“یک کابوس” – نیویورک تایمز

شدیدترین هشدار درباره پتانسیل مخرب جنگ در سودان از سوی یکی از رهبران سابق این کشور بود که تا همین اواخر امیدهای این کشور را برای دموکراسی برانگیخت.

درگیری بین گروه‌های نظامی رقیب در 15 آوریل آغاز شد. اگر به یک جنگ داخلی تمام عیار تبدیل شود، “یک کابوس برای جهان” خواهد بود که همتراز با بدترین درگیری‌های اخیر در خاورمیانه، عبدالله حمدوک، زمانی نخست‌وزیر سودان بود. وزیر، این هفته هشدار داد.

حمدوک، که 18 ماه پیش توسط همان ژنرال‌هایی که اکنون برای کنترل می‌جنگند، برکنار شد، گفت: «سوریه، لیبی، یمن بازی کوچکی خواهند بود».

اینکه آیا جنگ سودان می‌تواند به آن نقطه برسد، مشخص نیست، اگرچه تشدید اخیر در نبرد بین دو جناح نظامی به شدت مسلح، با حمایت قدرت‌های خارجی مختلف، نشانه‌ای شوم است.

در حال حاضر، ایالات متحده و قدرت‌های منطقه‌ای در آفریقا تلاش می‌کنند تا جنگ‌جویان – ارتش عادی سودان و نیروهای پشتیبانی سریع، یک گروه شبه‌نظامی کاملا مسلح- را تحت فشار قرار دهند تا نبرد را متوقف کنند.

با این حال هر دو طرف با آتش بس های متعدد موافقت کرده اند و سپس آن را کنار گذاشته اند. روز گذشته، درگیری ها دوباره در اطراف کاخ ریاست جمهوری و مقر نظامی در خارطوم، پایتخت، و همچنین در منطقه غربی دارفور شدت گرفت.

درگیری بین دو ژنرال با یک رقابت طولانی مدت باعث رنج و بدبختی گسترده در کشور 46 میلیونی شده است. حداقل 500 نفر در نتیجه درگیری ها تاکنون کشته و 5000 نفر زخمی شده اند، اما این ارقام احتمالاً دست کم گرفته شده است. بیش از 100000 سودانی به کشورهای همسایه گریخته اند که تعدادی از آنها با درگیری های خود دست و پنجه نرم می کنند.

کارشناسان هشدار می‌دهند که هر چه خشونت بیشتر طول بکشد، خطر بیشتر کشاندن سایر کشورها به جنگ گسترده‌تری که می‌تواند کل منطقه را بی‌ثبات کند، بیشتر می‌شود.

خبرنامه امروز آنچه را که باید در مورد درگیری بدانید توضیح خواهد داد.

اگرچه جنگ در ابتدا در سراسر کشور رخ داد، اما اکنون در دو منطقه متمرکز شده است: خارطوم و دارفور. در خارطوم، نیروهای RSF بیشتر مرکز شهر و سایر محله‌های بزرگ را کنترل می‌کنند، در حالی که ارتش منظم در حومه شهر، از جمله مسیرهای مهم تدارکات، مستقر است.

هر طرف مزایای خود را دارد. RSF یک نیروی بسیار متحرک از نیروهای جنگی است که بسیاری از آنها در جنگ یمن شرکت کرده اند. ارتش سودان یک نیروی متعارف با ناوگانی از هواپیماهای جنگی و هلیکوپترهای جنگنده است که شبه نظامیان فاقد آن هستند.

میلیون‌ها غیرنظامی که به طور ناگهانی در میدان جنگ زندگی می‌کنند، در این میان گیر افتاده‌اند. بسیاری از آنها در خانه های خود بدون برق و آب و غذای کمی گیر افتاده اند. گلوله ها و بمب های سرگردان به خانه ها اصابت کرد و بسیاری را کشت.

سیستم بهداشتی در حال حاضر شکننده سودان در حال فروپاشی است. به گفته وزارت بهداشت، دو سوم بیمارستان ها در مناطق درگیری بسته هستند.

ژنرال عبدالفتاح البرهان، فرمانده ارتش، در چهار سال گذشته رهبر واقعی سودان بوده است.

او پس از قیام 2019 که منجر به سرنگونی رئیس جمهور عمر حسن البشیر، رهبر دیکتاتوری سودان در سه دهه شد، به قدرت رسید. تا آن زمان، البرهان بیشتر به عنوان یکی از فرماندهان کمپین وحشیانه ضد شورش ارتش در دارفور در دهه 2000 شناخته می شد.

