نخست وزیر اسپانیا خواستار برگزاری انتخابات زودهنگام در ماه ژوئیه شد

پدرو سانچز، نخست وزیر اسپانیا، روز دوشنبه گفت که پارلمان را منحل خواهد کرد و پس از آن که حزب لیبرال وی در انتخابات منطقه ای و محلی آخر هفته متحمل شکست شدید شد، انتخابات زودهنگام را برای ژوئیه برگزار کرد.

آقای سانچز که در مقابل کاخ ریاست جمهوری اسپانیا صحبت می کرد، گفت: «اگرچه انتخابات دیروز یک دامنه محلی و منطقه ای داشت، اما معنای رای پیامی فراتر از آن است. “من مسئولیت شخصی نتایج را می پذیرم.”

اعلامیه آقای سانچز، که در اتحادیه اروپا به دلیل سیاست های مترقی خود محبوبیت دارد، اما به طور فزاینده وزنه ای بر ثروت حزبش بوده است، اولین دولت ائتلافی کشور را از زمان بازگشت دموکراسی در دهه 1970 به پایان می رساند.

اما این ائتلاف که در سال 2020 پس از یک برزخ سیاسی چند ماهه تشکیل شد، از همان ابتدا هجوم احزاب چپ بود و جدایی طلبان کاتالان و باسک را به شدت دو قطبی می کرد. شکنندگی همیشگی آن با نتایج انتخابات محلی به منصه ظهور رسید.

حزب کارگران سوسیالیست آقای سانچز توسط حزب محافظه کار مردمی سرکوب شد. اما در نشانه ای از تغییر بادهای سیاسی، حزب راست افراطی Vox – که هنوز برای بسیاری از میانه روها تابو است – نیز عملکرد خوبی داشت و اکنون در تمام پارلمان های منطقه ای کشور نماینده دارد.

سانتیاگو آباسکال، رهبر Vox، روز دوشنبه در یک کنفرانس خبری گفت: «اخراج پدرو سانچز برای لغو هر یک از سیاست‌های او، تمرکز حزب خواهد بود.

در طول مبارزات انتخاباتی بد بهار امسال، آقای سانچز به دنبال برجسته کردن دستاوردهای حزب خود بود. آقای سانچز بر نرخ رشد اقتصادی بالاتر از میانگین اتحادیه اروپا و عمیق ترین کاهش بیکاری در کشور از سال 2008 نظارت داشته است و با توجه به قیمت برق نسبتا پایین اسپانیایی ها علیرغم بحران انرژی که قاره را فرا گرفته است، به لطف سقف قیمتی که بروکسل به دست آورده است.

مطلب جدید پیشنهادی  بسته بندی اصولی

اما محافظه کاران در وابستگی آقای سانچز به جدایی طلبان و نیروهای چپ افراطی ائتلافش زمینه مساعدی پیدا کردند و به شدت حمله کردند.

ایگناسیو ژورادو، استاد علوم سیاسی در دانشگاه کارلوس سوم در مادرید، گفت: «این به جناح راست مهمات داد تا بگویند سانچز در دست افراد رادیکال است.

تصمیم آقای سانچز برای انتقال انتخابات ملی به 23 ژوئیه از تاریخ برنامه ریزی شده آن در پایان سال، تلاشی بود برای جلوگیری از خونریزی سیاسی در حالی که دولت او محبوبیت خود را کاهش می دهد. آقای ژورادو گفت در حالی که حرکت به سمت انتخابات مشکلات آقای سانچز را حل نخواهد کرد، “بهتر خواهد بود.”

اما حتی اگر یک جدول زمانی تسریع شده آسیب به حرفه سیاسی آقای سانچز را محدود کند، به نظر می رسد که او به طور قابل توجهی نسبت به زمانی که پنج سال پیش وارد صحنه بین المللی شد، کاهش یافته است.

آقای سانچز، جوان، قد بلند و فتوژنیک، به طور غیرمنتظره‌ای در ژوئن 2018 پس از درخواست رای عدم اعتماد که دولت محافظه‌کار را در بحبوحه رسوایی مالی در حزب محافظه‌کار مردمی سرنگون کرد، قدرت را به دست گرفت.

