HDMI چیست ؟

با پیشرفت و گسترده شدن پورتها و ورودیها قابلیت دیگری تحت عنوان قابلیت HDMI CEC نیز به بازار معرفی شد. باید گفت که قابلیت HDMI CEC در هر کدام از برندهای تولیدکننده تلویزیون تحت عناوین مختلفی معرفی شده است در ادامه درباره ماهیت پورت HDMI CEC و قابلیتها و کارکردهایی که دارد برای شما گفت و گو میکنیم. اگر به پشت تلویزیونها توجه کنید با این ورودی روبرو میشوید که معمولاً پورتی به نام پورت HDMI ARC وجود دارد همه ما با پورت HDMI آشنایی داریم و ممکن است حتی با آن کار کرده باشیم اما زمانی که پورت HDMI همراه با نام ARC میآید ممکن است نظر شما را به خود جلب کند و بپرسید که این پورت برای چیست و چه کاربردی دارد؟ اگر کابل HDMI ARC به ساندبار متصل شده و تمام تنظیمات صحیح باشد، اما همچنان کار نکند، میتوانید دستگاه ساندبار را با دنبال کردن مراحل زیر بازنشانی کنید. پس از یک سال، این قابلیت همچنان یکی از برگهای برندهی کنسول نسل نهمی مایکروسافت به شمار میرود و استفاده از آن مانند روزهای اول لذتبخش است. اما اگر پورت HDMI ARC داشته باشید میتوانید تصویر را از سیستم صوتی که معمولاً از دی وی دی پلیر یا بلوری پلیر DVD Player یا Blu-ray Player استفاده میشود به تلویزیون منتقل کرده و صدا را نیز به صورت همزمان با همان کابل پس بگیرید پس نتیجه میگیریم که کاربرد پورت HDMI ARC این است که دو کار را انجام دهد کار اول این است که تصویر دی وی دی پلیر را به تلویزیون منتقل کند و کار دوم این است که زمانی که کاربران تلویزیون آن را تماشا میکنند صدا را با کیفیت بالا از سیستم صوتی در اختیار آنها قرار دهد.

مطلب جدید پیشنهادی  هند 43 برنامه را ممنوع می کند: چین در مورد "آسیب" به روابط هشدار می دهد

در صورتی که شما تمایل به استفاده از اتصال HDMI داشته باشید باید هر دو دستگاه وصل شده از ویژگی ARC پشتیبانی کنند پس بعنوان قدم اول باید اطمینان حاصل کنید که هر دو دستگاه از قابلیت ARC پشتیبانی می کنند. این ویژگی باعث شده است تا بسیاری از سازندگان سیستمهای صوتی و ساندبارها، پورت اپتیکال را بهکل از دستگاه خود حذف کرده و آن را با پورت HDMI ARC جایگزین کنند.شاید مهمترین دلیل اینکه HDMI ARC تا بهامروز مهجور مانده است، نامگذاری نامناسب پورت مربوط به آن توسط سازندگان تلویزیون است. محصولاتی نظیر J-Tech Digital HDbitT که محدوده کارکرد تا حدود 200 متری دارند، معمولا تصاویر را با تاخیر چند صدم ثانیه به مقصد میرسانند. این کابل از کیفیت تصویر فورکا پشتیبانی کرده و میتواند تصاویر و محتوا را با نرخ رفرش ریت ۶۰ هرتز منتقل نماید. در صورتی که تلویزیون شما به پورت HDMI ARC مجهز باشد علاوه بر انتقال صدا و تصویر با کیفیت بالا میتوانید چند دستگاه را به تلویزیون خود وصل کنید و تلویزیون خود را از طریق پورت ARC به سیستم صوتی متصل کنید که در اینصورت با استفاده از ریموت تلویزیون خود میتوانید صدای همه دستگاه ها را کنترل کنید . با استفاده از پورت HDMI ARC سیگنال صوتی قادر به حرکت بین تلویزیون و سیستم صوتی خانگی میباشد که کیفیت صدا و تاخیر سیگنال تصویر را بهبود میبخشد .در حالت عادی برای شنیدن صدای تلویزیون از طریق سیستم صوتی باید حتما از کابل دو فیش قرمز و سفید و یا کابل اپتیکال استفاده کنید ، اما با وجود پورت HDMI ARC تصویر و صدا را بصورت همزمان دریافت میکنید .

