 20 ژانویه تاریخ تحلیف بایدن است.

هیرسون گفت ، هیچ معیار مشخصی برای یک شرکت وابسته به ارتش وجود ندارد ، اما به نظر می رسد دولت ترامپ این تفسیر را به معنای شرکتهایی که به طور مستقیم یا غیرمستقیم از نوسازی نظامی چین حمایت می کنند ، تفسیر می کند.

وی گفت: “این شبکه خصوصاً گسترده ای برای شرکت های دولتی چین است.”

پکن روز جمعه نسبت به افزودن CNOOC ، SMIC و سایر شرکت ها به لیست وزارت دفاع اعتراض کرد و از ایالات متحده خواست که سو ab استفاده از مفهوم امنیت ملی را متوقف کند.

سخنگوی وزارت امور خارجه چین به خبرنگاران گفت: “چین قاطعانه ظلم بی دلیل ایالات متحده علیه شرکت های چینی را رد می کند.”

SMIC در پرونده خود به بورس اوراق بهادار هنگ کنگ گفت که پس از افزودن به لیست وزارت دفاع “هیچ تأثیر عمده ای” بر عملکرد آن وجود ندارد. این شرکت افزود نیمه هادی های آن برای مصارف غیرنظامی و تجاری است و هیچ ارتباطی با ارتش چین ندارد.
دولت ایالات متحده ماه ها SMIC را در تار موهای خود قرار داده است. در اوایل سال جاری ، این شرکت ها به دلیل روابط ادراکی آن با ارتش ، شرکت ها را از تجارت با این شرکت چینی بر حذر داشت.

هدف قرار دادن SMIC در قلب جاه طلبی های فناوری پکن قرار دارد. چین هنگام رسیدن به تراشه سازی در حال جذب غرب است و میلیاردها دلار را به این صنعت مجهز کرده است و امیدوار است یک شرکت داخلی تولید کند که توانایی تولید تراشه های پیشرفته را دارد.

مطلب جدید پیشنهادی  پلیس اسرائیل عرب را در خارج از محوطه مقدس بیت المقدس تیراندازی کرد

CNOOC بلافاصله به درخواست نظر پاسخ نداد.

یک کارمند SMIC آخرین تراشه سرور خانگی را در نمایشگاه بین المللی China International Semiconductor Expo 2020 به نمایش می گذارد. SMIC می گوید نیمه هادی های آن برای مصارف غیرنظامی و تجاری است و هیچ ارتباطی با ارتش چین ندارد.
در همین حال ، یک فرمان اجرایی که ترامپ ماه گذشته امضا کرد ، شرکت های آمریکایی را از سرمایه گذاری در شرکت های موجود در لیست وزارت دفاع منع می کند ، اکنون شامل 35 تجارت چینی شده است.
سازنده گوشی های هوشمند هواوی و هایک ویژن ، یکی از بزرگترین تولید کنندگان و تأمین کنندگان تجهیزات نظارت تصویری در این لیست هستند. برخی از شرکت های دیگر ذکر شده ، از جمله مخابرات چین (CHA)، موبایل چینی (CHL) و اکنون CNOOC (مدیر عامل)، تجارت در بورس اوراق بهادار نیویورک.

سرمایه گذاران آمریکایی از داشتن و تجارت هرگونه اوراق بهادار منشا یا در معرض این شرکت ها منع شده اند. سرمایه گذاران تا نوامبر 2021 فرصت واگذاری از شرکت ها را دارند.

و ترامپ هنوز مهمات بیشتری دارد او می تواند به شرکت های چینی آتش بزند.

اوایل این هفته ، مجلس نمایندگان ایالات متحده لایحه ای را تصویب کرد که می تواند چندین شرکت چینی را از وال استریت بیرون کند. این لایحه که باعث می شود شرکت هایی که از گشودن کتاب خود به مقررات حسابداری ایالات متحده امتناع نمی کنند از تجارت در بورس های سهام آمریکا جلوگیری کنند ، در اوایل سال جاری با حمایت آرا در مجلس سنا به توافق رسید. برای تبدیل شدن به قانون فقط به امضای ترامپ نیاز دارد.

طبق گفته شرلی یو ، ترامپ قبل از پایان دوره کار خود ، “با اطمینان تقریباً” ، لایحه را امضا خواهد کرد ، به گفته وی در دیدار از دانشکده اقتصاد لندن و بنیانگذار شرکتی که استراتژی ، تجارت و ریسک سیاسی را ارزیابی می کند شرکتهایی که در چین کار می کنند.

مطلب جدید پیشنهادی  یلن خواستار روابط "سازنده" با چین است

وی افزود: “با حمایت یکپارچه کنگره ، این تصمیم توسط دولت بعدی بسیار دشوار خواهد بود.”

رقابت ایالات متحده و چین در زمینه فناوری و تجارت به دلیل ریاست جمهوری جو بایدن پایان نخواهد یافت
رئیس جمهور همچنین می تواند جنگ تجاری ایالات متحده و چین را احیا کند.
به گفته یو ، چین به تعهدات خود برای خرید 200 میلیارد دلار محصولات آمریکایی ، که بخشی از توافق تجاری “فاز یک” بود که در اوایل سال جاری امضا شد ، عمل نکرد.

این بدان معناست که “ترامپ می تواند مجدداً یک جانبه تعرفه کالاهای چینی را افزایش دهد … [and] او تعرفه های مجازاتی بالاتری را اعمال می کند “.

شاهین های چینی واشنگتن همچنین به مارک های بزرگ فناوری چینی نظیر توجه دارند علی بابا (بابا)، Tencent (TCEHY) و بایدو (BIDU)به گفته هیرسون
ترامپ قبلاً سعی کرده است به دنبال Tencent برود و در ماه آگوست دستورالعمل منع استفاده از برنامه WeChat خود را امضا کرد از فعالیت در ایالات متحده یک قاضی آمریکایی اواخر سپتامبر موقتاً مانع این دستور شد. و دادگاه تجدیدنظر ایالات متحده در ماه اکتبر درخواست دولت ایالات متحده را برای منع فوری WeChat از فروشگاه های برنامه رد کرد در کشور.

به گفته هیرسون ، هنوز می توان غول های فناوری چینی را به لیستی اضافه کرد که شرکت های آمریکایی را از صادرات کالا به آنها منع می کند بدون اینکه ابتدا مجوز این کار را بگیرند.

وی گفت: “برخی از اعضای دولت تلاش كرده اند كه یك یا چند شركت را به لیست نهادهای وزارت بازرگانی اضافه كنند یا اقدامات اجرایی دیگری را در قبال این شركت ها انجام دهند.”

مطلب جدید پیشنهادی  طراحی و ساخت سیستم اگزوز و هدرز - میراکل گاراژ

شرکت های اضافه شده به لیست نهادها – که جدا از لیست وزارت دفاع است – اساساً از منابع و فن آوری های ایالات متحده کوتاه شده اند.

واشنگتن هوآوی را سال گذشته با ذکر خطرات امنیت ملی به این لیست اضافه کرد. هواوی ، که مدتهاست انکار کرده است که هیچ یک از محصولات این شرکت خطرات امنیت ملی را تهدید نمی کند ، از آن زمان شاهد تجارت جهانی خود با محدودیت های ایالات متحده بوده است. SMIC به این لیست اضافه نشده است ، اما ماه گذشته به سرمایه گذاران هشدار داد كه محدودیت های احتمالی صادرات آمریكا نگران كننده است.