پاپ برای شادی ویکتور اوربان به مجارستان بازگشت

بوداپست – پاپ فرانسیس، که استقبال از مهاجران، در آغوش گرفتن اقلیت ها و هشدار نسبت به ملی گرایی را اصول اساسی پاپ خود قرار داده است، روز جمعه برای دومین بار در کمتر از دو سال گذشته از بوداپست بازدید کرد. این سفر به نخست وزیر ویکتور اوربان، احتمالاً مخالف اصلی اروپا با مهاجران، نزدیک ترین متحد روسیه و سرسخت ترین منتقد حقوق همجنس گرایان، هدیه ای سیاسی می دهد که مطمئناً هدر نخواهد داد.

در طی 10 سال حکومت پاپی که در آن فرانسیس با چندین نیرومند و دیکتاتور ملاقات کرده است تا هم از گله خود محافظت کند و هم برای حمایت از حقوق بشر و صلح تلاش کند، او به ندرت با میزبانان خود روبرو شده است و در عوض به دنبال مناطق توافق بوده است، حتی اگر خطری داشته باشد. مشروعیت بخشیدن به سیاست هایی که او آن را نفرت انگیز می داند.

در مجارستان، پانسمان کردن حتی کمتر محتمل است، زیرا برخی تحلیلگران می‌بینند که پاپ و آقای اوربان تمایل مشابهی برای پایان دادن به جنگ در اوکراین دارند و فرانسیس این سفر را بر اساس وحدت مسیحیان تعریف می‌کند. او آن را فرصتی برای “در آغوش گرفتن مجدد” کلیسای مجارستان در بازدید از “مرکز اروپا، که بادهای یخی جنگ بر فراز آن می وزد، در حالی که تحرکات بسیاری از مردم موضوعات فوری بشردوستانه را در دستور کار قرار می دهد” نامیده است. ”

واتیکان گفته است که دیدار سه روزه پاپ از کاتولیک های مجارستانی که در آن با آقای اوربان و همچنین با پناهندگان و فقرا ملاقات خواهد کرد، کاملاً متفاوت از توقفی است که او در سال 2021 برای چند ساعت در بوداپست انجام داد تا جشن بگیرد. مراسم عشای ربانی در پایان یک کنگره یک هفته ای کاتولیک.

ماتئو برونی، سخنگوی واتیکان، گفت: «لحن این سفر متفاوت است. آنها همچنین پیشنهاد کرده اند که پاپ 86 ساله و چهل و یکمین دیدار خارجی خود – و اولین دیدار از زمان انتقال فوری به بیمارستان در ماه گذشته – اختلافات خود را با آقای اوربان روشن کند و از او به عنوان یک پیاده استفاده نشود.

اما منتقدان آقای اوربان نگرانند که مهم نیست که نیت فرانسیس چقدر نجیب است، سفر او صرفاً در دستان سیاسی توانا آقای اوربان بازی می کند. مقامات مجارستانی می گویند که او در حال حاضر بالای ماه است.

ادوارد هابسبورگ، سفیر مجارستان در مقر مقدس، که . او اضافه کرد که وقتی فرانسیس آخرین بار رفت، «فکر می‌کردیم همین بود!»

در عوض، فرانسیس بازگشته است و مجارستان تمام راه‌های استقبال از او را کنار گذاشته است.

استفانو بوتونی، مورخ دانشگاه فلورانس که در بوداپست زندگی می‌کند، گفت: «نمی‌دانم واتیکان چگونه این را می‌خواند، یا چرا تصمیم به انجام آن گرفته‌اند. اما در مجارستان، سفر پاپ به ویترینی فوق‌العاده برای رژیم تبدیل شده است.»

مردم محلی موافقت کردند که آقای اوربان اجازه نخواهد داد این فرصت از دست برود.

کریستوف پولگار، 25 ساله، که روز پنجشنبه پس از یک کلاس شمشیربازی در نزدیکی کلیسای سنت استفان در بوداپست قدم زد، گفت: «او از این استفاده خواهد کرد. او گفت که فرانسیس به ویژه در میان نسل قدیمی کاتولیک‌هایی که آقای اوربان برای حمایت سیاسی به آن‌ها تکیه می‌کرد محبوبیت داشت، و “اوربان بر این اساس استوار است و این کار را به خوبی انجام می‌دهد.”

