یلن خواستار روابط “سازنده” با چین است

واشنگتن – جانت ال. یلن، وزیر خزانه داری آمریکا روز پنجشنبه خواستار یک رابطه اقتصادی «سازنده» و «سالم» بین ایالات متحده و چین شد، رابطه ای که در آن دو کشور بتوانند با یکدیگر برای مقابله با چالش های جهانی علیرغم منافع متضاد امنیت ملی خود همکاری کنند. .

اظهارات خانم یلن که در دانشکده مطالعات بین‌المللی پیشرفته دانشگاه جانز هاپکینز ایراد کرد، یکی از جامع‌ترین بیانیه‌هایی بود که تاکنون توسط یک مقام بایدن درباره موضع دولت در قبال چین ارائه شده است. این سخنرانی پس از ماه‌ها تشدید تنش بین کشورها، از جمله بر سر عملیات‌های جاسوسی و نفوذ چین در ایالات متحده، لحن عمل‌گرایانه اما به‌ویژه مثبتی داشت.

خانم یلن بر اهمیت تامین منافع امنیت ملی آمریکا و همچنین حمایت از حقوق بشر تاکید کرد. اما او همچنین استدلال کرد که ایالات متحده به اندازه کافی در رهبری اقتصاد جهانی امنیت دارد که از رقابت اقتصادی چین استقبال کند، تا زمانی که این کشور مطابق قوانین بین المللی عمل کند.

او گفت: «رشد اقتصادی چین نباید با رهبری اقتصادی آمریکا ناسازگار باشد،» و افزود: «ما به دنبال جدا کردن اقتصاد خود از چین نیستیم.»

او گفت که استراتژی اقتصادی دولت بایدن حول سرمایه‌گذاری در زیرساخت‌های آمریکایی، انرژی پاک و تولید فناوری متمرکز است، «نه سرکوب یا مهار هیچ اقتصاد دیگری». و او از چین خواست تا با ایالات متحده در چالش هایی مانند کمک به کشورهای بدهکار و کاهش تغییرات آب و هوایی همکاری کند.

اسکات کندی، مشاور ارشد مرکز مطالعات استراتژیک و بین‌المللی، گفت که این سخنرانی «با فضای عمومی واشنگتن و پکن که ایالات متحده و چین قرار است از هم جدا شوند و در جنگ بجنگند، ناسازگار است».

مطلب جدید پیشنهادی  بسته بندی اصولی

آقای کندی گفت که خانم یلن دلیل مثبتی را برای داشتن رابطه تجاری با چین بیان کرد، به گونه ای که دولت بایدن قبلا انجام نداده بود. با این کار، دولت اکنون به وضوح خود را از دولت ترامپ در رویکردش به چین متمایز کرده است.»

درخواست خانم یلن برای همکاری شاید یک دهه پیش غیرقابل توجه به نظر می رسید، اما نگرش واشنگتن نسبت به چین در سال های اخیر به طور قابل توجهی گنگ تر شده است.

جمهوری خواهان و همچنین دموکرات ها اکنون چین را به عنوان یک رقیب اقتصادی خطرناک و یک تهدید امنیتی توصیف می کنند. بسیاری با این استدلال که تلاش‌های گذشته برای انجام این کار نتوانستند به اندازه کافی شیوه‌های این کشور را بهبود بخشند، با ایده وارد کردن چین به سیستم بین‌المللی مبتنی بر قوانین صبر خود را از دست داده‌اند.

مقامات دولت ترامپ علیرغم امضای یک توافق تجاری با این کشور، از فشار به سمت «جدا کردن» اقتصاد آمریکا و چین حمایت کردند. دولت بایدن رویکرد هدفمندتری را اتخاذ کرده است که بر جلوگیری از دسترسی چین به فناوری‌های دارای کاربردهای نظامی و کاهش وابستگی آمریکا به چین برای محصولات حیاتی مانند پنل‌های خورشیدی و باتری‌های خودرو متمرکز شده است.

روابط به ویژه از فوریه، زمانی که یک بالن جاسوسی چینی از ایالات متحده عبور کرد و باعث انفجار دیپلماتیک شد، متشنج شده است. همچنین تنش ها بر سر تایوان که چین آن را قلمرو خود می داند و شراکت نزدیک چین با روسیه همچنان بالاست.

سفر احتمالی آنتونی جی. بلینکن، وزیر امور خارجه به چین در اوایل سال جاری به دنبال درگیری بر سر بالون جاسوسی لغو شد. خانم یلن گفت که قصد دارد «در زمان مناسب» به چین سفر کند تا در یک «گفتگوی اساسی درباره مسائل اقتصادی» شرکت کند. وزیر بازرگانی جینا ریموندو نیز در حال بررسی امکان بازدید در سال جاری است.

