چگونه اردوغان ترکیه به قدرت رسید

رجب طیب اردوغان از شهردار تا قانونگذار و نخست‌وزیر تا رئیس‌جمهور، رتبه‌ها را به بالاترین مقام‌های ترکیه ارتقا داد و سپس آنها را از آن خود کرد و این کشور را در طول 20 سال به حکومت یک نفره نزدیک‌تر کرد.

روز یکشنبه، آقای اردوغان تلاش خواهد کرد تا یک دوره دیگر را به عنوان رئیس جمهور بدست آورد، هرچند تنها پس از آن که مخالفان او را مجبور به رای گیری در دور دوم کردند. این که انتخابات به دور دوم رفته است، نشانه آن است که در میان انبوهی از مشکلات مانند آشفتگی اقتصادی، فساد گسترده و مدیریت دولتش با زلزله های فاجعه بار در بهار امسال، کنترل او بر کشور، اگر نگوییم شکسته شده، لغزش یافته است.

اما آقای اردوغان از اولین روزهای زندگی حرفه‌ای خود بحران‌هایی از جمله محکومیت به زندان، اعتراضات گسترده و تلاش برای کودتا را پشت سر گذاشته است. چندین مورد از این اپیزودها نشان می‌دهد که چگونه او نه تنها از بحران‌ها جان سالم به در برد، بلکه فرصت‌هایی برای تثبیت قدرت از طریق آنها پیدا کرد.

در سال 1998، آقای اردوغان، شهردار 44 ساله استانبول، ستاره در حال ظهور جنبش سیاسی اسلامگرای ترکیه بود – که هدف سرکوب مقامات تحت حمایت ارتش قرار گرفت. در آن سال، دادگاه او را به دعوت به شورش مذهبی با نقل شعری اسلامگرایانه از دهه 1920 محکوم کرد. او به 10 ماه حبس و محرومیت مادام العمر از فعالیت سیاسی محکوم شد.

اگرچه ترکیه عمدتاً مسلمان بود، اما به عنوان یک جمهوری سکولار تأسیس شد و نخبگان سیاسی سنتی احساس می کردند که اسلام گرایان نسبت به این ارزش ها تنفر دارند.

آقای اردوغان چهار ماه را در زندان گذراند و برنامه هایی برای بازگشت علیرغم ممنوعیت داشت. در یک عفو عمومی در سال 2001، دادگاه قانون اساسی ترکیه این ممنوعیت را لغو کرد و او به زودی یک حزب سیاسی جدید را با دیگر اصلاح طلبان جنبش اسلام گرا تشکیل داد که وعده حکومت داری خوب را می دادند و به دنبال روابط با غرب بودند.

مطلب جدید پیشنهادی  در منطقه سیل زده ایتالیا، ساکنان می ترسند این آخرین مورد نباشد

صعود آقای اردوغان در سال 2002 توسط هیئت انتخابات ترکیه تقریباً متوقف شد و او را به دلیل محکومیت جنایی از شرکت در انتخابات منع کرد. اما همکاران حزبی او که به پارلمان راه یافته بودند، قانون اساسی را اصلاح کردند تا او نامزد شود. آقای اردوغان در سال 2003 به مقام نخست وزیری رسید و نخست وزیر شد.

دولت او همچنین در سال 2008 شروع به محاکمه برخی از این شخصیت ها کرد و ده ها نفر از جمله ژنرال های بازنشسته ارتش و روزنامه نگاران را به تلاش برای کودتا متهم کرد. متحدان آقای اردوغان این محاکمه را تلاشی برای در نظر گرفتن تاریخچه جنگ خشونت آمیز ترکیه برای قدرت خواندند. منتقدان آن را تلاشی برای ساکت کردن مخالفان سکولار نامیدند.

با تایید رأی دهندگان در همه پرسی دو سال بعد، آقای اردوغان دوباره قانون اساسی را تغییر داد. او گفت که بازنگری سال 2010 ترکیه را به دموکراسی های اروپا نزدیک تر کرد و از گذشته نظامی آن جدا شد، در حالی که مخالفان او می گفتند که این امر به دولت محافظه کارش کنترل بیشتری بر ارتش و دادگاه ها می دهد. او در سال 2011 برای سومین بار نخست وزیر شد.

آقای اردوغان بدون مخالفت مهم و البته متفاوت نبود. در سال 2013، تظاهراتی که بر سر یک مرکز خرید پیشنهادی برای جایگزینی پارک استانبول آغاز شد، به تظاهراتی از نارضایتی در مورد بسیاری از مسائل، از جمله گرایش به سمت سیاست‌های اسلام‌گرا و فساد مداوم تبدیل شد.

آقای اردوغان نه تنها معترضان، بلکه پزشکان، روزنامه نگاران، فعالان، صاحبان مشاغل و مقامات متهم به همدردی را نیز سرکوب کرد. برخی از فرهنگیان به زندان افتادند و برخی دیگر گریختند و برای بسیاری از کسانی که ماندند، فضای خودسانسوری نازل شد.

با نزدیک شدن به پایان دوره ریاست جمهوری اردوغان، آقای اردوغان با مشکلی مواجه شد: قوانین حزبش او را از یک چرخش دیگر به عنوان نخست وزیر باز داشت. در سال 2014، او در عوض برای پست دیگری کاندید شد – تبدیل شدن به اولین رئیس جمهور منتخب مردم ترکیه و آغاز دوره ریاست جمهوری خود با سخنان نزدیک شدن.