در سال 2021، زمانی که فرانسیس پیشنهاد کرد که ممکن است در مسیر اقامت طولانی‌تر در اسلواکی با آقای اوربان ملاقات نکند، متحدان آقای اوربان در رسانه‌های خبری، جایی که حزب او نفوذ زیادی دارد، به فرانسیس به دلیل کوچک‌شدن مجارستان، به دلیل «رفتار در یک رفتار غیرقانونی» توهین کردند. به شیوه ای ضد مسیحی و به دلیل “ایجاد آسیب فوق العاده به جهان مسیحیت”.

در طول آن سفر، فرانسیس در دیدار رسمی خود با آقای اوربان تنها سخنان صمیمانه ای داشت، که تصویر او به عنوان مدافع ارزش های مسیحی در اروپا در برابر مهاجران خارجی، او را به قهرمانی برای محافظه کاران راستگرا تبدیل کرده است. اما او همچنین به طور غیرمستقیم به آقای اوربان این پیام را فرستاد که خدا مرد قدرتمندی نیست که دشمنان را دهان ببندد و ریشه‌های مذهبی اگرچه برای یک کشور حیاتی است، اما به آن اجازه می‌دهد تا باز شود و «آغوشش را به سوی همه دراز کند».

فرانسیس در آن زمان در جریان دیدار با اسقف های مجارستانی که به گفته تحلیلگران تا حد زیادی توسط دولت آقای اوربان و رویه آن در حمام کردن، مورد قبول واقع شده اند، گفت: “کشور شما مکانی است که مردم سایر جمعیت ها در آن مدت طولانی با هم زندگی کرده اند.” کلیسا با بودجه

دولت آقای اوربان سال‌هاست که با تأکید بر زمینه‌های توافق مجارستان و مقر مقدس، از جمله تأسیس وزیر امور خارجه برای کمک به مسیحیان تحت تعقیب و دفاع از خانواده سنتی توسط آقای اوربان، تلاش کرده است تا اختلافات بین مجارستان و مقر مقدس را از بین ببرد. آقای هابسبورگ، سفیر، گفت واتیکان حتی از مجارستان درخواست‌هایی برای حمایت علنی‌تر از مقر مقدس و دیدگاه‌های آن در مورد جنسیت انسان و نقش‌های جنسیتی در محیط‌های چندجانبه داشته است.

اما مقامات مجارستانی استدلال می کنند که به همان اندازه که پاپ و آقای اوربان در موضوع مهاجرت اختلاف دارند، در مورد تمایل آنها برای صلح در اوکراین همسو هستند.

در ماه‌های اولیه جنگ، فرانسیس، با بازتاب تمایل واتیکان به بی طرف ماندن برای محافظت از کاتولیک‌ها در سراسر جهان و حفظ بهتر شانس کلیسا برای ایفای نقش سازنده در مذاکرات صلح احتمالی، نتوانست تجاوز روسیه را فراخوانی کند.

اما تحت انتقاد رهبران اوکراینی و با مطرح شدن سوالاتی در مورد میراث او، فرانسیس با وضوح بیشتری علیه تهاجم صحبت کرد و در ماه اوت گفت که فدراسیون روسیه جنگی را آغاز کرده است که «از نظر اخلاقی ناعادلانه، غیرقابل قبول، وحشیانه، بی‌معنا، منفور و توهین‌آمیز است. ”

در نوامبر، او همچنین تهاجم روسیه به اوکراین را با نسل کشی هولودومور در دهه 1930 مقایسه کرد، زمانی که سیاست های دیکتاتور شوروی جوزف استالین باعث قحطی وحشتناک در اوکراین شد.

