پلیس اسرائیل عرب را در خارج از محوطه مقدس بیت المقدس تیراندازی کرد

اورشلیم – پلیس اسرائیل بامداد روز شنبه یک مرد عرب را در شرایطی مورد مناقشه در مقابل ورودی به برجسته‌ترین مکان مقدس در اورشلیم به ضرب گلوله کشت، اتفاقی که خطر تشدید تنش‌ها در این شهر را در یک زمان ناآرام به همراه داشت.

سخنگوی پلیس گفت که افسران این مرد را برای بازجویی متوقف کردند زیرا او در داخل محوطه مسجد الاقصی، مکانی مقدس برای یهودیان و مسلمانان، پس از آن که به طور رسمی بسته شد، بود. چند ثانیه بعد، سخنگوی این مرد گفت که مرد اسلحه یک افسر پلیس را گرفت و شلیک کرد و آنها را به کشتن او در دفاع از خود کشاند. پلیس این مرد را تروریست توصیف کرد.

رسانه های فلسطینی در روایتی متناقض گزارش دادند که وی پس از مداخله برای جلوگیری از تعرض یک زن عرب در جریان درگیری کشته شده است. هیچ یک از نسخه ها را نمی توان فوراً تأیید کرد. سخنگوی پلیس گفت: هیچ زنی در محل حضور نداشته است و امکان ارائه مدارک تصویری وجود ندارد، زیرا دوربین مداربسته در نزدیکی وجود نداشت و ماموران قبل از شروع درگیری وقت نداشتند دوربین بدن خود را روشن کنند.

تیراندازی در ورودی دروازه زنجیره رخ داد و مرد کشته شده توسط پلیس یک جوان 26 ساله اهل حورا، یک شهر عرب نشین در جنوب اسرائیل شناسایی شد.

تیراندازی او خطر ایجاد دور جدیدی از ناآرامی ها را در این سایت به همراه داشت، که هم اسرائیلی ها و هم فلسطینی ها آن را بخشی اساسی از روایت های ملی خود می دانند. این مکان برای بیش از یک هزار سال به عنوان مسجد مورد استفاده قرار گرفته است، اما برای یهودیان به عنوان کوه معبد شناخته می شود، زیرا در دوران باستان محل دو معبد باستانی یهودی بوده است.

مطلب جدید پیشنهادی  آموزش خرید ارز دیجیتال بیت کوین

درگیری‌ها اغلب در زمان تنش‌های گسترده‌تر در منطقه رخ می‌دهد – به‌ویژه در ماه مبارک رمضان که یک هفته و نیم پیش آغاز شد.

رویارویی در این سایت در ماه مه 2021 به آغاز جنگ 11 روزه بین اسرائیل و حماس، شبه نظامیان اسلامگرا فلسطینی که نوار غزه را کنترل می کنند، کمک کرد.

برای ماه‌ها، دیپلمات‌ها و مقامات درباره احتمال شعله‌ور شدن مجدد در این مجتمع در طول عید فصح و رمضان هشدار داده‌اند، که این هفته آینده برای دومین بار در سه دهه اخیر به هم نزدیک خواهد شد. فستیوال های همپوشانی، یهودیان و مسلمانان بیشتری را بیش از حد معمول به این مکان جذب می کند و خطر رویارویی را افزایش می دهد – به ویژه اگر پلیس برخلاف کنوانسیون ده ها ساله به فعالان یهودی اجازه دهد در آنجا نماز بخوانند.

اسرائیل این سایت را در جریان جنگ اعراب و اسرائیل در سال 1967 از اردن تصرف کرد و بعداً آن را ضمیمه کرد. سال‌ها، مقامات اسرائیلی از نماز خواندن یهودیان در آنجا جلوگیری می‌کردند و این باعث خشم مسلمانان می‌شد. اما در سال‌های اخیر، پلیس به طور ضمنی اجازه داده است و خشم فلسطینیان را تشدید کرده است.

یهودیان آن را مقدس ترین نقطه در یهودیت می دانند، در حالی که مسلمانان معتقدند این مکان جایی است که حضرت محمد (ص) از آنجا به بهشت ​​برخاست.