چین برنامه فرود فضانوردان بر ماه را تا سال 2030 اعلام کرد

یک مقام دولتی روز دوشنبه اعلام کرد که چین قصد دارد تا سال 2030 مأموریتی را برای فرود یک فرد بر ماه انجام دهد که بالاترین سطح جاه طلبی چین برای فرود خدمه ماه را تأیید می کند.

دانشمندان چینی قبلاً به هدف 2030 با ظرفیتی کمتر رسمی اشاره کرده بودند. برای مثال، طراح ارشد برنامه اکتشاف ماه چین در ماه گذشته گفت که فرود در سال 2030 “بدون مشکل” خواهد بود.

لین ژی کیانگ، معاون مدیر آژانس فضایی سرنشین دار چین، روز دوشنبه در یک کنفرانس خبری با نقل شعری از مائو تسه تونگ گفت: «ما می توانیم ماه را در آسمان نهم ببندیم».

آقای لین گفت که پروژه فرود بر ماه، بخشی از پروژه گسترده‌تر اکتشاف ماه در کشور – که به عنوان پروژه Chang’e، برای الهه ماه چینی نیز شناخته می‌شود – اخیراً آغاز شده است، اگرچه او جزئیات خاصی ارائه نکرد. او گفت که این پروژه همچنین به دنبال امکان اقامت کوتاه مدت در سطح ماه و همچنین جمع آوری نمونه ها و انجام تحقیقات است.

اعلام روز دوشنبه در یک کنفرانس خبری به مناسبت پرتاب سه فضانورد جدید در روز سه‌شنبه به ایستگاه فضایی جدید چین که اواخر سال گذشته تکمیل شد، اعلام شد.

یک فرود سرنشین دار روی ماه، نقطه عطف مهمی برای اکتشاف فضایی چین و جهان خواهد بود: از زمان مأموریت آپولو ایالات متحده در دهه 1960 و 1970، هیچ انسانی روی ماه نبوده است. و می تواند یک دستاورد مهم برای چین در رقابت رو به رشد خود با ایالات متحده در فضا باشد. شی جین پینگ، رهبر ارشد چین، گفته است که این کشور باید به یک “قدرت فضایی بزرگ” تبدیل شود.

مطلب جدید پیشنهادی  انواع کلید و پریز برق - ساختمانچی

ناسا همچنین برنامه ای را برای قرار دادن دوباره افراد – از جمله اولین زن و اولین فرد رنگین پوست – با هدف سال 2025 در ماه اعلام کرده است. اما برنامه آرتمیس، همانطور که این طرح شناخته می شود، با تاخیر مواجه شده است. هم پکن و هم واشنگتن اهدافی را برای ساختن یک ایستگاه تحقیقاتی در ماه و فرود افراد در مریخ تعیین کرده اند.

فضا با بازتاب رقابت فضایی بین ایالات متحده و اتحاد جماهیر شوروی در طول جنگ سرد، به عرصه دیگری برای تنش‌های آمریکا و چین تبدیل شده است. مدیر ناسا، بیل نلسون، گفته است که ایالات متحده باید مراقب تلاش های چینی ها برای تسلط بر سطح ماه و دور نگه داشتن آمریکایی ها باشد. گزارش پنتاگون در سال گذشته هشدار داد که چین می تواند تا سال 2045 از توانایی های آمریکا در فضا پیشی بگیرد.

برنامه فضایی چین در سال های اخیر به سرعت توسعه یافته است، در حالی که برنامه آمریکا اغلب درگیر اولویت های متضاد و تغییر دولت ها بوده است. چین تنها کشوری است که در قرن بیست و یکم با موفقیت بر روی ماه فرود آمد و در سال 2019 نیز اولین کشوری بود که کاوشگر را در سمت دور ماه فرود آورد.

در حالی که برخی امیدوارند که چین و ایالات متحده بتوانند در اکتشاف فضایی حتی با افزایش تنش های ژئوپلیتیکی همکاری کنند، ماده ای در قانون ایالات متحده که تامین مالی ناسا را ​​تامین می کند، همکاری مستقیم با آژانس فضایی چین یا شرکت های متعلق به چین را ممنوع می کند. چین نشان داده است که در برنامه های فضایی با روسیه همکاری خواهد کرد.

مطلب جدید پیشنهادی  آیا ثبت میراث جهانی یونسکو یک نعمت است یا یک نفرین؟

کریس باکلی و جوی دونگ گزارش کمک کرد