مطلب جدید پیشنهادی  اطلاعات کامل درباره انواع مواد شیمیایی صنعتی - مقالات علمی شیمیکو

اینجوری شما می تونید صدای چندتا دستگاه رو فقط با کنترل تلویزیون خودتون کنترل کنید . تو این پست می خوام در مورد حداکثر طول کابل… حداکثر طول کابل HDMI چقدر است ؟ اما گاهی اوقات منبع محتوا خود تلویزیون است. این موضوع مخصوصا برای کسانی که تلویزیونهای خود را به دیوار متصل کردهاند، به دلیل نیاز به استفاده از کابل اضافه چندان خوشایند نخواهد بود.HDMI ARC قادر است با انتقال صدا در جهت عکس، صدا را از تلویزیون به دستگاه دیجیتال یا رسیور A/V، و از آنجا به سیستم صوتی منتقل کند. قابلیت HDMI CEC مخفف عبارت Consumer Electronics Control میباشد با وجود قابلیت HDMI CEC این امکان برای کاربران فراهم شده است که بتوانند با استفاده از یک ریموت حداکثر را به تلویزیون متصل کرده و تمامی آنها را مدیریت و کنترل نمایند. قیمت این دستگاه با توجه به دو مولفه حداکثر متراژی که با کابل شبکه می تواند پوشش دهد و همینطور بیشترین کیفیتی که پشتیبانی می کند، تعیین می شود. جدیدترین نسخه این استاندارد HDMI 2.1 میباشد که بواسطه یک کابل HDMI می تواند ویدئو 4K را تا 120 فریم بر ثانیه و ویدئو 8K را با حداکثر 60 فریم بر ثانیه انتقال دهد . با این کار پورت ورودی HDMI تلویزیون درواقع نقش پورت خروجی صدا را نیز بازی کرده و نیاز به استفاده از کابل مجزای اپتیکال را برطرف میکند.از طرف دیگر، همانطور که در بخش معرفی HDMI اشاره کردیم، نسخهی جدید این استاندارد با نام HDMI 2.0b پشتیبانی از صدای ۳۲ کاناله را با خود بههمراه آورده است.

مطلب جدید پیشنهادی  ارزانترین دانشگاههای کانادا کدامند؟

HDMI ARC در اصطلاح به عنوان کانال بازگشت صدا نامیده شده است این پورت یک سیستم واسطه دو طرف محسوب شده و زمانی که کابل HDMI از نسخه ۱٫۴ معرفی شد پورت HDMI ARC در تمامی تلویزیونهای خانگی سیستمهای صوتی و حتی در گیرندهها به کار رفته است. باید گفت که پورت HDMI ARC در سال ۲۰۱۹ به بازار عرضه شد و این استاندارد در تمامی تلویزیونها سیستمهای صوتی و حتی گیرندههای دیجیتال نیز وجود دارد. در این مطلب برای شما خواهیم گفت که HDMI ARC چیست و کابل hdmi جواد رضویان چه کاربردی دارد؟ 29,900 تومان. کابل HDMI با طول 1.5 متر مناسب برای ارسال تصویر و صدا روی نمایشگر و تلویزیون. فیبر نوری در مقایسه با کابل مسی از پهنای باند، سرعت انتقال و برد بیشتری برخوردار است. کابل اچ دی ام آی را به پورت ARC HDMI یا پورت شناسایی شده ای که بر روی دستگاه شما مشخص شده وصل کنید.یک سر کابل HDMI( با سرعت بالا) را به خروجی HDMI سیستم صوتی خود وصل کنید.انتهای دیگر کابل را به ورودی HDMI ARC در تلویزیون متصل کنید.با استفاده از کنترل وارد گزینه تنظیمات دستگاه شوید و گزینه HDMI را در تلویزیون ، گیرنده و یا سینمای خانگی خود روشن کنید.توجه داشته باشید مراحل فعال سازی HDMI برای دستگاه های مختلف ممکن است متفاوت باشد.