مطلب جدید پیشنهادی  اردوغان توسط زنان محافظه کار به سوی پیروزی در ترکیه فشار آورد

جاناتان وارد، نویسنده کتاب «دهه تعیین کننده» در مورد رقابت ایالات متحده با چین، گفت: «زمان آن رسیده که از افکار واهی عبور کنیم» که چین می تواند یک شریک اقتصادی مسئول برای ایالات متحده باشد.

وی گفت: تعامل اقتصادی آمریکا و متحدانش با چین خطرات سیستماتیک و عظیمی را برای آمریکا ایجاد می‌کند و وابستگی به چین را افزایش می‌دهد و انتقال فناوری و سرمایه‌ای را تسهیل می‌کند که امکان تقویت نظامی، دولت نظارتی و نقض حقوق بشر را فراهم می‌کند.

اما خانم یلن روز پنجشنبه گفت که او و پرزیدنت بایدن روابط آمریکا و چین را به عنوان یک رقابت با مجموع صفر نمی‌دانند «جایی که یکی باید سقوط کند تا دیگری افزایش یابد».

او گفت: «ما معتقدیم که دنیا برای هر دوی ما به اندازه کافی بزرگ است.

خانم یلن همچنین گفت که ایالات متحده تلاش نمی کند به اقتصاد چین آسیب برساند و اقدامات هدفمندی که ایالات متحده علیه چین انجام داده است – مانند قطع ارتباط آن با برخی از پیشرفته ترین نیمه هادی های جهان – صرفاً با هدف محافظت از امنیت ملی ایالات متحده انجام شده است. .

وی افزود که دولت بایدن در حال بررسی محدودیت‌های بیشتر بر چین، از جمله برنامه محدود کردن برخی سرمایه‌گذاری‌های آمریکا در این کشور در فناوری‌هایی است که می‌توان از آنها برای نظارت یا جنگ استفاده کرد. وی به چین هشدار داد که از جنگ روسیه در اوکراین حمایت مادی نکند و گفت که عواقب نقض تحریم‌های آمریکا علیه روسیه «شدید خواهد بود».

دولت بایدن تجارت با چین برای برخی فناوری‌های پیشرفته را محدود کرده است، حتی با وجود اینکه به شدت به تولید نیمه‌رساناها، خودروهای تمیز و پنل‌های خورشیدی در ایالات متحده برای ایجاد صنایع جایگزین برای چین یارانه می‌دهد. پکن از محدودیت های آمریکا انتقاد کرده و گفته است که این محدودیت ها غیرقانونی و تلاشی آشکار برای تضعیف اقتصاد چین است.

مطلب جدید پیشنهادی  آشنایی با دوره های آموزش آشپزی در آموزشگاه های آشپزی - خبرآنلاین

خانم یلن گفت: «این اقدامات امنیت ملی برای دستیابی به مزیت اقتصادی رقابتی یا خفه کردن مدرنیزاسیون اقتصادی و فناوری چین طراحی نشده است.

سخنگوی سفارت چین، لیو پنگیو، گفت چین از یک رابطه سالم و دوجانبه سودمند با ایالات متحده حمایت می کند. وی افزود: «چین از رقابت طفره نمی رود یا از رقابت کوتاه نمی آید» اما با گسترش نگرانی های امنیت ملی در تجارت و هرگونه تهدید بالقوه برای زنجیره های تامین جهانی مخالف است.

لینگ چن، استادیار اقتصاد سیاسی در دانشکده مطالعات بین‌الملل پیشرفته، گفت که یک «چالش کلیدی» با این رویکرد، جداسازی حوزه‌هایی از توسعه اقتصادی است که تهدیدی برای امنیت ملی به شمار می‌روند از مناطقی که این کار را نمی‌کنند. او خاطرنشان کرد که چین تراشه‌های رایانه‌ای اولیه بیشتری را تولید می‌کند که در خودروها و توسترها و همچنین در تانک‌ها و سلاح‌ها استفاده می‌شوند.

مشکل بالقوه این است که ما در جهانی زندگی می کنیم که در آن مسائل امنیتی و مسائل اقتصادی به طور فزاینده ای در هم تنیده شده اند. خانم چن گفت: جدا شدن خیلی سخت است.

با این حال، او از تمرکز خانم یلن بر همکاری استقبال کرد. او گفت: «هیچ کس جنگ نمی خواهد.