یک روز پس از تیراندازی در مدرسه، بلگراد غمگین است

موم به صورت رگه‌هایی در پیاده‌روی بیرون مدرسه بلگراد پخش شد و صدها شمع روشن شده توسط ساکنان پایتخت صربستان که در سوگ مرگ هشت کودک کشته شده توسط یک همکلاسی 13 ساله به شهادت رسیدند، باقی ماند.

روز پنجشنبه، صبح روز پس از تیراندازی توسط یک نوجوان مسلح به تپانچه هایی که از خانه پدرش برداشته بود، صدها نفر دیگر پس از حمله ای که منجر به کشته شدن یک نگهبان شد، به بیرون از مدرسه در محله ای مجلل در بلگراد آمدند تا اندوه خود را ابراز کنند.

چشمانشان پر از اشک، شمع های بیشتری روشن کردند، گل های سفید گذاشتند و پیام های خط خورده روی کاغذ را روی نرده ها در نزدیکی مدرسه ابتدایی ولادیسلاو ریبنیکار در بخش مرکزی پایتخت صربستان آویزان کردند.

لوکا ژیوکوویچ، 18 ساله، دانش آموزی از مدرسه ای نزدیک که همراه با ده ها همکلاسی برای ادای احترام به او آمده بود، گفت: “همه ما شوکه و غمگین هستیم.”

آقای ژیوکوویچ گفت که صبح چهارشنبه صدای شلیک گلوله را از مدرسه خود شنیده و در ابتدا آنها را با احتراق یک کامیون اشتباه گرفته است. او سپس با شنیدن صدای ناله پلیس و آژیر آمبولانس در محله متوجه شد که تیراندازی رخ داده است.

او گفت: این دیوانگی است.

تیراندازی صبح روز چهارشنبه زمانی رخ داد که پسر بچه که کلاس هفتم بود تیراندازی کرد. شش کودک و یک معلم نیز در این حمله مجروح و به بیمارستان منتقل شدند. به گفته مقامات، یکی از دخترانی که زخمی شده بود یک شبه تحت عمل جراحی اورژانسی قرار گرفت و حالش وخیم است. به گفته وزارت خارجه فرانسه، در میان کشته شدگان یک دختر فرانسوی نیز وجود دارد.

مطلب جدید پیشنهادی  اصول طراحی داخلی اداری، 8 اصل که همه نمی دانند!

مقامات صرب هویت این پسر را چهارشنبه در یک جلسه توجیهی فاش کردند، اما نیویورک تایمز نام او را از آنجایی که او خردسال است و هیچ اتهامی به او وارد نشده است، مخفی کرده است. این حمله امواج شوک را در سراسر کشور ایجاد کرد، کشوری که تیراندازی های دسته جمعی کمی را تجربه کرده است، چه رسد به خشونت هایی از این دست در یک مدرسه. آنیتا لاینوویچ، 45 ساله که برای ادای احترام به قربانیان جوان با گلدانی از گل به مدرسه آمده بود، گفت: «هیچ کس فکر نمی کرد این اتفاق در این محله، اینجا در صربستان رخ دهد.

بسیاری از ساکنان متعجب بودند که چه چیزی ممکن است دانش آموز را به کشتن همکلاسی هایش در آنچه پلیس به عنوان یک حمله برنامه ریزی شده و خونسرد توصیف می کند، سوق دهد. دانش آموز با دو قبضه کلت کمری پدرش و چهار کوکتل مولوتف که خودش تهیه کرده بود وارد مدرسه شد.

مقامات صرب می گویند که این دانش آموز در گذشته پدرش را تا میدان تیر همراهی کرده بود و می دانست که چگونه تیراندازی کند.

“چطور ممکن است چنین نمایه ای برای همه از دست برود؟” ایوانا ساویچ، 49 ساله، پرسید. پدرش با بردن او به میدان تیر چه چیزی به او یاد داد؟

این تیراندازی باعث نمایش بزرگ همبستگی در بلگراد شد. صبح روز پنجشنبه، ده ها نفر برای دومین روز برای اهدای خون در کلینیکی در چند بلوک مدرسه ولادیسلاو ریبنیکار صف کشیدند.

دراگان بوگارین، 59 ساله، گفت: “من دختری دارم که در سن قربانیان است.”

