کمبود داروهای تجویزی – نیویورک تایمز

آمریکایی ها با کمبود چندین درمان دارویی عمده روبرو هستند.

برخی از بیماران سرطانی برای دریافت داروهای شیمی درمانی در تلاش هستند. پس از فصل شدید آنفولانزای زمستانی، آنتی بیوتیک ها کمیاب هستند. داروهای اختلال نقص توجه و بیش فعالی کمبود دارند. همانطور که همکارم کریستینا جوت نوشت، حتی تایلنول کودکان نیز به سختی پیدا شده است.

دکتر آماندا فادر از دانشکده پزشکی جان هاپکینز گفت: «به نظر من این یک اورژانس بهداشت عمومی است.

خبرنامه امروز بر کمبود داروی ADHD تمرکز خواهد کرد که منعکس کننده بسیاری از مشکلات عرضه دارو است. سازمان غذا و دارو برای اولین بار این کمبود را در ماه اکتبر تایید کرد. بیماران شکایت دارند که اگر اصلاً بتوانند داروهای خود را پیدا کنند، باید از داروخانه ها خرید کنند تا داروهای خود را تهیه کنند. و بدون دارو، بسیاری می گویند که نمی توانند عمل کنند.

ادوارد دی نولا، برنامه نویس و طراح بازی، به تایمز گفت که ترک داروی ADHD، آدرال، برنامه خواب او را تکه تکه و غیرقابل پیش بینی کرده است. بعد از یک هفته بدون دارو، او یک روز در ساعت 7 صبح به رختخواب رفت.

کمبودهای گسترده تا حدی منعکس کننده مشکلات زنجیره تامین داروهای ژنریک است که 90 درصد نسخه ها را تشکیل می دهد. اما کمبود داروی ADHD از این جهت گسترده‌تر است که محصولاتی با نام تجاری مانند Adderall را نیز تحت تأثیر قرار داده است. این باعث شده است که افراد بیشتری از داروهای مورد نیاز خود بی بهره باشند.

یکی از دلایل کمبود داروهای ADHD: استفاده از این داروها در سال های اخیر افزایش یافته است. یک مطالعه اخیر CDC نشان داد که از سال 2020 تا 2021، نسخه ها در بسیاری از گروه های سنی بیش از 10 درصد افزایش یافته است.

چرا؟ کارشناسان به برخورد دو روند اخیر در ایالات متحده اشاره می کنند: پذیرش و پذیرش فزاینده مسائل مربوط به سلامت روان، و تغییرات سیاستی ناشی از همه گیری کووید که باعث افزایش استفاده از پزشکی از راه دور شد.

اولاً، فعالان و سیاستگذاران برای دهه‌ها آمریکایی‌ها را تحت فشار قرار داده‌اند تا مسائل مربوط به سلامت روان را جدی‌تر بگیرند – به‌عنوان نارسایی‌های اخلاقی یا عیوب شخصیتی، بلکه به‌عنوان مشکلات سلامتی که نیاز به درمان دارند.

ADHD نمونه ای از این پذیرش است. کارشناسان مدتها معتقد بودند که این بیماری بیشتر پسران نوجوان را تحت تاثیر قرار می دهد. در سال های اخیر، فعالان و بیماران استدلال کرده اند که ADHD می تواند یک بیماری مادام العمر باشد و در بین دختران و بزرگسالان کمتر تشخیص داده شده و درمان نمی شود. علیرغم برخی انتقادات مبنی بر اینکه ADHD در پسرانی که پس از آن با محرک‌های قوی و بالقوه خطرناک درمان می‌شوند، بیش از حد تشخیص داده شده است، دیدگاه آن‌ها مورد توجه قرار گرفته است.

دوم، پزشکی از راه دور در طول همه‌گیری رونق زیادی پیدا کرد، زیرا سیاست‌گذاران و امکانات پزشکی تلاش کردند ویزیت‌های حضوری پزشک را محدود کنند. این تغییر نه تنها به بیماران موجود اجازه می‌دهد به درمان خود ادامه دهند، بلکه به بیماران جدیدی که ممکن است قبلاً به مطب پزشک یا بیمارستان سفر نکرده‌اند نیز درمان شوند.

این دو روند با هم برای افزایش تقاضا برای داروهای ADHD عمل کردند. همانطور که افراد بیشتری شروع به جدی‌تر گرفتن سلامت روان خود کردند، دسترسی بیشتری به درمان داشتند. بنابراین بیشتر داروهای ADHD مصرف کردند

فراتر از تقاضا، چندین مسئله به طور بالقوه زنجیره تامین را محدود کرده است. شرکت‌های دارویی مدعی هستند که سهمیه‌های تعیین‌شده توسط دولت مانع عرضه شده‌اند، اگرچه اداره مبارزه با مواد مخدر گفته است که شرکت‌ها به طور کامل از آنچه که دارند استفاده نکرده‌اند. برخی داروخانه‌ها همچنین استدلال می‌کنند که قوانین سخت‌تر برای مسکن‌های اپیوئیدی به سایر داروها نیز سرایت کرده است و دریافت مواد مورد نیاز را دشوارتر می‌کند.

برای داروهای ژنریک، مشکل سیستمیک تری وجود دارد. شرکت‌ها برای ارائه پایین‌ترین قیمت‌های ممکن تحت فشار دائمی هستند و اغلب برای کاهش هزینه‌ها و پایین نگه‌داشتن قیمت‌ها دست از کار می‌کشند. این باعث می‌شود که آنها برای افزایش عرضه در صورت لزوم، برای مثال، در صورت افزایش تقاضا، آمادگی نداشته باشند.

ارین فاکس، کارشناس زنجیره تامین دارو در دانشگاه یوتا، گفت: همه این عوامل احتمالاً نقشی در کمبود داروی ADHD دارند. اما از آنجایی که بیشتر زنجیره تامین دارو غیرشفاف است، تشخیص اینکه دقیقاً چه چیزی اشتباه می‌کند دشوار است.

عدم شفافیت به خودی خود یک مشکل است، نه تنها برای داروهای ADHD بلکه برای سایر کمبودها. اگر مردم و سیاستگذاران ندانند چه مشکلی پیش می آید، نمی توانند به یافتن راه حل کمک کنند.

برای بیشتر: کارشناسان می گویند که کمبود دارو احتمالا بدتر خواهد شد.

یک کتاب باستانی به نام Codex Sassoon – قدیمی ترین کتاب مقدس تقریباً کامل عبری شناخته شده – دیروز به قیمت 38 میلیون دلار فروخته شد. حتی در زمان خودش، این کتاب یک شی گران قیمت بود و برای ایجاد برگ های پوستی آن به پوست بیش از 100 حیوان نیاز داشت. کارشناسان فکر می‌کردند که ممکن است این کتاب گران‌ترین کتابی باشد که بیش از حد فروخته شده است، اما از رکوردی که دو سال پیش با فروش اولین چاپ قانون اساسی ایالات‌متحده به ثبت رسانده بود، کمتر بود.

مستند «آنا نیکول اسمیت: تو من را نمی‌شناسی» کوتاه است.