مطلب جدید پیشنهادی  عمران خان، رهبر سابق پاکستان دستگیر شد

او در یک سخنرانی پیروزمندانه گفت: «من می‌خواهم آینده جدیدی را با درک آشتی اجتماعی بسازیم، در حالی که تفاوت‌هایمان را غنای خود می‌دانیم و ارزش‌های مشترک خود را پیش می‌بریم».

اما به جای محدود کردن خود به وظایف عمدتاً تشریفاتی این نقش، به حداکثر رساندن اختیارات آن اقدام کرد که شامل حق وتو بر قانون‌گذاری و توانایی انتصاب قضات بود.

حکومت آقای اردوغان در سال 2016 تقریباً به پایان رسید، زیرا یک شورش هرج و مرج توسط بخش‌هایی از ارتش و اعضای یک گروه اسلام‌گرا که زمانی متحد سیاسی او بودند، تلاش کردند تا او را از قدرت برکنار کنند. اما او دستگیری را کنار گذاشت، ترک ها را به اعتراض در خیابان ها فراخواند و به زودی دوباره در استانبول ظاهر شد تا دوباره کنترل خود را به دست گیرد.

او گفت: «آنچه که انجام می‌شود یک شورش است. آنها بهای سنگینی برای خیانت خود به ترکیه خواهند پرداخت.

پاکسازی پس از آن ترکیه را تغییر داد: هزاران متهم به ارتباط با توطئه کودتا دستگیر شدند، ده ها هزار نفر در مدارس، ادارات پلیس و سایر نهادها شغل خود را از دست دادند و بیش از 100 رسانه بسته شدند. بیشتر کسانی که در این پاکسازی گرفتار شده‌اند، به وابستگی به جنبش گولن، پیروان اسلام‌گرای فتح‌الله گولن، روحانی متهم به سازمان‌دهی کودتا در حالی که در تبعید در ایالات متحده زندگی می‌کردند، متهم شدند.

در عرض یک سال، آقای اردوغان همه پرسی دیگری را برای رای دهندگان ترتیب داد، این همه پرسی درباره لغو پست نخست وزیری و انتقال قدرت به رئیس جمهور و همچنین اعطای توانایی های بیشتر به این نقش.

در حالی که مخالفانش تحت فشار قرار گرفتند و متحدانش دوباره نیرو گرفتند، او با اختلاف اندکی در همه پرسی پیروز شد و تغییرات لازم را برای کارآمدتر کردن دولت خواند. سال بعد، او مجدداً برای یک دوره پنج ساله دیگر برنده شد.

مطلب جدید پیشنهادی  رهبری بنیاد به افتخار پدر جاستین ترودو استعفا داد

ساعاتی قبل از مراسم تحلیف خود در سال 2018، آقای اردوغان فرمانی 143 صفحه ای را منتشر کرد که نحوه عملکرد تقریباً هر بخش دولتی را تغییر داد. او 18000 کارمند دولتی دیگر را اخراج کرد و چندین انتصاب بزرگ انجام داد و دامادش را وزیر دارایی جدید معرفی کرد.

این فرمان تنها نشانه ای بود از اینکه آقای اردوغان تا چه اندازه ترکیه را در مسیر حکومت قدرتمندان پیش برده است. دولت محدودیت‌های جدید اینترنت را اعلام کرد و پروژه‌های تاریخی را آغاز کرد – از جمله پل‌های سر به فلک کشیده، یک مسجد عظیم و طرحی برای «کانال استانبول».

بسیاری از حامیان آقای اردوغان تلاش هایی از این قبیل را به عنوان رویایی می خوانند، اما منتقدان می گویند که این تلاش ها به صنعت ساختمانی دامن می زند که گرفتار فساد است و بودجه های دولتی را هدر داده است.

این ناامیدی ها در سال های اخیر در میان بسیاری از ترک ها گسترش یافته است. در حالی که آقای اردوغان جایگاه ترکیه را در خارج از کشور بالا برده و پروژه‌های بزرگی را دنبال کرده است، تثبیت قدرت او باعث ناراحتی و اقتصاد شده است.

این اختلاف نظر آقای اردوغان را بر کشور سست کرده است.

در سال 2019، حزب او کنترل برخی از بزرگترین شهرهای ترکیه را از دست داد – فقط برای اعتراض در نتایج در استانبول. شورای عالی انتخابات ترکیه دستور برگزاری مجدد انتخابات را صادر کرد، تصمیمی که مخالفان آن را به عنوان تسلیم در برابر آقای اردوغان محکوم کردند، اما حزب او دومین رای را نیز از دست داد و به 25 سال تسلط بر بزرگترین شهر ترکیه پایان داد.

و اکنون، با انتقاد از دولتش به دلیل آمادگی برای زلزله و واکنش به آن، و اقتصاد ترکیه در آستانه بحران، آقای اردوغان همچنان به هزینه های عمده و کاهش نرخ بهره با وجود تورم ادامه می دهد، که باعث شده بسیاری از ترک ها احساس دوری کنند. فقیرتر