مطلب جدید پیشنهادی  تعمیر برج خنک کننده - کلینیک انرژی ساختمان

آقای بوگارین گفت که او دارای گروه خونی O منفی است، گروه خونی که دانش‌آموزان مدرسه می‌گویند در پیام‌هایی که چهارشنبه شب در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک گذاشته شد، به شدت مورد نیاز است. “فوری!” یکی از پیام‌های ارسال شده در اینستاگرام را بخوانید که خواستار اهداکنندگان بود.

میرجانا کنزویچ، رئیس ارتباطات در این کلینیک، گفت که نزدیک به 700 نفر در روز چهارشنبه برای اهدای خون آمده اند که حدود هفت برابر بیشتر از یک روز عادی است.

الکساندر ووچیچ، رئیس‌جمهور صربستان، روز چهارشنبه در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت که تیرانداز دستگیر و به یک کلینیک سلامت روان منتقل شده است و او “نشان نداده است پشیمان شود”. مقامات صرب گفتند که این پسر به دلیل اینکه زیر 14 سال سن دارد از نظر کیفری مسئول قتل نخواهد بود. اما آقای ووچیچ گفت که تغییراتی در سن مسئولیت کیفری پیشنهاد خواهد کرد.

رئیس جمهور گفت که والدین این پسر بازداشت شده اند.

این تیراندازی پرسش‌های گسترده‌تری را در مورد اسلحه در صربستان ایجاد کرده است، صربستان که یکی از بالاترین نرخ‌های مالکیت اسلحه در جهان را دارد، میراث جنگ‌های بالکان در دهه 1990، اما سطح بالایی از خشونت با اسلحه ندارد.

یک مطالعه در سال 2018 توسط گروه تحقیقاتی Small Arms Survey مستقر در ژنو تخمین زد که به ازای هر 100 صربست حدود 39 اسلحه وجود دارد که بالاترین سطح در اروپا و پنجمین اسلحه در جهان است. ایالات متحده که رتبه اول را دارد، به ازای هر 100 نفر حدود 120 اسلحه دارد.

آقای ووچیچ از صربستان همچنین روز چهارشنبه وعده داد که مجموعه ای از اقدامات طراحی شده برای تنظیم بهتر اسلحه ها، از جمله تعیین تعلیق مجوزهای جدید غیر از شکار، تجدید نظر در مجوزهای موجود و نظارت بیشتر بر میدان های تیراندازی را ارائه دهد.

مطلب جدید پیشنهادی  هرج و مرج سیاسی اسرائیل را ناآرام می کند زیرا به دنبال احترام به کشته شدگان و استقلال آن است

خانم لاینوویچ گفت که با این پیشنهادات موافق است و گفت که مالکیت اسلحه یک موضوع ماندگار است که در طول سال ها به خوبی به آن پرداخته شده است. او گفت: «این بخشی از فرهنگ ما است، این میراث جنگ است. “اما نمی توان اینطور ادامه داد.”

دانش آموزان و معلمان مدرسه ولادیسلاو ریبنیکار آن را یکی از بهترین مدرسه های بلگراد توصیف کردند. ایگور کلوندزیجا، معلم فرانسوی، گفت که دانش‌آموزان کلاس‌های اول تا ششم در هفته شش ساعت دروس فرانسوی دریافت می‌کنند و چندین دانش‌آموز در دانشگاه‌های نخبه فرانسه تحصیل می‌کنند و برخی از فرانسوی‌های خارج‌شده فرزندان خود را در مدرسه ابتدایی می‌گذارند.

به گفته مقامات، آقای کلوندزیجا و چند دانشجوی فعلی و سابق گفتند که از کشته شدن دراگان ولاوویچ، نگهبان امنیتی که در تلاش برای جلوگیری از حمله کشته شد، بسیار متأسف شدند.

آقای کلوندزیجا گفت: “او بهترین بود، او همه چیز را در مورد دانش آموزان می دانست، وقتی آنها در حال آشفتگی بودند نگاهش را برمی داشت.”

چندین پیام و نقاشی که به حصاری در نزدیکی مدرسه متصل شده بود به او ادای احترام می کردند. یکی از آنها، توسط دانش آموز کلاس دوم، او را نشان می دهد که لبخند می زند و شنل قرمزی به تن دارد. “دراگان ولاهوویچ، قهرمان ما!” خوانده شد

آلیسا دوگرامادزیوا گزارش ارائه کرد.