او سپس با حمایت حزب چپ گرای یونیداس پودموس و احزاب جدایی طلب که امید جدایی از مادرید را در دل داشتند، تشکیل داد و بلافاصله به منبع امیدی برای لیبرال هایی تبدیل شد که از داشتن یک پرچمدار بین المللی در فصلی پوپولیست و سخت ناامید بودند. پیروزی های درست در سراسر قاره

اما نشانه‌هایی از نوسانات ائتلاف او در اوایل سال 2019، زمانی که قانون‌گذاران کاتالونیا حمایت خود را پس گرفتند، نشان داد. آقای سانچز انتخاباتی را برگزار کرد و به عنوان سرپرست باقی ماند، اما اسپانیا ماه‌ها بلاتکلیفی سیاسی را تحمل کرد تا اینکه ائتلافی که دوباره تشکیل شد در ژانویه 2020 پیروز شد.

مطلب جدید پیشنهادی  قیمت و خرید لباس و پوشاک مردانه

در سال‌های بعد، همه‌گیری کووید به شدت اسپانیا را تحت تأثیر قرار داد، اما آقای سانچز به خاطر سرپرستی وجوه امدادی خود از بروکسل تجلیل شد، اقتصاد اسپانیا بهبود یافت و او به دنبال ردپای بزرگ‌تری در بروکسل بود.

آقای سانچز در یک رویداد رهبر تجاری در سال 2019 گفت: “ما بازیگران منفعل در بحث اروپایی نخواهیم بود.” “ما در پیشتاز خواهیم بود.”

اما در تمام مدت، شکاف های ائتلاف او بیشتر نمایان شد و رای دهندگان اسپانیایی متوجه شدند. همچنین به نظر می‌رسید که آنها از خود آقای سانچز خسته شده‌اند که به عنوان محافظه‌کاران به دنبال ملی کردن نژادهای محلی و تبدیل آن‌ها به همه‌پرسی در مادرید بودند، حتی در سنگرهای ظاهری مانند سویا، جایی که شهردار محبوب شکست خورد، نامزدهای حزبش را به چالش کشید.

حزب محافظه کار مردمی، در واقع، در انتخابات منطقه ای و محلی که روز یکشنبه در سراسر اسپانیا برگزار شد، به دستاوردهای قابل توجهی دست یافت.

کوکا گامارا، دبیر حزب مردمی، “اسپانیا آبی رنگ شد.” در توییتر نوشت، با اشاره به رنگ حزب، و توصیف یک “نتیجه قوی، واضح و پرطنین.”

اما اکنون محافظه کاران باید یک ائتلاف دشوار برای خود ایجاد کنند. برای اداره شهرها و مناطق، حزب مردمی اکنون باید با حزب راست افراطی Vox وارد مذاکره شود. مناطق محصور آفریقا Vox که در ماه مارس در انتخابات برای تشکیل بخشی از یک دولت منطقه‌ای در شمال غربی اسپانیا پیروز شد، اکنون آرای خود را در مقایسه با انتخابات محلی سال 2019 دو برابر کرده است.

کارشناسان می گویند که آقای سانچز سعی خواهد کرد از این اتحاد ناخوشایند به همان شیوه ای استفاده کند که حزب مردمی از شرکای ائتلافی خود علیه او استفاده کرد.

حزب مردمی در مناطق والنسیا، آراگون و جزایر بالئاریک به شدت علیه حزب کارگران سوسیالیست عمل کرد. یونیداس پودموس، شریک ائتلافی آقای سانچز نیز در انتخابات روز یکشنبه مورد ضرب و شتم قرار گرفت و 10 نماینده خود را در پارلمان منطقه مادرید از دست داد.

این انتخابات اندکی پس از اینکه اسپانیا ریاست شورای اتحادیه اروپا را بر عهده بگیرد، برگزار می شود و این احتمال را افزایش می دهد که این کشور ممکن است نخست وزیر خود را در دوره خود تغییر دهد.