او برای مدتی قدرت را با رهبران غیرنظامی به عنوان بخشی از انتقال توافق شده به دموکراسی تقسیم کرد. اما در اکتبر 2021 با سپهبد محمد حمدان، فرمانده قدرتمند RSF، به نیروها پیوست و با یک کودتا قدرت را به دست گرفت.

حمدان همچنین در جنگ‌های دارفور به‌عنوان فرمانده شبه‌نظامیان جانجاوید که به‌خاطر تاکتیک‌های خود در زمین سوخته بدنام شده بودند، به شهرت رسیده بود. او با یک امپراتوری تجاری که بر اساس استخراج طلا ساخته شده بود، به کسب پول و نفوذ ادامه داد.

اما پس از کودتای 2021 او با رئیس خود البرهان درگیر شد. با افزایش تنش ها در ماه های اخیر، این دو مرد علناً با هم درگیر شدند و شروع به اعزام نیرو به اردوگاه های نظامی برای آمادگی برای جنگ کردند.

سودان در یک موقعیت محوری در قاره آفریقا قرار دارد. این کشور دارای خط ساحلی قابل توجهی از دریای سرخ است و توسط هفت کشور احاطه شده است. بی ثباتی بسیاری از آنها را تهدید می کند.

مقامات غربی و کارشناسان سودانی بیم دارند که هرج و مرج جدید در این کشورهای همسایه ایجاد شود. اما قدرت های دیگر نیز منافعی دارند.

روسیه سودان را تحت فشار قرار داده تا به کشتی های جنگی این کشور اجازه دهد در امتداد سواحل این کشور پهلو بگیرند. شرکت نظامی خصوصی واگنر وابسته به کرملین در دارفور فعالیت می کند و عملیات استخراج طلای سودان را در سودان انجام می دهد.

ایالات متحده، یکی از بازیگران کلیدی مذاکرات سیاسی که با شروع جنگ شکست خورد، امیدوار بود پس از دهه ها تحریم آمریکا، صفحه جدیدی را با سودان باز کند. همچنین امیدوار است بتواند از نفوذ چین جلوگیری کند.

کشورهای خلیج فارس بازیگران اصلی سودان هستند. عربستان سعودی که در روزهای اخیر به تخلیه حداقل 6000 نفر کمک کرده است، نفوذ طولانی مدتی در آنجا دارد. و امارات متحده عربی با هر دو طرف ارتباط دارد، اگرچه به حمدان نزدیکتر دیده می شود.

با وجود تاریخ نژادپرستی بریتانیا، تاج گذاری پادشاه چارلز و سلطنت نمادهای احترام متقابل هستند که ارزش جشن گرفتن دارند. دیوید لامی می نویسد.

الخاندرا اولیواوالدین او به دنبال رویای آمریکایی به ایالات متحده آمدند. او می نویسد که اقدامات جدید دولت بایدن برای پناهندگی به این ایده آل خیانت خواهد کرد.

در اینجا ستون ها توسط دیوید بروکس در ژنرال Z و پل کروگمن در مورد بحران بدهی

رسوایی بیسبال کالج: آلاباما، براد بوهانون، مربی خود را شش روز پس از اینکه ظاهراً مربی در فعالیت های شرط بندی غیرقانونی شرکت داشت، اخراج کرد.

مو ویلمز، که کتاب‌هایش در مورد یک کبوتر کوچولو و یک خرگوش عروسکی جسور، او را به ستاره ادبیات کودکان تبدیل کرده است، قدرت احمقانه‌اش را روی رسانه‌ای گاهی خفه‌کننده متمرکز کرده است: اپرا.

در نمایش جدید خود “کامیون بستنی شکسته است! و آریاهای احساسی دیگر، ویلمز با آهنگساز کارلوس سایمون همکاری کرد تا آریاها را به موادی برای بچه‌های بی‌قرار تبدیل کند. Carmen’s Habanera اکنون در مورد اشتراک آب نبات پنبه است. “La donna è mobile” به نحوه بیرون ریختن شیر هنگام خندیدن از بینی شما مربوط می شود.

ویلمز به تایمز گفت: این کمک می کند که کتاب های اپرا و تصویری اشتراکات زیادی داشته باشند: “این احساسات بزرگ است.”