از سوی دیگر، آقای اوربان از تامین سلاح به کیف امتناع کرده و تهدید کرده است که تحریم های اتحادیه اروپا علیه مسکو را وتو خواهد کرد. مجارستان همچنان بخش اعظم گاز خود را از روسیه دریافت می‌کند و تلاش‌ها برای تحریم کریل پاتریارک کلیسای ارتدوکس روسیه، حامی مذهبی و معذرت‌خواه پوتین را که فرانسیس زمانی هشدار داده بود «خود را به پسر محراب پوتین تبدیل نکند» مسدود کرد.

با این حال، آقای اوربان که به طور فزاینده ای منزوی شده و مشتاق نشان دادن مهر تایید پاپ است، سعی کرده است خود و پاپ را در یک صفحه به تصویر بکشد، زیرا هر دو خواستار آتش بس و مذاکرات صلح شده اند. در طی یک سخنرانی در ماه فوریه، او استدلال کرد که آنها در اروپا تنها هستند و خواستار صلح در اوکراین هستند.

آقای هابسبورگ که آنها را «تنها دو صدایی در اروپا می‌خواند که اینطور گفته‌اند»، گفت: «بنابراین به نظر می‌رسد که آنها همین ایده را دارند.»

تحلیلگران می گویند که آقای اوربان فقط کاری را انجام می دهد که بهترین انجامش را می دهد: دیدن یک گشایش سیاسی و گرفتن آن.

ماتئو زولا، روزنامه نگار و سردبیر روزنامه ایست ژورنال، یک روزنامه آنلاین متمرکز بر اروپای مرکزی و شرقی، گفت: اوربان پادشاه فرصت طلبان است. مجارستان می‌خواهد خود را به‌عنوان مرکزی نشان دهد که حول آن می‌توان گفت‌وگو بین مسکو و اروپا یا غرب را تصور کرد. و سفر پاپ به این نقش مشروعیت می بخشد.»

اما برای آقای اوربان، او افزود: “همه سرمایه برای خرج کردن در داخل کشور است.”

واتیکان در عوض به دنبال این است که این موضوع را به عنوان تمایل پاپ برای نزدیکتر شدن به مردم اوکراین در نظر بگیرد.

آقای برونی، سخنگوی واتیکان، قبل از سفر به خبرنگاران گفت: “ما فقط چند صد کیلومتر از مرز با اوکراین فاصله خواهیم داشت.” مطمئناً می‌توانیم منتظر سخنانی در مورد درد او در مورد این درگیری و جستجوی صلح باشیم.»

فرانسیس روز شنبه با برخی از پناهجویان اوکراینی که در مجارستان باقی مانده اند، ملاقات خواهد کرد، هرچند میلیون ها نفر از زمان آغاز تهاجم روسیه از این کشور عبور کرده اند. هنگامی که سال گذشته آقای اوربان برای اولین دیدار رسمی رسمی خود از واتیکان بازدید کرد، تحولی که دولت او معتقد بود برای سفر رسمی فرانسیس کلیدی بود، پاپ از او برای پذیرش پناهندگان تشکر کرد.

ملاقات فرانسیس با پناهندگان به او فرصتی می دهد تا وضعیت اسفبار مهاجران در اروپا را محکوم کند، به ویژه که بسیاری از آنها در هنگام عبور از دریای مدیترانه با گرم شدن هوا همچنان غرق می شوند.

اما تعداد کمی از مردم توقع دارند که یک انبار سوز وجود داشته باشد و افکار عمومی، از جمله در میان کاتولیک ها، آنقدر از آقای اوربان در مورد مسئله مهاجران حمایت می کنند که حتی اگر فرانسیس دستش را پایین بیاندازد، تحلیلگران تردید داشتند که این موضوع مهم باشد.

آقای بوتونی، مورخ، گفت: “وزن چیزهایی که او در مورد مهاجرت خواهد گفت صفر است.” “در این لحظه، صفر.”

آقای پولگار، دانشجوی شمشیربازی، افزود که اگر فرانسیس از آقای اوربان انتقاد می کرد، نخست وزیر “آن را نادیده می گرفت” تا مجبور به دادن اکسیژن به او نشود. تا زمانی که فرانسیس یک حزب مخالف تشکیل ندهد، تغییر زیادی نخواهد کرد.

جیسون هوروویتز گزارش شده از بوداپست، و الیزابتتا پوولدو از رم